Byla e2-1793-173/2016
Dėl žalos priteisimo priėmimo klausimą

1Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Leonas Jachimavičius rašytinio proceso tvarka, spręsdamas ieškovės V. F. ieškinio atsakovei L. Ž. dėl žalos priteisimo priėmimo klausimą,

Nustatė

2Kauno apygardos teisme gautas V. F. ieškinys atsakovei laikinai einančiai Kauno apylinkės teismo pirmininkės pareigas L. Ž. dėl žalos priteisimo. Ieškinyje nurodoma, kad nėra tenkinami V. F. prašymai skaitmenizuoti civilinę bylą Nr. A2-244-375/2016. Byla nėra skaitmenizuojama dėl laikinai einančios teismo pirmininkės L. Ž. valios. Atsižvelgiant į tai, prašo Kauno apygardos teismo įpareigoti suskaitmenizuoti civilinę bylą Nr. A2-244375/2016. Taip pat nurodo, kad prašo priteisti materialinės ir moralinės žalos kompensaciją.

3Ieškinys atsisakytinas priimti.

4Iš pareikšto ieškinio turinio galima spręsti, jog ieškiniu prašoma priteisti žalą, kuri atsirado dėl teisėjo ar teismo neteisėtų veiksmų, t.y. siekiama turtinės ir neturinės žalos atlyginimo dėl galimai neteisėtų teisėjų ar teismo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą. Pažymėtina, kad teismas, teisėjai veikia valstybės vardu. CK 6.272 straipsnio 2 ir 3 dalyse reglamentuota, jog žalą (turtinę ir neturtinę), atsiradusią dėl neteisėtų teisėjo ar teismo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą, atlygina valstybė visiškai, jeigu žala atsirado dėl teisėjo ar kito teismo pareigūno kaltės. T.y. dėl teisėjo ar teismo veiksmais civilinio proceso srityje padarytos žalos atlyginimo yra atsakinga valstybė, o ne teisėjas ar teismas, kurie tik veikia valstybės vardu, todėl ieškinys dėl žalos, kuri atsirado dėl neteisėtų teismo ar teisėjo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą gali būti pareikštas tik valstybei, o ne teismui ir teisėjams.

5Atsižvelgiant į tai kas nurodyta bei įvertinus aplinkybę, kad reikalavimą dėl materialinės ir moralinės žalos priteisimo ieškovė reiškia laikinai einančiai Kauno apylinkės teismo pirmininko pareigas L. Ž., ieškovė ieškinyje atsakove byloje turėtų nurodyti Lietuvos Respubliką, atstovaujamą Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos.

6Pažymėtina, kad reikalavimas įpareigoti suskaitmenizuoti civilinę bylą Nr. A2-244375/2016 negali būti nagrinėjamas kaip materialinis teisinis reikalavimas. Todėl ieškinys šioje dalyje atsisakytinas priimti kaip nenagrinėtinas teisme (CPK 137 str. 2 d. 1 p.).

7Reiškiant reikalavimą dėl materialinės ir moralinės žalos priteisimo tinkama atsakove byloje laikytina valstybė, atstovaujama Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, tai ieškinys turi būti pateiktas pagal valstybei atstovaujančios institucijos buveinę (CPK 29 str.) arba pagal ieškovės gyvenamąją vietą (CPK 30 str. 7 d.). Pažymėtina, kad teikiant ieškinį būtina atsižvelgti ir į rūšinį bylos teismingumą, t.y. remiantis ieškinio reikalavimu, prašoma priteisti suma byla teisminga apylinkės ar apygardos teismui (CPK 26 str. 27 str.).

8Atsižvelgiant į tai kas nurodyta ieškinys atsisakytinas priimti, kaip neteismingas Kauno apygardos teismui (CPK 137 str. 2 d. 2 p.).

9Teismas, atsisakęs priimti ieškinį CK 137 str. 2 d. 1 ir 2 p. numatytais pagrindais, neanalizuoja ieškinio turinio ir formos trūkumų. Tačiau pažymėtina, kad ieškinys turi atitikti bendruosius reikalavimus, keliamus procesiniam dokumentui (CPK 110-115 str.), bei specialiuosius reikalavimus, keliamus ieškinio turiniui (CPK 135 str.). Taip pat turi būti pateikti įrodymai, jog už ieškinį sumokėtas žyminis mokestis (CPK 135 str. 2 d.). CPK 135 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog ieškinyje turi būti nurodyta 1) ieškinio suma, jeigu ieškinys turi būti įkainotas; 2) aplinkybės, kuriomis ieškovas grindžia savo reikalavimą (faktinis ieškinio pagrindas); 3) įrodymai, patvirtinantys ieškovo išdėstytas aplinkybes, liudytojų gyvenamosios vietos ir kitokių įrodymų buvimo vietą; 4) ieškovo reikalavimas (ieškinio dalykas); 5) ieškovo nuomonė dėl sprendimo už akių priėmimo, jeigu byloje nebus pateiktas atsiliepimas į pareikštą ieškinį arba paruošiamasis procesinis dokumentas; 6) informacija, ar byla bus vedama per advokatą. 7) ieškovo nuomonė dėl taikos sutarties sudarymo galimybių, kai ieškovas pageidauja ją pateikti. Prie ieškinio turi būti pridėti dokumentai ir kiti įrodymai, kuriais ieškovas grindžia savo reikalavimus CPK 135 str. 2 d.).

10Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 137 straipsnio 2 dalies 1, 2 punktais,

Nutarė

11atsisakyti priimti ieškovės V. F. ieškinį atsakovei L. Ž. dėl žalos priteisimo.

12Nutartis per 7 dienas nuo jos patvirtintos kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui, skundą paduodant Kauno apygardos teisme.

Proceso dalyviai
Ryšiai