Byla 2-824-291/2012
Dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui dydžio pakeitimo.

1Šiaulių rajono apylinkės teismo teisėja Vida Žostautienė, Sekretoriaujant Jolantai Juozapavičiūtei, Dalyvaujant ieškovės atstovui advokatui Aldevinui Ščiglai, Šiaulių rajono savivaldybės administracijos VTAS atstovei Editai Pleškaitei, Teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės S. V. ieškinį atsakovui A. V., institucijai, teikiančiai išvadą- Šiaulių rajono savivaldybės administracijos VTAS dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui dydžio pakeitimo.

2Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

3Ieškovės atstovas advokatas Aldevinas Ščigla prašo patenkinti ieškinį ir pakeisti iš atsakovo A. V. priteistas lėšas jo nepilnametės dukters K. V., gim.( - ) išlaikymui. Nurodo, jog iš atsakovo 2000-10-19 Šiaulių miesto apylinkės teismo sprendimu buvo priteistas išlaikymas jo nepilnametei dukrai po ¼ dalį visų uždarbio rūšių, bet ne mažiau kaip 1MGL kas mėnesį iki jos pilnametystės. 2010-12-07 K. V. buvo nustatyta nuolatinė rūpyba, o jos rūpintoja ir turto administratore paskirta ieškovė S. V.. Ji išlaiko mergaitę, kadangi 2009-06-18 mirė vaiko motina. Atsakovo nereguliariai teikiamo išlaikymo visiškai neužtenka, nes vaikui augant, didėja jo poreikiai ir šiuo metu K. V. išlaikymui reikalinga mažiausiai 400Lt per mėnesį. Jos pačios pajamos yra kas mėnesį gaunama 690,62Lt senatvės pensija, ir iš tos sumos ji išlaiko anūkę, tačiau tų lėšų neužtenka ir minimaliausiems vaiko poreikiams patenkinti, todėl prašo pakeisti Šiaulių miesto apylinkės teismo 2000-10-19 sprendimą ir priteisti iš atsakovo išlaikymą dukrai po 200Lt kas mėnesį nuo pareiškimo padavimo dienos iki vaiko pilnametystės.

4Atsakovas A. V. teismo posėdyje nedalyvauja. Apie posėdžio laiką bei vietą jam pranešta viešo paskelbimo būdu. Ieškinys tenkintinas. /LR CK 3.192str., 3.194str., 3.196str.1d.1p., 3.200str., 3.201str., 3.202str. 3.178str., /Iš ieškovės atstovo paaiškinimo, bylos dokumentų matyti, kad atsakovas A. V. yra nepilnametės K. V., gim. ( - ) tėvas. (B.l.8). 2000-10-19 Šiaulių miesto apylinkės teismo sprendimu iš atsakovo buvo priteistas išlaikymas jo dukrai K. V. – po ¼ dalį dydžio visų rūšių uždarbio, bet ne mažiau kaip 1MGL kas mėnesį iki dukters pilnametystės. (B.l.3). 2009-06-18 mirus mergaitės motinai I. V., 2010-12-07 Šiaulių rajono apylinkės teismo sprendimu K. V. buvo nustatyta nuolatinė rūpyba ir jos rūpintoja bei turto administratore paskirta ieškovė S. V.. (B.l.4-6,8). Šiuo metu ieškovė anūkę išlaiko iš savo gaunamos pensijos, kurios visiškai nepakanka ir minimaliausiems nepilnametės poreikiams patenkinti. Pagrindas keisti nustatytą išlaikymo dydį yra svarbios aplinkybės, patvirtinančios tėvo( motinos) turtinės padėties pablogėjimą ar pagerėjimą arba vaiko poreikių pasikeitimą, kurie turi būti esminiai (CK 3.201str.) Nustačius, kad iš esmės pasikeitė šalių (šalies) turtinė padėtis, ir sprendžiant dėl vaikui teikiamo išlaikymo dydžio pakeitimo turi būti vadovaujamasi CK 3.192 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta nuostata, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas, taip pat to paties straipsnio 3 dalyje nustatytu imperatyvu, kad materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai. Jei tėvų turtinė padėtis leidžia, turi būti nustatytas maksimaliai patenkinantis vaikų poreikius išlaikymo dydis (CK 3.192 straipsnio 2 dalis), jei ne – tai išlaikymo dydis turi patenkinti būtinus vaiko poreikius (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2008 m. lapkričio 10 d. nutartis, priimta civilinėje M. S. v. A. B., bylos Nr. 3K-3-495/2009). Tėvų pareiga teikti vaikui išlaikymą yra imperatyvi ir jos nevykdymas negali būti pateisinamas gaunamomis minimaliomis pajamomis, juolab išlaikymo teikėjo nerūpestingu, nesąžiningu elgesiu. Ieškovės prašomas priteisti 200Lt dydžio išlaikymas yra minimalaus, minimaliai atitinkantis tokio amžiaus vaiko poreikius, todėl priteistinas.

5Iš atsakovo A. V. priteistinos bylinėjimosi išlaidos /LR CPK 93str.1d./ .

6Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259str., 263str.-270str.,

Nutarė

7Ieškinį patenkinti. Padidinti Šiaulių miesto apylinkės teismo 2000-10-19 sprendimu priteistą išlaikymo dydį iš A. V., a.k. ( - ) nepilnametei dukrai K. V., a.k. ( - ) ir priteisti po 200/ du šimtus/ litų kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo pareiškimo padavimo dienos, t.y. 2012-04-02 iki dukters pilnametystės.

8Gaunamas lėšas K. V. išlaikymui uzufrukto teise pavesti tvarkyti vaiko rūpintojai ir turto administratorei S. V.,a.k. ( - )

9Priteisti iš atsakovo 72Lt žyminio mokesčio Valstybei. Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per šį teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai