Byla 2-2642-570/2012
Dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu

1Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėja Rūta Neveckienė,

2sekretoriaujant Rimai Gucaitienei,

3dalyvaujant pareiškėjai D. S.,

4suinteresuotam asmeniui O. B., V. K.,

5suinteresuoto asmens Marijampolės savivaldybės administracijos socialinių reikalų departamento atstovei Laimai Žigienei

6žodinio proceso tvarka, viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjos D. S. pareiškimą suinteresuotiems asmenims Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento socialinės paramos skyriui, O. B., V. K., asmeniui, kurį prašoma pripažinti neveiksniu – M. K. dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu.

7Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

8Pareiškėja kreipėsi į teismą, prašydama savo motiną M. K. a.k. ( - ) pripažinti neveiksnia, įsteigti jai globą ir paskirti globėją bei turto administratorių. Nurodė, jog ji yra neįgali, serganti senatvine demencija su sunkiu pažinimo sutrikimu. Esant tokiai sveikatos būklei, ji pati negali tinkamai įgyventi savo teisių bei atlikti pareigų, atstovauti savo interesus visuomenėje, įsigyti maisto ir vaistų, tvarkyti ir prižiūrėti savo turtą, disponuoti gaunama pensija. Todėl pripažinus ją neveiksnia, turėtų būti steigiama globa, o jos globėja bei turto administratore skiriama pareiškėja, t.y. D. S..

9Suinteresuotas asmuo Marijampolės savivaldybės administracijos socialinių reikalų departamentas su pareiškimu sutinka visiškai. Atstovė L. Žigienė nurodė, jog M. K. yra neįgali dėl psichinės ligos, pati savimi visiškai nesugeba pasirūpinti, todėl turėtų būti pripažinta neveiksnia ir inicijuojamas klausimas dėl jos globos steigimo ir gobėjo paskyrimo.

10Suinteresuotieji asmenys O. B. ir V. K., kurie yra neįgalios M. K. vaikai, su pareiškimu sutinka visiškai, prašo jų motiną pripažinti neveiksnia, Nurodė, jog dėl išsivysčiusios senatvinės demencijos, mama nesuvokia savo veiksmų reikšmės, nesugeba pasirašyti ant dokumentų, tvarkyti turtą.

11Pareiškimas tenkintinas visiškai.

12Iš pareiškėjos bei suinteresuotų asmenų paaiškinimų, 2012-08-02 teismo psichiatrijos ekspertizės akto Nr.83TPK-244/2012, M. K. neįgaliojo pažymėjimo (b.l.11), Specialiojo nuolatinės slaugos poreikio nustatymo pažymos (b.l.12), VšĮ Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro pažymos apie M. K. sveikatos būklę (b.l.13), nustatoma, kad M. K. a.k. ( - ) konstatuojamas psichikos sutrikimas nepatikslinta kraujagyslinė demencija, ji negali suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti, negali dalyvauti teismo posėdyje (b.l.58-59), jai yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (b.l. 12).

13Dėl šių aplinkybių M. K. pripažintina neveiksnia. Pripažinus neveiksnumą iškeltina byla dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo. ( LR CPK 505, 506 str.)

14Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259-270 straipsniais teismas,

Nutarė

15Pareiškimą tenkinti visiškai

16Pripažinti M. K. a.k. ( - ), gyv. ( - ) neveiksnia.

17Pradėti bylą dėl M. K. globos nustatymo ir globėjo paskyrimo.

18Teismo ir ekspertizės išlaidas padengti iš valstybės lėšų.

19Ne vėliau kaip per 3 dienas nuo sprendimo įsiteisėjimo, šį teismo sprendimą išsiųsti LR Neveiksnių asmenų registrui.

20Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Marijampolės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai