Byla 2A-2011-395/2012
Dėl priteisto išlaikymo dydžio nepilnamečiui vaikui padidinimo

1Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Albinas Čeplinskas, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs civilinę bylą pagal atsakovo Š. Z. apeliacinį skundą dėl Marijampolės rajono apylinkės teismo 2012 m. birželio 1 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. 2-1512-571/2012 pagal ieškovės E. P. ieškinį atsakovui Š. Z., trečiajam asmeniui I. Z., institucija, teikianti išvadą byloje - Marijampolės savivaldybės administracijos socialinių reikalų departamento vaikų teisių apsaugos skyrius, dėl priteisto išlaikymo dydžio nepilnamečiui vaikui padidinimo,

Nustatė

2I. Ginčo esmė

3Ieškovė prašė padidinti Marijampolės rajono apylinkės teismo 2006 m. kovo 20 d. sprendimu priteistą išlaikymą ir priteisti dukrai E. B., gim. ( - ), iš vaiko tėvo Š. Z. išlaikymą periodinėmis išmokomis, mokamomis kiekvieną mėnesį po 400 Lt, nuo ieškinio teismui pateikimo dienos iki vaiko pilnametystės, nustatant, kad gautas lėšas vaiko mama E. P. tvarkys uzufrukto teise. Nurodė, kad priteisto išlaikymo 125 Lt per mėnesį, kurį moka mergaitės tėvas, nepakanka. Mergaitė auga, be to turi sveikatos problemų. Ieškovės gaunamos pajamos labai mažos, taip pat ji dar išlaiko vieną nepilnametį vaiką, o tėvas kitokiomis formomis prie dukros išlaikymo neprisideda, su dukra jokių ryšių nepalaiko.

4II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

5Marijampolės rajono apylinkės teismas 2012 m. birželio 1 d. sprendimu ieškinį patenkino iš dalies: pakeitė Marijampolės rajono apylinkės teismo 2006 m. kovo 20 d. sprendimu priteistą iš Š. Z. nepilnametės dukros E. B. išlaikymo dydį ir priteisė iš Š. Z. išlaikymą nepilnametei dukrai E. B., gim. 2001 m. birželio 16 d., išlaikymą mokant periodinėmis piniginėmis išmokomis po 350 Lt kas mėnesį iki dukros pilnametystės; priteistą išlaikymą indeksuojant kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją; išlaikymą mokant nuo 2012 m. kovo 20 d.; nustatė, kad priteistą išlaikymą uzufrukto teisėmis tvarko motina E. P..

6Teismas nustatė, kad atsakovas išlaikymo, išskyrus piniginių lėšų mokėjimą vykdant minėtą sprendimą, nepilnametei dukrai neteikia. Tėvas nepalaiko jokių ryšių su dura. Ieškovės materialinė padėtis tiek išlaikymo priteisimo momentu, tiek bylos nagrinėjimo metu, nepakito. Ieškovės gaunamos pajamos yra apie 200 Lt per mėnesį, gauna 105 Lt socialinę pašalpą (b. l. 11, 90). Ji nekilnojamojo turto neturi, gyvena pas savo tėvus, kurie turi žemės, todėl augina daržoves ir taip stengiasi prisidėti prie dukros išlaikymo. Be to, ieškovė augina dar vieną nepilnametę dukrą M. P., gim. ( - ), kuriai išlaikymo tėvas visiškai neteikia, jį moka vaikų išlaikymo fondas (b. l. 6). Atsakovo finansinė padėtis nuo išlaikymo priteisimo momento pagerėjo, kadangi jo gaunamos pajamos yra kintamos nuo 1300 Lt iki 800 Lt per mėnesį (b. l. 100) ir tai daugiausia susiję su sezoniniais darbais. Jis yra plataus profilio statybininkas, be to, jaunas žmogus, todėl jis turi visas galimybes siekti didesnių darbinių pajamų. Atsakovas yra sudaręs santuoką su I. Z., kur jie kartu augina nepilnametę dukrą V. Z., gim. ( - ) (b. l. 74). I. Z. gaunamos pajamos kintamos nuo 1300 Lt iki 1000 Lt per mėnesį (b. l. 101). Be to, ji dar dirba kitoje darbovietėje, todėl jos mėnesio pajamos apie 2500 Lt per mėnesį. Teismas įvertino tai, kad atsakovas turi nekilnojamojo turto (b. l. 13). Nors atsakovas ir moka bankui paskolą, be to jo sutuoktinė mokosi, važinėja į darbą, tačiau jo finansinė padėti yra ženkliai geresnė nei ieškovės, kadangi atsakovo šeimos pajamos per mėnesį sudaro apie 3000 Lt, o ieškovės tik 300 Lt. Taip pat teismas nurodė, kad E. B. reikalinga speciali priežiūra, kadangi jai diagnozuotas stuburo iškrypimas, todėl jai reikalingas ortopedinis įtvaras (b. l. 9), reikalingi maisto papildai kaulams stiprinti, pagerintas maistas. E. B. turi gabumų bei noro lankyti muzikos mokyklą, tačiau to daryti negali, kadangi nėra pinigų mokėti už mokslą muzikos mokykloje ir kartu nėra pinigų važinėjimui į muzikos mokyklą, nes E. gyvena ( - ) kaime, o muzikos mokykla yra ( - ). Teismas atsižvelgė ir į tai, kad išlaikymas dukrai buvo priteistas iš atsakovo prieš šešis metus, o mergaitė per tą laiką paaugo, todėl ir jos poreikiai padidėjo. Teismas konstatavo, kad esant atsakovo finansinei padėčiai žymiai geresnei nei ieškovės, jis turėtų prie dukros išlaikymo prisidėti didesne dalimi, tačiau atsižvelgė ir į tai, kad atsakovas turi išlaikyti du nepilnamečius vaikus, todėl prašomą priteisti sumą sumažino.

7III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimų į apeliacinį skundą argumentai

8Apeliaciniu skundu atsakovas prašo Marijampolės rajono apylinkės teismo 2012 m. birželio 1 d. sprendimą panaikinti ir priimti naują sprendimą – ieškinį atmesti, priteisti iš ieškovės apelianto naudai bylinėjimosi išlaidas. Apeliantas nurodo, kad su teismo sprendimas naikintinas dėl šių motyvų:

91. Atsiliepimą į ieškinį ruošęs atstovas, nors ir žinodamas, kad apelianto sutuoktinė, trečiasis asmuo I. Z., turi įsipareigojimų bei išlaidų, kurie įtakoja šeimos finansinius klausimus, tačiau nenurodė juos pateikti teismui, tokiu būdu suklaidindamas tiek apeliantą, tiek trečiąjį asmenį, dėl to teismas priėmė sprendimą nesivadovaudamas visais duomenimis, kurie turi įtakos bei reikšmės sprendimo priėmimui. I. Z. šiuo metu studijuoja Šiaulių universiteto Tęstinių studijų instituto Anglų filologijos studijų programoje. Jai nėra mokama stipendija, be to ji pati už mokslą moka 1560 Lt už vieną semestrą. Kadangi tai yra tęstinės studijos, todėl sesijos užtrunka po savaitę laiko kas vieną-du mėnesius. Šių sesijų laikotarpyje ji privalo mokėti nuomos mokestį už gyvenamąjį plotą. Tokiu būdu, neskaitant mokesčių už mokslą, kuris sudaro vidutiniškai po 300 Lt į mėnesį, dar apie 500 Lt mėnesiui sudaro su mokymusi susijusios tiesioginės išlaidos, t. y. nuvykimas į Šiaulius, buto nuoma, parvykimas iš Šiaulių (neskaitant, kad mokslui reikalinga įsigyti literatūros, darytis dokumentų kopijas, įsigyti kanceliarinių reikmenų ir pan.). Tokiu būdu su mokymusi susiję išlaidos sudaro ne mažiau nei 1000 Lt mėnesiui. Be to, teismui nebuvo pateiktas bei žinomas tas faktas, jog vienoje iš darboviečių, o būtent Šakių rajono savivaldybės administracijos Griškabūdžio gimnazijoje, trečiojo asmens darbo sutartis yra terminuota ir tęsis tik tol, kol į darbą sugrįžti pareikš pageidavimą vaiko auginimo atostogose esanti darbuotoja, o tai gali įvykti bet kuriuo metu, dėl ko trečiasis asmuo prarastų apie pusę gaunamų pajamų, o tai neigiamai atsilieptų apelianto šeimos finansinei padėčiai.

102. Teismo sprendime pasisakyta ir dėl išlaidų, kurios nebuvo minimos netgi ieškinyje ir kurioms paremti ieškovė nepateikė jokių įrodymų. Sprendime yra nurodyta, jog dukra E. B. nori lankyti muzikos mokyklą, kuri yra Marijampolėje, o ieškovei su dukra gyvenant ( - ), ieškovė neturi finansinių galimybių leisti dukrą mokytis muzikos, nes reikalingos lėšos muzikos mokyklai pasiekti. Tačiau paremti šiems teiginiams ieškovė nepateikė jokių įrodymų, o teismas nepagrįstai juos vertino kaip papildomas išlaidas. Apelianto nuomone, ieškovė privalėjo pateikti įrodymus, kad dukra apskritai turi kokius nors gabumus muzikai, klausą, kurie patvirtintų jos galimybę lavinti šiuos gebėjimus specializuotoje mokykloje. Tačiau, jokių duomenų apie šiuos ketinimus nėra, todėl ir teiginius apie šias išlaidas reikėtų vertinti kritiškai. Be to, prie ieškinio ieškovė pateikė pažymą apie reikalingumą gydymo priemonių, t.y. ortopedinio įtvaro, tačiau prie šios pažymos nėra pridėti duomenys apie tai, kiek laiko šis įtvaras reikalingas, kas kiek laiko jį reikalinga keisti. Iš analogiško pobūdžio bylų yra žinoma, kad toks įtaisas stuburui tiesinti kainuoja apie 150 Lt, be to jis naudojamas vienas ilgą laiką, todėl jis ženklių išlaidų nesidaro. Pateiktoje pažymoje taip pat nėra nurodyta, kad vaikui reikalingos medžiagos kaulams stiprinti, vitaminai, nors būtent į tai teismas atkreipė dėmesį priimdamas sprendimą.

11Atsiliepimu į apeliacinį skundą ieškovė prašo Marijampolės rajono apylinkės teismo 2012 m. birželio 1 d. sprendimą palikti nepakeistą, priteisti iš apelianto valstybės naudai išlaidas, susijusias su advokato pagalba. Nurodo šiuos motyvus:

121. Apeliantas pats pripažįsta, kad ruošdamasis bylai naudojosi kvalifikuoto teisininko pagalba, todėl įrodymai byloje negali būti priimti ir vertinami, jeigu jie turėjo ir galėjo būti pateikti pirmosios instancijos teismui (CPK 314 str.). Apeliantas nepasisako ir neteikia įrodymų, kurių pateikimo būtinybė iškilo vėliau. Apeliantas teismo posėdžių metu elgėsi pasyviai, buvo abejingas vaikui (kurio net nepažįsta) ir situacijai teisme.

132. Vadovaujantis CK 3.3 straipsniu, prioritetas teikiamas nepilnamečio vaiko interesų apsaugai, o ne pilnamečių asmenų, jo tėvų, interesų apsaugai, todėl nepagrįstas ir neteisėtas apelianto argumentas, kad jo šeimos gerovei reikia suteikti viršenybę. Šio pobūdžio bylose neturi esminės reikšmės sveikų ir darbingų tėvų faktinės galimybės teikti išlaikymą. Tėvai turėdami nepilnamečių išlaikytinių, privalo imtis maksimalių priemonių dirbti ir nuolat ieškoti vis geriau apmokamo darbo. Apeliantas šių galimybių nėra išnaudojęs, todėl neturi teisės teisintis bloga finansine padėtimi. Trečiojo asmens studijos irgi nėra esminė aplinkybė, nes išlaikymas reikalaujamas iš S. Z., t.y. asmens, kuris neprivalo išlaikyti ir savo sutuoktinės, kai turi nepilnamečių išlaikytinių, kurių finansinį saugumą turi užtikrinti. Teismas sprendime teisingai ir pagrįstai konstatavo, kad atsakovo turtinė padėtis yra geresnė už ieškovės. Atlikus aritmetinius skaičiavimus akivaizdu, kad atsakovo šeimos pajamos dešimt kartų viršija ieškovės šeimos pajamas, todėl abejoti teismo sprendimo teisėtumu ir pagrįstumu nėra pagrindo.

14Atsiliepimu į apeliacinį skundą trečiasis asmuo I. Z. prašo atsakovo apeliacinį skundą patenkinti. Atsiliepimas iš esmė grindžiamas tais pačiais motyvais, nurodytais atsakovo apeliaciniame skunde, todėl apeliacinės instancijos teismas jų nekartoja.

15IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

16Apeliacinis skundas atmestinas.

17Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 str. 1 d.). Absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų nenustatyta, todėl apeliacinės instancijos teismas pasisako dėl apeliacinio skundo faktinių bei teisinių pagrindų.

18Kaip matyti iš byloje esančios medžiagos, apelianto tėvystė dukros E. B. gim., ( - ) buvo pripažinta įsiteisėjusiu 2006-03-20 Marijampolės rajono apylinkės teismo civilinėje byloje Nr. 2-34-571/06 sprendimu (b. l. 4-5). Tuo pačiu sprendimu iš atsakovo, t. y. apelianto Š. Z. dukros E. išlaikymui buvo priteistas išlaikymas, mokamas kas mėnesį po 125 litus iki jos pilnametystės.

19Kadangi prievolė išlaikyti vaiką mokant periodines išmokas yra tęstinio pobūdžio, todėl natūralu, kad kinta vaiko poreikiai, taip pat – akivaizdu, jog gali kisti ir jo tėvų galimybės patenkinti šiuos poreikius. Iš bylos medžiagos matyti, kad būtent dėl nurodytų priežasčių ieškovė 2012-03-20 ir kreipėsi į teismą, prašydama padidinti iš atsakovo priteistą išlaikymą, mokamą periodinėmis išmokomis dukrai E. B. išlaikyti kas mėnesį nuo 125 Lt iki 400 Lt (b. l. 1-2) sutinkamai su CK 3.201 straipsnio nuostatomis.

20Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad nustatant vaiko poreikių ir tėvų turtinės padėties proporcingumą turi būti įvertinta, kokia dalimi tėvų gaunamos pajamos ir turimas turtas, t. y. tėvų turtinė padėtis, gali užtikrinti vaikų poreikių tenkinimą, todėl jei tėvų turtinė padėtis leidžia, turi būti nustatytas maksimaliai patenkinantis vaikų poreikius išlaikymo dydis (CK 3.192 str., 2 d. ), jei ne – tai išlaikymo dydis turi patenkinti būtinus vaiko poreikius (Lietuvos Aukščiausiojo teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2008 m. lapkričio 10 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K3-3-495/2008). Proporcingumo tarp vaiko poreikių ir tėvų turtinės padėties principas įpareigoja teismą, sprendžiant vaiko išlaikymo dydžio klausimą, įvertinti tėvų galimybes tenkinti vaiko poreikius, todėl pirmosios instancijos teismas, pagrįstai sprendė, kad ginčo atveju šalių padėtis pasikeitė iš esmės, ta prasme, jog ieškovės gaunamoms pajamoms nepakitus, t, y, gaunant tik 200 Lt per mėnesį, žymiai padidėjo bendrieji ir specialūs dukros E. išlaikymo poreikiai, todėl, pagerėjus atsakovo ir jo dabartinės šeimos turtinei padėčiai (b. l. 100, 101-102) tikslinga peržiūrėti išlaikymo dydį. Būtent dėl šių aplinkybių, apeliacinės instancijos teismo nuomone, pirmosios instancijos teismas, taikydamas CK 3.201 straipsnio nuostatas, pagrįstai vadovavosi prioritetinės vaiko teisių ir interesų apsaugos ir gynimo bei teisingumo, protingumo, sąžiningumo principais (CK 3.3 str., 1.5 str.), todėl apelianto skundo argumentai dėl jo šeimos gaunamų pajamų sumažėjimo ryšius su sutuoktinės mokamomis studijomis Šiaulių universitete, nepaneigia nepilnametės dukros išlaikymo padidinimo būtinybės. Nesudaro pagrindo naikinti arba keisti skundžiamą teismo sprendimą ir apeliacinio skundo argumentas dėl ieškovės pateiktų įrodymų, patvirtinančių poreikį šalių nepilnametei dukrai E. B. lankyti muzikos mokyklą Marijampolėje nepakankamumo, nes – akivaizdu, jog jos gyvenamoje vietovėje, t. y. ( - ) realizuoti tokio tipo įgūdžius galimybės nėra. Be nurodytų aplinkybių, paneigiančių apeliacinio skundo argumentus, apeliacinės instancijos teismas pažymi, jog pats apeliantas visiškai nesirūpindamas savo nesantuokinės dukros auklėjimu ir dėl bendražmogiškai nesuprantamų priežasčių vengdamas su ja bendrauti teismo posėdžio metu (b. l. 106) nesugebėjo paaiškinti tokio savo elgesio motyvų, todėl vien jo nurodomos ekonominio pobūdžio abejonės visais atvejais neatleidžia apelianto nuo pareigos rūpintis jo išlaikymu ir auklėjimu (CK 3.156 str. 2 d., 3.192 str.).

21Vadovaudamasis išdėstytais argumentais, bei įvertinęs ieškovės atsiliepime į apeliacinį skundą nurodytus motyvus, apeliacinės instancijos teismas, sprendžia, jog nėra pagrindo naikinti arba keisti skundžiamo teismo sprendimo apeliaciniame skunde nurodytais motyvais, todėl jis paliktinas nepakeistu, o atsakovo apeliacinis skundas atmestinas kaip nepagrįstas (CPK 326 str. 1 d. 1 p.).

22Atmetus atsakovo apeliacinį skundą, sutinkamai su ieškovės atstovės advokatės Vilijos Jurčikonienės pateiktu 2012-08-16 prašymu (b. l. 144) dėl advokato teisinės pagalbos išlaidų, susijusių su antrinės teisinės pagalbos suteikimu, valstybei priteistinos šios išlaidos, remiantis 2012-08-08 pažymos Nr. TP-(2.10)-1153 (b. l. 145) duomenimis (CPK 99 str. 2 d.).

23Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas, vadovaudamasis LR CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 331 straipsniu,

Nutarė

24Marijampolės rajono apylinkės teismo 2012 m. birželio 1 d. sprendimą palikti nepakeistą.

25Priteisti iš atsakovo Š. Z. (a. k. ( - ) gyvenančio ( - )) 200 Lt (du šimtus litų) už atsakovei suteiktą antrinę teisinę pagalbą (sumokant šią sumą į valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos sąskaitą Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, AB „Swedbank“, juridinio asmens kodas 188659752, įmokos kodas – 5630).

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Albinas Čeplinskas,... 2. I. Ginčo esmė... 3. Ieškovė prašė padidinti Marijampolės rajono apylinkės teismo 2006 m. kovo... 4. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 5. Marijampolės rajono apylinkės teismas 2012 m. birželio 1 d. sprendimu... 6. Teismas nustatė, kad atsakovas išlaikymo, išskyrus piniginių lėšų... 7. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimų į apeliacinį skundą argumentai... 8. Apeliaciniu skundu atsakovas prašo Marijampolės rajono apylinkės teismo 2012... 9. 1. Atsiliepimą į ieškinį ruošęs atstovas, nors ir žinodamas, kad... 10. 2. Teismo sprendime pasisakyta ir dėl išlaidų, kurios nebuvo minimos netgi... 11. Atsiliepimu į apeliacinį skundą ieškovė prašo Marijampolės rajono... 12. 1. Apeliantas pats pripažįsta, kad ruošdamasis bylai naudojosi kvalifikuoto... 13. 2. Vadovaujantis CK 3.3 straipsniu, prioritetas teikiamas nepilnamečio vaiko... 14. Atsiliepimu į apeliacinį skundą trečiasis asmuo I. Z. prašo atsakovo... 15. IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir... 16. Apeliacinis skundas atmestinas.... 17. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro faktinis ir teisinis... 18. Kaip matyti iš byloje esančios medžiagos, apelianto tėvystė dukros E. B.... 19. Kadangi prievolė išlaikyti vaiką mokant periodines išmokas yra tęstinio... 20. Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad nustatant vaiko poreikių ir... 21. Vadovaudamasis išdėstytais argumentais, bei įvertinęs ieškovės... 22. Atmetus atsakovo apeliacinį skundą, sutinkamai su ieškovės atstovės... 23. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas, vadovaudamasis LR... 24. Marijampolės rajono apylinkės teismo 2012 m. birželio 1 d. sprendimą... 25. Priteisti iš atsakovo Š. Z. (a. k. ( - ) gyvenančio ( - )) 200 Lt (du...