Byla 2-517-669/2012
Dėl įsipareigojimų, kylančių iš paskolos sutarties nevykdymo

1Plungės rajono apylinkės teismo teisėjas Vaidas Gasiūnas rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo UAB „4finance” ieškinį atsakovui E. M. dėl įsipareigojimų, kylančių iš paskolos sutarties nevykdymo ir

Nustatė

2ieškovas prašo priteisti iš atsakovo 1680 Lt skolos, kurią sudaro 500 Lt paskola, 100 Lt paskolos suteikimo komisinio mokesčio, 1080 Lt delspinigių, 5 procentus metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei bylinėjimosi išlaidas. Nurodė, kad su atsakovu 2009-10-06 buvo sudaryta paskolos sutartis (toliau – sutartis), kurios pagrindu ieškovas atsakovui 30 dienų terminui suteikė 500 Lt paskolą, nustatė palūkanas, numatytas už naudojimąsi paskola (paskolos suteikimo komisinį mokestį) – 100 Lt, o atsakovas pagal šią sutartį įsipareigojo paskolą grąžinti iki 2009-11-05, o pavėlavus tai padaryti - mokėti 1 procento delspinigius už kiekvieną už uždelstą dieną. Atsakovas inicijavo paskolos grąžinimo termino pratęsimą, kurį galima tęsti neribotą kiekį kartų, ir pratęsė paskolos grąžinimo terminą (sutarties 5.1 ir 7.1 p.), todėl paskolą ir paskolos suteikimo komisinį mokestį ieškovui turėjo grąžinti iki 2009-12-05. Atsakovas nustatytu terminu prievolės neįvykdė, paskolos negrąžino, todėl atsakovas, remiantis tarp šalių sudarytos sutarties pagrindu (sutarties 10.2 p.), už įsipareigojimų, kylančių iš paskolos sutarties, nevykdymą privalo mokėti 1 procento delspinigius. Delspinigių dydis už 180 dienų sudaro 1080 Lt. Tokiu būdu atsakovas ieškovui yra skolingas 500 Lt paskolos, 100 Lt paskolos suteikimo komisinio mokesčio bei 1080 Lt delspinigių pagal sutartį, iš viso 1680 Lt.

3Kadangi atsakovas nepateikė atsiliepimo į pareikštą ieškinį per teismo nustatytą terminą, o ieškovas pareiškė prašymą priimti sprendimą už akių, yra visi Lietuvos Respublikos CPK 142 str. 4 d., 285 str. numatyti pagrindai priimti sprendimą už akių.

4Ieškinys tenkintinas iš dalies (Lietuvos Respublikos CK 6.37 str., 6.71 str., 6.210 str., 6.870 str., 6.873 str.).

5Iš ieškovo pateiktų dokumentų matyti, kad tarp ieškovo ir atsakovo 2009-10-06 buvo sudaryta paskolos sutartis, kurios pagrindu atsakovui buvo suteiktas 500 Lt kreditas, atsakovas šia sutartimi įsipareigojo sumokėti 100 Lt paskolos suteikimo komisinį mokestį, kurio nesumokėjo. Šalių susitarimu paskolos grąžinimo terminas - iki 2009-11-05, vėliau jį pratęsus – iki 2009-12-05. Pagal Bendrųjų paskolos sutarties sąlygų 10.2 punktą, už kiekvieną prievolės neįvykdymo dieną skaičiuojami 1 % dydžio delspinigiai nuo bendros uždelstos mokėjimų sumos.

6Prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus (Lietuvos Respublikos CK 6.38 str. 1 d.). Byloje nėra įrodymų, kad atsakovas būtų grąžinęs ieškovo reikalaujamą priteisti 500 Lt sumą, todėl iš atsakovo priteistina 500 Lt prievolei įvykdyti, 100 Lt paskolos suteikimo komisinis mokestis, iš viso 600 Lt.

7Paskolos sutartis, kurios pagrindu kyla atsakovo atsakomybė, sudaryta prisijungimo būdu, t. y. pagal ieškovo parengtas standartines sąlygas, paskola buvo suteikta atsakovui kaip fiziniam asmeniui, ieškovas kaip finansine veikla besiverčiantis juridinis asmuo, turintis patirtį verslo bei derybų srityje, sudarant paskolos sutartį, turėjo aiškų pranašumą prieš atsakovą, kas leidžia daryti išvadą, kad atsakovas neturėjo galimybių derėtis dėl jos bendrųjų sąlygų.

8Šalių nustatyti delspinigiai - po 1 procentą už kiekvieną pradelstą dieną (tai sudaro 365 proc. per metus), atsižvelgiant į formuojamą praktiką dėl netesybų dydžių, lyginant su suteiktos ir negrąžintos paskolos suma yra akivaizdžiai per dideli, neprotingi, prieštaraujantys CK įtvirtintai netesybų sampratai, o reikalavimas atlyginti tokio dydžio delspinigius – aiškiai nepagrįstas. Netesybos turi atitikti kompensuojamąją funkciją, jos nustatomos siekiant atlyginti nukentėjusiajai šaliai nuostolius, tačiau netesybos negali leisti nukentėjusiajai šaliai piktnaudžiauti savo teise ir nepagrįstai praturtėti kitos šalies (atsakovo) sąskaita.

9Lietuvos Respublikos CK 6.193 str. 4 d. nustatyta, kad tais atvejais, kai abejojama dėl sutarties sąlygų, jos aiškinamos tas sąlygas pasiūliusios šalies nenaudai ir jas priėmusios šalies naudai. Visais atvejais sutarties sąlygos yra aiškinamos sutartį prisijungimo būdu sudariusios šalies naudai.

10Lietuvos Respublikos CK 6.73 str. 2 d. nustato, kad tais atvejais, kai netesybos yra aiškiai per didelės arba prievolė iš dalies įvykdyta, teismas gali sumažinti, tačiau tik tiek, kad jos netaptų mažesnės už nuostolius, patirtus dėl prievolės neįvykdymo ar netinkamo įvykdymo.

11Atsižvelgiant į tai, kad paskolos suma nėra didelė, į įsigaliojusias Vartojimo kredito įstatymo nuostatas dėl pradelstų mokėjimų dydžio, teismų formuojamą praktiką dėl delspinigių dydžių, delspingių dydį bankuose, teismas delspinigių dydį mažina iki 0,3 procento, t.y. iki 324 Lt. Pagal formuojamą teismų praktiką didesni delspinigiai galėtų būti priteisiami tik tuo atveju, jeigu ieškovas pateiktų teismui įrodymus, patvirtinančius, jog dėl prievolės neįvykdymo ar netinkamo vykdymo jis patyrė nuostolių, atsiradusių dėl to, kad atsakovas praleido piniginės prievolės įvykdymo terminą. Ieškovas nepateikė įrodymų apie patirtus nuostolius, atsiradusius dėl to, kad atsakovas praleido piniginės prievolės įvykdymo terminą, todėl darytina išvada, kad toks netesybų dydis nėra mažesnis už ieškovo patirtus nuostolius. Ieškinys dėl likusios delspinigių dalies netenkintinas (Lietuvos Respublikos CPK 178 str.).

12Terminą praleidęs skolininkas privalo mokėti penkių procentų dydžio metines palūkanas už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas, jeigu įstatymai ar sutartis nenustato kitokio palūkanų dydžio (Lietuvos Respublikos CK 6.210 str.), todėl ieškovo prašymu iš atsakovo priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos nuo priteistos sumos nuo civilinės bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

13Iš atsakovo ieškovui priteistinos bylinėjimosi išlaidos – žyminis mokestis (Lietuvos Respublikos CPK 80 str. 1 d. 1 p.).

14Kadangi ieškovas pateikdamas teismui ieškinį sumokėjo 70 Lt žyminį mokestį, tačiau už pateiktą ieškinį yra mokėtinas 50 Lt žyminis mokestis, todėl 20 Lt permoka yra grąžintina ieškovui.

15Teismas, vadovaudamasis LR CPK 285-286 straipsniais,

Nutarė

16ieškinį tenkinti iš dalies.

17Priteisti iš E. M. 500 Lt (penkis šimtus litų) paskolos, 100 Lt (vieną šimtą litų) paskolos suteikimo komisinį mokestį, 324 Lt (tris šimtus dvidešimt keturis litus) delspinigių, 5 procentų dydžio metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme 2012-03-08 iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei 50 Lt (penkiasdešimt litų) žyminio mokesčio išlaidų UAB „4finance“ naudai.

18Grąžinti ieškovui UAB „4finance“ 20 Lt žyminio mokesčio permoką.

19Likusioje dalyje ieškinį atmesti.

20Atsakovas negali sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau per 20 dienų nuo jo priėmimo dienos turi teisę paduoti Plungės rajono apylinkės teismui

21pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

22Ieškovas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Klaipėdos apygardos teismui per Plungės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Plungės rajono apylinkės teismo teisėjas Vaidas Gasiūnas rašytinio proceso... 2. ieškovas prašo priteisti iš atsakovo 1680 Lt skolos, kurią sudaro 500 Lt... 3. Kadangi atsakovas nepateikė atsiliepimo į pareikštą ieškinį per teismo... 4. Ieškinys tenkintinas iš dalies (Lietuvos Respublikos CK 6.37 str., 6.71 str.,... 5. Iš ieškovo pateiktų dokumentų matyti, kad tarp ieškovo ir atsakovo... 6. Prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais... 7. Paskolos sutartis, kurios pagrindu kyla atsakovo atsakomybė, sudaryta... 8. Šalių nustatyti delspinigiai - po 1 procentą už kiekvieną pradelstą... 9. Lietuvos Respublikos CK 6.193 str. 4 d. nustatyta, kad tais atvejais, kai... 10. Lietuvos Respublikos CK 6.73 str. 2 d. nustato, kad tais atvejais, kai... 11. Atsižvelgiant į tai, kad paskolos suma nėra didelė, į įsigaliojusias... 12. Terminą praleidęs skolininkas privalo mokėti penkių procentų dydžio... 13. Iš atsakovo ieškovui priteistinos bylinėjimosi išlaidos – žyminis... 14. Kadangi ieškovas pateikdamas teismui ieškinį sumokėjo 70 Lt žyminį... 15. Teismas, vadovaudamasis LR CPK 285-286 straipsniais,... 16. ieškinį tenkinti iš dalies.... 17. Priteisti iš E. M. 500 Lt (penkis šimtus litų) paskolos, 100 Lt (vieną... 18. Grąžinti ieškovui UAB „4finance“ 20 Lt žyminio mokesčio permoką.... 19. Likusioje dalyje ieškinį atmesti.... 20. Atsakovas negali sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau... 21. pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.... 22. Ieškovas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti...