Byla 2-31-571/2013
Dėl draudimo gyventi vienuose namuose. Žmona nuteikinėja sūnų prie jį, todėl sūnus net jokių dovanų nenori priimti, jau nekalbant apie bendravimą. Jis pats dirba statybininku, todėl užmokestis darbo yra kintamas, vasarą uždirba daugiau, žiemą mažiau. Visas turtas yra užgyventas santuokoje, šiuo metu vyksta teisme ištuokos byla

Nustatė

1Ieškovas Š. K., atstovaujamas K. K. , ieškiniu prašo priteisti iš atsakovo E. K. išlaikymui po 425 litus mokant kas mėnesį iki sūnaus pilnametystės , šią sumą indeksuojant vyriausybės nustatyta tvarka , nustatant K. K. uzufrukto teisę į priteistas lėšas .Prašo priteisti išlaikymo įsiskolinimą 1075 litus Taip pat prašo priteisti bylinėjimosi išlaidas.

2Ieškovo atstovė K. K. parodė, kad atsakovas yra sūnaus Š. K. tėvas. Jis nuo 2012-09-25 negyvena kartu su šeima, bendro ūkio neveda, išlaikymo sūnui neteikia, mokesčių nemoka. Jis dar prašo priteisi įsiskolinimą 1075 litus, nes sūnaus išlaikymui neduoda jokių pajamų. Sūnus su tėvu pats nenori bendrauti. Mano, kad tikslinga priteisti 425 litus sūnaus išlaikymui, nes tai tenkintų bent minimalius vaiko poreikius.

3Atsakovas E. K. su ieškiniu sutiko iš dalies. Jis parodė, kad išlaikymą teikti sutinka, bet tik 300 litų, nes mano, kad tokia suma yra pakankama. Jis nuo 2012-09-25 kartu su šeima negyvena, nes yra priimta teismo nutartis dėl draudimo gyventi vienuose namuose. Žmona nuteikinėja sūnų prie jį, todėl sūnus net jokių dovanų nenori priimti, jau nekalbant apie bendravimą. Jis pats dirba statybininku, todėl užmokestis darbo yra kintamas, vasarą uždirba daugiau, žiemą mažiau. Visas turtas yra užgyventas santuokoje, šiuo metu vyksta teisme ištuokos byla.

4Marijampolės savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus atstovas V. Z. teikiant išvadą parodė, kad atsakovas pripažįsta pareigą teikti išlaikymą sūnui. Remiantis pateikta ieškovės vaiko poreikių išklotine, ieškinys turėtų būti tenkintas.

5Ieškinys tenkintinas dalinai .

6Bylos nagrinėjimo metu nustatyta, kad atsakovas E. K. gim. 1971 03 25 yra Š. K. gim. 2003-03-14 tėvas (b.l.5). CK 3.192 str. 2 d. nustato, kad išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai. Spręsdamas vaiko išlaikymo dydžio klausimą teismas visais atvejais privalo vadovautis prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principu. Nustatytas vaiko išlaikymo dydis privalo būti toks, kad galėtų būti tenkinami bent minimalūs vaiko poreikiai (CK 3.198 straipsnio 1 dalis). Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje pripažįstama, kad orientaciniu kriterijumi, priteisiant vaikui išlaikymą būtiniems poreikiams patenkinti, pripažintinas minimalios mėnesinės algos dydžio išlaikymas (Žr.: pvz.: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2004 m. balandžio 26 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-259/2004; 2009 m. lapkričio 10 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-495/2009). Tokio dydžio išlaikymas vaikui turi būti teikiamas net ir tuo atveju, jei vaiko tėvai nedirba, neturi turto, o jų pajamos yra minimalios. Tokia pozicija paaiškinama tuo, kad tėvų pareiga teikti vaikui išlaikymą yra imperatyvi ir jos nevykdymas negali būti pateisinamas gaunamomis minimaliomis pajamomis, bloga turtine padėtimi, kitų šeiminių ryšių susiformavimu, ar kitomis aplinkybėmis. Kita vertus, nurodytas orientacinis minimalus išlaikymo dydis nereiškia, kad iš atskirai gyvenančio vieno iš tėvų vaiko išlaikymui visais atvejais priteistina pusė nurodyto dydžio. Nustatant kiekvieno iš tėvų pareigą išlaikyti vaikus turi būti vertinama kiekvieno iš jų turtinė padėtis siekiant nustatyti, kuris iš jų didesne dalimi gali prisidėti prie vaiko išlaikymo. Tėvų turtinė padėtis turi būti vertinama atsižvelgiant į faktinių aplinkybių visumą: tėvų gaunamas pajamas, turimą kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą, investicijas, sveikatą, išlaikytinių skaičių, taip pat į tėvų elgesį, siekiant uždirbti, gauti pajamas vaikų išlaikymui. Nustatant iš tėvų priteistino išlaikymo dydį taip pat atsižvelgtina į tai, kad vaiko poreikiams tenkinti kiekvieną mėnesį reikalinga pinigų suma, kuri padengia komunalinių mokesčių būstui, drabužių, avalynės, vaistų, kanceliarinių prekių, pramogų pirkimo išlaidas, ir asmuo, su kuriuo vaikas gyvena, rūpinasi kasdieniais poreikiais, atitinkamai paskirstydamas pinigines lėšas pagal vaiko poreikių prioritetus (Žr. pvz.: Vilniaus apygardos teismo 2011 m. birželio 30 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 2A-1458-567/2011).

7Lietuvos Aukščiausiasis teismas yra ne kartą pasisakęs, kad sprendžiant išlaikymo dydžio ir formos nustatymo ir jų pakeitimo klausimą, turi būti atsižvelgiama į vieną iš pagrindinių šeimos santykių teisinio reguliavimo principų numatytų CK 3.3 str. 1d. – prioritetines vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principą, reiškiantį, kad priimant sprendimą prioritetiškai turi būti atsižvelgiama į vaiko teises ir interesus, siekiant užtikrinti jo apsaugą; visos abejonės dėl išlaikymo dydžio nustatymo ar pakeitimo turi būti vertinamos vaiko interesų naudai.

8Š. K. gyvena su mama, kadangi šalys pripažino, jog nuo 2012-09-25 kartu negyvena. K. K. dirba ir jos gaunamos pajamos apie 1000 litų per mėnesį.(b.l.10). K. K. nurodo, kad atsakovas prie sūnaus išlaikymo neprisideda , jai vienai reikia rūpintis maistu, vaiko rūbais, vaistais, mokėti mokesčius už butą. Ji viena rūpinasi sūnaus auklėjimu, sveikata, ugdymu, atsakovas su sūnumi nebendrauja. .Nekilnojamas ir kilnojamas turtas yra bendroji jungtinė sutuoktinių Kraipavičių nuosavybė.(b.l.11-15). E. K. dirba, jo gaunamos mėnesinės pajamos apie 2400 litų, kurios kinta priklausomai nuo sezono, kadangi atsakovas dirba statybos darbus. Teismas iš dalies sutinka su ieškovės pateikta išlaidų, reikalingų vaiko išlaikymui skaičiuote, tačiau nesutinka su prašoma priteisti mėnesine suma avalynei, kadangi avalynės kiekvieną mėnesį neperka, be to nesutinka su prašo priteisti laisvalaikio išlaidų mėnesiui suma, kadangi devynių metų vaiko laisvalaikio išlaidos yra minimalios. Remiantis išdėstytu darytina išvada, kad 400 litų materialinis išlaikymas tenkantis vaikui atitinka jo poreikius, todėl ieškinys tenkintinas iš dalies ir iš atsakovo priteisiant 400 litų materialinio išlaikymo sūnui, mokant kas mėnesį iki jo pilnametystės. Išlaikymas priteistinas nuo sprendimo priėmimo dienos, kadangi buvo taikytos laikinosios apsaugos priemonės ( CK 3.192,3.194 ,3.196 str. 1p.).

9K. K. prašo priteisti ir išlaikymo įsiskolinimą 1075 litus už 2.5 mėnesio, kadangi nuo 2012-09-25 šalys kartu negyvena. Išlaikymas priteisiamas nuo teisės į išlaikymą atsiradimo dienos, tai yra nuo vaiko gimimo dienos., bet ne daugiau kaip už tris metus. Ieškinys į teismą paduotas 2012-11-23, tai yra praėjus dviem mėnesiams, nuo tuos dienos, kai atsakovas išlaikymo neteikia. Iš atsakovo priteistina 800 litų išlaikymo įsiskolinimas už du mėnesius.(CK 3.200 str.).

10Remiantis išdėstytu ieškinys tenkintinas dalinai.

11Iš atsakovo priteisina 144 litai žyminio mokesčio valstybei( CPK 88 str.,96 str.). Ieškinį tenkinus dalinai iš atsakovo priteistina 300 litų už advokato paslaugas, ruošiant procesinius dokumentus (CPK 88 str.1d.6p., 93 str.)

12Vadovaujantis LR CPK 270 str.,

Nutarė

13Ieškinį tenkinti dalinai.

14Priteisti iš atsakovo E. K. a.k( - ) išlaikymą , sūnui Š. K. a.k. ( - ) mokamą periodinėmis išmokomis, po 400 litų, kiekvieną mėnesį iki jo pilnametystės , išlaikymą mokant nuo 2013-01-16 dienos. Priteistą išlaikymą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka.

15Priteisti iš atsakovo E. K. a.k( - ) sūnaus Š. K. išlaikymo įsiskolinimą 800 litų ( aštuonis šimtus litų) .

16Nustatyti, jog priteistą išlaikymą ir išlaikymo įsiskolinimą sūnui Š. K. uzufrukto teisėmis tvarko motina K. K. a.k. ( - ) .

17Priteisti iš atsakovo E. K. a.k( - ) žyminio mokesčio 144 litus valstybės naudai ( šią sumą sumokant į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos sąskaitą Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, „Swedbankas“, įmokos kodas 5660).

18Priteisti iš atsakovo E. K. a.k( - ) K. K. naudai 300 litų už suteiktas advokato paslaugas.

19Sprendimas per 30d. , apeliaciniu skundu, nuo jo priėmimo dienos, gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui, skundą paduodant, per šį Marijampolės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai