Byla 2A-1507-259/2011

1Kauno apygardos teismo civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininko Arvydo Žibo, kolegijos teisėjų Albino Čeplinsko, Rūtos Palubinskaitės, sekretoriaujant Ingai Miškinienei, bylos šalims nedalyvaujant viešame teismo posėdyje apeliacine žodinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovo T. D. apeliacinį skundą dėl Kauno miesto apylinkės teismo 2011 m. kovo 31 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. 2-200-192/2010 pagal ieškovės D. P. ieškinį atsakovui T. D., tretiesiems asmenims E. P., T. D., institucijai, teikiančiai išvadą byloje Jonavos rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui, institucijai, teikiančios išvadą byloje Kauno miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui dėl bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo ir

Nustatė

2Šioje bylos nagrinėjimo stadijoje sprendžiamas šalių ginčas dėl turėtų pirmosios instancijos teisme atsakovo bylinėjimosi išlaidų priteisimo.

3Išnagrinėjus bylą apeliacine tvarka yra nustatyta, kad Ieškovė D. P. ieškiniu (b.l.3-6) prašė nustatyti L. D., gimusio ( - ), bendravimo su močiute D. P. tvarką: 1) D. P. pasiima pas save anūką L. P., gim. ( - ), kiekvieno mėnesio pirmą ir trečią savaitgalį, vaikas paimamas penktadienį 17 val., grąžinamas sekmadienį iki 17 val. į jo nuolatinę gyvenamą vietą pas tėvą T. D.; 2) D. P. kasmetinių vasaros atostogų metu, jeigu jos sutaps su moksleivių atostogomis, pranešusi T. D. prieš dvi savaites, pasiima anūką L. D. pas save dešimčiai dienų, apie anūko paėmimą D. P. informuoja T. D. prieš 6 dienas, atostogų metu informuoja apie vaiko buvimo vietą. Dėl išvykų su vaiku į užsienį kasmetinių atostogų metu D. P. derina išvykimą su T. D. įstatymų nustatyta tvarka; 3) religinių švenčių Kalėdų, Velykų, Naujųjų metų metu L. D. poriniais metais būna pas močiutę D. P., o neporiniais metais pas tėvą T. D.. Jeigu močiutė D. P. negali švenčių metu paimti anūko L. D., apie tai informuoja tėvą T. D. prieš 3 dienas. Anūko L. D. gimimo dieną vaikas būna pakaitomis poriniais metais pas močiutę D. P., o neporiniais metais - pas tėvą T. D.; 4) anūko L. D. buvimo pas močiutę metu D. P. pilnai už jį atsako, tinkamai prižiūri vaiką, prisilaiko švaros, higienos reikalavimų.

4Kauno miesto apylinkės teismas 2011-03-31 sprendimu (b.l.97-101) ieškinį tenkino iš dalies ir nustatė tokią D. P. ir L. D., gim. ( - ), bendravimo tvarką: 1) D. P. bendrauja su anūku L. D., gim. ( - ), pirmą ir trečią mėnesio savaitgalį šeštadienį nuo 11 val. iki 18 val.; 2) D. P. L. D., gim. ( - ), vasaros atostogų metu ir savo kasmetinių atostogų metu vasarą praleidžia kartu su L. D. dešimt dienų. Apie atostogų laiką ir vaiko paėmimą D. P. turi informuoti T. D. prieš 2 savaites; 3) D. P. turi teisę pasiimti L. D., gim. ( - ), švęsti visų keturių P. gimtadienius nuo 10 val. iki tos pačios dienos 20 val.; teismas taip pa priteisė iš atsakovo T. D. valstybei 59,97 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu; kitoje dalyje teismas bylą nutraukė.

5Apeliaciniu skundu (b.l.105-106) atsakovas T. D. su teismo sprendimu iš dalies nesutiko, prašė panaikinti teismo sprendimą dalyje dėl bylinėjimosi išlaidų atsakovui nepriteisimo ir šioje dalyje priimti naują sprendimą - priteisti atsakovui iš ieškovės jo turėtas bylinėjimosi išlaidas, dėl šių motyvų: teismas, atmesdamas atsakovo prašymą priteisti jo turėtas bylinėjimosi išlaidas, netinkamai taikė procesinės teisės normas - CPK 93 str. 1 d. Atsakovas pateikė bylinėjimosi išlaidas patvirtinantį kvitą - 800 Lt už atstovavimo paslaugas (b.l.82). Kadangi ieškovės ieškinys patenkintas tik iš dalies (patenkinta mažiau negu pusė ieškovės reikalavimų), bylinėjimosi išlaidos CPK 93 str. tvarka turėjo būti atsakovui atitinkamoje dalyje priteistos; teismas pažeidė atsakovo teises. Atsakovo turėtos bylinėjimosi išlaidos atsakovui yra pakankamai dideles, nes jis vienas augina savo ir trečiojo asmens E. P. vaiką; iš ieškovės atsakovui turėtų būti priteistos visos atsakovo turėtos bylinėjimosi išlaidos, nes teismas faktiškai ieškinį patenkino tokioje dalyje, kurioje net nebuvo ginčo.

6Atsiliepime apeliacinį skundą (b.l.113) atsakovė D. P. prašė atsakovo apeliacinį skundą atmesti, teismo sprendimą palikti nepakeistą. Atsiliepime nurodoma, jog teismas ieškovės ieškinį patenkino iš dalies, todėl atsakovo apeliacinis skundas yra nepagrįstas.

7Apeliacinis skundas tenkintinas dalinai.

8Byloje nustatyta, kad ieškovės ieškinys teismo sprendimu yra patenkintas dalinai. Teisėjų kolegija laiko, kad ieškinys teismo sprendimu patenkintas ½ dalimi, kita ½ dalimi jis yra atmestas. Iš bylos medžiagos matyti, kad atsakovas, bylą nagrinėjant pirmosios instancijos teisme, turėjo 800 litų advokato pagalbos ir atstovavimo teisme išlaidų (b.l. 58, 82). Iš byloje esančių rašytinių įrodymų matyti, jog advokatė rengė atsakovui atsiliepimą į ieškinį (b.l.41-43), atstovavo atsakovą teismo posėdžių metu (b.l.64, 73, 86, 93). Byloje pateiktos advokato paslaugų išlaidos yra realios, atitinka poįstatymiu aktu nustatytus rekomenduojamus teismui priteisti advokato paslaugų dydžius. Kauno miesto apylinkės teismas teisėjų kolegijos vertinimu nepagrįstai 2011 03 31 teismo sprendimo motyvuojamoje dalyje nurodė, kad atsakovui yra nepriteistinos jo turėtos advokato paslaugų išlaidos, kadangi jis nereiškė priešinio ieškinio. Šiuo nepagrįstu motyvu atsakovo prašymas priteisti jo turėtas bylinėjimosi išlaidas teismo buvo atmestas.

9Teisėjų kolegija pažymi, kad įstatymų leidėjas yra įtvirtinęs nuostatą, jog paskirstant bylinėjimosi išlaidas, atsižvelgiama į ieškinio patenkinimo dalį (LR CPK 93 str. 2 dalis). Nagrinėjamu atveju pirmosios instancijos teismas nepagrįstai atmetė atsakovo reikalavimą priteisti jo turėtas bylinėjimosi išlaidas, atsižvelgiant į atmestų ieškovės ieškinio reikalavimų dalį, kadangi bylos šalis gali savo poziciją ginti atsikirsdama į ieškinį atsiliepimu, duodama paaiškinimus teismo posėdžio metu ir nebūtinai reikšdama priešinį reikalavimą byloje.

10Esant šioms nustatytoms aplinkybėms, teisėjų kolegija apeliacinį skundą tenkina dalinai, iš esmės palikdama skundžiamą teismo sprendimą galioti, pašalina iš teismo sprendimo motyvuojamosios dalies teksto dalį- kad atsakovui yra nepriteistinos jo turėtos advokato paslaugų išlaidos, kadangi jis nereiškė priešinio ieškinio (b.l.100, 8 pastraipa), priteisia atsakovui iš ieškovės jo ½ dalį turėtų bylinėjimosi išlaidų pirmosios instancijos teisme-400 litų (LR CPK 93 str. 2 dalis), kitoje dalyje apeliacinį skundą atmeta.

11Kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 331 straipsniu,

Nutarė

12apeliacinį skundą patenkinti dalinai.

13Kauno miesto apylinkės teismo 2011-03-31 sprendimą iš esmės palikti nepakeistą.

14Priteisti T. D. (a.k( - ) iš D. P. (a.k( - ) 400 litų (keturis šimtus litų) turėtų bylinėjimosi išlaidų.

Proceso dalyviai