Byla 2-432-675/2013
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėja Regina Nenortienė,

2sekretoriaujant Jolantai Maleronkienei,

3dalyvaujant pareiškėjai D. B.,

4pareiškėjos atstovei adv. R. Šaltinienei,

5suinteresuotam asmeniui K. B.,

6viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjos D. B. pareiškimą suinteresuotiems asmenims V. B., K. B., Ukmergės rajono savivaldybės administracijos teisės ir civilinės metrikacijos skyriui, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Ukmergės skyriui dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo ir,

Nustatė

7pareiškėja D. B. prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V. A., a.k. ( - ) miręs ( - ). yra jos tikrasis biologinis tėvas, o D. B., gim. ( - ) yra V. A., a.k. ( - ) duktė.

8Pareiškėja pareiškime nurodė, kad jos motina L. B. santuokos nebuvo sudariusi, nuo 1985 m. gyveno kartu su V. A. ir susilaukė trijų vaikų: ( - ) gimė sūnus Viktoras, ( - ). gimė pareiškėja Diana, o ( - ). gimė duktė Kristina. Nurodė, kad ( - ) V. A. mirė, gyvenimą baigė savižudybe. Pareiškėja nurodė, kad jos motina labai stipriai gėrė, namais ir vaikais nesirūpina, juos visuomet prižiūrėdavo tėvas V. A., kuris ir dirbo ir namus tvarkė, ir maistą ruošė, prižiūrėdavo gyvulius. Pareiškėja nurodė, kad jos motinai L. B. Švenčionių rajono apylinkės teismas 2003 m. balandžio 22 d. sprendimu neterminuotai apribojo motinos valdžią jos nepilnamečių vaikų- Viktoro, Dianos ir Kristinos atžvilgiu. Nurodė, kad pareiškėja nuo 1995-08-31 iki 2005-11-30 gyveno Švenčionėlių vaikų globos namuose ir buvo pilnai išlaikoma valstybės.

9Pareiškėja teismo posėdžio metu paaiškino, kad jos tėvas V. A. mirė, kai jai buvo 10 metų, kad ja ir broliu bei seserimi visada rūpindavosi tėvas. Vaikai visa savaitę būdavo internate, o savaitgaliais jais rūpindavosi tėvas. Paaiškino, kad visi L. B. vaikai įregistruoti B. pavarde, nors visi žinojo, kad jų tėvas ir A., tačiau buvo per maži, kad klausinėtų motinos kodėl tėvų įrašytas B.. Pareiškėja patvirtino, kad nori nusistatyti tėvystę, nes žino jog yra palikimas po tėvo mirties. Prašo pareiškimą tenkinti pilnai.

10Suinteresuotas asmuo K. B. teismo posėdžio metu paaiškino, kad pareiškėja yra jos sesuo, patvirtino, kad jų tėvas yra V. A.. Papasakojo, kad jais visada rūpindavosi tėvas, nes motina girtavo ir jos nebūdavo namuose, vėliau iš jos buvo atimtos motinystės teisės. Suinteresuotas asmuo neprieštaravo pareiškimo tenkinimui.

11Suinteresuotas asmuo V. B. į teismo posėdį neatvyko, apie posėdžio vietą ir laiką jam tinkamai pranešta, atsiliepimo į pareiškimą ir prašymo atidėti bylos nagrinėjimą nepateikė, todėl byla nagrinėtina suinteresuotam asmeniui V. B. nedalyvaujant (LR CPK 443 str.).

12Suinteresuotas asmuo Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius teismui pateiktame atsiliepime pažymėjo, kad neprieštarauja dėl pareiškime nurodytų faktų nustatymo. Apie bylos nagrinėjimą jam pranešta tinkamai, prašo bylą nagrinėti jų atstovui nedalyvaujant. Suinteresuotas asmuo Valstybinės socialinės draudimo fondo valdybos Utenos skyrius pareiškimo tenkinimui neprieštaravo, atstovas į teismo posėdį neatvyko, prašo bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant. Esant tokioms aplinkybėms, byla nagrinėtina suinteresuotiems asmenims nedalyvaujant (Lietuvos Respublikos CPK 443 str. 5 d.).

13Pareiškimas tenkintinas.

14Pareiškėjos pateiktame gimimo liudijime (b.l. 3) tėvu buvo įrašytas V. B., vėliau pareiškėja kreipėsi į Ukmergės rajono savivaldybės administracijos teisės ir civilinės metrikacijos skyrių (b.l. 14) su prašymu nuimti duomenis apie tėvą ir jos prašymas buvo patenkintas (b.l. 15). Iš Švenčionėlių vaikų globos namų rašyto nustatyta, kad pareiškėja nuo 1995-08-31 iki 2005-11-30 gyveno globos namuose (b.l. 10). Švenčionių rajono apylinkės teismo 2003-04-22 sprendimu pareiškėjos motinai L. B. buvo neterminuotai apribota motinos valdžia jos nepilnamečių vaikų Viktoro, Dianos ir Kristinos atžvilgiu (b.l. 7-8). Iš mirties įrašo (b.l. 9) matyti, kad V. A. mirė ( - ).

15Teisme apklausti liudytojai P. M. ir R. A. patvirtino, kad pareiškėjos tėvas buvo V. A.. Paaiškino, kad jos dirbo Švenčionėlių vaikų globos namuose, vaikais motina visai nesirūpindavo, o tėvas V. A. pasiimdavo vaikus savaitgaliais. Patvirtino, kad tokio žmogaus kaip V. B. tikrai nežino ir visi žinojo, kad vaikų tėvas yra V. A.. L. V. Ž. paaiškino, kad jo žmona dirbo vaikų globos namuose ir jis ne kartą vežė ją pas pareiškėjos tėvą Andrejauską į namus.

16Atsižvelgiant į pareiškėjos ir suinteresuoto asmens K. B. paaiškinimus, rašytinius įrodymus ir liudytojų parodymus, pareiškimas yra tenkintinas ir nustatomas juridinę reikšmę turintis faktas, kad V. A., a.k. ( - ) miręs ( - ) 9 yra pareiškėjos D. B., a.k. ( - ) biologinis tėvas, o D. B. yra V. A. duktė.

17Byloje susidariusios pašto išlaidos yra 31,92 Lt (trisdešimt vienas litas 92 centai). Kadangi pareiškėjai Panevėžio valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimu suteikta 50 procentų antrinė teisinė pagalba (b.l. 11-12), pusę pašto išlaidų, t.y. 15,96 Lt (penkiolika litų 96 centai) iš pareiškėjos priteistina valstybės naudai (LR CPK 96 str.).

18Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259, 270, 443, 444, 448 str.,

Nutarė

19pareiškimą tenkinti.

20Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V. A., gim. ( - ), a.k. ( - ) miręs ( - ), yra pareiškėjos D. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) tėvas, o D. B. yra V. A. duktė.

21Juridinę reikšmę turintis faktas nustatytas tikslu spręsti paveldėjimo teisės klausimus.

22Priteisti iš pareiškėjos D. B. 15,26 Lt (penkiolika litų 26 centus) pašto išlaidų valstybės naudai.

23Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui, paduodant apeliacinį skundą per Ukmergės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėja Regina Nenortienė,... 2. sekretoriaujant Jolantai Maleronkienei,... 3. dalyvaujant pareiškėjai D. B.,... 4. pareiškėjos atstovei adv. R. Šaltinienei,... 5. suinteresuotam asmeniui K. B.,... 6. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjos D.... 7. pareiškėja D. B. prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V.... 8. Pareiškėja pareiškime nurodė, kad jos motina L. B. santuokos nebuvo... 9. Pareiškėja teismo posėdžio metu paaiškino, kad jos tėvas V. A. mirė, kai... 10. Suinteresuotas asmuo K. B. teismo posėdžio metu paaiškino, kad pareiškėja... 11. Suinteresuotas asmuo V. B. į teismo posėdį neatvyko, apie posėdžio vietą... 12. Suinteresuotas asmuo Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Teisės ir... 13. Pareiškimas tenkintinas.... 14. Pareiškėjos pateiktame gimimo liudijime (b.l. 3) tėvu buvo įrašytas V. B.,... 15. Teisme apklausti liudytojai P. M. ir R. A. patvirtino, kad pareiškėjos tėvas... 16. Atsižvelgiant į pareiškėjos ir suinteresuoto asmens K. B. paaiškinimus,... 17. Byloje susidariusios pašto išlaidos yra 31,92 Lt (trisdešimt vienas litas 92... 18. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259, 270, 443, 444, 448 str.,... 19. pareiškimą tenkinti.... 20. Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V. A., gim. ( - ), a.k. ( -... 21. Juridinę reikšmę turintis faktas nustatytas tikslu spręsti paveldėjimo... 22. Priteisti iš pareiškėjos D. B. 15,26 Lt (penkiolika litų 26 centus) pašto... 23. Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas...