Byla 2-364-669/2012
Dėl žalos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo

1Plungės rajono apylinkės teismo teisėjas Vaidas Gasiūnas rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, atstovaujamos Šiaulių teritorinės ligonių kasos, ieškinį atsakovams T. D. ir R. D. dėl žalos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo ir

Nustatė

2ieškovas prašė priteisti solidariai iš atsakovų 55,09 Lt padarytai žalai atlyginti. Nurodė, kad Plungės rajono apylinkės prokuratūros 2011-06-13 nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą konstatuota, kad T. D. ir R. D., sužalojo D. P.. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto už D. P. suteiktas asmens sveikatos priežiūros paslaugas viešajai įstaigai „Plungės rajono savivaldybės ligoninė“ sumokėta 55,09 Lt. Žala privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui buvo padaryta nusikalstamais atsakovų veiksmais, todėl jie atsakingi dėl žalos ieškovui padarymo.

3Ieškinys tenkintinas.

4Bylos medžiaga nustatyta, kad atsakovų atžvilgiu Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Rietavo policijos komisariate buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl D. P. sveikatos sutrikdymo. Plungės rajono apylinkės prokuratūros 2011-06-13 nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą konstatuota, kad T. D. ir R. D., sužalojo D. P.. Iš pateikto gydymo paslaugų apskaičiavimo išrašo matyti, kad 2010-12-16 D. P. VŠĮ „Plungės rajono savivaldybės ligoninė“ buvo suteikta skubios pagalbos paslauga už 55,09 Lt. Ieškovas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto VŠĮ „Plungės rajono savivaldybės ligoninė“ sumokėjo 55,09 Lt. Atsižvelgiant į tai, kad su sveikatos gydymu susijusias išlaidas padengė ne patys žalą sukėlę asmenys, o ieškovas, todėl ieškovas turi atgręžtinio reikalavimo teisę į padariusius žalą asmenis. Įrodymų, jog atsakovai su ieškovu atsiskaitė, byloje nėra.

5Civilinė atsakomybė – tai turtinė prievolė, kurios viena šalis turi teisę reikalauti atlyginti nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius), o kita šalis privalo atlyginti padarytus nuostolius (žalą) ar sumokėti netesybas (baudą, delspinigius). Civilinė atsakomybė atsiranda neįvykdžius įstatymuose ar sutartyse nustatytos pareigos (neteisėtas neveikimas) arba atlikus veiksmus, kuriuos įstatymai ar sutartis draudžia atlikti (neteisėtas veikimas) (CK 6.246 str. 1 d.).

6Tarp atsakovų nusikalstamų veiksmų ir privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto patirtų išlaidų yra tiesioginis priežastinis ryšys, nes atsakovai nesilaikė CK 6.263 str. numatytos pareigos laikytis tokių elgesio taisyklių, kad savo veiksmais nepadarytų kitam asmeniui žalos. Kadangi to paties straipsnio 2 d. nustato prievolę atsakingam asmeniui padarytą žalą visiškai atlyginti, be to, CK 6.283 str. 1 d. nustatyta, kad žalą, padarytą asmeniui, jeigu šis suluošintas ar kitaip sužalota jo sveikata, privalo atlyginti už tai atsakingas asmuo, o CK 6.280 str. nurodo, jog atlyginęs kito asmens padarytą žalą, asmuo turi į padariusį žalą asmenį regreso (atgręžtinio reikalavimo) teisę tokio dydžio, kiek sumokėjo žalos atlyginimo, atsakovai dėl savo kaltų veiksmų sutrikdę D. P. sveikatą, privalo atlyginti atsakovui 55,09 Lt turtinę žalą.

7Ieškovas nuo žyminio mokesčio sumokėjimo yra atleistas (CPK 83 str. 1 d. 4 p.). Pagal LR CPK 96 str. 1 dalį bylinėjimosi išlaidos, nuo kurių mokėjimo ieškovas buvo atleistas, išieškomas iš atsakovų į valstybės biudžetą proporcingai patenkintai ieškinio reikalavimų daliai. Atsižvelgiant į tai iš atsakovų solidariai į valstybės biudžetą priteistina 71 Lt žyminio mokesčio.

8Teismas, vadovaudamasis LR CPK 259 str., 262 str. 2 d., 268 str., 285 str. ir 286 str.,

Nutarė

9ieškinį tenkinti.

10Priteisti solidariai iš T. D. ir R. D. 55,09 Lt (penkiasdešimt penkis litus devynis ct) žalos atlyginimo Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir 71 Lt (septyniasdešimt vieną litą) žyminio mokesčio valstybei.

11Atsakovai negali sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau per 20 dienų nuo jo priėmimo dienos turi teisę paduoti Plungės rajono apylinkės teismui pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

12Ieškovas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Klaipėdos apygardos teismui per Plungės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai