Byla 2-157-393/2012
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėja Irma Blekaitienė, sekretoriaujant Nijolei Jarmalienei, dalyvaujant pareiškėjui V. D., jo atstovei advokatei Astai Bilinskienei, suinteresuoto asmens Lazdijų rajono savivaldybės administracijos atstovui Kęstučiui Jasiulevičiui, Veisiejų regioninio parko direkcijos direktorei Linai Žukauskienei,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pareiškėjo V. D. su suinteresuotais asmenimis Lazdijų rajono savivaldybės administracija, Veisiejų regioninio parko direkcija, Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamentu dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo.

3Teisėja, išnagrinėjusi bylą,

Nustatė

4Pareiškėjas prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad jam V. D., a.k. ( - ) nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype, esančiame Lazdijų r., Senkonių k. (unikalus Nr. ( - ), kadastro Nr. ( - )), buvo sodyba - gyvenamasis namas su priklausiniais.

5Pareiškėjas paaiškino, kad Alytaus apskrities viršininko administracijos sprendimu buvo atkurtos jo tėvui B. D. į A. D. nuosavybės teisėmis turėtą žemę, Senkonių kaime, Lazdijų rajone. B. D. 2005 m. gruodžio 2 d. dovanojimo sutartimi šią žemę padovanojo jam, V. D.. Šis sklypas patenka į Veisiejų regioninio parko teritoriją. Todėl galima statyti pastatus esamų ar buvusių sodybų teritorijose, kai yra išlikę buvusių statinių liekanų ir nustatant juridinį faktą. Šiame žemės sklype buvo D. giminės sodyba. Joje gyveno kelios D. kartos: A. D. (pareiškėjo prosenelis), senelis - A. D., tėvas - B. D.. Kad buvo sodyba patvirtina Varšuvos karinio geografinio instituto 1929 m. išleistas topografinis žemėlapis. Šis žemėlapis buvo rengtas karo tikslams ir jis yra detalus, jame aiškiai nurodytos sodybų buvimo vietos. Žemės sklypas yra šalia natūraliai susiformavusių kelių susikirtimo vietos. Ši kelių susikirtimo vieta aiškiai matosi ir 1929 m. žemėlapyje. Norėtų, kad jo giminės istorinė atmintis išliktų, sodybą nori atkurti pagal regioninio parko direkcijos reikalavimus. Nori ją padaryti visiems prieinamą, viešai lankomą.

6Suinteresuotojo asmens Lazdijų rajono savivaldybės administracijos atstovas su pareiškimu sutinka, nurodo, kad yra pakankamai įrodymų, kad būtent pareiškėjo sklype stovėjo sodybos gyvenamasis namas.

7Veisiejų regioninio parko direkcijos atstovė su pareiškimu sutinka, nurodo, kad byloje surinkti įrodymai patvirtina, kad būtent pareiškėjo sklype buvo gyvenamasis namas.

8Sprendimas, žemės sklypo dovanojimo sutartis, pažymėjimas, žemės sklypo planas, Varšuvos karinio geografinio instituto Topografinių žemėlapių antrasis leidimas patvirtina, kad šalia kelių sankirtos, žemės sklype priklausiusiam D., Senkonių kaime buvo sodyba.

9Iš Lazdijų rajono savivaldybės administracijos rašto matyti, kad sodybvietės žemės sklype (kadastrinis Nr. ( - )) ( - ) k., Lazdijų r., nustatyti negali, nes panaikinta komisija buvusioms sodybvietėms nustatyti (b. l. 20).

10Iš VGTU Geodezijos instituto pastatų žemės sklype (kadastrinis Nr. ( - )) identifikavimo akto matyti, kad sodyba patenka į V. D. sklypo teritoriją (b. l. 49-53).

11Liudytojai B. D., A. P. patvirtina, kad iki 1932 m. ( - ) kaime gyveno D. giminė, tai A. D. su šeima, A. D. su šeima. Jie turėjo žemės ir ant jos buvo pastatyti keli pastatai: gyvenamasis namas, kluonas, tvartas.

12Byloje neginčijamai nustatyta, kad Lazdijų r., ( - ) k., 0,12 ha V. D. naudojamos žemės buvo D. sodyba, kurioje buvo gyvenamasis namas su priklausiniais.

13Pareiškėjo sklypas yra Veisiejų regioninio parko teritorijoje, todėl jame draudžiama statyti su draustinio veiklos tikslais nesusijusius statinius, išskyrus pastatus esamose ir buvusiose sodybose (kai yra išlikę buvusių statinių ir (ar) sodų liekanų arba kai sodybos yra pažymėtos vietovės ar kituose planuose, taip pat nustatant juridinį faktą) (Saugomų teritorijų įstatymo 9 str. 2 d. 8 p.).

14Tik nustačius teismui juridinį faktą pareiškėjas galės gauti leidimus ir kitus dokumentus sodybai formuoti. Tokiu būdu juridinio fakto nustatymas sukels teisines pasekmes. Iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo gauti dokumentai patvirtina, kad A. D. su šeima gyveno ir ūkininkavo Senkonių k., tačiau nesuteikia konkrečių žinių apie sodybos buvimo vietą. Kitokia tvarka gauti dokumentų galimybės nėra. Pagal suformuotą teismų praktiką juridinis faktas, kad sodyba – gyvenamasis namas su priklausiniais - buvo pareiškėjui nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype, gali būti nustatomas, kai konstatuojama, jog yra išlikę buvusių statinių ir (ar) sodų liekanų arba kai sodybos yra pažymėtos vietovės ar kituose planuose (Lietuvos Aukščiausiojo teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2008 m. gegužės 13 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-259/2008). Šiuo metu pareiškėjo žemės sklype sodyba yra visiškai sunykusi. Tačiau kaip jau nustatyta sodybos buvimo faktą patvirtina Varšuvos karinio geografinio instituto 1929 m. išleistas topografinis žemėlapis, VGTU Geodezijos instituto pastatų žemės sklype (kadastrinis Nr. ( - )) identifikavimo aktas, taip pat apklausti liudytojai, pareiškėjo paaiškinimas bei suinteresuotųjų asmenų paaiškinimai, todėl pareiškėjo pareiškimas tenkintinas ir nustatytinas jo prašomas juridinis faktas.

15Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str. ir 448 str., teisėja

Nutarė

16Pareiškimą patenkinti.

17Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V. D., a.k. ( - ) nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype, esančiame Lazdijų r., ( - ) k. (unikalus Nr. ( - ), kadastro Nr. ( - )), buvo sodyba - gyvenamasis namas su priklausiniais.

18Juridinis faktas nustatytas tam, kad pareiškėjas galėtų gauti leidimą vykdyti statybas jam priklausančiame žemės sklype.

19Priteisti iš pareiškėjo V. D., a. k. ( - ) 19,80 Lt (devyniolika litų 80 ct) bylinėjimosi išlaidų valstybei.

20Sprendimas per trisdešimt dienų gali būti apskųstas Lietuvos Respublikos Kauno apygardos teismui skundą paduodant per Lazdijų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėja Irma Blekaitienė, sekretoriaujant... 2. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pareiškėjo V. D. su... 3. Teisėja, išnagrinėjusi bylą,... 4. Pareiškėjas prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad jam V.... 5. Pareiškėjas paaiškino, kad Alytaus apskrities viršininko administracijos... 6. Suinteresuotojo asmens Lazdijų rajono savivaldybės administracijos atstovas... 7. Veisiejų regioninio parko direkcijos atstovė su pareiškimu sutinka, nurodo,... 8. Sprendimas, žemės sklypo dovanojimo sutartis, pažymėjimas, žemės sklypo... 9. Iš Lazdijų rajono savivaldybės administracijos rašto matyti, kad... 10. Iš VGTU Geodezijos instituto pastatų žemės sklype (kadastrinis Nr. ( - ))... 11. Liudytojai B. D., A. P. patvirtina, kad iki 1932 m. ( - ) kaime gyveno D.... 12. Byloje neginčijamai nustatyta, kad Lazdijų r., ( - ) k., 0,12 ha V. D.... 13. Pareiškėjo sklypas yra Veisiejų regioninio parko teritorijoje, todėl jame... 14. Tik nustačius teismui juridinį faktą pareiškėjas galės gauti leidimus ir... 15. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str. ir 448 str., teisėja... 16. Pareiškimą patenkinti.... 17. Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V. D., a.k. ( - )... 18. Juridinis faktas nustatytas tam, kad pareiškėjas galėtų gauti leidimą... 19. Priteisti iš pareiškėjo V. D., a. k. ( - ) 19,80 Lt (devyniolika litų 80... 20. Sprendimas per trisdešimt dienų gali būti apskųstas Lietuvos Respublikos...