Byla e2A-68-278/2020
Dėl testamento pripažinimo negaliojančiu

1Panevėžio apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Zinos Mickevičiūtės, Nijolės Danguolės Smetonienės, Birutės Valiulienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), veikdama Vilniaus apygardos teismo vardu,

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės G. S. ir atsakovo E. A. K. apeliacinius skundus dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. kovo 27 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. e2-199-987/2019 pagal ieškovės G. S. ieškinį atsakovui E. A. K., tretiesiems asmenims, nepareiškiantiems savarankiškų reikalavimų, Vilniaus miesto 31-ojo notaro biuro notarui S. S., Vilniaus miesto 3-iojo notaro biuro notarui A. R., advokato padėjėjui E. G., dėl testamento pripažinimo negaliojančiu.

3Teismas

Nustatė

4I. Ginčo esmė

51.

6Ieškovė G. S. prašė teismo pripažinti negaliojančiu O. L. K. 2015-04-01 testamentą, kaip sudarytą asmens, kuris negalėjo suprasti savo veiksmų bei sudarytą apgaulės įtakoje.

72.

8Nurodė, kad 2015-07-13 nuvykusi pas notarą sužinojo apie motinos O. L. K., mirusios ( - ), Vilniaus miesto 3-ajame notaro biure ( - ) sudarytą testamentą. Teigė, kad testatorės valia galimai buvo įtakota ne įprasto įkalbinėjimo, o buvo palaužta, dėl ko yra pagrindas pripažinti testamentą negaliojančiu, kaip sudarytą apgaulės įtakoje. Teigė, kad testamentas negalioja dėl jo turinio, nes jis itin palankus atsakovui broliui E.A. K. ir pažeidžia jos turtines teises, be to, testamento vykdytoju paskirtas su testatore nesusijęs asmuo, advokato padėjėjas, kuris teikė teisines paslaugas atsakovui. Teigė, kad pagal testamentą atsakovui atitenka žymiai didesnės vertės turtas, nors testatorė, būdama gyva, buvo išreiškusi valią nekilnojamąjį turtą lygiomis dalimis palikti abiem vaikams. Be to, pagal testamentą atsakovas jai turi išmokėti kompensaciją per 20 metų, nenurodant kokiomis dalimis bei kokia sankcija bus taikoma šios sąlygos nevykdant, kas reiškia, kad testamentas palankus tik atsakovui ir jis yra neproporcingai pranašesnėje padėtyje. Tvirtino, kad testamento negaliojimą patvirtina jo sudarymo aplinkybės - testatorė buvo sunkus onkologinis ligonis, nusilpusi nuo taikomos chemoterapijos, jai buvo nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Nurodė, kad testamento sudarymo metu O. L. K. nebevaikščiojo, be aplinkinių pagalbos negalėjo judėti, kas turėjo tiesioginės įtakos jos nuotaikai, gebėjimui mąstyti, susikaupti ir tinkamai įvertinti sandorio sąlygas, buvo ( - ) m. ir tokios būklės motiną atsakovui buvo lengviau paveikti, suklaidinti, įtakoti, nes atsakovas yra verslininkas, turintis aukštąjį ekonominį išsilavinimą bei sandorių sudarymo patirties. Teigė, kad testatorė negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti, ką patvirtina tai, jog ji vartojo 20 rūšių vaistus, buvo paskirti 6 chemoterapijos kursai, iš kurių paskutinis paskirtas 2015-01-21 buvo atidėtas dėl prastos būklės, kuri buvo sudėtinga nuo 2014-09-02 ir ji buvo visiškai priklausoma nuo kito asmens pagalbos. Nurodė, kad testamentas sudarytas po paskutinio chemoterapijos kurso, O. L. K. pasiekus aukščiausią išsekimo laipsnį ir po mėnesio mirus, be to, testamento antrame lape nėra testatorės parašo, nors nurodyta jam vieta.

93.

10Atsakovas E. A. K. ieškinį prašė atmesti, nurodė, kad testatorės sveikata rūpinosi tik jis, nuo 2010 m. rugpjūčio mėnesio persikėlęs gyventi pas motiną, o ieškovė gyveno atskirai ir dėl prastos sveikatos, didelio užimtumo darbe, motiną lankydavo retai. Teigė, kad ieškovė negerbia testatorės valios, nes yra nepatenkinta, kad testamentu jai paliktas mažesnės vertės turtas. Nurodė, kad ieškovė neįrodė prielaidų apie testatorės palaužtą valią, tuo tarpu testatorė sugebėjo nuvykti iki notaro, išdėstyti aiškią valią ir savo ranka pasirašyti testamentą, patvirtintą notaro. Teigė, kad ieškovė motinos parašo tikrumo neginčija, notaro klaidų neįrodinėja. Pažymėjo, kad turi pakankamai turto, kurio pakaks testamento sąlygai įvykdyti, atsiskaitant su ieškove.

11II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

124.

13Vilniaus miesto apylinkės teismas 2019-03-27 sprendimu ieškinį tenkino iš dalies - pripažino negaliojančia testamento, kurį ( - ) sudarė O. L. K., patvarkymo Nr. 4 dalį, kurioje nustatytas 20 metų terminas atsakovui E. A. K. išmokėti ieškovei G. S. kompensaciją ir iš patvarkymo pašalintas tekstas „per 20 metų nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienos“. Kitoje dalyje ieškinį atmetė. Iš atsakovo E. A. K. ieškovei G. S. teismas priteisė 275,08 Eur bylinėjimosi išlaidų bei 7,75 Eur bylinėjimosi išlaidų valstybės naudai. Iš ieškovės G. S. atsakovui E. A. K. - 1 338,00 Eur bylinėjimosi išlaidų bei 69,71 Eur bylinėjimosi išlaidų valstybei. Be to, teismas panaikino 2016-06-03 ir 2018-06-13 nutartimis taikytas laikinąsias apsaugos priemones.

145.

15Teismas nustatė, kad testatorė O. L. K. ( - ) testamentu žemės sklypą, esantį adresu ( - ), paliko atsakovui (sūnui); žemės sklypo su pastatais dalis, esančias adresu ( - ), paliko po ½ dalį abiems šalims; žemės sklypo, gyvenamojo namo, kiemo rūsio dalis, esančias adresu ( - ), paliko sūnui bei jį įpareigojo per 20 metų nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienos sumokėti ieškovei kompensaciją, kuri būtų lygi ½ daliai turto, nurodyto testamento patvarkyme Nr. 3 ir testamento vykdytoju paskyrė E. G..

166.

17Įvertinęs ginčijamu testamentu palikto turto masę, vertę ir proporcijas, tekusias šalims, teismas nustatė, kad ieškovei buvo palikta turto natūra, kurio vertė sudaro apie 558 Eur bei turtinė reikalavimo teisė į kompensaciją, kurios vertė siekia apie 41 828,50 Eur. Konstatavo, kad iš viso ieškovei ginčijamu testamentu palikto turto natūra ir turtinės teisės vertė sudaro apie 42 386,50 Eur, o atsakovui paliktas turtas natūra, kurio vertė 63 586,50 Eur. Teismas darė išvadą, kad ginčijamu testamentu šalims visas testatorės turtas (išskyrus 1 žemės sklypą) buvo paliktas lygiomis dalims, kiekvienam iš įpėdinių paliekant po 42 386,50 Eur vertės turto bei 1 žemės sklypas, kurio vertė siekia 21 200 Eur paskirtas atsakovui, kas reiškia, kad ginčijamu testamentu atsakovui atiteko 10 600 Eur didesnės vertės (21 200 Eur/2) turto nei būtų atitekę jei ginčijamo testamento nebūtų ir įpėdiniai (šalys) būtų paveldėję pagal įstatymą lygiomis dalimis visą turtą po palikėjos mirties.

187.

19Teismas nustatė, kad atsakovas gyveno kartu su testatore nuo 2010 m. rugpjūčio mėnesio iki jos mirties (( - )) ir byloje nėra įrodymų, kad gyvendami jie būtų konfliktavę, atsakovas motinos neprižiūrėjęs, ją apleidęs, kėlęs testatorei psichologinę įtampą ar jos atžvilgiu smurtavęs ir kt.. Nurodė, kad priešingai, tiek ieškovė, tiek atsakovas pagal savo galimybes rūpinosi motina ir ją prižiūrėjo. Atsižvelgęs į tai, kad būtent atsakovas buvo tas asmuo, kuris pastoviai buvo šalia testatorės jos ligos laikotarpiu, sprendė, kad ginčijamu testamentu priimtas patvarkymas Nr. 3 palikti būtent atsakovui namo ir žemės sklypo dalis natūra, išmokant ieškovei kompensaciją, nėra nelogiškas ar nepagrįstas. Be to, nurodė, kad atsakovas neturi kito gyvenamojo būsto Vilniaus mieste, turi išlaikyti neįgalų sūnų, todėl tokio pobūdžio testatorės patvarkymas, įvertinus šalių gyvenimišką situaciją, yra pakankamai proporcingas ir pagrįstas.

208.

21Sprendė, kad atsakovą, gyvenantį su testatore, motina dažniau matė nei ieškovę, kas leidžia daryti tikėtiną prielaidą, kad testatorė galėjo labiau jausti atsakovui prieraišumą bei atitinkamai labiau vertinti jo indėlį, padedant buityje bei savitvarkos srityje ištisą parą. Atsižvelgus į bylos šalių gyvenimišką situaciją, apie kurią testatorė žinojo (įskaitant ir tai, kad atsakovas augina neįgalų sūnų), testamentu palikti atsakovui visą žemės sklypą (kurios vertė 10 600 Eur) laikomas logišku ir pagal susiklosčiusias aplinkybes neatrodo esmingai neįprastas, neproporcingas ieškovės atžvilgiu. Teismas darė išvadą, kad ginčijamo testamento turinys nėra esmingai neproporcingas ar žalingas ieškovės atžvilgiu.

229.

23Įvertinęs šalių tarpusavio santykių konfliktiškumą bei nepagarbą vienas kitam, rodytą teismo posėdžių metu, darė išvadą, kad tokie konfliktiški bylos šalių santykiai yra nusistovėję pakankamai seniai. Nurodė, kad tikėtina, jog vaikų tarpusavio įtampą jautė ir testatorė, dėl ko ginčijamo testamento turinys tiek, kiek tai susiję su patvarkymu, kuriuo paskirtas testamento vykdytojas, yra pakankamai logiškas esamoje situacijoje, kuomet testamento vykdytojas turės įstatyminę pareigą prižiūrėti turtą iki įpėdiniai išspręs tarpusavio konfliktus dėl paveldėto turto ir priims palikimą.

2410.

25Pažymėjo, kad ieškovės vardijamos aplinkybės apie tai, kad testamento vykdytojas advokato padėjėjas E. G. yra pažįstamas su atsakovu, nesuponuoja tokio asmens paskyrimo testamento vykdytoju neteisėtumo, nes joks draudimas testamento vykdytojui būti pažįstamam su vienu ar visais įpėdiniais nėra įtvirtintas įstatymo leidėjo.

2611.

27Pirmosios instancijos teismas sprendė, kad iš gautų duomenų apie testatorės sveikatos būklę teismo ekspertai negalėjo padaryti kategoriškų išvadų, tačiau padarė labiausiai tikėtinas išvadas, kad testatorė galėjo turėti tam tikro lygio pažintinės veiklos sutrikimus; nepaisant to, ji savo veiksmus galėjo suprasti ir valdyti, o naudotų medikamentų poveikis, galėjęs nulemti testatorės valios trūkumą, nenustatytas.

2812.

29Teismas nurodė, kad medicininiuose dokumentuose nėra užfiksuota, jog testatorė turėjo kokį nors psichikos sutrikimą, sirgo silpnaprotyste ar kita liga, kas būtų galėję eliminuoti jos gebėjimą suprasti savo veiksmus bei išreikšti tikrąją valią. Nėra pažymėta apie testatorės apatiją aplinkai, nesiorientavimą laike, neatpažinimą artimųjų ir pan.. Konstatavo, jog medicininiai duomenys, liudytojų parodymai leidžia daryti išvadą, kad testatorės sveikatos būklė buvo prasta, jai reikėjo kitų asmenų priežiūros ir pagalbos, jos atmintis buvo bloga, kas indikuoja apie testatorės galimus tam tikro lygio orientavimosi aplinkoje sutrikimus, tačiau medicininiai dokumentai neleidžia daryti išvados apie testatorės neveiksnumą bei negebėjimą suprasti savo veiksmų, sudarant elementaraus (įprasto) turinio sandorį ar/ir atliekant įprastą veiksmą ir pan..

3013.

31Ištyręs ir įvertinęs byloje esančių įrodymų visetą apie testatorės būseną ginčijamo testamento sudarymo (( - )) metu, teismas sprendė, kad byloje nėra pakankamai duomenų išvadai, jog testatorė, sudarydama ginčijamą testamentą, negalėjo suprasti savo patvarkymų toje apimtyje, kiek tai susiję su turto masės paskirstymu tarp įpėdinių, paveldėtinų turto proporcijų nustatymu, kompensacijos už dalį turto, tenkančio natūra, nustatymo bei testamentinio vykdytojo paskyrimo. Nurodė, kad pastarąją išvadą patvirtina ir minėtų patvarkymų turinys, kuris yra aiškus ir lengvai suprantamas bet kuriam atitinkamoje situacijoje atsidūrusiam senyvo amžiaus žmogui.

3214.

33Teismas, įvertinęs ginčijamo testamento patvarkymo dalies, kiek tai susijęs su 20 metų terminu kompensacijai išmokėti, turinį sprendė, kad toks terminas yra neprotingai ilgas, sandorių sudarymo praktikoje neįprastas, neatitinkantis įpėdinio intereso gauti paveldėtą turto dalį ir ja pradėti disponuoti per protingą terminą. Įvertinęs šalių amžių, ieškovės nurodytas gyvenimiškas aplinkybes, kad ji sirgo onkologine liga, kas tikėtina buvo žinoma testatorei, sprendė, kad tokio ilgo kompensacijos termino nustatymas yra nepagrįstas, neproporcingas ir neprotingas ieškovės, kaip įpėdinės atžvilgiu. Atsižvelgęs į tai, kad byloje nėra duomenų, jog testatorė būtų konfliktavusi su ieškove ar jos bijojusi ir pan., darė labiausiai tikėtiną prielaidą, kad testatorės tikroji valia negalėjo būti atlikti testamentu patvarkymus tokiu būdu, kad ieškovė kompensaciją už jai tenkančią vertingiausią turto dalį, gautų tik po daugiau nei 20 metų ar netgi apskritai jos negautų (įvertinus ieškovės ir atsakovo amžių bei ieškovės sveikatos būklę).

3415.

35Be to, nurodė, kad testamento patvarkymo dalies, susijusios su 20 metų kompensacijos išmokėjimu, turinys yra sudėtingas ir jį sunku suvokti teisine prasme, ypač testatorei, kuri testamento sudarymo metu buvo senyvo amžiaus (( - ) metų) bei tikėtina, kad turėjo tam tikrų pažintinės veiklos sutrikimų. Nurodė, kad ši aplinkybė sustiprina prielaidą, kad testatorė iki galo galėjo nesuvokti tokio patvarkymo tikrojo turinio bei jo sukeliamų teisinių pasekmių šalims, t. y., neproporcingai nenaudingų pasekmių kilimo ieškovei bei atsakovo neproporcingai didelės naudos gavimo, turint galimybę tiek vengti išsiimti paveldėjimo teisės liudijimą ir tokiu būdu atitolinti kompensacijos mokėjimo terminą, tiek ypatingai ilgą laikotarpį spręsti kada ir kokiomis dalimis išmokėti ieškovei kompensaciją.

3616.

37Įvertinęs termino kompensacijai sumokėti turinį, jo nepagrįstumą, žalingumą ieškovei, įvertinus jos sveikatos istoriją ir amžių bei testatorės būseną, senyvą amžių, ligos nulemtą tikėtiną pažintinį sutrikimą, kaip nurodyta eksperto išvadoje, darė labiausiai tikėtiną prielaidą, kad testatorė testamento patvarkymo 4 dalies tikrojo turinio bei sukeliamų tikrų materialinių pasekmių bei jų esminio nenaudingumo ieškovei iki galo nesuprato, kas reiškia, kad ši testamento dalis neatitinka tikrosios testatorės valios. Sprendė esant pagrindui pripažinti negaliojančia ( - ) testamento patvarkymo Nr. 4 dalį bei nurodė, kad įsiteisėjus teismo sprendimui atsakovui kyla materialinės pasekmės išmokėti kompensaciją ieškovei per protingą terminą nuo palikimo atsiradimo ir priėmimo, nepagrįstai nedelsiant ir nepažeidžiant ieškovės teisės į kompensaciją.

3817.

39Pažymėjo, kad pats atsakovas atsiliepime patvirtina turintis finansines galimybes sumokėti ieškovei kompensaciją, nes valdo nuosavybės teise butą Palangoje, žemės sklypą bei turi reikalavimo teisę į juridinį asmenį, kuris parduos didelės vertės turtą. Darė išvadą, kad ir pačiam atsakovui, kuris turėtų jausti moralinę pareigą pasidalinti motinos paliktu turtu su turinčia sveikatos sutrikimų seserimi, pastarosios nenuskriaudžiant, neturėtų kilti nepatogumų vykdant tikrąją testatorės valią – t. y., per protingą terminą išsiimti paveldėjimo teisės liudijimą, realizuoti savo ar/ir paveldėtą turtą bei sumokėti ieškovei kompensaciją, kad pastaroji kaip ir jis galėtų nevaržomai įgyvendinti savo kaip testamentinės įpėdinės teises ir naudotis paveldėtu turtu.

4018.

41Pirmosios instancijos teismas darė išvadą, kad ieškovė neįrodė atsakovo apgaulės ar/ir pasinaudojimo testatorės padėtimi ar/ir testatorės valios palaužimo fakto dėl testatorės sveikatos būklės, todėl ieškinį dėl testamento pripažinimo negaliojančiu Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (toliau ir CK) 1.91 straipsnyje įtvirtintu pagrindu, atmetė kaip nepagrįstą. Šią išvadą darė įvertinęs byloje esančių įrodymų visetą apie testatorės sveikatos būklę bei tai, kad byloje nėra įrodymų, patvirtinančių ieškovės prielaidą apie itin prastą testatorės sveikatos būklę ar/ir įtemptus testatorės ir atsakovo santykius, kas būtų leidę atsakovui manipuliuoti atsakovės valia bei ją palaužti tokiu būdu, kad motina (nors ir būdama silpnos sveikatos) nebūtų supratusi ginčijamo testamento patvarkymų, kiek tai susiję su turto masės paskirstymu tarp įpėdinių, paveldėtinų turto proporcijų nustatymu, kompensacijos už dalį turto, tenkančio natūra, nustatymo bei testamentinio vykdytojo paskyrimo.

4219.

43Pažymėjo, kad byloje pateiktas atsakovo ir trečiojo asmens E. G. tarpusavio susirašinėjimas, kuris nebuvo tinkamai patvirtintas įstatymų nustatyta tvarka bei jo turinys leidžia spręsti, kad laiškuose atsispindi atsakovo, kaip įpėdinio, noras paveldėti konkretų turtą konkrečiu būdu, tačiau niekaip nepatvirtina, kad atsakovas būtų apgavęs testatorę ar privertęs/palaužęs jos valią sudaryti būtent tokio turinio ginčijamą testamentą.

44III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai

4520.

46Apeliaciniu skundu ieškovė G. S. prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019-03-27 sprendimą ir priimti naują spendimą – ieškinį tenkinti pilnai, pripažinti O. L. K. ( - ) testamentą negaliojančiu bei iš atsakovo priteisti bylinėjimosi išlaidas. Be to, teikia naujus įrodymus – Lietuvos advokatūros 2018-11-21 sprendimą bei E. A. K. ieškinį ieškovei bei prašo juos priimti. Nurodo, kad minėti dokumentai gauti išnagrinėjus bylą pirmosios instancijos teisme ir jais siekia įrodyti, jog atsakovas laiko ją gyvenamojo namo ½ dalies bendraturte bei, kad atsakovo turtinė padėtis yra sunki.

4721.

48Nesutinka su teismo išvadomis dėl testatorės gebėjimo suprasti savo patvarkymų esmę bei tvirtina, kad dėl diagnozuotos demencijos, onkologinės ligos ir itin didelio organizmo išsekimo testatorė negalėjo suprasti savo veiksmų ir jų valdyti, o tai sudaro pagrindą pripažinti ginčo testamentą negaliojančiu, vadovaujantis CK 1.89 straipsnio nuostatomis.

4922.

50Nurodo, kad nesutinka, jog medicininiuose dokumentuose nebuvo užfiksuota, kad testatorė turėjo kokį nors psichikos sutrikimą. Pažymi, kad gydymo stacionare ligos istorijoje testatorei buvo diagnozuota demencija ir tokio pobūdžio įrašai fiksuojami nuo 2014 metų. Nustatyta, kad testatorė testamento sudarymo metu sirgo sunkiomis ligomis ir visiškas organizmo išsekimas pablogino jos sugebėjimą pilnai ir teisingai suvokti situaciją, orientuotis laike, vietoje, daryti apmąstymus, priimti logiškus sprendimus, numatant jų pasekmes. Teigia, kad liudytoja, medicinos sesele dirbanti M. V. patvirtino, kad leidžiant testatorei vaistus, jos reakcija į adatos dūrį skausmui buvo vis silpnesnė, ji matė testatorę nuolat gulinčią lovoje, parodė, kad testatorė buvo vangi ir faktiškai nekalbėjo.

5123.

52Nesutinka su teismo išvada, kad kompensacijos priteisimas iš atsakovo jai už namo su sklypu adresu ( - ) dalį, paliekant turtą natūra atsakovui, yra pagrįstas ir logiškas testatorės sprendimas. Nurodo, kad gyvenamajame name gyvena atsakovas ir jos sūnus. Jai priklauso 1/8 dalis minėto turto, kuria ji naudojasi, todėl testamento įrašas apie kompensacijos išmokėjimą faktiškai neturi jokios įtakos šalių teisėms ir interesams, o atsakovas neturės jokios galimybės vienasmeniškai valdyti, naudotis ir disponuoti turtu, be to, tokia situacija sukels eilę ginčų.

5324.

54Tvirtina, kad neįgalus sūnus su atsakovu negyvena, yra išsituokęs su jau pilnamečio ir neįgalaus vaiko motina ir vaiko globėju paskirta motina, o ne atsakovas. Teigia, kad atsakovo finansinė padėtis yra sunki, jis turi kreditorių ir tikimybė, kad sumokės jai kompensaciją labai maža.

5525.

56Nurodo, kad E. G. paskyrimas testamento vykdytoju įrodo testamento turinio žalingumą abiem šalims, nes jis šeimai yra visiškai svetimas žmogus. Teigia, kad testatorė E. G. nepažinojo, su juo nebendravo. Mažai tikėtina, kad ( - ) metų demencija ir onkologine liga sergantis žmogus iš vis žinojo apie galimybę skirti testamento vykdytoją ir jo funkcijas ir, kad testamento vykdytoju skiriamas jai nepažįstamas žmogus.

5726.

58Tvirtina, kad tais pačiais pirmosios instancijos teismo argumentais, kuriais teismas sprendė dėl 20 metų termino kompensacijos išmokėjimui neprotingumo ir nelogiškumo, galima spręsti ir dėl to, kad testatorė nesuvokė ir pačios kompensacijos išmokėjimo instituto, nes žinant apie sūnaus finansinius sunkumus, maža tikimybė, kad testatorė norėtų jam užkelti dar didesnę finansinę naštą. Akcentuoja, kad atsakovas, kuris iniciavo ir organizavo testamento surašymą, siekė padalinti motinos turtą tokiu būdu, kad visas vertingas turtas atitektų jam. Įrašas apie kompensacijos išmokėjimą per 20 metų įrodo, kad atsakovas turi aiškiai nubrėžtą tikslą neatsiskaityti su ja ir nemokėti jokios kompensacijos.

5927.

60Nesutinka su teismo argumentais, kad byloje esantys duomenys nepatvirtina atsakovo apgaulės ar kitokio poveikio testatorės valiai palaužti, jog būtų sudarytas būtent tokio turinio ginčijamas testamentas.

6128.

62Tvirtina, jog byloje pateiktas susirašinėjimas tarp atsakovo ir trečiojo asmens E. G. yra tiesioginis įrodymas, patvirtinantis aplinkybę, kad testamentas buvo surašytas turinčio finansinį suinteresuotumą atsakovo, kuris pasinaudojo ( - ) metų motinos būkle, sergančia lėtine smegenų išemija ir nepatikslinta demencija bei, kaip nustatė ekspertas, turinčia pažintinės veiklos sutrikimo požymių, visiškai išsekusia dėl onkologinės ligos, po 6 chemoterapijos kursų ir plaučių uždegimo, visą motinos turtą (su išlyga dėl mažos vertės sklypo ir kompensacijos) pasiliko sau.

6329.

64Atsiliepimu į ieškovės apeliacinį skundą atsakovas E. A. K. prašo ieškovės apeliacinį skundą atmesti.

6530.

66Nurodo, kad ieškovės turtinės teisės testamentu nebuvo pažeistos - jai priklauso piniginė kompensaciją už ½ dalį paveldimo turto, t. y., pinigine prasmė turtas tarp šalių padalintas lygiomis dalimis, kas liudija ir įrodo tik vieną - testatorė tinkamai ir protingai rūpinosi abiejų vaikų turtinių teisių užtikrinimu.

6731.

68Pabrėžia, jog testatorę gydantis gydytojas buvo apeliantė, t. y., galima teigti, asmuo, turintis galimybę formuoti gydymo įrašus reikalinga linkme ir turintis asmeninį suinteresuotumą taip veikti. Teigia, kad liudytoja M. V., kaip slaugytoja, priklausė nuo apeliantės, būdama jai pavaldi bei kelis kartus atėjusi pas testatorę veikė privačiai. Be to, jos parodymai skyrėsi nuo G. S. parodymų, kuris teigė teismui, kad nuolat kalbėdavosi su testatore iki jos mirties.

6932.

70Pažymi, jog testatorė asmeniškai pažinojo E. G. ir su juo bendravo. Dėl skunde minimo susirašinėjimo pažymi, jog minėtų teismui teiktų dokumentų tikrumas nebuvo patvirtintas.

7133.

72Apeliaciniu skundu atsakovas E. A. K. prašo panaikinti 2019-03-27 sprendimo dalį, kuria iš dalies tenkintas ieškinys, priimti naują spendimą ir G. S. ieškinį atmesti.

7334.

74Tvirtina, kad teismas, nenustatęs jokių pagrindų taikyti byloje CK 1.89 straipsnio nuostatas, padarė nepagrįstą išvadą, kad testatorės nustatytas 20 metų terminas sumokėti turto dalies kompensaciją yra nepagrįstas, neproporcingas ir neprotingas ieškovės atžvilgiu. Teigia, kad jeigu nagrinėjant ieškinio reikalavimą dėl testamento pripažinimo negaliojančiu CK 1.89 straipsnio pagrindu nustatoma, kad testatorius testamento sudarymo metu buvo socialiai orientuotas, pats suformavo savo valią ir ją išreiškė bei nėra tos valios įforminimo trūkumų, tai sandoris turėtų būti išsaugomas.

7535.

76Nurodo, kad įvertindamas testatorės būklę, teismas konstatavo, kad medicininiuose dokumentuose nebuvo užfiksuota, jog testatorė turėjo kokį nors psichikos sutrikimą, sirgo silpnaprotyste ar kita liga, kas būtų galėję eliminuoti jos gebėjimą suprasti savo veiksmus bei išreikšti tikrąją valią. Teismo posėdyje parodymus davę liudytojai kalbėjo apie testatorės fizinės būklės silpnumą, negalėjimą atsikelti iš lovos, tačiau nei vienas liudytojas nepatvirtino, kad testatorė nesiorientavo aplinkoje, nieko neatpažino ir nieko nesuvokė.

7736.

78Atkreipia dėmesį, kad testatorius yra laisvas palikti savo visą ar dalį turto bet kokiems asmenims, nepaisant to, yra jie giminaičiai ar nėra, spręsti dėl kompensacijos už priimamą turtą išmokėjimo klausimą bei nustatyti šios kompensacijos išmokėjimo terminus ir tai negali būti traktuojama kaip sandorio prieštaravimas viešajai tvarkai ar gerai moralei. Tvirtindamas testamentą, notaras laikėsi Notariato įstatyme nustatytų notarinių veiksmų atlikimo taisyklių, todėl teismas, panaikindamas testatorės nustatytą kompensacijos išmokėjimo terminą, priėmė neteisėtą ir nepagrįstą sprendimą, pasisakydamas bei spręsdamas dėl ieškinyje nepareikšto reikalavimo.

7937.

80Atsiliepimu į atsakovo E. A. K. apeliacinį skundą ieškovė G. S. prašo atsakovo apeliacinį skundą atmesti.

8138.

82Tvirtina, kad byloje yra pateikti įrodymai apie tai, jog testatorės valia atsakovo buvo paveikta ir faktiškai nėra aišku, ar testatorė suvokė apskritai ką pasirašo.

8339.

84Nurodo, kad ginčijamas testamentas nėra įprasto ir elementaraus turinio, kaip siekia įrodyti atsakovas. Priešingai, testamento turinys yra neaiškus, nekonkretus, neįvykdytinas, sudarantis aplinką tolimesniems šalių ginčams. Gyvenamojo namo rinkos vertės nustatymas dalyvaujant nekilnojamojo turto ekspertams, turto padalijimas išmokant vienam iš įpėdinių kompensaciją, 20 metų terminas kompensacijos išmokėjimas, termino kompensacijos mokėjimui skaičiavimo tvarka, visiškai svetimo žmogaus skyrimas testamento vykdytoju, - visi išvardinti testamento turinio elementai leidžia ne suabejoti, o drąsiai teigti apie testatorės valios iškreipimą ir ydingumą. Onkologine liga, demencija, smegenų išemija, kitomis ligomis serganti ( - ) metų testatorė negalėjo sudaryti tokio sudėtingo turinio testamento, spręsti dėl kompensacijų, terminų, turto vertintojų ir testamento vykdytojų.

8540.

86Aplinkybė, kad testamentą testatorė pasirašė notaro akivaizdoje neįrodo, kad notaras įsitikino jos sveikatos būkle, nustatė tikrąją jos valią ir atsižvelgiant į ją surašant testamentą.

8741.

88Pažymi, kad atsakovas turi finansinių sunkumų ir lėšų kompensacijos išmokėjimui neturi. Teigia, kad iki šiol neatsiskaitė su ja už laidotuves, paminklą ir kapo sutvarkymą. Dėl sunkios finansinės padėties išjungė gyvenamajam namui, ( - ), elektros energijos tiekimą. Dėl testamento turinio žalingumo atkreipia dėmesį, kad testamentu atsakovui atiteko du brangiausi objektai, t. y., žemės sklypas ( - ) ir gyvenamasis namas su sklypu ( - ).

89Teisėjų kolegija

konstatuoja:

90Ieškovės G. S. apeliacinis skundas tenkintinas, pirmosios instancijos teismo sprendimas naikintinas ir priimtinas naujas sprendimas, tenkinant ieškinį, o atsakovo E. A. K. apeliacinis skundas atmestinas.

91IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

9242.

93Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindai bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau ir CPK 320) straipsnio 1 dalis, 338 straipsnis). Bendroji procesinė taisyklė yra ta, kad apeliacinės instancijos teismas nagrinėja bylą, neperžengdamas ribų, nustatytų apeliaciniu skundu (CPK 320 straipsnio 2 dalis, 338 straipsnis). Apeliacinės instancijos teismo vertinimu, nagrinėjamu atveju nėra pagrindo peržengti šios bylos ribas, nustatytas ieškovės G. S. ir atsakovo E. A. K. apeliaciniais skundais, be to, absoliučių skundžiamo sprendimo negaliojimo pagrindų nenustatyta (CPK 329 straipsnis).

9443.

95Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 314 straipsnis numato, kad apeliacinės instancijos teismas atsisako priimti naujus įrodymus, kurie galėjo būti pateikti pirmosios instancijos teisme, išskyrus atvejus, kai teismas nepagrįstai juos atsisakė priimti ar kai šių įrodymų pateikimo būtinybė iškilo vėliau. Ieškovė G. S. kartu su apeliaciniu skundu pateikė prašymą priimti naujus įrodymus – Lietuvos advokatūros 2018-11-21 sprendimą bei E. A. K. ieškinį jai, kurie, apeliantės teigimu, buvo gauti jau išnagrinėjus civilinę bylą pirmosios instancijos teisme bei patvirtina aplinkybes, kad atsakovas pripažįsta ją gyvenamojo namo ½ dalies bendraturte, taip pat, kad atsakovo E. A. K. turtinė padėtis yra sunki. Atsižvelgusi į aukščiau nurodytą teisinį reglamentavimą, ginčo bei šalių įrodinėtinas aplinkybes, apeliaciniais skundais keliamus klausimus, teisėjų kolegija konstatuoja, kad apeliantė nepagrindė naujų įrodymų pateikimo būtinybės bei jų ryšio su byloje įrodinėtinomis reikšmingomis aplinkybėmis, todėl teikiamus naujus įrodymus priimti atsisakytina.

9644.

97Ginčas byloje yra kilęs dėl to, ar sudarydama testamentą ( - ) O. L. K. išreiškė tikrąją savo valią, t. y., ar galėjo suprasti savo veiksmus ir juos valdyti ar testamentas nebuvo sudarytas apgaulės įtakoje.

9845.

99Byloje nustatyta, kad ieškovė G. S. yra testatorės O. L. K., mirusios ( - ), duktė, o atsakovas E. A. K. - testatorės sūnus. Iš bylos duomenų nustatyta, kad ( - ) testamentu, kurį patvirtino Vilniaus miesto 3-ojo notarų biuro notaras A. R., testatorė O. L. K. nurodė, kad: 1. žemės sklypą (unikalus Nr. ( - )), esantį ( - ), palieka sūnui E. A. K.; 2. žemės sklypo dalį su pastatų dalimis, esančius ( - ), po ½ dalį palieka sūnui E. A. K. ir dukrai G. S.; 3. žemės sklypo (unikalus Nr. ( - )) ir gyvenamojo namo (unikalus Nr. ( - )) bei kiemo rūsio (unikalus Nr. ( - )) dalis, esančias adresu ( - ), palieka sūnui E. A. K.; 4. įpareigoja testamentinį įpėdinį E.A. K. per 20 metų nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienos sumokėti jos dukrai G. S. kompensaciją, kuri būtų lygi ½ daliai turto, nurodyto testamento 3 punkte vertei, atsižvelgiant į paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienai nepriklausomų turto vertintojų nustatytą rinkos kainą; 5. testamento vykdytoju paskyrė trečiąjį asmenį E. G..

10046.

101Ieškovė G. S. teismui nurodė, kad dėl diagnozuotos demencijos, onkologinės ligos bei kt. ligų ir dėl to buvusio itin didelio organizmo išsekimo, testamento sudarymo metu O. L. K. negalėjo suprasti savo veiksmų ir jų valdyti. Be to, testamentas buvo sudarytas apgaulės įtakoje, atsakovui E. A. K. pasinaudojus ( - ) metų motinos būkle, sergančia lėtine smegenų išemija ir nepatikslinta demencija, turinčia pažintinės veiklos sutrikimo požymių bei išsekusia po 6 chemoterapijos kursų ir plaučių uždegimo. Prašė testamentą pripažinti negaliojančiu CK 1.89 ir 1.91 straipsnių pagrindais. Atsakovas E. A. K., atsikirsdamas į ieškinį, nurodė, kad ieškovė neįrodė prielaidų apie testatorės palaužtą valią, jog motina nesuprato savo veiksmų, nes testatorė sugebėjo nuvykti pas notarą, išdėstyti aiškią savo valią ir pati pasirašyti testamentą.

10247.

103Pirmosios instancijos teismas ieškinį tenkino iš dalies - ištyręs ir įvertinęs byloje esančius įrodymus, nurodė nesant pagrindo daryti išvadą, kad O. L. K., sudarydama testamentą, negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų padarinių ir ieškovė neįrodė atsakovo apgaulės ar/ir pasinaudojimo testatorės padėtimi ar/ir testatorės valios palaužimo fakto dėl jos sveikatos būklės, tačiau darė išvadą, kad tikėtina, jog galimai testamento dalies, kuria atsakovas buvo įpareigotas per 20 metų išmokėti kompensaciją ieškovei, tikrojo turinio bei sukeliamų tikrų materialinių pasekmių bei jų esminio nenaudingumo ieškovei iki galo nesuprato, kas reiškia, kad minėta testamento dalis neatitinka tikrosios testatorės valios. Šalys su sprendimu nesutinka, ieškovė prašo priimti naują sprendimą ir pilnai tenkinti ieškinį, atsakovas - panaikinti sprendimo dalį, kuriuo pripažinta negaliojančia testamento patvarkymo Nr. 4 dalis.

10448.

105Lietuvos Aukščiausiasis Teismas formuoja nuoseklią praktiką, kad testamentas, kaip vienašalis sandoris, yra asmens valios išraiškos forma, kurios realumas gali būti nuginčytas vadovaujantis bendraisiais sandorių negaliojimo pagrindais (CK 5.16 straipsnio 2 dalis), tarp jų ir tuo, kuris nustato, jog teismas gali pripažinti negaliojančiu sandorį, sudarytą asmens, kuris, nors ir būdamas veiksnus, sandorio sudarymo metu buvo tokios būsenos, kad negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti (CK 1.89 straipsnis; pvz.: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys civilinėse bylose Nr. 3K-3-190/2013, Nr. e3K-3-57-687/2018). Pasisakydamas dėl CK 1.89 straipsnio normos aiškinimo ir taikymo, kasacinis teismas yra nurodęs, kad teismai, nagrinėdami ieškinį dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu, kai sandorį sudarė fizinis asmuo, negalėjęs suprasti savo veiksmų reikšmės, turi atsižvelgti į duomenis apie šio asmens būseną sandorio sudarymo metu ir sudaryto sandorio turinį (sandorio naudingumą ar žalingumą, pagrįstumą ir kt.). Asmens būseną, kaip juridinį faktą, gali patvirtinti teismo psichiatrinė ekspertizė, tačiau teismas privalo vertinti ir kitus įrodymus, patvirtinančius ar paneigiančius tam tikrą asmens būseną sandorio sudarymo metu (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys civilinėse bylose Nr. 3K-3-451/2005; Nr. 3K-3-278/2009; Nr. 3K-3-421/2009). Gerbti testatoriaus valią reikalauja gero elgesio (geros moralės) taisyklės, todėl teismo išvada, kad testamento surašymo metu testatorius negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų padarinių, gali būti padaryta tik patikimai įrodžius, kad testamento surašymo metu testatorius negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų padarinių. Tokia išvada gali būti padaryta tik tuo atveju, jei pašalinamos visos pagrįstos abejonės dėl išreikštos palikėjos valios atitikties jos tikrajai valiai (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys civilinėse bylose Nr. 3K-3-439-219/2017, Nr. e3K-3-57-687/2018).

10649.

107Dėl CK 1.91 straipsnyje įtvirtinto sandorių negaliojimo pagrindo, pažymėtina, kad pagal šią teisės normą apgaulė yra sandorį sudarančio asmens tyčinis suklaidinimas dėl esminių sandorio aplinkybių, kuris gali reikštis aktyviais veiksmais, taip pat svarbių sandorio aplinkybių nuslėpimu, sąmoningai siekiant galutinio tikslo – sudaryti sandorį tokiomis sąlygomis, kokių jis siekia. Apgaulės atveju sudarytas sandoris yra ne sandorio šalies laisvos valios išraiškos rezultatas, o kitos sandorio šalies ar trečiojo asmens nesąžiningų veiksmų rezultatas. Jeigu apgaulės nebūtų buvę, apgautoji sandorio šalis sandorio arba apskritai nebūtų sudariusi, arba būtų sudariusi jį visiškai kitokiomis sąlygomis (pvz.: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys civilinėse bylose Nr. 3K-3-609/2008; Nr. 3K-3-264/2013; kt.).

10850.

109CK 5.15 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad testamentą gali sudaryti tik veiksnus šioje srityje asmuo, kuris suvokia savo veiksmų reikšmę ir pasekmes. Fizinio asmens, kuris nors ir būdamas veiksnus, sandorio sudarymo metu buvo tokios būsenos, kad negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, sudarytas sandoris gali būti teismo tvarka pripažintas negaliojančiu pagal šio fizinio asmens ieškinį (CK 1.89 straipsnio 1 dalis). Testamentas ar jo dalis gali būti pripažinti negaliojančiais sandorių pripažinimo negaliojančiais pagrindais pagal įpėdinių pagal įstatymą arba testamentą, kurie paveldėtų, jeigu testamentas ar jo atskiros dalys būtų pripažintos negaliojančiomis (CK 5.16 straipsnio 2 dalis, 5.17 straipsnio 1 dalis). Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad sandorį ginčija testatorės duktė, kuri yra įpėdinė, todėl ji turi teisę ginčyti O. L. K. sudarytą testamentą.

11051.

111Kaip minėta aukščiau, apeliantai nesutinka su teismo išvadomis dėl testatorės galėjimo/negalėjimo suprasti savo veiksmus ir juos valdyti testamento sudarymo metu. Civiliniame procese galiojantis rungimosi principas (CPK 12 straipsnis) lemia tai, kad įrodinėjimo pareiga ir pagrindinis vaidmuo įrodinėjant tenka įrodinėjamų aplinkybių nustatymu suinteresuotoms šalims (CPK 178 straipsnis). Įrodinėjimo tikslas yra teismo įsitikinimas, pagrįstas byloje esančių įrodymų tyrimu ir vertinimu, kad tam tikros aplinkybės, susijusios su ginčo dalyku, egzistuoja arba neegzistuoja (CPK 176 straipsnio 1 dalis). Faktą galima pripažinti įrodytu, jeigu byloje esančių įrodymų pagrindu susiformuoja teismo įsitikinimas to fakto buvimu. Įrodymų vertinimas pagal CPK 185 straipsnį reiškia, kad bet kokios ginčui išspręsti reikšmingos informacijos įrodomąją vertę nustato teismas pagal vidinį savo įsitikinimą. Kasacinis teismas yra nurodęs, kad teismai, vertindami šalių pateiktus įrodymus, vadovaujasi įrodymų pakankamumo taisykle, o išvada dėl konkrečios faktinės aplinkybės egzistavimo daroma pagal vidinį teismo įsitikinimą, grindžiamą visapusišku ir objektyviu visų reikšmingų bylos aplinkybių išnagrinėjimu (pvz.: Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys civilinėse bylose Nr. 3K-3-206/2010; Nr. 3K-3-396/2011; Nr. 3K-3-269/2012, Nr. 3K-3-372/2014; Nr. e3K-3-420-969/2015).

11252.

113Siekiant išsiaiškinti testatorės O. L. K. gebėjimą testamento sudarymo metu suvokti savo veiksmų reikšmę ir juos valdyti, byloje buvo paskirta pomirtinė teismo psichiatrinė ekspertizė, kurią atlikęs ekspertas išvadose nurodė, kad objektyvių duomenų apie O. L. K. psichikos būseną testamento sudarymo metu nėra. Konstatavo, kad O. L. K. medicininiuose įrašuose nėra duomenų apie tai, kad ji būtų konsultuota psichiatro ar jos pažintinė veikla būtų įvertinta psichodiagnostiniais testais, todėl nėra galimybės įvertinti kokio laipsnio pažintinės veiklos (atminties, dėmesio, orientacijos, mąstymo produktyvumo ir kritiškumo) sutrikimus O. L. K. turėjo testamento surašymo metu. Ekspertas nurodė, kad turimi duomenys leidžia daryti tik teorinę prielaidą apie tai, kad O. L. K. (dėl gydymo, vartojamų vaistų) testamento sudarymo metu (( - )) galėjo turėti tam tikro lygio pažintinės veiklos sutrikimo požymius, tačiau objektyvių duomenų teigti, kad O. L. K. testamento sudarymo metu būtų negalėjusi suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti nepakanka, nes medicininiuose dokumentuose tik atžymėtas pažintinių funkcijų nusilpimas, tačiau jis nebuvo kvalifikuotai įvertintas, nėra nurodyti konkretūs testatorės sunkios somatinės būklės sukelti psichikos sutrikimų požymiai ar šalutiniai medikamentų poveikiai, dėl kurių ji būtų negalėjusi suprasti savo veiksmų reikšmės ir juos valdyti. Taigi, ekspertas konkrečių išvadų apie tai ar testatorė testamento sudarymo metu sirgo kokia nors psichikos liga, trūkstant objektyvių tai patvirtinančių ar paneigiančių duomenų, pateikti negalėjo ir dėl jos gebėjimo suprasti savo veiksmų reikšmę ir juos valdyti darė tik prielaidų tipo išvadą, kad testamento sudarymo metu galėjo suprasti savo veiksmų reikšmę ir juos valdyti. Be to, nurodė, kad nėra objektyvių duomenų apie medikamentinio gydymo pašalinį poveikį testatorės gebėjimui suprasti savo veiksmų reikšmės ir juos valdyti.

11453.

115Iš byloje esančių medicininių dokumentų nustatyta, kad O. L. K. nuo 2014 metų buvo gydoma dėl onkologinės ligos (su daugybinėmis metastazėmis į vidaus organus), jai buvo taikomas chemoterapinis gydymas, kurio šeštasis kursas dėl ūmaus plaučių uždegimo bei organizmo intoksikacijos, buvo atidėtas ir atliktas tik 2015-01-21. Pateiktuose VšĮ Grigiškių sveikatos priežiūros centro asmens sveikatos istorijoje, VšĮ Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškų klinikos bei šios klinikos konsultacijų poliklinikos ambulatorinėse kortelėse esantys įrašai patvirtina ir apie gretutines O. L. K. diagnozuotas ligas – antrinę anemiją, lėtinę galvos smegenų išemiją su nepatikslinta demencija, cerebralinę aterosklerozę, hipertenziją ir kt. bei dėl ligų skiriamus įvairius medikamentus. Medicininiuose dokumentuose esantys 2014-11-19, 2014-12-04 rodo, kad O. L. K. pradėjo trikti atmintis, pablogėjo orientacija, ryškėjo imunodeficito požymiai. Nors medicininiuose dokumentuose nėra duomenų, kad O. L. K. būtų buvusi konsultuota specialisto dėl demencinio pobūdžio sutrikimų, tačiau diagnozė dėl lėtinės galvos smegenų išemijos su nepatikslinta demencija – fiksuojama. Nustatyta, kad dėl blogėjančios fizinės būklės (negali pati atsikelti iš lovos, pavalgyti, nusiprausti ir kt.) Vilniaus m. savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus duomenimis nuo 2014-10-22 O. L. K. neterminuotai nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis. Tai, kad bendra testatorės organizmo būsena pagal savarankiškumo Barthel indeksą tebuvo 20 balų, tik patvirtina, kad ji buvo visiškai priklausoma nuo aplinkinių, nebuvo savarankiška. Nors VšĮ Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškų klinikos 2014-10-03 -2015-01-21 būklės įvertinimuose nurodoma, kad O.L. K. būklė patenkinama, ligonė sąmoninga, kontaktiška, orientuota, 2015-04-10, kad būklė patenkinama, o liudytojas G. S. nurodė, kad su močiute buvo galima susikalbėti, minėti duomenys neleidžia daryti vienareikšmiškos išvados, kad testatorė, sudarydama ginčijamą testamentą, galėjo pilnai suprasti savo patvarkymų esmę, turinį bei išreiškė savo valią.

11654.

117Minėtą išvadą leidžia daryti ta aplinkybė, kad testamento patvarkymu Nr. 4 atsakovas E. A. K. buvo įpareigotas per 20 metų nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienos sumokėti ieškovei G. S. kompensaciją, kuri būtų lygi ½ daliai turto, nurodyto testamento patvarkyme Nr. 3 vertei, atsižvelgiant į paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienai nepriklausomų turto vertintojų nustatytą rinkos kainą. Minėtas nurodymas yra neįprastas, itin retas notarinėje praktikoje, o įvertinus paveldėtojų amžių, kas akivaizdu buvo žinoma testatorei, be to, neatmestina žinoma ir dukters sveikatos būklė, kuri, be to, būdama gydytoja nuolat rūpinosi motinos sveikata, leidžia daryti labiau tikėtiną išvadą, kad apie kompensacijos išmokėjimo termino nustatymą, turto įvertinimą nepriklausomų vertintojų O. L. K. nebuvo žinoma arba ji nesuprato sudaromo sandorio turinio. Sutiktina su pirmosios instancijos teismo išvada, kad testatorė iki galo galėjo nesuvokti tokio patvarkymo tikrojo turinio bei jo sukeliamų teisinių pasekmių dukrai ir sūnui, tai yra, neproporcingai nenaudingų pasekmių kilimo G. S. bei E. A. K. neproporcingai didelės naudos gavimo, turint galimybę tiek vengti išsiimti paveldėjimo teisės liudijimą ir tokiu būdu atitolinti kompensacijos mokėjimo terminą, tiek ypatingai ilgą laikotarpį spręsti kada ir kokiomis dalimis išmokėti ieškovei kompensaciją.

11855.

119Be to, teisėjų kolegija konstatuoja, kad nelogiškas yra ir testamento patvarkymas Nr. 5, kuriuo testamento vykdytoju buvo paskirtas E. G., kuris, kaip matyti iš bylos duomenų ir šalių paaiškinimų, testatorei yra visiškai svetimas žmogus, tačiau yra pažįstamas su atsakovu E. A. K., iš esmės kurio naudai bei interesais ir patvirtintas testamentas. Sutiktina, kad įstatymo leidėjas nėra įtvirtinęs draudimo, jog testamento vykdytojas būtų skiriamas asmuo, pažįstamas su vienu ar visais įpėdiniais, tačiau kartu atkreiptinas dėmesys, kad įvertinusi pirmiau aptartą testatorės fizinę būklę testamento sudarymo metu, teisėjų kolegija neturi pagrindo spręsti, kad šis patvarkymas testatorės buvo valingai priimtas. Neginčijamų duomenų, kad O. L. K. asmeniškai būtų pažinojusi E. G., su juo bendravusi bei iš esmės besąlygiškai pasitikėjusi juo taip, kad po savo mirties būtent šiam asmeniui palikusi pareigą prižiūrėti savo turtą iki įpėdiniai išspręs tarpusavio konfliktus dėl paveldėto turto ir priims palikimą, atsakovas teismui nepateikė (CPK 178 straipsnis).

12056.

121Minėti patvarkymai leidžia daryti išvadą, kad sudaryti tik atsakovui naudingą testamentą, paskirti atsakovui pažįstamą asmenį testamento vykdytoju O. L. K. įtakojo sūnus, atsakovas E. A. K. su kuriuo ji gyveno ir iš esmės, dėl sveikatos būklės, buvo priklausoma. Be to, byloje esantis elektroninis susirašinėjimas su E. G. patvirtina, kad jau nuo 2015 m. vasario mėn. atsakovas ieškojo notaro, kuris galėtų patvirtinti testamentą, derino testamento sąlygas, tame tarpe ir kompensacijos išmokėjimo G. S. terminą nuo 10 m. jį tik ilginant. Tuo tarpu E. G. testamento sąlygas derino su notaru A. R.. Minėtas susirašinėjimas nėra paneigtas. Nors pirmosios instancijos teismas, susipažinęs su elektroninių laiškų turiniu, sprendė, kad nors juose ir atsispindi atsakovo noras paveldėti turtą konkrečiu būdu ir proporcijomis bei turėti galimybę išmokėti kompensaciją per kuo ilgesnį terminą ieškovei, tačiau tai niekaip nepatvirtina, kad atsakovas būtų apgavęs testatorę ar privertęs/palaužęs jos valią sudaryti būtent tokio turinio ginčijamą testamentą. Teisėjų kolegija su šiomis išvadomis neturi pagrindo sutikti. Pažymėtina, kad minėti duomenys netiesiogiai patvirtina aplinkybę, jog ginčo testamentas buvo rengiamas iš anksto atsakovo iniciatyva ir jo turinys buvo derinamas su būsimu testamento vykdytoju, notaru. Taigi ir pats testamentas atspindi atsakovo valią paveldėti turtą konkrečiu, jo norimu būdu, ir kartu suponuoja tam tikrus testatorės valios trūkumus bei, teisėjų kolegijos vertinimu, neleidžia spręsti, jog analogiška buvo ir testatorės valia (CPK 185 straipsnis). Byloje nepaneigti duomenys apie sunkią atsakovo finansinę padėtį, o tai leidžia daryti išvadą buvus didelį atsakovo suinteresuotumą, kad būtent jo naudai – paveldint turtą natūra, o ieškovei išmokant kompensaciją per 20 m., ir būtų nustatytos testamento sąlygos.

12257.

123Teisėjų kolegija daro išvadą, kad O. L. K. sudarytas testamentas turi valios ir turinio trūkumų, yra pasirašytas asmens, kuris galimai pilnai nesuvokė viso dokumento reikšmės ir jo turinio. Be to, atsakovo išankstinis testamento teksto suformulavimas savo naudai, prieštarauja sąžiningumo principams ir tai tam tikra prasme suponuoja testatorės valios trūkumus.

12458.

125Ta aplinkybė, kad testatorė pati pasirašė testamentą, neįrodo, kad ji pilnai suprato jo turinio esmę. Įvertintina ir tai, kad O. L. K. sunkiai sirgo, kaip minėta buvo priklausoma nuo atsakovo, kuris gyveno kartu su ja nuo 2010 m., todėl neatmestina, kad ji juo pasitikėjo. Aukščiau paminėti duomenys leidžia daryti išvadą, kad tuo pasinaudojo atsakovas, galimai nuslėpdamas svarbias aplinkybes (konkrečius kompensacijos išmokėjimo terminus G. S., būsimų paveldėtojų paveldimo turto vertės realius skirtumus), sąmoningai siekdamas galutinio tikslo – sudaryti sandorį tokiomis sąlygomis, kokių jis siekia ir apgaulės būdu paskatino motiną sudaryti ne tokį sandorį, kokį galimai ji siekė sudaryti. Be to, sunki O. L. K. sveikatos būklė neišvengiamai taip pat turėjo įtakos testatorės mąstymo ir suvokimo kokybei ir neleido jai adekvačiai įvertinti visos situacijos bei priimti jos valią atitinkančio sprendimo.

12659.

127Konstatuotina, kad pirmosios instancijos teismo motyvai, kuriais teismas sprendė esant pagrindui panaikinti ginčo testamento patvarkymą Nr. 4, kuriuo atsakovas įpareigotas per 20 metų nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienos sumokėti ieškovei kompensaciją, kuri būtų lygi ½ daliai turto, nurodyto testamento patvarkyme Nr. 3, yra prieštaringi to paties teismo padarytoms išvadoms dėl kitų testamento patvarkymų pagrįstumo. Teisėjų kolegija pažymi, kad pirmiau aptarta bylos duomenų visuma leidžia daryti labiau tikėtiną išvadą, jog testatorė iki galo galėjo nesuvokti viso testamento turinio bei esmės, o ne tik šio vieno patvarkymo, kaip sprendė pirmosios instancijos teismas. Be to, kritiškai vertintina ir teismo išvada, kad testamente nustatytas paveldėtino turto paskirstymas laikytinas pakankamai logiškai pagrįstu, nes atsakovas gyveno su testatore pastarosios namuose, ja rūpinosi, testamento sudarymo metu neturėjo asmeninio gyvenamojo būsto bei išlaikė neįgalų sūnų. Byloje nepaneigta, kad ir G. S. pati sirgdama lankė O. L. K., būdama gydytoja, rūpinosi motinos sveikatos būkle, tačiau testamentu jai buvo paskirta ženkliai mažesnės vertės turto dalis, o dalies jai tenkančio turto vertę kompensacija E. A. K. buvo įpareigotas išmokėta per dvidešimt metų (20 m.) nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo dienos. Tuo tarpu atsakovui E.A. K. buvo skirtas vertingas turtas natūra, tame tarpe žemės sklypas ( - ), dalis žemės sklypo ir pastatai ( - ). Šios aplinkybės leidžia daryti priešingą išvadą nei padarė pirmosios instancijos teismas, kad tokio turinio testamento laikyti proporcingu ar nežalingu ieškovės atžvilgiu nėra pagrindo, nes ieškovės galimybė naudotis jai tenkančia didžiąja palikimo dalimi iš esmės priklausytų nuo atsakovo valios. Be to, ta aplinkybė, kad atsakovas nuo 2010 m. gyveno su motina, turi invalidą sūnų, kurį išlaiko ir sūnaus motina, neduoda pagrindo daryti išvadą, kad minėtos aplinkybės būtų lėmusios O. L. K. apsisprendimą dėl netolygaus turto padalijimo.

12860.

129Apelianto E. A. K. teiginiai, kad tvirtindamas testamentą, notaras A. R. laikėsi Notariato įstatyme nustatytų notarinių veiksmų atlikimo taisyklių, nesudaro pakankamo pagrindo konstatuoti, kad testamentą O. L. K. sudarė pilnai suprasdama savo patvarkymų esmę, turinį, išreikšdama savo valią. Kritiškai vertintinas ir apelianto teiginys, kad teismas, panaikindamas testatorės nustatytą kompensacijos išmokėjimo terminą, sprendė dėl ieškinyje nepareikšto reikalavimo, nes ieškovė prašė teismą pripažinti testamentą negaliojančiu kaip sudarytą asmens, kuris negalėjo suprasti savo veiksmų bei sudarytą apgaulės įtakoje, todėl teismas turėjo pagrindą vertinti ar sudarant testamentą, jį sudarantis asmuo suprato tiek viso sandorio tiek ir atskirų jo dalių esmę.

13061.

131Dėl paminėtų motyvų teisėjų kolegija daro išvadą, kad pirmosios instancijs teismas tinkamai neįvertino visų byloje esančių duomenų, dėl ko iš dalies priėmė neteisingą, prieštaringą sprendimą, todėl sprendimas naikintinas, priimtinas naujas sprendimas, kuriuo ieškovės G. S. ieškinys dėl testamento pripažinimo negaliojančiu tenkinamas.

13262.

133CPK 93 straipsnio 5 dalis numato, kad apeliacinės instancijos teismas, pakeitęs pirmosios instancijos teismo sprendimą arba priėmęs naują sprendimą, atitinkamai pakeičia bylinėjimosi išlaidų paskirstymą. Atsižvelgiant į tai, kad apeliacinės instancijos teismo sprendimu ieškovės G. S. ieškinio reikalavimas dėl testamento pripažinimo negaliojančiu yra tenkinamas, ieškovei iš atsakovo priteistinos patirtos bylinėjimosi išlaidos (CPK 93 straipsnio 1, 5 dalys, 98 straipsnis). Iš byloje pateiktų įrodymų matyti, kad ieškovė G. S., nagrinėjant bylą pirmosios instancijos teisme, patyrė 2 782 Eur išlaidas, kurias sudarė 61 Eur žyminis mokestis, 2 721 Eur procesinių dokumentų parengimo, atstovavimo teisme išlaidos. Atsižvelgus į šioje byloje teiktų teisinių paslaugų apimtį, taip pat Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004-04-02 įsakymu Nr. 1R-85 patvirtintų rekomendacijų Dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą pagalbą maksimalaus dydžio patvirtinimo (toliau - Rekomendacijų) nustatytus dydžius (8.2 p.), konstatuotina, kad minėtos išlaidos yra pagrįstos, nelaikytinos užaukštintomis, todėl priteistinos. Be to, iš atsakovo E. A. K. valstybės naudai priteistinos 77,46 Eur procesinių dokumentų įteikimo išlaidos (CPK 88 straipsnio 1 dalies 3 punktas, 92 straipsnis).

13463.

135Atsižvelgiant į tai, kad ieškovės G. S. apeliacinis skundas yra tenkinamas, o atsakovo – atmetamas, iš atsakovo E. A. K. ieškovės naudai priteisiamos apeliacinės instancijos teisme turėtos bylinėjimosi išlaidos – 75 Eur žyminis mokestis, sumokėtas už apeliacinį skundą bei 600 Eur išlaidos už apeliacinio skundo parengimą, iš viso 675 Eur (CPK 93 straipsnio 1 dalis).

136Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 326 straipsnio 1 dalies 2 punktu, teisėjų kolegija

Nutarė

137Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. kovo 27 d. sprendimą panaikinti ir priimti naują sprendimą:

138Ieškovės G. S. ieškinį tenkinti.

139O. L. K. (a.k. ( - ) ( - ) sudarytą testamentą (notarinio registro Nr. ( - )) pripažinti negaliojančiu.

140Priteisti iš atsakovo E. A. K. (a.k. ( - ) ieškovei G. S. (a.k. ( - ) 2 782 Eur (du tūkstančius septynis šimtus aštuoniasdešimt du eurus) bylinėjimosi išlaidų.

141Priteisti iš atsakovo E. A. K. (a.k. ( - ) 77,46 Eur (septyniasdešimt septynis eurus ir 46 ct) bylinėjimosi išlaidų valstybės naudai.

142Vilniaus miesto apylinkės teismo 2016 m. birželio 3 d. ir 2018 m. birželio 13 d. nutartimis taikytas laikinąsias apsaugos priemones, įrašus viešame registre apie draudimą perleisti O. L. K. (a.k. ( - ) vardu registruotą nekilnojamąjį turtą, panaikinti.

143Priteisti iš atsakovo E. A. K. (a.k. ( - ) ieškovei G. S. (a.k. ( - ) 675 Eur (šešis šimtus septyniasdešimt penkis eurus) apeliacinės instancijos teisme turėtų bylinėjimosi išlaidų.

Ryšiai
1. Panevėžio apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę... 3. Teismas... 4. I. Ginčo esmė... 5. 1.... 6. Ieškovė G. S. prašė teismo pripažinti negaliojančiu O. L. K. 2015-04-01... 7. 2.... 8. Nurodė, kad 2015-07-13 nuvykusi pas notarą sužinojo apie motinos O. L. K.,... 9. 3.... 10. Atsakovas E. A. K. ieškinį prašė atmesti, nurodė, kad testatorės sveikata... 11. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 12. 4.... 13. Vilniaus miesto apylinkės teismas 2019-03-27 sprendimu ieškinį tenkino iš... 14. 5.... 15. Teismas nustatė, kad testatorė O. L. K. ( - ) testamentu žemės sklypą,... 16. 6.... 17. Įvertinęs ginčijamu testamentu palikto turto masę, vertę ir proporcijas,... 18. 7.... 19. Teismas nustatė, kad atsakovas gyveno kartu su testatore nuo 2010 m.... 20. 8.... 21. Sprendė, kad atsakovą, gyvenantį su testatore, motina dažniau matė nei... 22. 9.... 23. Įvertinęs šalių tarpusavio santykių konfliktiškumą bei nepagarbą vienas... 24. 10.... 25. Pažymėjo, kad ieškovės vardijamos aplinkybės apie tai, kad testamento... 26. 11.... 27. Pirmosios instancijos teismas sprendė, kad iš gautų duomenų apie... 28. 12.... 29. Teismas nurodė, kad medicininiuose dokumentuose nėra užfiksuota, jog... 30. 13.... 31. Ištyręs ir įvertinęs byloje esančių įrodymų visetą apie testatorės... 32. 14.... 33. Teismas, įvertinęs ginčijamo testamento patvarkymo dalies, kiek tai susijęs... 34. 15.... 35. Be to, nurodė, kad testamento patvarkymo dalies, susijusios su 20 metų... 36. 16.... 37. Įvertinęs termino kompensacijai sumokėti turinį, jo nepagrįstumą,... 38. 17.... 39. Pažymėjo, kad pats atsakovas atsiliepime patvirtina turintis finansines... 40. 18.... 41. Pirmosios instancijos teismas darė išvadą, kad ieškovė neįrodė atsakovo... 42. 19.... 43. Pažymėjo, kad byloje pateiktas atsakovo ir trečiojo asmens E. G. tarpusavio... 44. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai... 45. 20.... 46. Apeliaciniu skundu ieškovė G. S. prašo panaikinti Vilniaus miesto apylinkės... 47. 21.... 48. Nesutinka su teismo išvadomis dėl testatorės gebėjimo suprasti savo... 49. 22.... 50. Nurodo, kad nesutinka, jog medicininiuose dokumentuose nebuvo užfiksuota, kad... 51. 23.... 52. Nesutinka su teismo išvada, kad kompensacijos priteisimas iš atsakovo jai už... 53. 24.... 54. Tvirtina, kad neįgalus sūnus su atsakovu negyvena, yra išsituokęs su jau... 55. 25.... 56. Nurodo, kad E. G. paskyrimas testamento vykdytoju įrodo testamento turinio... 57. 26.... 58. Tvirtina, kad tais pačiais pirmosios instancijos teismo argumentais, kuriais... 59. 27.... 60. Nesutinka su teismo argumentais, kad byloje esantys duomenys nepatvirtina... 61. 28.... 62. Tvirtina, jog byloje pateiktas susirašinėjimas tarp atsakovo ir trečiojo... 63. 29.... 64. Atsiliepimu į ieškovės apeliacinį skundą atsakovas E. A. K. prašo... 65. 30.... 66. Nurodo, kad ieškovės turtinės teisės testamentu nebuvo pažeistos - jai... 67. 31.... 68. Pabrėžia, jog testatorę gydantis gydytojas buvo apeliantė, t. y., galima... 69. 32.... 70. Pažymi, jog testatorė asmeniškai pažinojo E. G. ir su juo bendravo. Dėl... 71. 33.... 72. Apeliaciniu skundu atsakovas E. A. K. prašo panaikinti 2019-03-27 sprendimo... 73. 34.... 74. Tvirtina, kad teismas, nenustatęs jokių pagrindų taikyti byloje CK 1.89... 75. 35.... 76. Nurodo, kad įvertindamas testatorės būklę, teismas konstatavo, kad... 77. 36.... 78. Atkreipia dėmesį, kad testatorius yra laisvas palikti savo visą ar dalį... 79. 37.... 80. Atsiliepimu į atsakovo E. A. K. apeliacinį skundą ieškovė G. S. prašo... 81. 38.... 82. Tvirtina, kad byloje yra pateikti įrodymai apie tai, jog testatorės valia... 83. 39.... 84. Nurodo, kad ginčijamas testamentas nėra įprasto ir elementaraus turinio,... 85. 40.... 86. Aplinkybė, kad testamentą testatorė pasirašė notaro akivaizdoje neįrodo,... 87. 41.... 88. Pažymi, kad atsakovas turi finansinių sunkumų ir lėšų kompensacijos... 89. Teisėjų kolegija... 90. Ieškovės G. S. apeliacinis skundas tenkintinas, pirmosios instancijos teismo... 91. IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir... 92. 42.... 93. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis... 94. 43.... 95. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 314 straipsnis numato, kad... 96. 44.... 97. Ginčas byloje yra kilęs dėl to, ar sudarydama testamentą ( - ) O. L. K.... 98. 45.... 99. Byloje nustatyta, kad ieškovė G. S. yra testatorės O. L. K., mirusios ( - ),... 100. 46.... 101. Ieškovė G. S. teismui nurodė, kad dėl diagnozuotos demencijos, onkologinės... 102. 47.... 103. Pirmosios instancijos teismas ieškinį tenkino iš dalies - ištyręs ir... 104. 48.... 105. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas formuoja nuoseklią praktiką, kad... 106. 49.... 107. Dėl CK 1.91 straipsnyje įtvirtinto sandorių negaliojimo pagrindo,... 108. 50.... 109. CK 5.15 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad testamentą gali sudaryti tik... 110. 51.... 111. Kaip minėta aukščiau, apeliantai nesutinka su teismo išvadomis dėl... 112. 52.... 113. Siekiant išsiaiškinti testatorės O. L. K. gebėjimą testamento sudarymo... 114. 53.... 115. Iš byloje esančių medicininių dokumentų nustatyta, kad O. L. K. nuo 2014... 116. 54.... 117. Minėtą išvadą leidžia daryti ta aplinkybė, kad testamento patvarkymu Nr.... 118. 55.... 119. Be to, teisėjų kolegija konstatuoja, kad nelogiškas yra ir testamento... 120. 56.... 121. Minėti patvarkymai leidžia daryti išvadą, kad sudaryti tik atsakovui... 122. 57.... 123. Teisėjų kolegija daro išvadą, kad O. L. K. sudarytas testamentas turi... 124. 58.... 125. Ta aplinkybė, kad testatorė pati pasirašė testamentą, neįrodo, kad ji... 126. 59.... 127. Konstatuotina, kad pirmosios instancijos teismo motyvai, kuriais teismas... 128. 60.... 129. Apelianto E. A. K. teiginiai, kad tvirtindamas testamentą, notaras A. R.... 130. 61.... 131. Dėl paminėtų motyvų teisėjų kolegija daro išvadą, kad pirmosios... 132. 62.... 133. CPK 93 straipsnio 5 dalis numato, kad apeliacinės instancijos teismas,... 134. 63.... 135. Atsižvelgiant į tai, kad ieškovės G. S. apeliacinis skundas yra tenkinamas,... 136. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 326 straipsnio 1... 137. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. kovo 27 d. sprendimą panaikinti ir... 138. Ieškovės G. S. ieškinį tenkinti.... 139. O. L. K. (a.k. ( - ) ( - ) sudarytą testamentą (notarinio registro Nr. ( - ))... 140. Priteisti iš atsakovo E. A. K. (a.k. ( - ) ieškovei G. S. (a.k. ( - ) 2 782... 141. Priteisti iš atsakovo E. A. K. (a.k. ( - ) 77,46 Eur (septyniasdešimt... 142. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2016 m. birželio 3 d. ir 2018 m. birželio... 143. Priteisti iš atsakovo E. A. K. (a.k. ( - ) ieškovei G. S. (a.k. ( - ) 675 Eur...