Byla 2-50-607/2011
Dėl turto pripažinimo bešeimininkiu ir perdavimo valstybės nuosavybėn

1

2Tauragės rajono apylinkės teismo teisėja Daiva Žebelienė, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Pagėgių rinktinė, pareiškimą suinteresuotiems asmenims Tauragės apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, P. N., dėl turto pripažinimo bešeimininkiu ir perdavimo valstybės nuosavybėn, ir

Nustatė

3Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Pagėgių rinktinė savo pareiškimu prašo pripažinti bešeimininkiu 24 kg. gintaro bei 2 vnt. medžiagines kuprines ir perduoti valstybės nuosavybėn. Nurodo, kad visas sulaikytas radinys buvo įtrauktos į muitinės apskaitą ir perduotas saugojimui į Pagėgių rinktinės daiktų saugyklą. Šį turtą pareiškėjas prašo pripažinti bešeimininkiu ir jį perduoti valstybės nuosavybėn.

4Pareiškimas tenkintinas.

5Kaip matyti iš byloje esančios medžiagos ( b.l. 2-5), Klaipėdos teritorinės muitinės Panemunės kelio poste, 2009 m. balandžio 14 d., į Viešvilės užkardą atvyko Lietuvos Respublikos pilietis P. N., gyvenantis ( - ), ir pranešė kad poilsiaudamas prie Nemuno upės, Viešvilės užkardos veikimo teritorijoje, Kalvenų kaime, Jurbarko rajono ribose, pasienio ruože, Nemuno upės pakrantės krūmynuose rado dvi kuprines, kurių viduje polietileniniuose maišeliuose buvo sudėti akmenys panašūs į gintarą. Pirminės apžiūros metu vienoje kuprinėje rasti didesni akmenų gabaliukai 2-10 cm skersmens, jų svoris apie 10,5 kilogramo. Kitoje kuprinėje rasti apdirbti akmens gabaliukai 0,54-2 cm skersmens, jų bendras svoris 11,5 kilogramo. Visi rasti akmens gabaliukai panašūs į gintarą. Jų savininko muitinio tikrinimo metu nustatyti nepavyko, todėl radiniai buvo sulaikyti, įtraukti į muitinės apskaitą ir 2009-05-04 perdavimo - priėmimo aktu Nr. 4-002-09 bei priėmimo saugoti kvitu Nr. BBBSTABAS00465 (b.l. 7-8) perduoti saugoti Pagėgių rinktinės Techninio skyriaus specialistui.

6Lietuvos Respublikos CK 4.57 str. numatyta, kad bešeimininkiu daiktu laikomas daiktas, kuris neturi savininko arba kurio savininkas nežinomas. Bešeimininkis daiktas nuosavybėn gali būti perduotas tik valstybei arba savivaldybėms teismo sprendimu, priimtu pagal finansų, kontrolės arba savivaldybės institucijos pareiškimą. Pareiškimas paduodamas suėjus vieneriems metams nuo tos dienos, kurią daiktas įtrauktas į apskaitą, jeigu įstatymų nenustatyta kitaip (LR CK 4.58 str.). Kadangi suėjo vieneri metai nuo daiktų paėmimo į apskaitą, niekas dėl minėtų daiktų nesikreipė ir jų savininkai nežinomi, todėl šis turtas pripažintinas bešeimininkiu ir perduotinas valstybės nuosavybėn ( Lietuvos CK 4.58 str.).

7Esant minėtoms aplinkybėms, laikytina, kad pareiškimas įrodytas ir tenkintinas. Pareiškėjo nurodytas turtas pripažintinas bešeimininkiu ir perduotinas valstybės nuosavybėn ( CPK 537 str. ).

8Bylinėjimosi išlaidas, susijusias su procesinių dokumentų įteikimu, padengti iš valstybės biudžeto lėšų ( Lietuvos Respublikos CPK 96 str. 4 d).

9Vadovaudamasis Lietuvos CPK 259-260 str., 270 str., 537 str., teismas,

Nutarė

10Pareiškimą patenkinti.

11Į Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Pagėgių rinktinės apskaitą perimtą turtą - radinius: 24 kg gintaro bei 2 vnt. medžiagines kuprines, kurių savininkas nenustatytas, pripažinti bešeimininkiu ir perduoti jį valstybės nuosavybėn.

12Bylinėjimosi išlaidas padengti iš valstybės biudžeto lėšų.

13Sprendimas per 30 d. nuo jo paskelbimo dienos apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Tauragės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai