Byla P2-1-672/2016
Dėl skolininkės D. J. turto dalies bendrojoje jungtinėje nuosavybėje nustatymo

1Akmenės rajono apylinkės teismo teisėja Virginija Jokubauskienė, rašytinio proceso tvarka, išnagrinėjusi civilinę bylą pagal išieškotojo UAB „Mitnija“ prašymą dėl skolininkės D. J. turto dalies bendrojoje jungtinėje nuosavybėje nustatymo,

Nustatė

2Pareiškėjas prašo nustatyti, jog skolininkei D. J., asmens kodas ( - ), kurios atžvilgiu vykdomas išieškojimas antstolės E. M. kontoroje pagal Akmenės rajono apylinkės teismo 2013 m. balandžio 26 d. vykdomąjį dokumentą Nr. L2-673-875/2013 užvestoje vykdomojoje byloje Nr. 0009/13/00250 išieškotojo UAB „Mitnija“ naudai, priklauso: 1/2 dalis žemės sklypo, esančio ( - ), unikalus Nr. ( - ); 1/2 dalis jos sutuoktinio S. J. pajamų, gaunamų iš Valstybinio socialinio draudimo fondo. Nurodo, kad vykdymo eigoje budo areštuotas skolininkei kaip naudotojai priklausantis minėtas žemės sklypas, be to, antstolė nustatė, kad skolininkės sutuoktinis gauna nuolatinę išmoką iš VSDF Mažeikių skyriaus.

3Prašymas tenkintinas iš dalies.

4Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 666 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad išieškojimas iš fizinių asmenų nukreipiamas į turtą, jo dalį bendrojoje dalinėje nuosavybėje, taip pat jo dalį jungtinėje nuosavybėje. Pagal CPK 667 straipsnio 1 dalį, tais atvejais, kai skolininkui priklausanti turto, kuris yra bendras su kitais asmenimis, dalis nenustatyta, antstolis aprašo ir areštuoja bendrąjį turtą ir pasiūlo išieškotojui, o reikiamais atvejais ir bendrosios nuosavybės dalyviams, kreiptis su prašymu į teismą dėl skolininko turto dalies, esančios bendra su kitais asmenimis nuosavybe, nustatymo. Taigi, įstatymas leidžia nukreipti išieškojimą į skolininko turto dalį, esančią jungtinėje nuosavybėje.

5Iš byloje esančių rašytinių įrodymų matyti, kad antstolės E. M. kontoroje užvesta vykdomoji byla Nr. 0009/13/00250 pagal Akmenės rajono apylinkės teismo 2013 m. balandžio 26 d. išduotą vykdomąjį dokumentą Nr. L2-673-875/2013 dėl skolos ir kitų susijusių sumų priteisimo iš D. J. išieškotojo UAB „Mitnija“ naudai.

6Vykdomojoje byloje 2005 m. vasario 28 d. areštuotas skolininkei D. J. kaip naudotojai priklausantis žemės sklypas, esantis ( - ), unikalus Nr. ( - ). Turto arešto aktu apribota disponavimo žemės sklypu teisė. Daiktinės teisės į minėtą žemės sklypą neįregistruotos. Esant minėtoms aplinkybės, teismas daro išvadą, jog teisinio pagrindo nustatyti, jog minėto žemės sklypo, kuris nepriklauso nuosavybės teise skolininkei ir jos sutuoktiniui, 1/2 dalis priklauso skolininkei D. J., nėra.

7Vadovaujantis VSDF duomenų baze nustatyta, kad skolininkė nedirba, o pareiškėjo nurodytos skolininkės sutuoktinio pajamos, gaunamos iš VSDF yra invalidumo/ netekto darbingumo pensija. Netekto darbingumo pensija priskiriama prie CPK 737 str. 7 p. numatytų pensijų. Aukštesnės instancijos teismai ne kartą yra pažymėję, jog netekto darbingumo pensija prilygsta darbo užmokesčiui ir jokių ribojimų išieškoti iš šių pajamų įstatymas nenumato (Lietuvos apeliacinio teismo 2009 m. spalio 8 d. nutartis byloje Nr. 2-1138/2009; Vilniaus apygardos teismo 2014 m. kovo 10 d. nutartis byloje Nr. 2S-606-104/2014).

8Nesant duomenų apie tai, kad skolininkė turi asmeninio turto, pajamų, į kuriuos gali būti nukreipiamas išieškojimas, laikytina, kad skolininkės asmeninio turto nepakanka kreditoriaus reikalavimams patenkinti, todėl išieškojimas pagal D. J. prievoles gali būti nukreipiamas į jos dalį bendrojoje jungtinėje nuosavybėje su sutuoktiniu S. J.. Skolininkės sutuoktinio gaunamos pajamos laikytinos bendrąja jungtine D. J. ir S. J. nuosavybe (CK 3.88 straipsnis), byloje nenustatyta aplinkybių, dėl kurių būtų galima nukrypti nuo lygių dalių principo, todėl teismas daro išvadą, kad pusė S. J. pajamų priklauso skolininkei.

9Vadovaudamasis CPK 290-291, 593 ir 667 straipsniais, teismas

Nutarė

10Prašymą tenkinti iš dalies.

11Nustatyti, kad skolininkės D. J., asmens kodas ( - ), dalis jos sutuoktinio S. J., asmens kodas ( - ), iš valstybinio socialinio draudimo fondo gaunamoje invalidumo/ netekto darbingumo pensijoje yra ½ dalis nurodytos rūšies pajamų.

12Nutartis per septynias dienas nuo jos patvirtintos kopijos įteikimo gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui, atskirąjį skundą paduodant per Akmenės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai