Byla 2-133-901/2012
Dėl A. K. pripažinimo neveiksnia, suinteresuoti asmenys Ž. Š., A. K. ir VšĮ Šiaulių centro poliklinika

1Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja Laura Karmazaitė, sekretoriaujant Virginijai Matiušovienei, dalyvaujant Šiaulių miesto apylinkės prokuratūros prokurorei L. M., suinteresuotam asmeniui Ž. Š., suinteresuoto asmens VšĮ Šiaulių centro poliklinikos atstovei L. Ž.,

2viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Šiaulių miesto apylinkės prokuratūros pareiškimą dėl A. K. pripažinimo neveiksnia, suinteresuoti asmenys Ž. Š., A. K. ir VšĮ Šiaulių centro poliklinika, ir

Nustatė

3Pareiškėjas pareiškime nurodė, kad 2011-10-04 Šiaulių miesto apylinkės prokuratūroje gautas Ž. Š. prašymas pripažinti jo 2002-08-10 mirusios mamos G. Ž. mamą A. K. neveiksnia. Nurodė, kad A. K. serga psichikos liga – senatvine demencija. A. K. yra neorientuota aplinkoje, klausinėja, kur ji yra, kartais prisimena Ž. Š. vardą, kartais pavadina jį broliu. Nesupranta metų laiko, mėnesio, dienos, nepažįsta pinigų, jų panaudoti nesugeba. Ji pati neapsitarnauja nei savęs nei buityje, nepasiruošia maisto. Už komunalinius patarnavimus jos vardu sumoka Ž. Š. pasinaudodamas internetine bankininkyste. Dėl ligos ji negali atlikti juridinių veiksmų, nesugeba disponuoti savo lėšomis, negali pasirūpinti savo pagrindinių poreikių tenkinimu, jai reikalinga nuolatinė kitų asmenų priežiūra ir pagalba. Posėdžio metu Šiaulių miesto apylinkės prokuratūros prokurorė L. M. pareiškimą palaikė.

4Suinteresuotas asmuo Ž. Š. su pareiškimu sutinka. Nurodė, kad jo močiutei A. K. reikalinga kito asmens pagalba, ji pati negali pasirūpinti savo pagrindinių poreikių tenkinimu, kartais jo neatpažįsta, jam išėjus pradeda šūkauti; prašo ją pripažinti neveiksnia.

5Suinteresuotas asmuo VšĮ Šiaulių centro poliklinika su pareiškėjos pareiškimu sutiko. Atsiliepime nurodė, kad A. K. serga psichikos liga – senatvės demencija. Jai nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Dėl psichikos ligos ji negali teisingai suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti, negali savimi pasirūpinti ir be kito asmens pagalbos funkcionavimas neįmanomas. Posėdžio metu šios institucijos atstovė neprieštaravo dėl A. K. pripažinimo neveiksnia.

6Pareiškimas tenkintinas.

7Fizinis asmuo, kuris dėl psichinės ligos arba silpnaprotystės negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, gali būti teismo tvarka pripažintas neveiksniu (CK 2.10 str. 1 d.). Neveiksniam asmeniui yra nustatoma globa.

8Iš pareiškėjo, suinteresuoto asmens atstovės paaiškinimų ir bylos medžiagos matyti, jog A. K. diagnozuota senatvinė demencija (b.l.6), nuo 2010-04-07 iki 2013-04-07 jai nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (b.l.8). Iš suinteresuoto asmens VšĮ Šiaulių centro poliklinikos atstovės paaiškinimo ir atsiliepimo į pareiškimą matyti, kad A. K. šiuo metu gydosi VšĮ Šiaulių centro poliklinikoje. Jos gyvenama vieta deklaruota adresu ( - ), kuris jai priklauso nuosavybės teise (b.l.1013). Suinteresuoto asmens Ž. Š. teigimu močiutė šiuo metu gyvena su juo adresu ( - ).

9Iš teismo psichiatrinės ekspertizės 2012-03-09 akto matyti, kad A. K. serga nepatikslinta demencija, ji negali teisingai suprasti savo veiksmų esmės ir jų negali teisingai valdyti, teismo posėdyje dalyvauti negali, negali būti apklausiama, jai negalima įteikti teismo dokumentų (b.l.32-33).

10Teismas, įvertinęs byloje esančius įrodymus, sprendžia, kad A. K. dėl psichinės ligos negalint suprasti savo veiksmų reikšmės ir negalint jų teisingai valdyti yra pakankamas pagrindas pripažinti ją neveiksnia (CK 2.10 str.1d.).

11Vadovaudamasis išdėstytu ir CPK 259, 260, 263, 268, 270, 307 str.1d.,468 str.str. teismas,

Nutarė

12Pareiškimą patenkinti.

13Pripažinti A. K., a.k. ( - ) gyv. ( - ), neveiksnia.

14Priimti atskirą nutartį, kuria pradėti globos šiam asmeniui paskyrimo procesą.

15Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai