Byla 1-679-900/2018
Dėl I. K., todėl norėjo atkeršyti A. K.. Tuo metu A. K. buvo išsituokęs su I. K. ir moteris buvo jo (M. L.) draugė. Neatsimena, dėl ko susipyko, ką konkrečiai A. K. jam padarė ar pasakė. Būdamas laisvėje, paskambino I. K., paklausė, ar A. K. turi kokį nors automobilį. Ši atsakė, kad jis turi baltą automobilį „VW Passat“, kad automobilis stovi kieme ((duomenys neskelbtini), Šiauliuose)

1Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Alma Berniūnaitė, sekretoriaujant Monikai Šiaulytei, dalyvaujant prokurorui Laurynui Butvidui, kaltinamajam M. L. ir jo gynėjui advokatui Edmundui Jankaičiui, viešame teisiamajame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje M. L., a. k. ( - ) gimęs ( - ), LR pilietis, lietuvis, baigęs 11 klasių, iki suėmimo dirbęs ( - ), nevedęs, iki suėmimo gyvenęs ( - ), teistas:

21) Šiaulių miesto apylinkės teismo 2011 m. kovo 23 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 2 dalį 7 mėnesių laisvės apribojimo bausme;

32) Šiaulių apylinkės teismo 2013 m. spalio 15 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 284 straipsnio 1 dalį (trys veikos), 178 straipsnio 2 dalį, 140 straipsnio 2 dalį, 145 straipsnio 1 dalį 10 mėnesių laisvės atėmimo bausme, bausmės vykdymą atidedant 1 metus 6 mėnesius;

43) Šiaulių apylinkės teismo 2013 m. gruodžio 19 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 1 dalį, 214 straipsnio 1 dalį, 215 straipsnio 1 dalį, 22 straipsnio 1 dalį ir 182 straipsnio 3 dalį 1 metų 2 mėnesių laisvės atėmimo bausme, bausmės vykdymą atidedant 2 metus.

5Radviliškio rajono apylinkės teismas 2014 m. balandžio 25 d. nutartimi panaikino laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimą;

64) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. liepos 25 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 286 straipsnį, 290 straipsnį 10 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Bausmė subendrinta su Šiaulių apylinkės teismo 2013 m. gruodžio 19 d. nuosprendžiu skirta bausme ir skirta galutinė subendrinta 1 metų 7 mėnesių laisvės atėmimo bausmė;

75) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 12 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 138 straipsnio 1 dalį 10 mėnesių laisvės atėmimo bausme;

86) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 19 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 178 straipsnio 2 dalį, 189 straipsnio 3 dalį 1 metų 4 mėnesių laisvės atėmimo bausme;

97) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 25 d. nuosprendžiu, pakeistu Šiaulių apygardos teismo 2014 m. gruodžio 22 d. nutartimi, pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio 2 dalį 2 metų laisvės atėmimo bausme;

108) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 26 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 180 straipsnio 1 dalį 1 metų 4 mėnesių laisvės atėmimo bausme;

119) Šiaulių apylinkės teismo 2015 m. sausio 22 d. nuosprendžiu pagal Baudžiamojo kodekso 235 straipsnio 1 dalį 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Bausmė subendrinta su bausmėmis, skirtomis Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. liepos 25 d., 2014 m. rugsėjo 12 d., 2014 m. rugsėjo 19 d., 2014 m. rugsėjo 25 d., 2014 m. rugsėjo 26 d. nuosprendžiais ir skirta galutinė subendrinta 3 metų 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. M. L. bausmę atliko,

12yra kaltinamas pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio 2 dalį ir 258 straipsnio 2 dalį.

13Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

14M. L. visuotinai pavojingu būdu sugadino svetimą turtą, o būtent: 2017 m. gruodžio 20 d. apie 2210 val. daugiabučio namo, esančio ( - ), Šiauliuose, kieme padegė nukentėjusiajam A. K. priklausantį (registruotą I. K. vardu) 1 000 € vertės automobilį „Volkswagen Passat“, valst. Nr. ( - ), t. y. padarė nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 187 straipsnio 2 dalyje.

15Be to, M. L. ikiteisminio tyrimo metu tiksliai nenustatyta data ir laiku, tačiau ne vėliau nei 2017 m. gruodžio 21 d., prie prekybos ir laisvalaikio centro „Tilžė“, esančio Tilžės g. 225, Šiauliuose, iš ikiteisminio tyrimo metu nenustatyto asmens neteisėtai įgijo kastetą, pagamintą pramoniniu būdu, smogiamojo – trupinamojo poveikio, t. y. draudžiamosios kategorijos šaltąjį ginklą, ir jį nešiojosi, kol 2017 m. gruodžio 21 d. 228 val. asmens apžiūros ir kratos metu kastetą rado ir paėmė policijos pareigūnai, t. y. padarė nusikalstamą veiką, numatytą BK 258 straipsnio 2 dalyje.

16Teisiamajame teismo posėdyje kaltinamasis M. L. kaltu prisipažino ir paaiškino, kad 2015 m. laisvės atėmimo vietos įstaigoje susipažino su A. K.. Susipyko su juo dėl I. K., todėl norėjo atkeršyti A. K.. Tuo metu A. K. buvo išsituokęs su I. K. ir moteris buvo jo (M. L.) draugė. Neatsimena, dėl ko susipyko, ką konkrečiai A. K. jam padarė ar pasakė. Būdamas laisvėje, paskambino I. K., paklausė, ar A. K. turi kokį nors automobilį. Ši atsakė, kad jis turi baltą automobilį „VW Passat“, kad automobilis stovi kieme (( - ), Šiauliuose).

17(2017 m.) gruodžio 20 d. išėjo iš namų. Buvo truputį išgėręs alaus, bet girtumas neturėjo įtakos jo veiksmams. Degalinėje nusipirko benzino, įsipylė jį į „Pepsi“ buteliuką. Nuėjo prie ( - ), Šiauliuose. Atsisuko buteliuką, apipylė A. K. automobilį ir uždegė degtukais, gal žiebtuvėliu. Į automobilį neįlindo, tik berods išdaužė priekinį dešinį (keleivio pusės) langą, nes norėjo padegti automobilio saloną. Automobilis labai greitai užsiliepsnojo ir jis nespėjo padegti automobilio vidaus. Jį lauke pastebėjo I. K., ji ėmė šaukti. Mano, kad I. K. jo nepažino, nes buvo tamsu, aplink nebuvo apšvietimo, o jis buvo užsidėjęs kapišoną. Dar kažkoks vyras jį vijosi. Kai vyras jį pagavo, jis trenkė pastarajam kastetu į lūpą. Kastetą nusipirko iš nepažįstamo žmogaus savigynai. Gailisi.

18Ikiteisminio tyrimo metu M. L. paaiškino (1 t., b. l. 162-163, 170), kad maždaug prieš 4 mėnesius iš nepažįstamo žmogaus įsigijo kastetą. Tą žmogų susirado per internetą, susitiko PC „Tilžė“. Žmogus padavė kastetą, jis žmogui sumokėjo 20 € ir išsiskirstė. Nešiojosi kastetą striukės kišenėje savigynai.

19Prieš 2 mėnesius prie ( - ) laukė ten gyvenančio savo draugo D. M.. Priėjo girta moteris, jos vardo nežino, ir pakvietė jį išgerti. Išgertuvių metu ta moteris pavogė iš jo piniginę su 500 €. Nesiaiškino su ta moterimi dėl pavogtos piniginės, bet sužinojo, kad ji naudojasi baltos spalvos automobiliu „Volkswagen Passat“.

20Norėjo atkeršyti moteriai už pavogtus pinigus. Sužinojo, kad ji 2017 m. gruodžio 21 d. turėjo važiuoti į Vilnių, ir nusprendė sudeginti jos automobilį. Planą sukūrė prieš kokią savaitę ar 4 dienas. Degalinėje prie parduotuvės „Lidl“ Tilžės-Pramonės g. sankryžoje, nusipirko litrą benzino. Benziną pylė į 1 litro talpos plastikinį butelį. Butelis buvo berods „Pepsi“ gėrimo. Plastikinį butelį su benzinu laikė namuose.

212017 m. gruodžio 20 d. nuo ryto namuose su D. M. gėrė degtinę. Apie 20-21 val. vienas nuvažiavo į PC „Saulės miestas“, ten turėjo susitikti su draugais. Iš namų pasiėmė plastikinį butelį su benzinu ir įsidėjo į kuprinę. Pabendravo su draugais ir po to vienas nuėjo iki ( - ). Prie automobilio buvo apie 22 val. Ištraukė butelį su benzinu, apipylė automobilio „Volkswagen Passat“ stogą, padangas, kapotą. Išpylė visą butelį ir padegė žiebtuvėliu. Prieš tai su ranka išdaužė automobilio priekinį keleivio pusės langą. Padegęs automobilį nuėjo. Einant automobilis liepsnojo. Iš pradžių ėjo, po to pradėjo bėgti, nes išsigando, kad kažkas galėjo pamatyti. Jį ėmė vytis kažkoks vyras. Bandė nuo jo bėgti, bet vyras jį pagavo. Greitai iš striukės kišenės išsitraukė kastetą ir trenkė tam vyrui vieną kartą į dantis. Bet vyras jo nepaleido, laikė tol, kol atvažiavo policijos pareigūnai.

22Paskelbus kaltinamąjį aktą kaltinamasis kaltu dėl inkriminuotų nusikalstamų veikų prisipažino visiškai, davė išsamius paaiškinimus, kurie atitinka kaltinime išdėstytas aplinkybes, nėra kaltinamas padaręs labai sunkius nusikaltimus, nusikalstamų veikų aplinkybės nekėlė abejonių, nei prokuroras, nei kaltinamasis ir jo gynėjas nepageidavo, jog kiti įrodymai būtų tiriami nuodugniai, todėl teismas, įvykdęs Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 291 straipsnio reikalavimus ir remdamasis BPK 273 straipsniu, taikė sutrumpintą įrodymų tyrimo tvarką.

23Nukentėjusysis A. K. ikiteisminio tyrimo metu parodė (1 t., b. l. 51), kad prieš maždaug 2 m. nusipirko automobilį „Volkswagen Passat“, valst. Nr. ( - ). Tada buvo susituokęs su I. K.. Automobilis registruotas sutuoktinės vardu. Prieš metus išsituokė. Bendru susitarimu automobilis liko jam, tik jis nepriregistravo automobilio savo vardu. Automobilį įvertina 1 000 €, nes tokia yra rinkos kaina. Nežino, kas ir kodėl padegė automobilį. Jis tuo metu buvo Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Automobilis stovėjo pas jo buvusią draugę K. M..

24Liudytojas R. V. ikiteisminio tyrimo metu parodė (1 t., b. l. 25-26), kad 2017 m. gruodžio 20 d. apie 2210 val., būdamas savo namuose adresu ( - ), Šiauliai, išgirdo kieme duslų garsą. Priėjęs prie lango pamatė, kad nepažįstamas asmuo apipylė kieme stovėjusį baltos spalvos automobilį „Volkswagen Passat“, valst. Nr. ( - ), kažkokiu skysčiu ir jį padegė. Liepsna apšvietė aplinką ir jis įsidėmėjo tą asmenį. Jis buvo apie 20 m. amžiaus, su juodos spalvos megzta žiemine kepure, ant pečių buvo užsidėjęs tamsios spalvos kuprinę. Apsirengė ir išbėgo į lauką. Bėgdamas kitų namų kiemais, paklausė praeivio, ar nematė nubėgančio asmens. Šis pasakė, kad matė nubėgantį vaikiną ir merginą, ir nurodė kryptį. Pasivijo tą vaikiną ir merginą. Jie bandė įeiti į namo ( - ) laiptinę. Sulaikė vaikiną. Vaikinas vieną kartą trenkė jam ranka į veidą ir praskėlė lūpą. Dėl to pretenzijų neturi. Mergina pasišalino. Jis jos gerai neįsidėmėjo, neatpažintų. Tas vaikinas jam pasakė: „čia ne aš“, nors jis (R. V.) jo nieko neklausė. Iš to suprato, kad tai – padegėjas. Be to, nuo jo sklido specifinis benzino kvapas, vilkėjo tais pačiais rūbais ir turėjo kuprinę. Telefonu pranešė policijai, vėliau - perdavė sulaikytą asmenį. Kai minėtas asmuo padegė automobilį, jis (R. V.) pro langą matė tik jį, merginos nematė.

25Liudytoja I. Š. (buvusi pavardė – Kravčiukienė) ikiteisminio tyrimo metu teigė (1 t., b. l. 32-33), kad M. L. nepažįsta. Kažkur 2015-2016 m. gyvendama santuokoje su A. K. pirko automobilį „Volkswagen Passat“, valst. Nr. ( - ). Mokėjo apie 1 700 €. Tuo metu A. K. buvo įkalinimo įstaigoje. Pirkimo – pardavimo sutartį sudarė ir automobilį registravo savo vardu. 2016 m. rugsėjį išsituokė. Abipusiu susitarimu automobilis liko A. K., bet nebuvo perregistruotas. Kiek žino, pastaruoju metu automobiliu naudojosi K. M.. Prieš kelias dienas K. M. paskambino ir informavo, kad automobilis buvo padegtas.

26Liudytoja K. M. ikiteisminio tyrimo metu parodė (1 t., b. l. 66-67), kad tikslios įvykio datos nepamena, galėjo būti 2017 m. gruodžio 20 d. apie 22 val., namuose adresu ( - ) tamsoje kalbėjo telefonu. Išgirdo stiprų smūgį lauke. Po buto langais stovi du automobiliai: jos automobilis „Audi A3“ ir A. K. priklausantis automobilis „Volkswagen Passat“, valst. Nr. ( - ). Ji pakilo nuo lovos ir pasižiūrėjo pro langą. Pamatė, kaip jai nepažįstamas vaikinas, dėvintis kaukę, kažką purškia iš flakono ant automobilio „Volkswagen Passat“. Vaikinas buvo vienas. Tada ji atsidarė langą (gyvena antrame namo aukšte) ir pradėjo šaukti: „ką čia darai, dink nuo mašinos“. Tas vaikinas atsuko savo galvą, bet nugara buvo nusisukęs nuo jos. Žiūrėdamas į ją uždegė automobilį „Volkswagen Passat“. Automobilis užsiliepsnojo. Vaikinas nubėgo. Jos kaimynas R. V. tą vaikiną sugavo. Pagautas vaikinas lygtais buvo jau be kaukės, bet ji iš rūbų atpažino, kad tai buvo automobilį „Volkswagen Passat“ padegęs vaikinas.

27Ji matė tą vaikiną su kauke savo kieme tą patį vakarą (anksčiau). Kai, atsidariusi langą, rūkė, matė su kauke einantį vaikiną. Jis pakėlė galvą, pamatė ją, apsisuko ir nuėjo į tą pačią pusę, iš kurios atėjo. Tada ji nieko blogo nepagalvojo. Galvojo, kad vaikinas kvailioja, ir tiek, nepagalvojo, kad jis padegs automobilį.

28A. K. yra buvęs jos draugas. Kai jie draugavo, ji naudojosi jo automobiliu „Volkswagen Passat“, valst. Nr. ( - ). A. K. suėmė ir automobilis liko pas ją. Jokių jos daiktų automobilyje nebuvo, ji dėl įvykio nenukentėjo.

29Įvykio vietos ir daiktų apžiūros 2017 m. gruodžio 21 d. protokole su foto lentelėmis (1 t., b. l. 11-17) užfiksuota įvykio vieta adresu ( - ), Šiauliai, ir automobilis „VW Passat“, valst. Nr. ( - ). Ant žemės prie automobilio ties dešiniu priekiniu ratu rasta ir paimta apdegusi plastikinė talpa su aitraus kvapo skysčiu.

30Apžiūros 2018 m. sausio 3 d. protokole su foto lentelėmis aprašytas automobilis „Volkswagen Passat“, valst. Nr. ( - ) (1 t., b. l. 104-107).

31Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus 2017 m. gruodžio 20 d. akte dėl kilusio gaisro Nr. 50-442 ir tarnybiniame pranešime dėl neatidėliotinos informacijos apie gaisrą patikrinimo (1 t., b. l. 79-83) teigiama, kad automobilio „VW Passat“, valst. Nr. ( - ), gaisro kilimo priežastis – tyčinė žmonių veikla (padegimas).

32Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyresn. inspektorius V. Š. 2017 m. gruodžio 20 d. tarnybiniame pranešime dėl neatidėliotinos informacijos apie gaisrą patikrinimo nurodė (1 t., b. l. 80-83), kad automobilio „VW Passat“, valst. Nr. ( - ), gaisro kilimo priežastis – tyčinė žmonių veikla (padegimas). Pridėtos gaisro vietos nuotraukos.

33Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. sausio 12 d. specialisto išvadoje Nr. 11-59(18) sakoma (1 t., b. l. 100-101), kad tirti pateiktame stiklainyje esantis skystis (išpiltas iš apdegusios plastikinės talpos, 2017 m. gruodžio 21 d. paimtos adresu ( - ), Šiauliuose; 1 t., b. l. 95) yra ypač degus skystis – benzinas. Jis lengvai užsiliepsnoja nuo trumpalaikio mažos energijos uždegimo šaltinio, pvz. degtuko liepsnos, įkaitusio laido, kibirkšties.

34Šiaulių apskrities VPK Kriminalistinių tyrimų tarnybos 2018 m. sausio 11 d. specialisto išvadoje Nr. 40-(33)-IS1-28-(13.2) parašyta (1 t., b. l. 115-117), kad tirti pateiktas kastetas yra pramoniniu būdu pagamintas smogiamojo - trupinamojo poveikio draudžiamos kategorijos šaltasis ginklas.

35Asmens blaivumo testo (alkotesterio) rodmenyse teigiama (1 t., b. l. 131), kad M. L. 2017 m. gruodžio 20 d. 2312 val. nustatytas lengvas – 0,49 promilių – girtumo laipsnis.

konstatuoja:

36Įvertinęs byloje surinktus duomenis, kurie pripažįstami įrodymais, kurie vieni kitus atitinka, papildo, tarp kurių nėra esminių prieštaravimų, teismas sprendžia, kad kaltinamojo veiksmai teisingai kvalifikuoti pagal BK 187 straipsnio 2 dalį ir 258 straipsnio 2 dalį, nes jis visuotinai pavojingu būdu – padegdamas – sugadino daugiabučio gyvenamojo namo kieme stovėjusį svetimą automobilį (1 t., b. l. 77, 84, 88-89) bei neteisėtai įgijo ir nešiojosi civilinėje apyvartoje uždraustą nešaunamąjį ginklą – kastetą (LR ginklų ir šaudmenų kontrolės 2002 m. sausio 15 d. įstatymo Nr. IX-705 7 str. 3 d. 7 p.). Kaltinamojo veiksmai įrodyti visiškai, abejoti jo kalte nėra pagrindo.

37Tas, kas sugadino svetimą turtą visuotinai pavojingu būdu, gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų (BK 187 str. 2 d.).

38Tas, kas neteisėtai įgijo ar nešiojo nešaunamąjį ginklą, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir gali būti baudžiamas bauda arba areštu (BK 258 str. 2 d.).

39Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgia į bendruosius bausmės skyrimo pagrindus, nurodytus BK 54 straipsnyje. Kaltinamojo pagal BK 187 straipsnio 2 dalį padaryta nusikalstama veika priskiriama apysunkių nusikaltimų kategorijai (BK 11 str. 4 d.). Nusikalstamos veikos sudėtis materiali. Nusikalstama veika baigta, padaryta tiesiogine tyčia: kaltinamasis suvokė, jog turtas svetimas, bet vis vien norėjo jį sugadinti; suprato, kad savininkui bus padaryta materialinė žala, ir norėjo tokių pasekmių (BK 15 str. 2 d. 2 p.). Pasak kaltinamojo, svetimą automobilį jis padegė iš keršto. Nusikaltimu sugadintas 1 000 € vertės automobilis. Nusikalstama veika pagal BK 258 straipsnio 2 dalį yra baudžiamasis nusižengimas (BK 12 str.), nusikalstamos veikos sudėtis formali, nusikalstama veika baigta, padaryta tiesiogine tyčia (BK 15 str. 2 d. 1 p.).

40Kaltinamasis yra jauno amžiaus (23 m.), prieš suėmimą dirbo ( - ) (1 t., b. l. 130, 149-150). 2017 m. II pusmetį du kartus baustas administracine tvarka: vieną kartą už tyčinį svetimo turto sunaikinimą ar sugadinimą, kitą kartą už važiavimą autobusu be bilieto (1 t., b. l. 146-147). Vieną kartą buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės BK 93 straipsnio 1 dalies 1, 3 punktų pagrindais. Teistas 9 kartus, dominuoja nusikalstamos veikos nuosavybei ir su fizinio smurto panaudojimu susijusios nusikalstamos veikos. Be kita ko, teistas pagal BK 187 straipsnio 2 dalį už tai, kad visuotinai pavojingu būdu – padegdamas - sugadino svetimą turtą (1 t., b. l. 131-145). Kaltinamojo atsakomybę lengvinančia aplinkybe laikoma tai, kad prisipažino padaręs inkriminuotas nusikalstamas veikas ir, jas padaręs, gailisi (BK 59 str. 1 d. 2 p.). Kaltinamojo atsakomybę sunkinančia aplinkybe laikoma tai, kad nusikalstamas veikas padarė būdamas recidyvistas (BK 60 str. 1 d. 13 p.).

41Parinkdamas bausmės rūšį ir dydį, teismas atsižvelgia į nurodytą reglamentavimą, išvardintų ir bausmės skyrimui teisiškai reikšmingų aplinkybių visumą, kaltinamojo asmeninių savybių, kitų jį charakterizuojančių duomenų pobūdį, jų kiekį ir tarpusavio santykį (BK 61 str. 1-2 d.).

42Įvertinęs inkriminuotų nusikalstamų veikų priežastis, eigą, kaltinamojo asmenybę, nustatytas po vieną jo atsakomybę lengvinančią ir sunkinančią aplinkybes, teismas mano, kad adekvati bausmė už nusikaltimo pagal BK 187 straipsnio 2 dalį padarymą galėtų būti griežčiausia sankcijoje numatyta bausmės rūšis – terminuotas laisvės atėmimas, jo dydį (trukmę) parinkdamas žemesnį nei sankcijos vidurkis (BK 50 str. 2 d.). Adekvati bausmė už baudžiamojo nusižengimo pagal BK 258 straipsnio 2 dalį padarymą galėtų būti griežčiausia sankcijoje numatyta bausmės rūšis – areštas, jo dydį (trukmę) parinkdamas žemesnį nei sankcijos vidurkis (BK 49 str. 3 d.).

43Vadovaujantis BK 63 straipsnio 1-2 dalimis, 5 dalies 2 punktu, bausmės bendrinamos apėmimo būdu ir nustatoma subendrinta laisvės atėmimo bausmė.

44Vadovaujantis BK 641 straipsniu, bausmė mažinama trečdaliu.

45Vadovaujantis BK 66 straipsnio 2 dalimi, į atliktą laisvės atėmimo bausmę santykiu 1:1 įskaitomas kaltinamojo laikino sulaikymo ir suėmimo šioje byloje laikas nuo 2017 m. gruodžio 20 d. 2220 val. iki nuosprendžio paskelbimo dienos (1 t., b. l. 173, 184-186; 2 t., b. l. 53-55).

46Sprendžiant, ar bausmės vykdymas gali būti atidėtas, vertinamos visos bylos aplinkybės, susijusios ir su padaryta veika, ir su nuteistojo asmenybe: nusikalstamos veikos pavojingumo pobūdis, laipsnis, nuteistojo asmenybės teigiamos ir neigiamos savybės, jo elgesys šeimoje ir visuomenėje, polinkiai, nusikalstamos veikos padarymo priežastys, elgesys po nusikalstamos veikos padarymo. Atsižvelgiama į tai, ar nuteistasis supranta padarytos veikos pavojingumą ir kritiškai vertina savo elgesį, pripažįsta kaltę ir neneigė jos ikiteisminio tyrimo metu, nesistengė išvengti atsakomybės, savo elgesiu po nusikalstamos veikos padarymo siekė įrodyti, jog ateityje nedarys naujų pavojingų veikų, kad nelinkęs sukurti konfliktinių situacijų, kad padaryti nusikaltimai yra daugiau atsitiktinio pobūdžio ir neparodo tikrosios jo vertybinės orientacijos. Šie ir kiti duomenys turi sudaryti prielaidas teismo išvadai, kad bausmės paskirtis bus įgyvendinta ir be realaus laisvės atėmimo, kad šiuo atveju pakanka nuteistajam paskirti baudžiamojo poveikio priemonę ir (ar) vieną ar kelis įpareigojimus, ribojančius nuteistojo elgesį ir kartu turinčius prevencinį poveikį (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys bylose Nr. 2K-42/2012, 2K-181/2012, 2K-362/2012).

47Teismas daro išvadą, kad aptariamu atveju nėra pagrindo manyti, jog kaltinamasis gali būti taisomas neizoliuotas nuo visuomenės. Pirmą kartą į teisėsaugos institucijų akiratį kaltinamasis pateko iki 16 m. Per savo santykinai neilgą gyvenimą (23 m.) yra teisiamas dešimtą kartą. Ne kartą teistas už apysunkius nusikaltimus, įskaitant analogišką nusikaltimą pagal BK 187 straipsnio 2 dalį. 2017 m. liepos 18 d. paleistas iš pataisos įstaigos atlikęs laisvės atėmimo bausmę už ankstesnius nusikaltimus (1 t., b. l. 143). Per pastaruosius 7 m. (nuo 2011 m. iki 2018 m.) arba per pastaruosius 5 m., kai tapo pilnametis, kaltinamasis daugiau laiko praleido laisvės atėmimo vietų įstaigose nei laisvėje. Išeidamas iš laisvės atėmimo vietos, turėjo nusikalstamą ketinimą atkeršyti kitam laisvės atėmimo vietos įstaigoje bausmę atliekančiam nuteistajam. Kaltinamasis padegimui iš anksto kruopščiai ruošėsi: sužinojo, kokį turtą turi nukentėjusysis, kur tas turtas yra (laiko automobilį), pasiėmė du peilius, kastetą, kad galėtų pasipriešinti, jeigu kas nors norėtųsi jį sulaikyti, ir degaus skysčio. Buvo apdairus: pamatęs, kad įvykio vietoje yra pašalinių žmonių, kaltinamasis iš pradžių pasišalino, vėliau sugrįžo į įvykio vietą. Taigi kaltinamasis nenori ar nemoka elgtis taip, kad nuo jo poelgių nenukentėtų kiti visuomenės nariai, tenkinti savo poreikių teisėtu ir socialiai priimtinu būdu. Todėl teismas netaiko laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimo instituto.

48Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktai, turintys reikšmės tiriant ir nagrinėjant nusikalstamas veikas:

491) metalinis kastetas, saugomas Šiaulių apskrities VPK (1 t., b. l. 130), sunaikinamas (BPK 94 str. 1 d. 2 p.);

502) du peiliai (1 t., b. l. 122-124), stiklainis, saugomi Šiaulių apskrities VPK (1 t., b. l. 126), kaip menkaverčiai sunaikinami (BPK 94 str. 4 p.);

513) apdegusi plastikinė talpa, saugoma Šiaulių apskrities VPK (1 t., b. l. 126), kaip nusikalstamos veikos padarymo priemonė konfiskuojama ir kaip menkavertė sunaikinama (BK 94 str. 1 d. 1, 4 p.);

524) mobilus telefonas „Samsung“ su SIM kortele, saugomas Šiaulių apskrities VPK (1 t., 94, 108-110, 128), grąžinamas teisėtam savininkui M. L. (BPK 94 str. 1 d. 5 p.).

53Vadovaudamasis Baudžiamojo proceso kodekso 297-298, 301-302, 304-305, 307, 313, 432 straipsniais, teismas

Nutarė

54M. L., a. k. ( - ) pripažinti kaltu padarius nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio 2 dalyje, ir skirti 2 metų laisvės atėmimo bausmę.

55M. L., a. k. ( - ) pripažinti kaltu padarius nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 258 straipsnio 2 dalyje, ir skirti 20 parų arešto bausmę.

56Vadovaudamasis Baudžiamojo kodekso 63 straipsnio 1-2 dalimis, 5 dalies 2 punktu, bausmes subendrinti apėmimo būdu ir skirti (nustatyti) subendrintą 2 metų laisvės atėmimo bausmę.

57Vadovaudamasis Baudžiamojo kodekso 641 straipsniu, 2 metų laisvės atėmimo bausmę sumažinti trečdaliu ir skirti (nustatyti) galutinę 1 (vienerių) metų 4 (keturių) mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

58Vadovaudamasis Baudžiamojo kodekso 66 straipsnio 2 dalimi, į atliktą laisvės atėmimo bausmę santykiu 1:1 įskaityti M. L. laikino sulaikymo ir suėmimo šioje byloje laiką nuo 2017 m. gruodžio 20 d. 2220 val. iki nuosprendžio paskelbimo dienos.

59Laisvės atėmimo bausmės pradžią skaičiuoti nuo nuosprendžio paskelbimo dienos.

60Bausmę skirti atlikti pataisos namuose.

61Kardomąją priemonę – suėmimą palikti galioti iki nuosprendžio įsiteisėjimo.

62Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktus, turinčius reikšmės tiriant ir nagrinėjant nusikalstamas veikas:

631) metalinį kastetą, du peilius, stiklainį sunaikinti;

642) apdegusią plastikinę talpą konfiskuoti ir sunaikinti;

653) mobilų telefoną „Samsung“ su SIM kortele grąžinti M. L..

66Nuosprendis per 20 d. nuo paskelbimo gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui, apeliacinį skundą paduodant per bet kuriuos šio apylinkės teismo rūmus.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Alma... 2. 1) Šiaulių miesto apylinkės teismo 2011 m. kovo 23 d. nuosprendžiu pagal... 3. 2) Šiaulių apylinkės teismo 2013 m. spalio 15 d. nuosprendžiu pagal... 4. 3) Šiaulių apylinkės teismo 2013 m. gruodžio 19 d. nuosprendžiu pagal... 5. Radviliškio rajono apylinkės teismas 2014 m. balandžio 25 d. nutartimi... 6. 4) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. liepos 25 d. nuosprendžiu pagal... 7. 5) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 12 d. nuosprendžiu pagal... 8. 6) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 19 d. nuosprendžiu pagal... 9. 7) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 25 d. nuosprendžiu, pakeistu... 10. 8) Šiaulių apylinkės teismo 2014 m. rugsėjo 26 d. nuosprendžiu pagal... 11. 9) Šiaulių apylinkės teismo 2015 m. sausio 22 d. nuosprendžiu pagal... 12. yra kaltinamas pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio 2 dalį ir 258... 13. Teismas, išnagrinėjęs bylą,... 14. M. L. visuotinai pavojingu būdu sugadino svetimą turtą, o būtent: 2017 m.... 15. Be to, M. L. ikiteisminio tyrimo metu tiksliai nenustatyta data ir laiku,... 16. Teisiamajame teismo posėdyje kaltinamasis M. L. kaltu prisipažino ir... 17. (2017 m.) gruodžio 20 d. išėjo iš namų. Buvo truputį išgėręs alaus,... 18. Ikiteisminio tyrimo metu M. L. paaiškino (1 t., b. l. 162-163, 170), kad... 19. Prieš 2 mėnesius prie ( - ) laukė ten gyvenančio savo draugo D. M.. Priėjo... 20. Norėjo atkeršyti moteriai už pavogtus pinigus. Sužinojo, kad ji 2017 m.... 21. 2017 m. gruodžio 20 d. nuo ryto namuose su D. M. gėrė degtinę. Apie 20-21... 22. Paskelbus kaltinamąjį aktą kaltinamasis kaltu dėl inkriminuotų... 23. Nukentėjusysis A. K. ikiteisminio tyrimo metu parodė (1 t., b. l. 51), kad... 24. Liudytojas R. V. ikiteisminio tyrimo metu parodė (1 t., b. l. 25-26), kad 2017... 25. Liudytoja I. Š. (buvusi pavardė – Kravčiukienė) ikiteisminio tyrimo metu... 26. Liudytoja K. M. ikiteisminio tyrimo metu parodė (1 t., b. l. 66-67), kad... 27. Ji matė tą vaikiną su kauke savo kieme tą patį vakarą (anksčiau). Kai,... 28. A. K. yra buvęs jos draugas. Kai jie draugavo, ji naudojosi jo automobiliu... 29. Įvykio vietos ir daiktų apžiūros 2017 m. gruodžio 21 d. protokole su foto... 30. Apžiūros 2018 m. sausio 3 d. protokole su foto lentelėmis aprašytas... 31. Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės... 32. Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės... 33. Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. sausio 12 d. specialisto išvadoje... 34. Šiaulių apskrities VPK Kriminalistinių tyrimų tarnybos 2018 m. sausio 11 d.... 35. Asmens blaivumo testo (alkotesterio) rodmenyse teigiama (1 t., b. l. 131), kad... 36. Įvertinęs byloje surinktus duomenis, kurie pripažįstami įrodymais, kurie... 37. Tas, kas sugadino svetimą turtą visuotinai pavojingu būdu, gali būti... 38. Tas, kas neteisėtai įgijo ar nešiojo nešaunamąjį ginklą, padarė... 39. Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgia į bendruosius bausmės skyrimo... 40. Kaltinamasis yra jauno amžiaus (23 m.), prieš suėmimą dirbo ( - ) (1 t., b.... 41. Parinkdamas bausmės rūšį ir dydį, teismas atsižvelgia į nurodytą... 42. Įvertinęs inkriminuotų nusikalstamų veikų priežastis, eigą, kaltinamojo... 43. Vadovaujantis BK 63 straipsnio 1-2 dalimis, 5 dalies 2 punktu, bausmės... 44. Vadovaujantis BK 641 straipsniu, bausmė mažinama trečdaliu.... 45. Vadovaujantis BK 66 straipsnio 2 dalimi, į atliktą laisvės atėmimo bausmę... 46. Sprendžiant, ar bausmės vykdymas gali būti atidėtas, vertinamos visos bylos... 47. Teismas daro išvadą, kad aptariamu atveju nėra pagrindo manyti, jog... 48. Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktai, turintys reikšmės tiriant ir... 49. 1) metalinis kastetas, saugomas Šiaulių apskrities VPK (1 t., b. l. 130),... 50. 2) du peiliai (1 t., b. l. 122-124), stiklainis, saugomi Šiaulių apskrities... 51. 3) apdegusi plastikinė talpa, saugoma Šiaulių apskrities VPK (1 t., b. l.... 52. 4) mobilus telefonas „Samsung“ su SIM kortele, saugomas Šiaulių... 53. Vadovaudamasis Baudžiamojo proceso kodekso 297-298, 301-302, 304-305, 307,... 54. M. L., a. k. ( - ) pripažinti kaltu padarius nusikalstamą veiką, numatytą... 55. M. L., a. k. ( - ) pripažinti kaltu padarius nusikalstamą veiką, numatytą... 56. Vadovaudamasis Baudžiamojo kodekso 63 straipsnio 1-2 dalimis, 5 dalies 2... 57. Vadovaudamasis Baudžiamojo kodekso 641 straipsniu, 2 metų laisvės atėmimo... 58. Vadovaudamasis Baudžiamojo kodekso 66 straipsnio 2 dalimi, į atliktą... 59. Laisvės atėmimo bausmės pradžią skaičiuoti nuo nuosprendžio paskelbimo... 60. Bausmę skirti atlikti pataisos namuose.... 61. Kardomąją priemonę – suėmimą palikti galioti iki nuosprendžio... 62. Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktus, turinčius reikšmės tiriant ir... 63. 1) metalinį kastetą, du peilius, stiklainį sunaikinti;... 64. 2) apdegusią plastikinę talpą konfiskuoti ir sunaikinti;... 65. 3) mobilų telefoną „Samsung“ su SIM kortele grąžinti M. L..... 66. Nuosprendis per 20 d. nuo paskelbimo gali būti skundžiamas Šiaulių...