Byla T-198-522/2020
Dėl K. L. paskirtos laisvės apribojimo bausmės pakeitimo kita bausme

1Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmų teisėja Irina Serafin, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Lietuvos probacijos tarnybos Vilniaus regiono skyriaus teikimą dėl K. L. paskirtos laisvės apribojimo bausmės pakeitimo kita bausme.

2Teismas

Nustatė

3Lietuvos probacijos tarnybos Vilniaus regiono skyrius (toliau – probacijos tarnyba) siūlo Vilniaus regiono apylinkės teismo 2019 m. gegužės 17 d. baudžiamuoju įsakymu K. L. paskirtą laisvės apribojimo bausmę pakeisti kita bausme, kadangi nuteistasis vengia atlikti laisvės apribojimo bausmę.

4Nuteistasis atsiliepimo nepateikė.

5Prokuroras atsiliepime su teikimu sutinka ir siūlo minėtu baudžiamuoju įsakymu nuteistajam paskirtą laisvės apribojimo bausmę pakeisti į areštą 90 parų.

6Atsižvelgiant į paskelbtą karantiną, byla išnagrinėta rašytinio proceso tvarka.

7Teikimas tenkintinas

8Byloje nustatyta, kad Vilniaus regiono apylinkės teismo 2019 m. gegužės 17 d. baudžiamuoju įsakymu, priimtu baudžiamojoje byloje Nr. 1-856-522/2019, K. L. pripažintas kaltu, pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – ir BK) 140 straipsnio 1 dalį, ir pritaikius BK 641 straipsnio 1 dalį, jam paskirta galutinė laisvės apribojimo bausmė 8 mėnesiams, įpareigojant per šį laikotarpį pradėti dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, ir per 2 mėnesius nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos neatlygintinai išdirbti 80 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis. Šis baudžiamasis įsakymas įsiteisėjo 2019 m. spalio 4 d.

9Probacijos tarnyba teikime nurodė, kad 2019 m. spalio 11 d. gavus aptariamą teismo baudžiamąjį įsakymą vykdymui, nuteistasis buvo įtrauktas į asmenų, kuriems paskirtos kitos baudžiamosios atsakomybės priemonės, duomenų registrą, bei asmeniui išsiųstas šaukimas atvykti į probacijos tarnybą 2019 m. spalio 18 d.; jam neatvykus, pakartotinai išsiųstas šaukimas atvykti 2019 m. spalio 25 d. Nuteistajam neatvykus, nepavykus jo rasti jo nurodytoje gyvenamojoje vietoje (buvusios sugyventinės teigimu, K. L. pas ją negyvena nuo 2019 m. gegužės mėn., jo buvimo vietos nežino), patikrinus Sodros, Užimtumo tarnybos duomenų bazes, 2019 m. lapkričio 13 d. buvo kreiptasi Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariatą dėl nuteistojo paieškos. Probacijos tarnyba 2020 m. kovo 17 d. gavo informaciją, kad K. L. buvo sulaikytas Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų Vilniaus oro uoste. 2020 m. kovo 16 d. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai jam pasirašytinai įteikė šaukimą, 2020 m. kovo 17 d. atvykti į probacijos tarnybą. Nuteistajam nurodytą dieną neatvykus į probacijos tarnybą ir su juo susisiekus šaukime nurodytu telefono numeriu, asmuo paaiškino, kad į probacijos tarnybą negali atvykti, nes gyvena Vilniuje ir neturi pinigų autobuso bilietui, gyvenamosios vietos nenurodė, teigdamas, kad nuolatinės gyvenamosios vietos neturi; nuteistajam buvo išaiškintos bausmės atlikimo sąlygos, skirti įpareigojimai bei jų nevykdymo pasekmės, bei susitarta, kad asmuo į probacijos tarnybą atvyks 2020 m. kovo 20 d. Tačiau ir minėtą dieną nuteistasis į probacijos tarnybą neatvyko, jo telefonas buvo išjungtas. Administracinių nusižengimų registro išrašas patvirtina, kad 2020 m. kovo 17-18 d. asmuo 3 kartus baustas administracine tvarka, pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 108 straipsnio 1 dalį, už vagystes iš parduotuvių. Sodros duomenimis, nuteistasis nedirba.

10BK 48 straipsnio 10 dalyje numatyta, kad jeigu asmuo vengia atlikti laisvės apribojimo bausmę, ši bausmė jam keičiama areštu pagal BK 49 ir 65 straipsniuose nustatytas taisykles.

11Nagrinėjamu atveju, bylos duomenys patvirtina, kad K. L. nevykdė Vilniaus regiono apylinkės teismo 2019 m. gegužės 17 d. baudžiamuoju įsakymu paskirtų įpareigojimų, bausmės vykdymo laikotarpiu padarė administracinius nusižengimus, kviečiamas neatvyko į probacijos skyrių, Sodros duomenimis nedirba. Toks nuteistojo elgesys bausmės vykdymo laikotarpiu rodo abejingą nuteistojo požiūrį į teismo jam skirtus įpareigojimus. Toks elgesys taip pat patvirtina aplinkybę, jog nuteistasis nesuvokia jam skirtų įpareigojimų esmės ir nerodo jokios motyvacijos, pastangų vykdyti įpareigojimus. Nuteistasis atsiliepimo nepateikė, savo elgesio motyvų nepaaiškino. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes ir byloje esančius rašytinius įrodymus, teismas sprendžia, kad yra teisinis pagrindas probacijos skyriaus teikimą tenkinti ir nuteistajam paskirtą 8 mėnesių laisvės apribojimo bausmę pakeisti į 90 parų areštą (BK 48 straipsnio 10 dalis, 49, 65 straipsniai).

12Teismas, vadovaudamasis išdėstytu bei Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 353, 362, 364 straipsniais,

Nutarė

13Lietuvos probacijos tarnybos Vilniaus regiono skyriaus teikimą tenkinti.

14Pakeisti K. L. Vilniaus regiono apylinkės teismo 2019 m. gegužės 17 d. baudžiamuoju įsakymu, priimtu baudžiamojoje byloje Nr. 1-856-522/2019, paskirtą 8 mėnesių laisvės apribojimo bausmę į 90 parų areštą, bausmę atliekant areštinėje įprastine arešto atlikimo tvarka.

15Į bausmės laiką įskaityti, pagal 2019 m. gegužės 17 d. baudžiamąjį įsakymą, priimtą baudžiamojoje byloje Nr. 1-856-522/2019, įskaitytą sulaikyme išbūtą laiką, nuo 2019 m. gegužės 4 d. iki 2019 m. gegužės 5 d.

16Bausmės pradžią skaičiuoti nuo faktinio sulaikymo, vykdant šią įsiteisėjusią nutartį, dienos.

17Išaiškinti nuteistajam, kad įsiteisėjus teismo nutarčiai, per 7 dienas privaloma atvykti į Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorių-pataisos namus, adresu Technikos g. 34, Kaune, atlikti arešto bausmės. Esant objektyvioms priežastims, trukdančioms nustatytu laiku atvykti į pataisos įstaigą, apie tai informuoti tardymo izoliatorių raštu arba elektroniniu paštu – info@nti-pn.lt.

18Nutartis per 7 dienas nuo jos gavimo dienos gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui per nutartį priėmusį teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai