Byla 2S-614-302/2013
Dėl skolos priteisimo

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Romualda Janovičienė,

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovės R. U. atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo 2012 m. gruodžio 13 d. nutarties, civilinėje byloje pagal ieškovės V. P. ieškinį atsakovei R. U. dėl skolos priteisimo, ir

Nustatė

3I. Ginčo esmė

4Ieškovė V. P. kreipėsi į teismą su ieškiniu ir prašė priteisti iš atsakovės R. U. 18 000 Lt skolos, 5 proc. metines palūkanas bei bylinėjimosi išlaidas.

5Reikalavimo įvykdymui užtikrinti, ieškovė prašė pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones – atsakovei priklausančio nekilnojamojo turto, t. y. žemės sklypo, esančio ( - ), areštą. Prašymą motyvavo tuo, kad atsakovė negrąžina didelės paskolos sumos, nereaguoja į daugkartinius raginimus, nerodo jokio noro spręsti kilusį ginčą ne teisminiu būdu ir siekia išvengti savo prisiimtų įsipareigojimų vykdymo.

6II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

7Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas 2012 m. gruodžio 13 d. nutartimi ieškovės prašymą patenkino ir ieškovės V. P. ieškinio reikalavimo įvykdymui užtikrinti areštavo atsakovei R. U. nuosavybės teise priklausantį nekilnojamąjį daiktą – žemės sklypą, esantį ( - ) , uždraudžiant bet kokį areštuoto daikto perleidimą, įkeitimą kitiems asmenims ar kitokį nuosavybės teisės suvaržymą bei daikto vertės sumažinimą. Nurodė, kad ieškovė pateikė įrodymus, kurie tikėtinai pagrindžia jos ieškinio reikalavimą.

8III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai

9Apeliantė pateikė atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo 2012 m. gruodžio 13 d. nutarties ir prašo panaikinti pirmosios instancijos teismo priimtą nutartį, panaikinti areštą žemės sklypui, esančiam ( - ) . Apeliantė nurodo, kad ieškovė pareiškė nepagrįstą ieškinį, taip pat, jog 2000 metais mirė ieškovės ir apeliantės senelė, kuri paliko butą. Pagal jų tarpusavio susitarimą, butas atiteko ieškovei ir ieškovė įsipareigojo išmokėti 22 000 Lt sumą už pusę buto. Apeliantė taip pat pažymi, kad ieškovė savo ranka yra parašiusi raštelį, kuriame pripažįsta, kad apeliantė visus pinigus yra jai grąžinusi.

10Ieškovė V. P. atsiliepime į atskirąjį skundą prašo atmesti apeliantės atskirąjį skundą ir palikti skundžiamą teismo nutartį nepakeistą. Nurodo, kad jos tikslas susigrąžinti suteiktą paskolą, o ne apriboti ar apsunkinti apeliantės teises, taip pat, kad apeliantė ne kartą buvo informuota ir prašoma grąžinti paskolintą pinigų sumą, tačiau dėl nesuprantamų priežasčių piktybiškai vengė prisiimtų įsipareigojimų vykdymo.

11IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

12Atskirasis skundas atmestinas.

13Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 str. 1 d.). Atskiriesiems skundams nagrinėti taikomos taisyklės, reglamentuojančios procesą apeliacinės instancijos teisme (CPK 338 str.). Apeliacinės instancijos teismas, išnagrinėjęs atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentus bei motyvus, konstatuoja, kad atskirasis skundas yra nepagrįstas ir nesudaro pagrindo apskųstajai nutarčiai panaikinti.

14Vadovaujantis CPK 144 straipsnio 1 dalimi, teismas dalyvaujančių byloje asmenų ar kitų suinteresuotų asmenų prašymu gali taikyti laikinąsias apsaugos priemones, jeigu šie asmenys tikėtinai pagrindžia savo ieškinio reikalavimą ir nesiėmus šių priemonių teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti ar pasidaryti nebeįmanomas. Laikinosios apsaugos priemonės gali būti taikomos tiek nepareiškus ieškinio, tiek ir bet kurioje civilinio proceso stadijoje CPK nustatyta tvarka (CPK 144 str. 3 d.) Laikinųjų apsaugos priemonių taikymu siekiama garantuoti teismo priimto galimo ieškovui palankaus sprendimo realų ir tinkamą įvykdymą, todėl tokių priemonių taikymo pagrindas gali būti tik pagrįstos prielaidos, kad nesiėmus šių priemonių, būsimo galimo ieškovui palankaus teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti arba pasidaryti nebeįmanomas.

15Teismui atlikus ieškovo pareikštų reikalavimų bei pateiktų įrodymų preliminarų vertinimą ir nusprendus, kad yra pagrįstų abejonių, jog ieškovui palankus teismo sprendimas galės būti priimtas, laikinųjų apsaugos priemonių – turto arešto taikymas atsakovo atžvilgiu negalimas. Tuo tarpu, jeigu preliminariai įvertinęs pareikštus turtinius reikalavimus ir pateiktus juos pagrindžiančius įrodymus teismas susidaro nuomonę, kad ieškovui palankus sprendimas galėtų būti priimtas, turėtų būti sprendžiama, ar egzistuoja kitos sąlygos, būtinos laikinųjų apsaugos priemonių taikymui (Lietuvos apeliacinio teismo 2010 m. balandžio 26 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2-1218/2011). Iš skundžiamos nutarties matyti, jog pirmosios instancijos teismas preliminariai įvertinęs bylos medžiagą, konstatavo, jog nagrinėjamu atveju nėra akivaizdžių duomenų, kad pagal ieškovės pareikštus reikalavimus negalėtų būti priimtas ieškovei palankus teismo sprendimas. Nagrinėjamu atveju ieškinio suma yra didelė ir atsižvelgiant į ieškovės nurodomas aplinkybes, yra tikimybė, kad apeliantė gali perleisti savo turimą nekilnojamąjį turtą tretiesiems asmenims . Dėl to apeliacinės instancijos teismas pritaria pirmosios instancijos teismo padarytomis išvadomis, kad egzistuoja grėsmė, jog ieškovei galimai palankus teismo sprendimas bus neįvykdytas.

16Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad CPK normos nereikalauja, sprendžiant laikinųjų apsaugos priemonių taikymo klausimą, įvertinti ir ieškinio pagrįstumą. Ieškinio pagrįstumas vertinamas bylos nagrinėjimo pirmosios instancijos teisme proceso stadijos pabaigoje, priimant sprendimą dėl ginčo esmės. Apeliantė prie atskirojo skundo pridėjo ieškovės V. P. ranka rašytą raštelį, tačiau pažymėtina, jog CPK 144 straipsnio pagrindu teismas, nenagrinėdamas ir nespręsdamas ieškinio pagrįstumo, atsižvelgdamas į teismo sprendimo vykdymo ypatumus, taip pat abiejų bylos šalių interesų pusiausvyrą, sprendžia, ar yra poreikis užtikrinti ieškinį, t.y. ar ieškinio tenkinimo atveju teismo sprendimo įvykdymas galės būti realiai įvykdytas, ar jo įvykdymui užtikrinti būtina imtis laikinųjų apsaugos priemonių. Todėl apeliacinės instancijos teismas nepasisako dėl apeliantės prie atskirojo skundo pateikto raštelio.

17Įvertinus šias aplinkybes, apeliacinės instancijos teismas konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai taikė laikinąsias apsaugos priemones. Esama situacija leidžia manyti, kad neareštavus apeliantei priklausančio žemės sklypo, esančio ( - ) , iki teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, galėtų iškilti reali grėsmė neįvykdyti ieškovei galimai palankaus sprendimo. Apeliacinės instancijos teismas, remdamasis išdėstytais motyvais, konstatuoja, kad ieškinio užtikrinimui pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės proporcingos jų taikymu siekiamiems tikslams ir neprieštarauja ekonomiškumo, teisingumo bei šalių interesų pusiausvyros principams.

18Esant išdėstytoms aplinkybėms, apskųstoji nutartis yra paliekama nepakeista, o atskirasis skundas atmetamas (CPK 337 str. 1 d. 1 p.).

19Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 336 straipsniu, 337 straipsnio 1 dalies 1 punktu,

Nutarė

20Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo 2012 m. gruodžio 13 d. nutartį palikti nepakeistą.

Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Romualda... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovės... 3. I. Ginčo esmė... 4. Ieškovė V. P. kreipėsi į teismą su ieškiniu ir prašė priteisti iš... 5. Reikalavimo įvykdymui užtikrinti, ieškovė prašė pritaikyti laikinąsias... 6. II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė... 7. Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas 2012 m. gruodžio 13 d. nutartimi... 8. III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai... 9. Apeliantė pateikė atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės... 10. Ieškovė V. P. atsiliepime į atskirąjį skundą prašo atmesti apeliantės... 11. IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir... 12. Atskirasis skundas atmestinas.... 13. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis... 14. Vadovaujantis CPK 144 straipsnio 1 dalimi, teismas dalyvaujančių byloje... 15. Teismui atlikus ieškovo pareikštų reikalavimų bei pateiktų įrodymų... 16. Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad CPK normos nereikalauja,... 17. Įvertinus šias aplinkybes, apeliacinės instancijos teismas konstatuoja, kad... 18. Esant išdėstytoms aplinkybėms, apskųstoji nutartis yra paliekama... 19. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 336... 20. Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo 2012 m. gruodžio 13 d. nutartį...