Byla 2-219-884/2014
Dėl tėvystės nustatymo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo vaikui priteisimo, išvadą teikianti institucija Skuodo rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius

1Skuodo rajono apylinkės teismo teisėja Skaistė Valinskytė,

2sekretoriaujant Zentai Seduolytei,

3dalyvaujant ieškovei L. J., jos atstovei advokatei Virginijai Pargaliauskienei,

4išvadą teikiančios institucijos atstovei Zitai Lenkienei,

5viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės L. J. ieškinį atsakovui B. Š. dėl tėvystės nustatymo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo vaikui priteisimo, išvadą teikianti institucija Skuodo rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, ir

Nustatė

6ieškovė prašo nustatyti, kad B. Š. yra D. J., gim. ( - ) , tėvas, D. J. pripažinti atsakovo sūnumi, palikti sūnui pavardę „J.“, nustatyti sūnaus gyvenamąją vietą su jo motina, priteisti iš atsakovo sūnaus išlaikymui po 200 Lt periodinėmis išmokomis iki jo pilnametystės, išlaikymo sumą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją, priteisti išlaikymo įsiskolinimą už trejus metus 7200 Lt, skirti ieškovę lėšų, skirtų vaiko išlaikymui, tvarkytoja. Nurodė, kad su atsakovu pradėjo bendrauti 2002 metais, kuomet jis dirbo jos tėvų Z. ir A. J. ūkyje, po pusmečio pradėjo intymiai bendrauti. Atsakovas teigiamai reagavo į jos nėštumą, gimus sūnui, aplankė ją namuose, pradžioje neprieštaravo pripažinti tėvystę, tačiau vėliau, dėl jai nežinomų priežasčių, persigalvojo. 2005 metų kovo mėnesį atsakovas padarė nusikaltimą, už kurį buvo nuteistas 11 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme, nuo to laiko jokių ryšių nepalaiko. Sūnaus D. gimimo liudijime duomenų apie jo tėvą nenurodyta.

7Teismo posėdžio metu ieškovė, jos atstovė reikalavimus palaikė. Ieškovė papildomai paaiškino, kad, anksčiau ji su tėvais gyveno ( - ) , tame pačiame kaime kaimynystėje gyveno ir atsakovo motina bei jis pats, jie buvo pažįstami iš seniau, tik bendrauti pradėjo 2002 metais, gimus vaikui kalbėjo su atsakovu apie bendrą gyvenimą, kad jis pripažins vaiką, bet jis pradėjo gerti, dėl kažkokių priežasčių persigalvojo, buvo sulaikytas už nusikaltimo padarymą ir nuteistas. Būdamas tardymo izoliatoriuje jis rašė jai laiškus, viename jų prašė prirašyti D. jo sūnumi. Tačiau ji atsakovui neatsakė ir nepalaikė su juo jokių ryšių. Dabar su tėvais gyvena jiems priklausančioje sodyboje, ten ji ir vaikas turi savo kambarius, tėvai ūkininkauja, augina karves, ji padeda savo tėvams prie darbų, jie už tai ją remia. Pati trejus metus yra registruota darbo biržoje, už gaunamą pašalpą atidirba seniūnijoje, jos pajamas sudaro 350 Lt pašalpa jai ir 350 Lt pašalpa sūnui.

8Atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė, gautas patvirtinimas, kad teismo posėdyje dalyvauti nepageidauja.

9Išvadą teikiančios institucijos atstovė paaiškino, kad pas ieškovę vaikui augti yra tinkamos sąlygos, vaiku rūpinamasi, institucijai nėra žinoma, kad būtų kitas asmuo, save pripažįstantis vaiko Dovydo tėvu.

10Ieškinys tenkintinas.

11Iš ieškovės paaiškinimo matyti, kad ieškovė ir atsakovas 2002 metais pradėjo bendrauti, taip pat ir intymiai, atsakovas, sužinojęs apie nėštumą, neneigė, kad yra tėvas, vaikus gimus, ketino pripažinti tėvystę. Liudytojas A. J., ieškovės tėvas, parodė, kad pažinojo B. Š., su juo jam yra tekę kartu dirbti, jam buvo žinoma, kad duktė palaikė ryšius su atsakovu, kai duktė tapo nėščia, nebuvo abejonių, kad vaiko tėvas yra B. Š., pats apie tai buvo su juo kalbėjęs. Atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė, tačiau su ieškiniu ir jo priedais yra susipažinęs, prieštaravimų nepateikė. Be to, teismo posėdžio metu buvo apžiūrėtas laiškas, kuriame jis išreiškė prašymą „prirašyti D. jo sūnumi“. Esant paminėtoms aplinkybėms yra pagrindas nustatyti, kad B. Š. yra D. J. tėvas bei nustatyti B. Š. tėvystę vaiko D. J. atžvilgiu (CK 3.148 str. 1 d.). Ieškovei prašant sūnui Dovydui paliktina pavardė „J.“.

12Nepilnamečio sūnaus D. gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove, kuri jį augina nuo gimimo, vaikas savo biologinio tėvo nepažįsta, tarp šalių ginčo dėl to nėra (CK 3.169 str.).

13Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus (CPK 192 str. 1 d.).

14Nustatant išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo dydį, būtina vadovautis Civilinio kodekso 3.3 straipsnyje numatytu prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principu bei Civilinio kodekso 3.192 straipsnio 2 dalyje įtvirtintu proporcingumo tarp vaikų poreikių bei jų tėvų turtinės padėties principu. Teismų praktikoje rekomendaciniu nepilnamečio vaiko išlaikymui pripažįstamas minimalios mėnesinės algos dydžio išlaikymas, Vyriausybės nutarimu patvirtinta minimali mėnesinė alga šiuo metu yra 1000 Lt. Tačiau teismas negali priteisti vaikui išlaikyti daugiau, negu tai objektyviai leidžia jo tėvų turtinė padėtis, todėl teismas, spręsdamas vaiko išlaikymo dydžio klausimą, privalo įvertinti tėvų galimybes tenkinti vaiko poreikius, nustatyti tėvų turtinę padėtį, visas jų pajamas, turtą, būtinas išlaidas.

15Ieškovė registruota darbo biržoje, jos paaiškinimu, šiuo metu ji gauna 350 Lt pašalpą už sūnų bei 350 Lt pašalpa mokama jai pačiai, ieškovė su sūnumi gyvena pas savo tėvus, kurie verčiasi iš žemės ūkio ir ją remia. Atsakovas atlieka laisvės atėmimo bausmę, duomenų, kad jis turėtų pajamų, kilnojamojo ar nekilnojamojo turto, nėra, tačiau tai neatleidžia jo nuo pareigos teikti išlaikymą sūnui. Ieškovė prašo priteisti sūnaus išlaikymui 200 Lt per mėnesį. Nesant duomenų, kad atsakovas galėtų teikti didesnį išlaikymą, vaiko išlaikymui iš atsakovo priteistina po 200 Lt kas mėnesį nuo ieškinio pateikimo teismui dienos, tai yra nuo 2014 m. balandžio 28 d.

16Vaiko ir tėvų tarpusavio teisės ir pareigos yra grindžiamos vaiko iš tėvų kilme, kuri patvirtinama nuo vaiko gimimo dienos ir nuo tos dienos sukuria su ja susijusias įstatymų nustatytas teises ir pareigas (Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 7 straipsnis, CK 3.137 straipsnis). Taigi vaiko kilmės iš tėvų patvirtinimas nesiejamas su vaiko gimimo įrašo padarymo data, taip pat su teismų sprendimų, nustatančių tėvystę (motinystę), įsiteisėjimo data. Kai vaiko kilmė iš tėvo (motinos) yra nustatyta ne šiam gimus, o esant vyresniam, tėvų ir vaikų tarpusavio teisės ir pareigos taip pat atsiranda nuo vaiko gimimo dienos, tačiau išlaikymo srityje įstatymo jos ginamos iš dalies, ribojant išlaikymo priteisimo terminą trejais metais iki ieškinio pareiškimo dienos (CK 3.200 straipsnis). Taigi iš atsakovo aukščiau paminėtais motyvais priteistinas 7200 Lt išlaikymo įsiskolinimas už laikotarpį nuo 2011 m. balandžio 27 d. iki 2014 m. balandžio 27 d. sūnaus išlaikymui.

17Iš atsakovo valstybei priteistina 144 Lt žyminio mokesčio už reikalavimą nustatyti tėvystę,

18400 Lt už valstybės suteiktą garantuojamą teisinę pagalbą ieškovei (CPK 96, 99 str.).

19Sprendimo dalis dėl materialinio išlaikymo vykdytina skubiai (CPK 282 str. 2 d. 1 p.).

20Teismas, vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 268, 270 straipsniais,

Nutarė

21ieškinį tenkinti.

22Nustatyti, kad B. Š., asmens kodas ( - ) yra D. J., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) , tėvas.

23D. J., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) , pripažinti B. Š., asmens kodas ( - ) sūnumi.

24Palikti D. J. pavardę „J.“.

25Nepilnamečio vaiko D. J. gyvenamąją vietą nustatyti su jo motina L. J. jos pasirinktoje gyvenamojoje vietoje.

26Priteisti iš B. Š., asmens kodas ( - ) išlaikymą sūnui D. J., gim. ( - ) , po 200 Lt (du šimtus litų) kas mėnesį, išlaikymo sumą indeksuojant kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją, nuo ( - ) . iki vaiko pilnametystės.

27Paskirti L. J., asmens kodas ( - ) D. J. išlaikyti skirtų lėšų tvarkytoja.

28Priteisti iš B. Š. 7200 Lt dydžio D. J. išlaikymo įsiskolinimą.

29Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.

30Priteisti valstybei iš B. Š. 144 Lt bylinėjimosi išlaidų, sumokant priteistą sumą į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos sąskaitą Nr. LT ( - ) AB „Swedbank“, nurodant įmokos kodą 5660, bei 400 Lt antrinės teisinės pagalbos išlaidų, nurodant įmokos kodą 5630.

31Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Skuodo rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Skuodo rajono apylinkės teismo teisėja Skaistė Valinskytė,... 2. sekretoriaujant Zentai Seduolytei,... 3. dalyvaujant ieškovei L. J., jos atstovei advokatei Virginijai... 4. išvadą teikiančios institucijos atstovei Zitai Lenkienei,... 5. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės L. J.... 6. ieškovė prašo nustatyti, kad B. Š. yra D. J., gim. ( - ) , tėvas, D. J.... 7. Teismo posėdžio metu ieškovė, jos atstovė reikalavimus palaikė. Ieškovė... 8. Atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė, gautas patvirtinimas, kad teismo... 9. Išvadą teikiančios institucijos atstovė paaiškino, kad pas ieškovę... 10. Ieškinys tenkintinas.... 11. Iš ieškovės paaiškinimo matyti, kad ieškovė ir atsakovas 2002 metais... 12. Nepilnamečio sūnaus D. gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove, kuri jį... 13. Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus (CPK 192 str.... 14. Nustatant išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo dydį, būtina vadovautis... 15. Ieškovė registruota darbo biržoje, jos paaiškinimu, šiuo metu ji gauna 350... 16. Vaiko ir tėvų tarpusavio teisės ir pareigos yra grindžiamos vaiko iš... 17. Iš atsakovo valstybei priteistina 144 Lt žyminio mokesčio už reikalavimą... 18. 400 Lt už valstybės suteiktą garantuojamą teisinę pagalbą ieškovei (CPK... 19. Sprendimo dalis dėl materialinio išlaikymo vykdytina skubiai (CPK 282 str. 2... 20. Teismas, vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 268, 270 straipsniais,... 21. ieškinį tenkinti.... 22. Nustatyti, kad B. Š., asmens kodas ( - ) yra D. J., asmens kodas ( - ) gim. (... 23. D. J., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) , pripažinti B. Š., asmens kodas ( - )... 24. Palikti D. J. pavardę „J.“.... 25. Nepilnamečio vaiko D. J. gyvenamąją vietą nustatyti su jo motina L. J. jos... 26. Priteisti iš B. Š., asmens kodas ( - ) išlaikymą sūnui D. J., gim. ( - ) ,... 27. Paskirti L. J., asmens kodas ( - ) D. J. išlaikyti skirtų lėšų tvarkytoja.... 28. Priteisti iš B. Š. 7200 Lt dydžio D. J. išlaikymo įsiskolinimą.... 29. Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.... 30. Priteisti valstybei iš B. Š. 144 Lt bylinėjimosi išlaidų, sumokant... 31. Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas...