Byla e2S-2077-324/2018
Dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu ir restitucijos taikymo, dalyvaujant trečiajam asmeniui valstybės įmonei „Indėlių ir investicijų draudimas“

1Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Virginija Gudynienė

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo V. T. atskirąjį skundą dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2018 m. rugsėjo 25 d. nutarties civilinėje byloje Nr. e2-13393-375/2018 pagal ieškovo V. T. ieškinį atsakovams bankrutuojančiai kredito unijai „Taupkasė“ ir uždarajai akcinei bendrovei „BC Finance“ dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu ir restitucijos taikymo, dalyvaujant trečiajam asmeniui valstybės įmonei „Indėlių ir investicijų draudimas“.

3Teismas

Nustatė

4I.

5Ginčo esmė

61.

7Ieškovas pateikė ieškinį, kuriame prašė pripažinti negaliojančiu ieškovo 2017 m. lapkričio 27 d. prašymą dėl papildomų pajų įsigijimo, pripažinti negaliojančia ieškovo, atsakovų bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ ir UAB „BC Finance“ 2017 m. lapkričio 27 d. sudarytą pajaus perleidimo sutartį, taikyti restituciją tarp ieškovo ir bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ ir pripažinti ieškovo sumokėtą 1 686 Eur sumą ieškovo lėšomis jo mokėjimo sąskaitoje bankrutuojančioje kredito unijoje „Taupkasė“, kurioms taikomos Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo 2 straipsnio 4 dalies ir 3 straipsnio 1 dalies nuostatos; priteisti iš atsakovės bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ bylinėjimosi išlaidas.

82.

9Nurodė, kad ieškovui 2017 m. rudenį buvo pasiūlyta sudaryti palankiomis sąlygomis terminuoto indėlio sutartį. Atsakovė ieškovui nurodė, jog terminuoto indėlio sutarčiai taikomos 3,5 proc. palūkanos. 2017 m. lapkričio 27 d. tarp ieškovo ir kredito unijos „Taupkasė“ buvo sudaryta terminuoto indėlio 30 PLIUS sutartis Nr. T17/01384, ieškovo vardu surašytas prašymas dėl papildomų pajų įsigijimo, tarp šalių sudaryta pajaus perleidimo sutartis. Ieškovui nebuvo paaiškinta šių dokumentų esmė ir prasmė. Ieškovas buvo įsitikinęs, kad visa 1 686 Eur suma yra skiriama terminuotam indėliui. Atsakovė kredito unija „Taupkasė“ nesuteikė išsamios informacijos, jog suma bus išskirstyta į dvi dalis, t.y. terminuotą indėlį ir pajų, priklausysiančias palūkanas skaičiavo nuo visos ieškovo įneštos sumos. Apie riziką atsakovė kredito unija „Taupkasė“ ieškovui nepaaiškino, todėl sudarant terminuoto indėlio sutartį ieškovui negalėjo kilti pagrįstų abejonių dėl terminuoto indėlio rizikos kredito unijos nemokumo atveju. Tik viešai pasklidus informacijai, jog Lietuvos Bankas priėmė sprendimą apriboti kredito unijos veiklą ir kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo, ieškovui paaiškėjo, jog dalis sumos, t.y. 1 686 Eur, panaudota pajaus įsigijimui ir negalėtų būti grąžinta.

103.

11Atsakovė bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ atstovė bankroto administratorė UAB Klaipėdos administratorių biuras pateikė prašymą, kuriuo prašė sustabdyti nagrinėjamą civilinę bylą Nr. e2-13393-375/2018 ir perduoti ją atsakovės bankroto bylą nagrinėjančiam teismui. Nurodė, kad Kauno apygardos teismo 2018 m. birželio 8 d. nutartimi civilinėje byloje

12Nr. B2-1596-555/2018 kredito unijai „Taupkasė“ iškelta bankroto byla. Įmonių bankroto įstatymo 15 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad visos teismuose esančios civilinės bylos, kuriose įmonei pareikšti turtiniai reikalavimai, proceso įstatymo nustatytais atvejais perduodamos bankroto bylą iškėlusiam teismui.

13II.

14Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

154.

16Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai 2018 m. rugsėjo 25 d. nutartimi atsakovės bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ atstovės bankroto administratorės prašymo dėl bylos perdavimo netenkino.

175.

18Nurodė, kad ieškovas reiškia reikalavimą dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais ir restitucijos taikymo. Iš pareikšto ieškinio turinio matyti, kad ieškovas inicijavo ginčą dėl jo sumokėtų lėšų nuosavybės teisės pripažinimo ir dėl šios priežasties ginčo sumos per restitucijos institutą turėtų būti ieškovui grąžintos į jo asmeninę sąskaitą, o vėliau ir kompensuojamos specialia įstatymuose nustatyta tvarka. Toks pasirinktas civilinių teisių gynimo būdas kvalifikuotinas kaip ieškinys dėl pripažinimo, o ne reikalavimas dėl priteisimo ar išieškojimo, ir yra nepiniginis, nors jo objektas – pinigai. Kadangi byloje reiškiamas reikalavimas nepiniginis, byla Įmonių bankroto įstatymo (toliau – ĮBĮ) 15 straipsnio 2 dalyje numatytu pagrindu negali būti perduota bankroto bylą iškėlusiam teismui.

19III.

20Atskirojo skundo teisiniai argumentai

216.

22Atskiruoju skundu ieškovas prašo panaikinti Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2018 m. rugsėjo 25 d. nutartį ir perduoti civilinę bylą Nr. e2-13393-375/2018 Kauno apygardos teismui, nagrinėjančiam kredito unijos „Taupkasė“ bankroto bylą. Atskirasis skundas grindžiamas šiais argumentais:

237.1.

24Restitucijos taikymas, t.y. prašymas kredito unijai „Taupkasė“ ieškovo sumokėtas lėšas pripažinti ieškovo nuosavybe, turėtų būti laikomas turtiniu reikalavimu. Nors ieškovas ir neprašo priteisti nurodytų piniginių lėšų, jų pripažinimas veda prie tolimesnių veiksmų, t.y. prie nurodytų lėšų grąžinimo ateityje. Toks lėšų grąžinimas turi būti laikomas ne susijusiu su turtiniu reikalavimu, kaip ieškinio reikalavimą kvalifikuoja pirmosios instancijos teismas nutartyje, o turtiniu reikalavimu, dėl ko turėtų būti taikoma ĮBĮ 15 straipsnio 2 dalis, civilinę bylą perduodant bankroto bylą nagrinėjančiam teismui.

257.2.

26Bylų perdavimo instituto tikslai yra susiję su proceso operatyvumo ir ekonomiškumo principų įgyvendinimu: bylos perduodamos, jeigu taip bus greičiau ir teisingai išnagrinėti ginčai. Kadangi civilinėje byloje Nr. e2-13393-375/2018 priimtas sprendimas gali turėti reikšmę dėl papildomų finansinių padarinių kredito unijai „Taupkasė“ bankroto byloje, abi civilinės bylos yra susijusios. Dėl to tikslinga bylas sujungti ir nagrinėti kartu. Kadangi civilinė byla Nr. e2-13393-375/2018 yra pasirengimo nagrinėti stadijoje, prašymas ją perduoti bankroto bylą nagrinėjančiam teismui nepažeistų ekonomiškumo principo, civilinės bylos perdavimas leistų operatyviau ir ekonomiškiau išnagrinėti bylas, rinkti įrodymus vienoje byloje.

277.

28Atsakovė bankrutuojanti kredito unija „Taupkasė“ atsiliepimu į atskirąjį skundą prašo jį patenkinti. Atsiliepime nurodomi šie argumentai: pritariama ieškovo atskirojo skundo argumentams, kad ieškovas pareiškė turtinius reikalavimus, todėl byla privalo būti perduota Kauno apygardos teismui. Ieškinio reikalavimų patenkinimo atveju trečiasis asmuo VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ privalėtų išmokėti ieškovui draudimo išmoką ir šiuo pagrindu taptų atsakovo bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ kreditoriumi, dėl to padidėtų atsakovo bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ finansinių reikalavimų suma ir tai sukurtų turtinius padarinius bankrutuojančiai kredito unijai „Taupkasė“.

29Teismas

konstatuoja:

30IV.

31Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

328.

33Pagal CPK 334 straipsnio 1 dalį, teismo nutartis atskiruoju skundu gali būti apskųsta CPK numatytais atvejais ir tuo atveju, kai teismo nutartis užkerta galimybę tolesnei bylos eigai.

349.

35Ieškovas padavė atskirąjį skundą dėl pirmosios instancijos teismo nutarties, kuria teismas atsisakė perduoti bylą bankroto bylą nagrinėjančiam teismui. Teismingumą reglamentuojančiose civilinio proceso normose, įtvirtintose CPK 25-36 straipsniuose ir Įmonių bankroto įstatyme, nėra numatyta, kad tokios teismo nutartys gali būti apskųstos apeliacine tvarka. Vadovaujantis CPK 34 straipsnio 4 dalimi, 35 straipsnio 2 dalimi, atskirieji skundai gali būti paduodami dėl teismo nutarčių, kuriomis bylos perduodamos nagrinėti kitam teismui. Teismo nutarties atsisakyti perduoti bylą kitam teismui neužkerta kelio tolesnei bylos eigai, todėl ji negali būti apeliacinio apskundimo objektu pagal CPK 334 straipsnio 1 dalį.

3610.

37CPK 315 straipsnio 2 dalies 3 punkte nustatyta, kad apeliacinis skundas nepriimamas ir grąžinamas jį padavusiam asmeniui, jeigu skundžiamas sprendimas, kuris pagal įstatymus negali būti apeliacinio apskundimo objektas. Jeigu ši aplinkybė paaiškėja nagrinėjant bylą apeliacine tvarka, apeliacinis procesas nutraukiamas (CPK 315 straipsnio 5 dalis). Šios taisyklės taikomos taip pat ir atskirųjų skundų priėmimui ir nagrinėjimui (CPK 338 straipsnis). Dėl to nutrauktinas apeliacinis procesas, pradėtas pagal ieškovo atskirąjį skundą dėl Kauno apylinkės teismo 2018 m. rugsėjo 25 d. nutarties (CPK 315 straipsnio 2 dalies 3 punktas, 5 dalis, 338 straipsnis).

38Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 315 straipsnio 2 dalies 3 punktu, 5 dalimi, 338 straipsniu,

Nutarė

39nutraukti apeliacinį procesą, pradėtą pagal ieškovo atskirąjį skundą dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2018 m. rugsėjo 25 d. nutarties.

40Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.

Proceso dalyviai
1. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Virginija Gudynienė... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę... 3. Teismas... 4. I.... 5. Ginčo esmė... 6. 1.... 7. Ieškovas pateikė ieškinį, kuriame prašė pripažinti negaliojančiu... 8. 2.... 9. Nurodė, kad ieškovui 2017 m. rudenį buvo pasiūlyta sudaryti palankiomis... 10. 3.... 11. Atsakovė bankrutuojančios kredito unijos „Taupkasė“ atstovė bankroto... 12. Nr. B2-1596-555/2018 kredito unijai „Taupkasė“ iškelta bankroto byla.... 13. II.... 14. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė... 15. 4.... 16. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai 2018 m. rugsėjo 25 d. nutartimi... 17. 5.... 18. Nurodė, kad ieškovas reiškia reikalavimą dėl sandorių pripažinimo... 19. III.... 20. Atskirojo skundo teisiniai argumentai... 21. 6.... 22. Atskiruoju skundu ieškovas prašo panaikinti Kauno apylinkės teismo Kauno... 23. 7.1.... 24. Restitucijos taikymas, t.y. prašymas kredito unijai „Taupkasė“ ieškovo... 25. 7.2.... 26. Bylų perdavimo instituto tikslai yra susiję su proceso operatyvumo ir... 27. 7.... 28. Atsakovė bankrutuojanti kredito unija „Taupkasė“ atsiliepimu į... 29. Teismas... 30. IV.... 31. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 32. 8.... 33. Pagal CPK 334 straipsnio 1 dalį, teismo nutartis atskiruoju skundu gali būti... 34. 9.... 35. Ieškovas padavė atskirąjį skundą dėl pirmosios instancijos teismo... 36. 10.... 37. CPK 315 straipsnio 2 dalies 3 punkte nustatyta, kad apeliacinis skundas... 38. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja, vadovaudamasi... 39. nutraukti apeliacinį procesą, pradėtą pagal ieškovo atskirąjį skundą... 40. Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos....