Byla 2-1247-159/2008
Dėl neturtinės žalos atlyginimo priėmimo klausimą

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Eugenija Morkūnienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo B. A. (B. A.) ieškinio atsakovėms Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijai dėl neturtinės žalos atlyginimo priėmimo klausimą ir

Nustatė

2ieškovas B. A. 2008-11-04 kreipėsi su ieškiniu atsakovėms LR generalinei prokuratūrai ir LR vidaus reikalų ministerijai dėl neturtinės žalos atlyginimo. Juo prašo teismą jam priteisti valdžios institucijų ir pareigūnų neteisėtais veiksmais padarytos 100 000 Lt neturtinės žalos atlyginimą už ilgalaikį sveikatos sužalojimą ir garbės bei orumo pažeminimą ir bylinėjimosi išlaidas. Nurodė, kad 2005-03-21 Klaipėdos rajono policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje Nr. 68–1–00283–05 dėl nužudymo pagal LR BK 129 str. 1 d. Ieškovas 2005-03-22 buvo sulaikytas kaip įtariamasis dėl nusikaltimo padarymo, turint pagrindą manyti, kad trukdys procesui, slėpsis nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, darys naujus nusikaltimus. Buvo nusiųstas į Klaipėdos miesto vyriausiojo policijos komisariato areštinę ir iš jo buvo atimti asmeniniai daiktai. Kardomasis kalinimas – suėmimas Klaipėdos rajono apylinkės teismo

32005-03-24 nutartimi jam buvo skirtas iki 2005-04-07. Klaipėdos apygardos prokuratūra

42005-04-06 nutarimu paskirtą kardomąją priemonę suėmimą pakeitė į rašytinį pasižadėjimą neišvykti iš laikino buvimo vietos ir dokumentų paėmimą. Asmeniniai daiktai nebuvo grąžinti. 2005-10-07 Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras pranešė, kad ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl L. S. A. nužudymo B. A. nutrauktas, nesant jo veikoje nusikaltimo požymių. Septynis mėnesius buvo kaltinamas tuo, ko nepadarė, dėl jam nepagrįstai taikytos procesinės prievartos priemonės, laikraščiai spausdino jo pavardę kaip žudiko, buvo suvaržyta judėjimo laisvė, sugadinta reputacija, sveikatai padaryta nepataisoma žala.

5Ieškinį atsisakytina priimti, jis grąžintinas ieškinį padavusiam asmeniui.

6Teisę kreiptis į teismą užtikrina Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnis, garantuojantis visiems asmenims teisę į teisminę gynybą, taip pat CPK 5 straipsnis, garantuojantis kiekvienam suinteresuotam asmeniui teisę įstatymo nustatyta tvarka kreiptis į teismą, kad būtų apginta pažeista ar ginčijama teisė arba įstatymo saugomas interesas. Tačiau teisminės gynybos prieinamumas yra siejamas su galimybe kreiptis į teismą įstatymo nustatyta tvarka. Iš ieškinio reikalavimų matyti, jog ieškovas siekia prisiteisti neturtinės žalos dėl neteisėtų valstybės valdžios institucijų ir pareigūnų veiksmų atlyginimą. Ieškovas B. A., ieškinį įvertinęs 100 000 Lt, pareiškė jį Klaipėdos apygardos teismui. Ieškovas teisingai nurodo, kad, pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką, byla teisminga bendrosios kompetencijos teismui, tačiau pagal CPK 27 str. 1 p. apygardos teismai, kaip pirmosios instancijos teismai, nagrinėja civilines bylas, kuriose ieškinio suma didesnė kaip vienas šimtas tūkstančių litų, išskyrus šeimos teisinių santykių bylas dėl turto padalijimo. CPK 26 str. 1 d. numatyta, kad visas civilines bylas pirmąja instancija nagrinėja apylinkės teismas, išskyrus bylas, nurodytas šio Kodekso 27, 28 straipsniuose. Kadangi šiuo atveju ieškinys yra neturtinis, neviršijantis 100 000 Lt, jis teismingas bendrosios kompetencijos apylinkės teismui.

7Esant šioms aplinkybėms atsisakytina priimti ieškinį ir jis grąžintinas ieškinį padavusiam asmeniui (CPK 137 str. 2 d. 2 p.). B. A. išaiškinti teisę kreiptis su ieškiniu į bendrosios kompetencijos apylinkės teismą.

8Vadovaudamasi Civilinio proceso kodekso 27 str. 1p., 137 str. 2 d. 2 p., 290–291 str., teisėja

Nutarė

9atsisakyti priimti B. A. (B. A.) ieškinį atsakovėms Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijai dėl 100 000 Lt neturtinės žalos atlyginimo ir grąžinti jį padavusiam asmeniui.

10Išaiškinti jam teisę kreiptis su ieškiniu į bendrosios kompetencijos apylinkės teismą.

11Nutartis per 7 dienas nuo jos kopijos gavimo dienos gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, paduodant atskirąjį skundą Klaipėdos apygardos teisme.

Proceso dalyviai