Byla 2S-200-33/2008

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininko Jono Pesliako, kolegijos teisėjų Virginijos Nijolės Griškevičienės, Broniaus Valiaus, rašytinio proceso apeliacine tvarka išnagrinėjo atsakovo F. J. atskirąjį skundą dėl Kretingos rajono apylinkės teismo 2007-12-27 nutarties civilinėje byloje pagal ieškovės Z. J. ieškinį atsakovams Kretingos rajono savivaldybei, Klaipėdos apskrities viršininko administracijai, F. J. dėl Kretingos rajono apylinkės tarybos sprendimų, Klaipėdos apskrities viršininko įsakymo ir sprendimo panaikinimo, žemės reformos žemėtvarkos projektų dalių panaikinimo, restitucijos taikymo ir

Nustatė

2ieškovas savo ieškinyje prašo panaikinti Kretingos rajono Kretingos apylinkės tarybos 1992-03-20 sprendimą „Dėl žemės asmeniniam ūkiui“, 1993-03-25 sprendimą „Dėl žemės suteikimo gyventojų asmeniniam ūkiui 1993 m. patikslinimo“, 1994-03-09 sprendimą „Dėl žemės sklypų asmeniniam ūkiui 1994 metams patikslinimo“, Klaipėdos apskrities viršininko 2004-11-10 sprendimą Nr. 12264 bei įsakymą Nr. 13.6-3883 ar jų dalis, susijusias su žemės sklypo (unikalus Nr. ( - )) perdavimu atsakovui ir taikyti restituciją – grąžinti žemės sklypą į laisvos valstybinės žemės fondą, panaikinti Vydmantų agrarinės vietovės žemės reformos žemėtvarkos projektų dalis, kuriomis buvusio žemės savininko T. B. valdytas žemės sklypas buvo priskirtas asmeninio ūkio žemei, bei įpareigoti Klaipėdos viršininko administraciją priimti sprendimą dėl nuosavybės teisių atkūrimo į T. B. iki nacionalizacijos priklausiusį turtą, kiek tai susiję su žemės sklypu, nurodytu Klaipėdos apskrities viršininko administracijos pažymoje Nr. K2-198.

3Kaip matyti, dalis pareikšto ieškinio reikalavimų susijusi su administracinių teisės aktų pripažinimu negaliojančiais. Vadovaujantis LR ABTĮ 3 str. 1 d.,15 str.1 d. 1 p., administracinis teismas sprendžia ginčus dėl teisės viešojo ar vidaus administravimo srityje. Administraciniai teismai sprendžia bylas dėl valstybinio administravimo subjektų priimtų teisės aktų ir veiksmų teisėtumo, taip pat šių subjektų atsisakymo atlikti jų kompetencijai priskirtus veiksmus teisėtumo ir pagrįstumo ar vilkinimo atlikti tokius veiksmus.

4Ieškinio reikalavimas dėl restitucijos taikymo, t.y. išreikalavimo iš atsakovo jam priklausančio žemės sklypo ir grąžinimo į laisvos valstybinės žemės fondą, siekiant į žemės sklypą atkurti nuosavybės teises, yra civilinio pobūdžio, todėl teismingas bendrosios kompetencijos teismui (LR CPK 22 str. 1 d.).

5Pažymėtina bendrosios kompetencijos teismų kompetencija, kaip platesnė pagal savo pobūdį, apima tuos atvejus, kai šalia reikalavimo, kylančio iš civilinio teisinio santykio, yra ir reikalavimai grynai administracinio pobūdžio. Šioje byloje teismui kilo klausimas ar gali pareikštieji reikalavimai gali būti išspręsti vadovaujantis LR CPK 26 str. 2 d. Dėl šių aplinkybių klausimas dėl teismingumo perduotinas spręsti specialiajai kolegijai.

6Atsižvelgiant į tai, kad klausimas dėl teismingumo perduotinas specialiajai teisėjų kolegijai, atidėtinas bylos nagrinėjimas (LR CPK 156 str. 1 d).

7Vadovaudamasis LR CPK 36 str. 3 d. 290-291str. teismas:

Nutarė

8atidėti bylos nagrinėjimą.

9kreiptis į specialiąją teisėjų kolegiją su prašymu išspręsti bylos, iškeltos pagal ieškovės Z. J. ieškinį atsakovams Kretingos rajono savivaldybei, Klaipėdos apskrities viršininko administracijai, F. J. dėl Kretingos rajono apylinkės tarybos sprendimų, Klaipėdos apskrities viršininko įsakymo ir sprendimo panaikinimo, žemės reformos žemėtvarkos projektų dalių panaikinimo, restitucijos taikymo, teismingumo klausimą.

Proceso dalyviai