Byla 2S-1478-324/2012

1Kauno apygardos teismo teisėja Virginija Gudynienė, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal atsakovės Z. M. atskirąjį skundą dėl Kauno miesto apylinkės teismo 2012 m. balandžio 25 d. nutarties civilinėje byloje Nr. 2-7227-587/2012 pagal V. T. ir N. T. ieškinį atsakovei Z. M., tretiesiems asmenims Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos, Kauno miesto savivaldybės administracijai dėl pažeistų teisių ir atsakovės Z. M. priešieškinį dėl statinių nugriovimo ir žemės sklypų naudojimosi tvarkos nustatymo, pažeistų teisių gynimo,

Nustatė

2I. Ginčo esmė

3Ieškovas V. T. prašė atidėti ir išdėstyti Kauno apygardos teismo 2012 m. kovo 1 d. nutarties ir Kauno miesto apylinkės teismo 2011 m. spalio 17 d. sprendimo, kuriais atsakovei iš ieškovo V. T. priteista iš viso 4 922,64 Lt bylinėjimosi išlaidų, įvykdymą. Prašymą grindė tuo, kad jam nuo 2012 m. vasario 20 d. nustatytas 50 procentų darbingumo lygis, dirba tik pusės etato krūviu, per praėjusius metus buvo nedarbingas daugiau nei 150 dienų, todėl jo pajamos sumažėjo.

4II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

5Motyvuodamas tuo, kad ieškovui V. T. nustatytas 50 procentų nedarbingumo lygis, jo gaunamos pajamos yra labai mažos, atsakovės patirtos bylinėjimosi išlaidos susidarė per ilgą laiką (byla buvo nagrinėjama nuo 2006 metų), vadovaudamasis teisingumo, sąžiningumo, proporcingumo principais, Kauno miesto apylinkės teismas 2012 m. balandžio 25 d. nutartimi patenkino ieškovo V. T. prašymą. Išdėstė Kauno apygardos teismo 2012 m. kovo 1 d. nutarties civilinėje byloje Nr. A2-338-230/2012 dėl 4 922,64 Lt bylinėjimosi išlaidų priteisimo vykdymą, įpareigojant V. T. Kauno apygardos teismo nutartį įvykdyti per 24 mėnesius nuo šios nutarties įsiteisėjimo dienos, mokant Z. M. po 205 Lt per mėnesį, paskutinį mėnesį sumokant likusią skolos dalį.

6III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai

7Atskiruoju skundu atsakovė nurodo, jog nutartis neteisėta ir nepagrįsta.

8Neatsižvelgta į apeliantės sunkią turtinę padėtį – ji nedirba, nuo 2012 m. birželio mėn. gaus senatvės pensiją. Teismo proceso metu apeliantė turėjo iš pažįstamų žmonių skolintis pinigus advokatų, statybos ekspertų, antstolių paslaugoms apmokėti. Šių skolų apeliantė iki šiol nepajėgia grąžinti. Ji neturi lėšų rūsio patalpose įrengti ventiliacijos, kurią savavališkomis statybomis panaikino ieškovai. Apeliantei taip pat skubiai reikia lėšų gyvenamojo namo stogo remontui.

9Neįvertinta, kad ieškovas V. T., pateikęs tik pažymą apie darbo užmokestį jo marčios O. K. vadovaujamoje darbovietėje UAB „Ekoinvesticija“, nuslėpė savo pajamas. Jis nepateikė dokumentų apie gaunamą nedarbingumo pensiją, galinčią sudaryti apie 800 Lt per mėnesį.

10Ieškovo V. T. turtinė padėtis vertinta paviršutiniškai. Neatsižvelgta, kad V. T. turi nekilnojamo turto – dalį (21 aras) sklypo ( - ), Žaliakalnio rajone, kuriame vieno aro kaina siekia apie 30 tūkst. litų, jam ir jo sutuoktinei priklauso sklype esanti 144 kv. m ploto gyvenamojo namo dalis, 28 kv. m ploto garažas, 18 kv. m ploto ūkinis pastatas. V. T. taip pat priklauso 2005 metų laidos automobilis Volvo S40 (valstybinis Nr. ( - )), kurio rinkos vertė yra apie 25 000 Lt. Neatkreiptas dėmesys, kad V. T. turėjo lėšų nelegaliems statybos darbams, dėl kurių nuo 2006 m. vyko teismo procesas, statybinėms medžiagoms. Po Kauno miesto apylinkės teismo 2011 m. spalio 17 d. sprendimo V. T. prie jam priklausančios gyvenamojo namo dalies (vakarinio fasado) pasistatė naują apie 40-50 kv. m ploto ir apie 4 m aukščio pastatą iš naujų medinių konstrukcijų, naujo šlaitinio tipo dangos stogo. Po šiuo pastatu ir aplink jį V. T. sudėjo naujas statybines trinkeles, kurių 1 kv. m kainuoja apie 60 Lt. V. T. turėjo lėšų sumokėti advokatui J. S. 3 000 Lt už teisinę pagalbą (t. 8, b. 1. 59), Kauno regiono statybos konsultavimo ir audito centrui (t. 7, b. l. 14), statybos specialistui J. V. (t. 7, b. l. 11), architektei N. K. P., architektui S. M., ekspertui R. Š. ir UAB „Ekspertika“. V. T. turėjo lėšų visoje savo gyvenamojo namo dalyje įsirengti naują dujinio šildymo sistemą, įsigyti naujus radiatorius, sukloti šildymo, vandentiekio, kanalizacijos vamzdyną, įsigyti naują apie 5 000 Lt kainuojantį šildymo katilą „Viessman“, įsidėti 10 naujų plastikinių langų (t. 1, b. l. 43-50), sukloti naują parketą, sumokėti už konstrukcijų tinkavimo, dažymo ir kitus apdailos darbus, nutiesti naują elektros instaliaciją, rekonstruoti ir remontuoti būsto vidaus patalpas, pietinio fasado kieme sukloti naują grindinio dangą, įsigyti naujas vidaus ir lauko duris, naujus baldus, buitinę techniką, palydovinės televizijos įrangą, mokėti už didelio ploto patalpų šildymo paslaugas, elektrą, valdos dalies kadastrinius matavimus, kitus mokesčius.

11Neįvertintas faktas, kad Kauno miesto apylinkės teismas 2011 m. balandžio 11 d. nutartimi grąžino ieškovams 2 000 Lt avansą.

12Neatsižvelgta į aplinkybę, jog V. T. sutuoktinė N. T. šiuo metu turi darbą ir nuolatines pajamas (dirba gydytoja privačioje „( - )“), turi nekilnojamojo turto ( - ), 1994 metų laidos automobilį Opel Omega (valstybinis Nr. ( - )), todėl ji turi galimybę ir pareigą prisidėti prie savo sutuoktinio finansinių įsipareigojimų apeliantei įvykdymo.

13Neįvertinti apeliantės pateikti duomenys, kad V. T. užsiima chiropratika, masažu ir kita medicinine veikla, interneto portalų www.vivasaninfo.lt ir www.tamara.lt duomenimis, ieškovų namo dalyje ( - ) galima įsigyti šveicariškų kosmetikos priemonių, maisto papildų „Vivasan“, ten vyksta ir konsultacijos.

14Neatkreiptas dėmesys į aplinkybę, kad V. T. neturi nepilnamečių vaikų ar kitų išlaikytinių, kuriems skiriamos išlaidos pasunkintų atsiskaitymą su apeliante.

15Neatsižvelgta, kad ieškovai 2012 m. kovo 23 d. pareiškime pažadėjo apeliantei sumokėti bylinėjimosi išlaidas. V. T. šiame pareiškime nenurodė, kad norėtų bylinėjimosi išlaidas mokėti dalimis.

16Nevertinta, kad pinigai vis labiau nuvertėja, paslaugų ir prekių kainos nuolat auga, todėl per du metus atgavusi lėšas apeliantė už tas pačias prekes ir paslaugas turės mokėti brangiau nei dabar.

17Prašo sutrumpinti nutartyje nurodytą Kauno apygardos teismo 2012 m. kovo 1 d. nutarties vykdymo terminą ir įpareigoti ieškovą V. T. Z. M. bylinėjimosi išlaidas (4 922,64 Lt) sumokėti per tris mėnesius nuo atskirojo skundo išnagrinėjimo ir nutarties priėmimo dienos, pinigus pervedant į jos vardu AB „Swedbank“ atidarytą banko sąskaitą Nr. ( - ), banko kodas 73000.

18Atsiliepimu į atskirąjį skundą ieškovas V. T. prašo nutarties nekeisti. Nurodo, kad netekto darbingumo pensija jam apskaičiuota tik gegužės pradžioje. Ji sudaro 334,77 Lt. Pirmą pensijos išmoką ieškovas V. T. gavo 2012 m. gegužės 7 d. Įrodymais nepagrįsti apeliantės teiginiai apie ieškovo V. T. turtinę padėtį, jo turimo turto vertę, jos pačios turtinę padėtį.

19IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

20Atskirasis skundas tenkintinas.

21Nustatyta, kad 2011 m. spalio 17 d. Kauno m. apylinkės teismo sprendimu iš ieškovo atsakovei priteista 4422,64 Lt bylinėjimosi išlaidų, 2012 m. kovo 1 d. Kauno apygardos teismo nutartimi – 500 Lt bylinėjimosi išlaidų apeliacinės instancijos teisme.

22CPK 7 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog įsiteisėjęs teismo sprendimas turi būti įvykdytas per trumpiausią laiką ir kuo ekonomiškiau. CPK 284 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta teismo teisė dalyvaujančių byloje asmenų prašymu ar savo iniciatyva, atsižvelgiant į turtinę abiejų šalių padėtį ar kitas aplinkybes, sprendimo įvykdymą atidėti ar išdėstyti, taip pat pakeisti sprendimo vykdymo tvarką. Teismų praktikoje yra suformuota nuostata, kad sprendimo įvykdymas gali būti atidedamas arba išdėstomas išimtiniais atvejais, o sprendžiant tokį klausimą taip pat yra aktualūs CK 1.2 straipsnio 1 dalyje įtvirtinti civilinių santykių subjektų lygiateisiškumo, teisinio apibrėžtumo, proporcingumo ir teisėtų lūkesčių principai (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2011 m. gruodžio 16 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-521/2011 civilinėje byloje pagal ieškovo uždarosios akcinės bendrovės „Parama“ ieškinį atsakovui akcinei bendrovei firmai „VITI“ dėl skolos, delspinigių ir palūkanų priteisimo; 2006 m. lapkričio 17 d. nutartis civilinėje Nr. 3K-3-594/2006 pagal Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ieškinį atsakovėms E. S. ir I. S. dėl iškeldinimo iš buto nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos. Tretieji asmenys – J. K., UAB „Naujamiesčio būstas“).

23Prašymą išdėstyti bylinėjimosi išlaidų, priteistų 2011 m. spalio 17 d. byloje priimtu sprendimu ir apeliacinės instancijos teismo 2012 m. kovo 1 d. nutartimi, vykdymą ieškovas V. T. grindė sunkia turtine padėtimi, kurią įrodinėjo 2012 m. vasario 20 d. darbingumo lygio pažymos Nr. 0657537 kopija, UAB „Ekoinvesticija“ 2012 m. kovo 26 d. pažyma apie priskaičiuotą ir išmokėtą darbo užmokestį bei kitas išmokas Nr. 12/03/26-1.

24Sutiktina su apeliante, kad, sprendžiant apie asmens turtinę padėtį, atsižvelgtina ne tik į asmens gaunamų pajamų dydį, bet ir asmeniui priklausantį kilnojamąjį, nekilnojamąjį turtą, pinigines lėšas, turtines teises, esančias pas jį ar trečiuosius asmenis, taip pat šio asmens pinigines prievoles ir įsipareigojimus. Nors ieškovui V. T. nuo 2012 m. vasario 20 d. nustatytas 50 procentų dydžio darbingumo lygis, o pagal pateiktas pažymas šiuo metu jo pajamas sudaro 334,77 Lt netekto darbingumo pensija ir vidutiniškai 323 Lt per mėnesį atlyginimas, vien tik šie įrodymai nesudaro pagrindo nuspręsti, jog ieškovo V. T. turtinė padėtis yra ypatingai komplikuota. Iš t. 1, b. l. 36-37, 63-65 esančių duomenų matyti, kad ieškovas V. T. turi nekilnojamojo turto, nėra kitų objektyvių įrodymų, patvirtinančių sunkią ieškovo V. T. turtinę padėtį, todėl pirmosios instancijos teismas neturėjo pagrindo konstatuoti sprendimo vykdymo išdėstymo prielaidų egzistavimą. Sprendimo vykdymo išdėstymas taip pat pažeidžia apeliantės teisėtus interesus, paneigia teisėtų lūkesčių principą, šalių interesų pusiausvyrą, LR Konstitucijos 29 straipsnio 1 dalyje, CK 1.2 straipsnio 1 dalyje įtvirtintą lygiateisiškumo principą, prieštarauja susiformavusiai teismų praktikai.

25Esant nurodytoms aplinkybėms, konstatuotina, kad pirmosios instancijos teismas, nuspręsdamas išdėstyti sprendimo įvykdymą, netinkamai pritaikė procesinės teisės normas. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro atskirojo skundo pagrindas ir dalykas, todėl ginčo klausimu priimta Kauno miesto apylinkės teismo 2012 m. balandžio 25 d. nutartis pakeistina pagal apeliantės skunde suformuluotą reikalavimą, Kauno miesto apylinkės teismo 2011 m. spalio 17 d. sprendimo dalies dėl 4422,64 Lt bylinėjimosi išlaidų priteisimo ir 2012 m. Kauno apygardos teismo nutarties dėl 500 Lt bylinėjimosi išlaidų priteisimo įvykdymą išdėstant trims mėnesiams (CPK 284 str. 1 d., 337 straipsnio 1 d. 4 p., 338 str., 320 str. 1 d.). Nutarties rezoliucinė dalis patikslintina, vykdytinu teismo procesiniu dokumentu nurodant ne apeliacinės instancijos teismo nutartį, o abu teismų procesinius dokumentus.

26Teismas, vadovaudamasis CPK 336 straipsniu, 337 straipsnio 1 dalies 4 punktu,

Nutarė

27pakeisti Kauno miesto apylinkės teismo 2012 m. balandžio 25 d. nutartį, nustatant, kad ieškovas V. T. Kauno miesto apylinkės teismo 2012 m. spalio 17 d. sprendimo dalį dėl 4422,64 Lt bylinėjimosi išlaidų priteisimo ir 2012 m. Kauno apygardos teismo nutarties dalį dėl 500 Lt bylinėjimosi išlaidų priteisimo atsakovei Z. M. turi įvykdyti per tris mėnesius nuo šios nutarties priėmimo dienos, atsakovei Z. M. kas mėnesį sumokant po 1 640,88 Lt (vieną tūkstantį šešis šimtus keturiasdešimt litų 88 ct).

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Kauno apygardos teismo teisėja Virginija Gudynienė, teismo posėdyje... 2. I. Ginčo esmė... 3. Ieškovas V. T. prašė atidėti ir išdėstyti Kauno apygardos teismo 2012 m.... 4. II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė... 5. Motyvuodamas tuo, kad ieškovui V. T. nustatytas 50 procentų nedarbingumo... 6. III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai... 7. Atskiruoju skundu atsakovė nurodo, jog nutartis neteisėta ir nepagrįsta.... 8. Neatsižvelgta į apeliantės sunkią turtinę padėtį – ji nedirba, nuo... 9. Neįvertinta, kad ieškovas V. T., pateikęs tik pažymą apie darbo... 10. Ieškovo V. T. turtinė padėtis vertinta paviršutiniškai. Neatsižvelgta,... 11. Neįvertintas faktas, kad Kauno miesto apylinkės teismas 2011 m. balandžio 11... 12. Neatsižvelgta į aplinkybę, jog V. T. sutuoktinė N. T. šiuo metu turi... 13. Neįvertinti apeliantės pateikti duomenys, kad V. T. užsiima chiropratika,... 14. Neatkreiptas dėmesys į aplinkybę, kad V. T. neturi nepilnamečių vaikų ar... 15. Neatsižvelgta, kad ieškovai 2012 m. kovo 23 d. pareiškime pažadėjo... 16. Nevertinta, kad pinigai vis labiau nuvertėja, paslaugų ir prekių kainos... 17. Prašo sutrumpinti nutartyje nurodytą Kauno apygardos teismo 2012 m. kovo 1 d.... 18. Atsiliepimu į atskirąjį skundą ieškovas V. T. prašo nutarties nekeisti.... 19. IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir... 20. Atskirasis skundas tenkintinas.... 21. Nustatyta, kad 2011 m. spalio 17 d. Kauno m. apylinkės teismo sprendimu iš... 22. CPK 7 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog įsiteisėjęs teismo sprendimas turi... 23. Prašymą išdėstyti bylinėjimosi išlaidų, priteistų 2011 m. spalio 17 d.... 24. Sutiktina su apeliante, kad, sprendžiant apie asmens turtinę padėtį,... 25. Esant nurodytoms aplinkybėms, konstatuotina, kad pirmosios instancijos... 26. Teismas, vadovaudamasis CPK 336 straipsniu, 337 straipsnio 1 dalies 4 punktu,... 27. pakeisti Kauno miesto apylinkės teismo 2012 m. balandžio 25 d. nutartį,...