Byla e2A-785-241/2019
Dėl žalos atlyginimo, tretieji asmenys – uždaroji akcinė bendrovė „Gerdukas“ ir HeidelbergCement Northern Europe Aktiebolag

1Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Mariaus Bajoro, Danutės Gasiūnienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja) ir Egidijos Tamošiūnienės,

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka nagrinėdama civilinę bylą pagal ieškovo N. V. apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos teismo 2019 m. sausio 31 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. e2-1009-638/2019 pagal ieškovo N. V. ieškinį atsakovui P. B. dėl žalos atlyginimo, tretieji asmenys – uždaroji akcinė bendrovė „Gerdukas“ ir HeidelbergCement Northern Europe Aktiebolag,

Nustatė

31.

4Ieškovas N. V. kreipėsi į teismą su netiesioginiu ieškiniu prašydamas priteisti iš atsakovo P. B. trečiojo asmens uždarosios akcinės bendrovės (toliau – UAB) „Gerdukas“ naudai 167 397 Eur turtinės žalos atlyginimą; priteisti patirtas bylinėjimosi išlaidas.

52.

6Kauno apygardos teismas 2019 m. sausio 31 d. sprendimu ieškinį atmetė; paskyrė ieškovui N. V. 4 000 Eur baudą, pusę šios baudos sumokant valstybei, o kitą pusę – atsakovui P. B.; priteisė iš ieškovo N. V. 2 503,89 Eur bylinėjimosi išlaidų trečiajam asmeniui UAB „Gerdukas“ bei 6,95 Eur procesinių dokumentų siuntimo išlaidų valstybei.

73.

8Ieškovas N. V. pateikė apeliacinį skundą, kuriame prašo panaikinti Kauno apygardos teismo 2019 m. sausio 31 d. sprendimą ir ieškinį palikti nenagrinėtą; priteisti patirtas bylinėjimosi išlaidas.

94.

10Pateikto apeliacinio skundo pagrindu Lietuvos apeliaciniame teisme pradėta civilinė byla Nr. e2A-785-241/2019, iki paskirto bylos nagrinėjimo teismo posėdyje pradžios gautas apelianto pareiškimas dėl apeliacinio skundo atsisakymo, kuriame prašoma leisti atsisakyti apeliacinio skundo ir nutraukti civilinę bylą Nr. e2A-785-XX/2019; grąžinti sumokėtą 75 Eur žyminį mokestį, leisti nutartį vykdyti skubiai. Apeliantas nurodo, kad skundo atsisakymo ir bylos nutraukimo teisinės pasekmės jam yra žinomos. Taip pat nurodo, kad šalių susitarimu bylinėjimosi išlaidų atlyginimo šalys nereikalauja.

115.

12Apeliaciniame teisme gautas atsakovo P. B. ir trečiųjų asmenų UAB „Gerdukas“ ir HeidelbergCement Northern Europe Aktiebolag pranešimas, kad šalys šioje byloje nereikalauja viena iš kitos jokių bylinėjimosi, kitų procesų ir su ginčų užbaigimu susijusių išlaidų atlyginimo; taip pat atsisako pareikštų procesinių reikalavimų de?l baudų taikymo ir nuostolių priteisimo. Apeliacinis procesas nutraukiamas.

136.

14Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – ir CPK) 308 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta apeliacinį skundą padavusio asmens teisė atsisakyti jo iki baigiamųjų kalbų, o jeigu skundas nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka – iki skundo nagrinėjimo iš esmės pradžios. CPK 308 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad apeliacinio skundo atsisakęs asmuo jį paduoti pakartotinai neturi teisės.

157.

16Apeliacinio skundo atsisakymas yra viena iš apeliacinį procesą inicijuojančių asmenų procesinių teisių, kurios įgyvendinimas yra dispozityvumo principo išraiška. Kitaip tariant, apeliacinis procesas ne tik prasideda, bet ir gali baigtis byloje dalyvaujančio asmens (apelianto) iniciatyva. Kartu toks skundo atsisakymas nėra besąlyginis pagrindas nutraukti bylą, kadangi teismas nepriima skundo atsisakymo, jeigu tai prieštarauja imperatyviosioms įstatymų nuostatoms ar viešajam interesui (CPK 42 straipsnio 2 dalis, 308 straipsnio 1 dalis).

178.

18Nagrinėjamu atveju nėra pagrindo pripažinti, kad apelianto N. V. apeliacinio skundo atsisakymas prieštarauja įstatymams ar pažeidžia apelianto ir kitų asmenų teises bei teisėtus interesus. Apeliantui žinomos skundo atsisakymo teisinės pasekmės.

199.

20Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes bei nesant kitų byloje dalyvaujančių asmenų skundų apeliacinio skundo atsisakymas priimamas ir apeliacinis procesas, pradėtas pagal šį skundą, nutraukiamas (CPK 308 straipsnio 2 dalis).

2110.

22Ieškovui apeliacinio skundo atsisakius iki bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka iš esmės pradžios, pagal CPK 87 straipsnio 2 dalį jam grąžintinas visas už apeliacinį skundą sumokėtas 75 Eur žyminis mokestis. Žyminį mokestį grąžina Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos remdamasi šia teismo nutartimi pagal ieškovo prašymą (CPK 87 straipsnio 3 dalis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. spalio 27 d. nutarimu Nr. 1240 patvirtintų Žyminio mokesčio apskaičiavimo, mokėjimo, įskaitymo ir grąžinimo taisyklių III skyriaus 11 punktas).

2311.

24Teisėjų kolegija pažymi, jog vadovaujantis CPK 331 straipsnio 6 dalimi apeliacinės instancijos teismo sprendimas ar nutartis įsiteisėja nuo jų priėmimo dienos, todėl prašymas leisti nutartį vykdyti skubiai yra teisiškai nepagrįstas.

25Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 87 straipsniu, 308 straipsnio 2 dalimi,

Nutarė

26priimti apelianto N. V. apeliacinio skundo dėl Kauno apygardos teismo 2019 m. sausio 31 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. e2-1009-638/2019 atsisakymą ir apeliacinį procesą, pradėtą pagal šį apeliacinį skundą, nutraukti.

27Grąžinti ieškovui N. V. 75 Eur (septyniasdešimt penkių eurų) žyminį mokestį už apeliacinį skundą, sumokėtą 2019 m. kovo 1 d. mokėjimo nurodymu Nr. 467 Swedbank, AB.

Proceso dalyviai