Byla 2-282-675/2013
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėja Regina Nenortienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjo A. K. pareiškimą, suinteresuoti asmenys N. S., V. K., D. J. ir Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo,

Nustatė

2Pareiškėjas A. K. kreipėsi į teismą, prašydamas nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad jis po tėvo M. K., gim. ( - ), mirties ( - ) priėmė palikimą, faktiškai pradėjęs valdyti paveldimą turtą.

3Pareiškėjas A. K. pareiškime nurodė, kad jo tėvai M. K. ir A. K. susituokė ( - ), gyvendami santuokoje jie turėjo penkis vaikus: N. S., gim. ( - ), R. K., gim. ( - ), V. K., gim. ( - ), D. J., gim. ( - ), ir jį, pareiškėją A. K., gim. ( - ). Jo motina A. K. mirė ( - ), o brolis R. K. mirė ( - ), jis susituokęs nebuvo ir vaikų neturėjo. Jo tėvas M. K. mirė ( - ). Jis savo tėvu M. K. iki mirties rūpinosi, jį prižiūrėjo, palaidojo bei tvarko ir prižiūri jo kapą. Po tėvo M. K. mirties jis iš karto pradėjo faktiškai valdyti visą jam priklausantį turtą, prižiūrėjo ir tvarkė gyvenamąjį namą, prižiūrėjo ir naudojo tėvui M. K. priklausiusius namų apyvokos daiktus, baldus, drabužius, žemės ūkio įrankius, atliko gyvenamojo namo einamąjį remontą, mokėjo ir šiuo metu moka visus komunalinius mokesčius už gyvenamąjį namą, esantį ( - ), kuris buvo jo mirusio tėvo M. K. asmeninė nuosavybė. Visu tėvo M. K. turtu jis rūpinosi ir šiuo metu rūpinasi kaip savo turtu, faktiškai naudojasi ir valdo visą tėvui M. K. priklausantį turtą. Valstybės įmonės Registrų centro Vilniaus filiale atliko gyvenamojo namo su ūkio pastatais bei kiemo įrenginiais kadastrinius matavimus ir teisinę registraciją. Pareiškėjas pareiškime nurodė, kad daugiau įstatyminių įpėdinių, kurie būtų faktiškai po jo tėvo M. K. mirties valdę jo turtą nėra. Po M. K. mirties paveldėjimo byla notaro biure neužvesta. Dėl faktinio palikimo priėmimo suinteresuoti asmenys: N. S., D. J., V. K. pretenzijų jam nereiškia ir dėl šio fakto nustatymo neprieštarauja.

4Suinteresuoti asmenys N. S., V. K., D. J. teismui pateikė atsiliepimus, kuriuose nurodė, jog patvirtina pareiškėjo A. K. išdėstytas aplinkybes bei jo pareiškimą palaiko.

5Suinteresuotas asmuo Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija teismui pateikė atsiliepimą, kuriame nurodė, kad sutinka, jog būtų nustatytas juridinę reikšmę turintis faktas, kad po M. K. mirties ( - ) palikimą priėmė faktiškai paveldimą turtą pradėjęs valdyti pareiškėjas A. K..

6Byla nagrinėjama rašytinio proceso tvarka LR CPK 443 str. 5 d. pagrindu.

7Pareiškimas tenkintinas.

8Byloje nustatyta, kad pareiškėjas A. K. ir suinteresuoti asmenys N. S., V. K. ir D. J. yra M. K., mirusio ( - ), vaikai (b.l. 9, 14, 18-22). M. K. sutuoktinė A. K. mirė ( - ) (b.l. 12, 13), o sūnus R. K. mirė ( - ) (b.l. 15-17). M. K. paskutinė gyvenamoji vieta buvo ( - ) (b.l. 4). Iš Ukmergės rajono 1-ojo notaro biuro liudijimo matyti, kad po M. K. mirties paveldėjimo byla neužvesta (b.l. 47). Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašas (b.l. 25-28) patvirtina, kad M. K. vardu yra registruota nuosavybės teisė į pastatus, esančius ( - ).

9Iš pareiškėjo bei suinteresuotų asmenų paaiškinimų ir byloje esančių rašytinių įrodymų (b.l. 6, 25-46) matyti, kad A. K. po tėvo mirties pradėjo faktiškai valdyti mirusio tėvo asmeninius ir namų apyvokos daiktus bei nekilnojamąjį turtą, t.y. gyvenamąjį namą ir kitus pastatus, esančius ( - ), atliko gyvenamojo namo remontą, moka mokesčius, atliko pastatų kadastrinius matavimus bei jų teisinę registraciją, rūpinasi po tėvo mirties likusiu turtu ir valdo jį iki šiol. Iš to teismas daro išvadą, kad pareiškėjas A. K. po tėvo M. K. mirties atliko aktyvius veiksmus, išreiškiančius jo valią įgyti nuosavybės teises į paveldimą turtą ir priėmė tėvo palikimą pradėdamas faktiškai jį valdyti.

10Kadangi palikimas atsirado iki įsigaliojant naujajam LR Civiliniam kodeksui, t.y. iki 2001 m. liepos 1 d., todėl vadovaujantis LR Civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 38 str., pareiškimas esant tokioms aplinkybėms, kurios nėra paneigtos jokiais kitais byloje surinktais įrodymais yra tenkintinas LR Civilinio kodekso, galiojusio iki 2001 m. liepos 1 d., 587 str. pagrindu.

11Išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, t.y. 15,96 Lt dydžio pašto išlaidos (b.l. 50) priteistinos iš pareiškėjo valstybei LR CPK 79 str., 88 str., 96 str. 1 d. pagrindu.

12Vadovaujantis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 268 str., 270 str., 444 str. 2 d. 8 p., 448 str. teismas,

Nutarė

13Pareiškimą patenkinti.

14Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėjas A. K., asmens kodas ( - ), gyv. ( - ), po tėvo M. K., gim. ( - ), mirties ( - ), įstatymų nustatytu laiku per šešis mėnesius ir tvarka priėmė jo palikimą faktiškai pradėdamas valdyti paveldimą turtą.

15Juridinę reikšmę turintis faktas nustatytas tikslu gauti paveldėjimo teisės liudijimą.

16Priteisti iš pareiškėjo A. K., asmens kodas ( - ), gyv. ( - ), 15,96 Lt (penkiolika litų 96 centus) pašto išlaidų valstybės naudai.

17Informuoti pareiškėją, jog pašto išlaidos valstybei sumokamos į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, esančią banke Swedbank, AB, banko kodas 73000, nurodant įmokos kodą 5660.

18Sprendimas per trisdešimt dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per Ukmergės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai