Byla 2-1415-824/2013
Dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais ir restitucijos taikymo, priėmimo klausimą

1Kretingos rajono apylinkės teismo teisėja Diana Navickienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovės J. M. ieškinio atsakovui J. G. ir trečiajam asmeniui Palangos kredito unija dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais ir restitucijos taikymo, priėmimo klausimą ir

Nustatė

22013-10-08 ieškovė teismui pateiktu ieškiniu prašo pripažinti žemės sklypų ir gyvenamojo namo su priklausiniais pirkimo-pardavimo sandorius negaliojančiais bei taikyti restituciją.

3Ieškinį atsisakytina priimti.

4Ieškovė, kreipdamasi į teismą su ieškiniu dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais ir restitucijos taikymo pateikė 144,00 Lt dydžio žyminio mokesčio sumokėjimo kvitą. Atkreiptinas dėmesys, kad šiuo atveju ieškovė klaidingai vertina ginčo pobūdį ir neteisingai skaičiuoja mokėtino žyminio mokesčio sumą.

5Teismų praktikoje yra išaiškinta, kad neturtiniais ieškiniais paprastai pripažintini ieškiniai dėl pripažinimo ir teisinių santykių modifikavimo, kurie pareikšti ne dėl turto ar neturi tiesioginio ryšio su kokiu nors konkrečiu turtu, o ginčas laikomas turtiniu ir už jį mokamas proporcinis žyminis mokestis tada, kai sandorio negaliojimas lemia restitucijos taikymą, nes restitucijos taikymo atveju įmanoma įvertinti priteistiną turtą ar priteistinas lėšas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2009-07-27 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-334/2009). Pažymėtina ir tai, kad ieškovės reiškiamu reikalavimu pripažinti pirkimo – pardavimo sandorį negaliojančiu ir taikyti restituciją ieškovei, ieškiniu ieškovė iš esmės siekia pripažinti negaliojančiu tam tikro turto perleidimo sandorį ir taikyti restituciją, t.y. ginčijama sutartimi perleistą turtą grąžinti ieškovei. Iki 2011 m. spalio 1 d. galiojusio CPK 85 straipsnio 1 dalies 2 punkte buvo įtvirtinta, kad bylose dėl turto išreikalavimo ieškinio suma nustatoma pagal išreikalaujamo turto rinkos vertę. Taigi ieškovės reiškiamas reikalavimas laikytinas turtiniu, kurio suma nustatoma ir šis ieškinys įvertinamas pagal ginčijamu sandoriu perleisto turto vertę (CPK 80 straipsnio 1 dalies 1 punktas, 85 straipsnio 1 dalies 1 punktas). Šią išvadą dėl įstatymų leidėjo valios tokio pobūdžio ieškinį laikyti turtiniu reikalavimu patvirtina ir nuo 2011 m. spalio 1 d. įsigalioję CPK 85 straipsnio pakeitimai, nes naujame šio straipsnio 1 dalies 11 punkte tiesiogiai įtvirtinta, kad bylose dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais ieškinio suma nustatoma pagal atsakovo grąžintinas sumas arba atsakovo grąžintino turto vertę, jeigu pripažinus sandorį negaliojančiu būtų taikoma restitucija.

6Lietuvos Respublikos CPK 27 str. 1 p. numato, kad apygardos teismai, kaip pirmosios instancijos teismai, nagrinėja civilines bylas, kuriose ieškinio suma didesnė kaip 150000,00 Lt, išskyrus šeimos ir darbo teisinių santykių bylas ir bylas dėl neturtinės žalos atlyginimo. Šiuo atveju ieškovės pateikto ieškinio suma pagal nekilnojamojo turto vertę yra 178698,00 Lt

7Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes bei vadovaujantis Lietuvos Respublikos CPK 27 str. 1 p., pripažintina, kad ieškinys neteismingas Kretingos rajono apylinkės teismui, todėl nėra pagrindo jį priimti (Lietuvos Respublikos CPK 137 str. 2 d. 2 p.).

8Ieškovei pasiūlytina sumokėti tinkamo dydžio žyminį mokestį (4574,00 Lt) ir kreiptis su ieškiniu į Klaipėdos apygardos teismą.

9Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 290 – 291 str., teismas

Nutarė

10atsisakyti priimti ieškovės J. M. ieškinio atsakovui J. G. ir trečiajam asmeniui Palangos kredito unija dėl sandorių pripažinimo negaliojančiais ir restitucijos taikymo, kaip neteismingą Kretingos rajono apylinkės teismui.

11Pasiūlyti ieškovei su ieškiniu kreiptis į Klaipėdos apygardos teismą, esantį H.Manto g. 26, Klaipėda.

12Nutartis per 7 dienas nuo nutarties nuorašo įteikimo dienos atskiruoju skundu gali būti skundžiama Klaipėdos apygardos teismui per Kretingos rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai