Byla 2-654-393/2013
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėja Irma Blekaitienė, sekretoriaujant Nijolei Jarmalienei, dalyvaujant pareiškėjai V. U., jos atstovui advokatui Deimintui Radzevičiui, suinteresuoto asmens Lazdijų rajono savivaldybės administracijos atstovei Justinai Greblikaitei, Veisiejų regioninio parko direkcijos direktorei Linai Žukauskienei,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pareiškėjos V. U. su suinteresuotais asmenimis Lazdijų rajono savivaldybės administracija, Veisiejų regioninio parko direkcija, Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentu dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo.

3Teisėja, išnagrinėjusi bylą,

Nustatė

4Pareiškėja prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą sodybos pastatų atstatymo tikslu, kad jai V. U., a.k. ( - ) nuosavybės teise priklausančiame 5 ha žemės sklype, esančiame ( - ) (unikalus Nr. ( - )), buvo sodybvietė su gyvenamuoju namu ir jo priklausiniais plane, kurį parengė UAB „Hidroprojektas“ 2008-07-22 nurodytoje vietoje.

5Pareiškėja paaiškino, kad jai nuosavybės teise priklausančiame 5 ha žemės sklype, esančiame ( - ), buvo sodyba su gyvenamuoju namu ir priklausiniais. Šį žemės sklypą ji pirko. Pareiškėja nori statyti gyvenamąjį namą. Leidimas statybai gali būti išduotas jei anksčiau šiame žemės sklype buvo sodybvietė su gyvenamuoju namu ir priklausiniais. V. G., kaip buvusiam Lietuvos savanoriui buvo skirtas 1920 m. 10 ha žemės sklypas ( - ) kaime. Jame V. G. pasistatė gyvenamąjį namą ir vėliau ūkinį pastatą. Po jo mirties 1931 m. jo žmona, pareiškėjos senelė ištekėjo antrą kartą. Ji sodyboje gyveno iki 1962 m. pablogėjus sveikatai išvyko gyventi pas pareiškėjos motiną. Sodyboje gyveno su savininkės leidimu Ž. šeima. 1963 m. sodyboje buvę pastatai sudegė. Šiuo metu pareiškėja nori statyti toje vietoje, kur buvo anksčiau pastatytas namas, gyvenamąjį namą, todėl šio juridinio fakto nustatymas sukels teisines pasekmes.

6Suinteresuotojo asmens Lazdijų rajono savivaldybės administracijos atstovė su prašomu nustatyti juridiniu faktu sutinka, nes byloje yra pakankamai įrodymų juridiniam faktui pagrįsti.

7Veisiejų regioninio parko direkcijos atstovė su prašomu nustatyti juridiniu faktu sutinka ir nurodo, kad yra pakankamai įrodymų byloje, kad būtų nustatytas juridinis faktas. Žemės sklypas patenka į Ančios kraštovaizdžio draustinį visu plotu. Veisiejų regioninio parko direkcija turėjo žemėlapį, kurį pateikė teismui, iš kurio matosi, kad tame žemės sklype kur prašomas nustatyti juridinis faktas buvo sodyba. Iš istorijos žinoma, kad Vainežerio dvaras buvo parceliuojamas ir buvo formuojami žemės sklypai savanoriams. Pareiškėjos senelis buvo Lietuvos savanoris, todėl ir turėjo sodybą.

8Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentas atsiliepime nurodė, kad su pareiškimu nesutinka, nes nepakanka įrodymų juridinio fakto nustatymui. Į teismo posėdį atstovas neatvyko.

9Iš Nekilnojamojo turto pirkimo – pardavimo sutarties ( b. l. 16) matyti, kad J. J. ir O. L. pardavė 5 ha žemės sklypą, esantį ( - ) (unikalus Nr. ( - ), kadastrinis Nr. ( - )) V. U..

10Iš žemės sklypo plano, matyti, kaip išsidėstęs žemės sklypas priklausantis V. U. (b. l. 22-23).

11Iš fotonuotraukų taip pat matyti sodybos buvimo vieta, likę pamatų akmenys bei pavieniai sodo medžiai (b. l. 24).

12Iš žemėlapių ir jų sugretinimo (b. l. 52-59) matyti, kad žemės sklypas patenka į kaimo ( - )užstatytą teritoriją.

13Iš Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko 2012-11-02 išrašo matyti, kad V. U. įsigijo 5 ha žemės sklypą ( - ), Nr. ( - ) (b. l. 20)

14Byloje aukščiau aptartų įrodymų visuma patvirtina, kad V. U., asmeninės nuosavybės teise priklausančiame 5 ha žemės sklype, esančiame ( - ) rajone buvo sodybvietė, gyvenamasis namas, ūkiniai pastai. Ši sodyba priklausė V. G..

15Tik nustačius teismui juridinį faktą pareiškėja galės statyti gyvenamąjį namą toje vietoje kur anksčiau buvo gyvenamasis namas su priklausiniais. Tokiu būdu juridinio fakto nustatymas sukels teisines pasekmes. Kitokia tvarka gauti dokumentų galimybės nėra. Pagal suformuotą teismų praktiką juridinis faktas, kad sodyba – gyvenamasis namas su priklausiniais - buvo pareiškėjai nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype, gali būti nustatomas, kai konstatuojama, jog yra išlikę buvusių statinių ir (ar) sodų liekanų arba kai sodybos yra pažymėtos vietovės ar kituose planuose (Lietuvos Aukščiausiojo teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2008 m. gegužės 13 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-259/2008). Šiuo metu pareiškėjos žemės sklype sodyba yra visiškai sunykusi. Tačiau kaip jau nustatyta sodybos buvimo faktą patvirtina aukščiau sprendime nurodyti dokumentai pareiškėjos paaiškinimas bei suinteresuotųjų asmenų paaiškinimai, todėl pareiškėjos pareiškimas tenkintinas ir nustatytinas jos prašomas juridinis faktas.

16Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str. ir 448 str., teisėja

Nutarė

17Pareiškimą patenkinti.

18Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą sodybos pastatų atstatymo tikslu, kad V. U., a. k. ( - ) nuosavybės teise priklausančiame 5 ha žemės sklype, esančiame ( - ) (unikalus Nr. ( - )), buvo sodybvietė su gyvenamuoju namu ir jo priklausiniais plane, kurį parengė UAB „Hidroprojektas“ 2008-07-22 nurodytoje vietoje.

19Juridinis faktas nustatytas tam, kad pareiškėja V. U. galėtų įgyvendinti savo socialines ir turtines teises.

20Priteisti iš pareiškėjos V. U., a. k. ( - ) 31,50 Lt ( trisdešimt vieną litą 50 ct ) bylinėjimosi išlaidų valstybei.

21Sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti apskųstas Lietuvos Respublikos Kauno apygardos teismui skundą paduodant per Lazdijų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėja Irma Blekaitienė, sekretoriaujant... 2. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pareiškėjos V. U. su... 3. Teisėja, išnagrinėjusi bylą,... 4. Pareiškėja prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą sodybos... 5. Pareiškėja paaiškino, kad jai nuosavybės teise priklausančiame 5 ha... 6. Suinteresuotojo asmens Lazdijų rajono savivaldybės administracijos atstovė... 7. Veisiejų regioninio parko direkcijos atstovė su prašomu nustatyti juridiniu... 8. Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentas atsiliepime nurodė, kad su... 9. Iš Nekilnojamojo turto pirkimo – pardavimo sutarties ( b. l. 16) matyti, kad... 10. Iš žemės sklypo plano, matyti, kaip išsidėstęs žemės sklypas... 11. Iš fotonuotraukų taip pat matyti sodybos buvimo vieta, likę pamatų akmenys... 12. Iš žemėlapių ir jų sugretinimo (b. l. 52-59) matyti, kad žemės sklypas... 13. Iš Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko 2012-11-02 išrašo... 14. Byloje aukščiau aptartų įrodymų visuma patvirtina, kad V. U., asmeninės... 15. Tik nustačius teismui juridinį faktą pareiškėja galės statyti... 16. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str. ir 448 str., teisėja... 17. Pareiškimą patenkinti.... 18. Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą sodybos pastatų atstatymo... 19. Juridinis faktas nustatytas tam, kad pareiškėja V. U. galėtų įgyvendinti... 20. Priteisti iš pareiškėjos V. U., a. k. ( - ) 31,50 Lt ( trisdešimt vieną... 21. Sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti apskųstas...