Byla 2-3351-802/2012
Dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu

1Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėja Eridana Paltanavičienė, sekretoriaujant Jolitai Šilinskienei, dalyvaujant pareiškėjai V. Ž., asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu J. Ž., institucijos teikiančios išvadą byloje Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus atstovei Laimai Žigienei, žodinio proceso tvarka viešame teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą, dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu,

Nustatė

2Pareiškėja teismo posėdyje palaikė prašymą pripažinti jos sūnų J. Ž. neveiksniu ir paaiškino, kad jos sūnus tik gimęs susirgo Sepsiu ir po šios ligos liko liekamieji reiškiniai. Iš pradžių to nebuvo matyti, tačiau kai turėjo pradėti kalbėti ir apie antrus metukus nekalbėjo, išryškėjo kalbos sutrikimai. Save jis apsitvarko, pavalgo, tačiau maistą jam pagamina mama. Iš namų vienas išeiti negali, nesugeba priimti sau naudingų sprendimų. Nurodo, jog būtinybė pripažinti sūnų neveiksniu iškilo tvarkant paveldėjimo dokumentus. Pareiškėja negali jų sutvarkyti, nes notarė, dėl sūnaus kalbėjimo sutrikimų, negali išsiaiškinti jo nuomonės.

3Asmuo, kurį prašoma pripažinti neveiksniu – J. Ž. į teismo posėdį atvyko su mama. Pareiškėja nurodė, kad paaiškinti sūnui kokia byla ir dėl ko ji vyksta negali, nes jis to nesupranta. Teismas posėdžio metu nustatė, kad byloje prasmingas kontaktas su suinteresuotu asmeniu neįmanomas. Suinteresuotas asmuo rodo pastangas atsakyti į užduotą klausimą, tačiau jam tai sunkiai sekasi. Institucijos teikiančios išvadą atstovės nuomone suinteresuotas asmuo dalyvauti teismo posėdyje gali, tačiau tolesnė jo apklausa netikslinga, kadangi jis nesuvokia proceso esmės. Dėl aukščiau nurodytų aplinkybių J. Ž. neprisaikdinamas ir neapklausiamas.

4Institucijos teikiančios išvadą byloje Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus atstovė L.Žigienė su pareiškimu sutinka, nurodo, kad pagrindų prieštarauti ekspertų išvadai nėra, todėl J. Ž. turėtų būti pripažintas neveiksniu.

5Pareiškimas tenkintinas visiškai.

6Pareiškėjos paaiškinimais, institucijos atstovės teismo posėdyje teikiant išvadą nurodytomis aplinkybėmis, byloje esančiais rašytiniais įrodymais: neįgaliojo pažymėjimu (b.l.9), VšĮ Marijampolės PSPC medicininiu pažymėjimu ir pažymą (b.l.10,11-12), J. Ž. asmens sveikatos istorija (b.l.29), buities tyrimo aktu (b.l.34), Teismo psichiatrijos ekspertizės aktu (b.l.36-37) nustatyta, kad J. Ž. yra konstatuota vidutinis protinis atsilikimas, vaikų cerebrinis paralyžius, kairės kūno pusės parezė, sensomotorinė alalija ir dėl savo ligos pobūdžio jis negali suprasti savo veiksmų reikšmės bei jų valdyti. Dėl šių aplinkybių viseto J. Ž. pripažintinas neveiksniu.

7Remiantis LR CPK 83 str. 1 d. 14 p. ir 468 str. bylinėjimosi išlaidos iš dalyvaujančių byloje asmenų nepriteisiamos ir yra padengiamos iš valstybės lėšų.

8Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259-270 str., 275str. 1d.,

Nutarė

9Pareiškimą tenkinti visiškai

10Pripažinti J. Ž., a.k( - ) gyv. ( - ), neveiksniu.

11Ne vėliau kaip per 3 dienas nuo sprendimo įsiteisėjimo, šį teismo sprendimą išsisųsti Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registrui.

12Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Marijampolės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai