Byla 2-240-207/2010

1Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja Virginija Kazlauskienė, sekretoriaujant Virginijai Matiušovienei, dalyvaujant pareiškėjo atstovui prokurorui Viktorui Roščenkovui, suinteresuoto asmens atstovei Virginijai Šimkienei,

2viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Šiaulių miesto apylinkės vyriausiojo prokuroro, ginant E. B., interesus pareiškimą suinteresuotam asmeniui Viešajai įstaigai Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centrui, asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu E. B. dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu, ir

Nustatė

3Pareiškėjo atstovas prokuroras Viktoras Roščenkovas prašė pripažinti E. B. neveiksnia ir paaiškino, kad Šiaulių miesto apylinkės prokuratūroje pagal gautą R. P. prašymą buvo pradėti rinkti duomenys dėl jos kaimynės E. B. pripažinimo neveiksnia. R. P. prašyme nurodė, kad E. B. yra vieniša, netekėjusi, vaikų ir kitų artimų asmenų neturi, tačiau ji serga psichikos liga, o kaimynė ja rūpinasi ir prižiūri. Dėl ligos E. B. negali atlikti juridinių veiksmų, pasirūpinti savimi ir savo turto išlaikymu, disponuoti savo lėšomis. Pareiškimą prašė patenkinti.

4Suinteresuoto asmens atstovė Virginija Šimkienė su pareiškėjo pareiškimu sutiko, siūlė jį tenkinti ir paaiškino, kad E. B. dėl psichinės ligos negali savimi pasirūpinti, ji nesuvokia savo veiksmų, nekritiška aplinkai ir yra pagrindas pripažinti ją neveiksnia.

5Pareiškimas tenkintinas.

6Iš pareiškėjo atstovo, suinteresuoto asmens atstovės paaiškinimų ir byloje esančių duomenų matyti, jog E. B. diagnozuotas centrinės nervų sistemos sutrikimas – kraujagyslinė demencija (b.l.7, 20). E. B. yra 99 metų amžiaus, senatvės pensininkė, gyvena viena jai nuosavybės teise priklausančiame bute (b.l. 9-10,12,31-32) ir artimų žmonių, besirūpinančių ja, neturi. Iš teismo psichiatrinės ekspertizės akto išvados ( b.l.61-63) matyti, kad E. B. serga lėtiniu psichikos sutrikimu- įgyta silpnaprotyste- kraujagysline demencija, ji negali teisingai suprasti savo veiksmų esmės ir jų negali teisingai valdyti, ji negalėtų būti apklausiama, nes nesuprastų teismo proceso esmės.

7Teismas, įvertinęs byloje esančius įrodymus, sprendžia, kad yra pagrindas pareiškėjo pareiškimą patenkinti ir dėl psichinės ligos E. B. pripažinti neveiksnia (CK 2.10 str.1d.).

8Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 259, 260, 263, 268, 270, 307 str.1d.,468 str. str. teismas,

Nutarė

9Pareiškimą patenkinti.

10Pripažinti E. B. a.k( - ), neveiksnia.

11Priimti atskirą nutartį, kuria pradėti globos paskyrimo procesą.

12Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai