Byla 2A-911/2013
Dėl skolos priteisimo

1Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Algirdo Gailiūno, Danutės Gasiūnienės ir Marytės Mitkuvienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo bankrutavusios uždarosios akcinės bendrovės „Bildunga“ administratoriaus uždarosios akcinės bendrovės „Forum regis“ apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos teismo 2012 m. balandžio 13 d. sprendimo civilinėje byloje Nr. 2-1134-259/2012 pagal ieškovo bankrutavusios uždarosios akcinės bendrovės „Bildunga“ ieškinį atsakovui Lietuvos Respublikos finansų ministerijai, trečiajam asmeniui VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninei dėl skolos priteisimo.

2Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi civilinę bylą,

Nustatė

3I. Ginčo esmė

4Ieškovas bankrutavusi UAB „Bildunga“ ieškiniu kreipėsi į teismą ir prašė priteisti iš atsakovo Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 500726,85 Lt skolos, 5 procentų dydžio metines palūkanas nuo ieškinio sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei patirtas bylinėjimosi išlaidas. Nurodė, kad Kauno apygardos teismas 2009-06-18 nutartimi iškėlė ieškovui bankroto bylą, įmonės administratoriumi paskyrė UAB „Forum regis“, nutartis įsiteisėjo 2009-06-30. Bankroto administratorius, patikrinęs ieškovo dokumentus, nustatė, kad 2008-07-09 ieškovas (rangovas) su trečiuoju asmeniu VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligonine (užsakovu) ir Alytaus apskrities viršininko administracija (mokėtoju) sudarė Statybos rangos sutartį Nr. 2S-151/409-FS, kuria ieškovas įsipareigojo atlikti darbus VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, o Alytaus apskrities viršininko administracija įsipareigojo už juos sumokėti. Ieškovo administratorius nustatė, kad už atliktus statybos darbus Alytaus apskrities viršininko administracija ieškovui liko skolinga 500726,85 Lt (pagal 2008-11-28 PVM sąskaitą faktūrą Nr. BILD001180 neapmokėta 88321,20 Lt; pagal 2009-01-06 PVM sąskaitą faktūrą Nr. BILD001212 neapmokėta 248862,96 Lt; pagal 2009-01-29 PVM sąskaitą faktūrą Nr. BILD001215 neapmokėta 125441,47 Lt; pagal 2009-03-31 PVM sąskaitą faktūrą Nr. BILD001238 neapmokėta 38101,22 Lt). Iš ieškovo pateiktų PVM sąskaitų faktūrų ir atliktų darbų aktų matyti, jog tiek atlikti darbai, tiek ieškovo išrašytos PVM sąskaitos faktūros yra priimtos, tretysis asmuo pretenzijų ieškovui dėl atliktų darbų neturi ir niekada nereiškė, tačiau Alytaus apskrities viršininko administracija už darbus pilnai nesumokėjo. Ieškovas nurodė, jog vadovaujantis LR Vyriausybės 2010-03-10 nutarimo Nr. 248 „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo“ 5.7 punktu, likvidavus apskričių viršininkų administracijas, ginčuose dėl apskričių viršininkų administracijų skolinių įsipareigojimų, susijusių su apskričių viršininkų administracijų valdytu, naudotu ar disponuotu valstybės turtu, kuris perduotas savivaldybių nuosavybėn, ar kylančių iš apskričių viršininkų administracijų sudarytų sutarčių, valstybei (LR Vyriausybei) atstovauja Finansų ministerija ar jos įgaliota institucija.

5Atsakovas Lietuvos Respublikos finansų ministerija atsiliepime į ieškinį su ieškiniu nesutiko, prašė jį atmesti kaip nepagrįstą. Atsiliepime nurodoma, jog LR Vyriausybės 2010-03-10 nutarimo Nr. 248 „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo“ (toliau - Nutarimas) 1.1 punktu buvo nutarta likviduoti Alytaus apskrities viršininko administraciją, o 2 punkte buvo nustatyta, kad Alytaus apskrities viršininko administracijos likvidatoriumi paskiriamas Alytaus apskrities viršininkas, kuris teisės aktų nustatyta tvarka apie Alytaus apskrities viršininko administracijos likvidavimą turėjo paskelbti viešai, pranešti Juridinių asmenų registrui ir visiems kreditoriams (Nutarimo 3.1 punktas). Alytaus apskrities viršininko administracijos likvidatoriui taip pat buvo pavesta baigti vykdyti visas Alytaus apskrities viršininko administracijos prievoles (Nutarimo 4.3 punktas). Finansų ministerija niekada nebuvo prievolės šalimi ar likviduotos ir iš Juridinių asmenų registro išregistruotos Alytaus apskrities viršininko administracijos prievolių perėmėja.

6Tretysis asmuo VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė atsiliepime į ieškinį su ieškiniu nesutiko, prašė jį atmesti kaip nepagrįstą. Nurodė, jog įgyvendinant investicinį projektą, finansuojamą iš valstybės investicijų programos, likviduota Alytaus apskrities viršininko administracija pavedė VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninei, kaip pavaldžiai įstaigai, organizuoti viešųjų pirkimų procedūrą, siekiant įsigyti statybos rangos darbus.

7II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

8Kauno apygardos teismas 2012 m. balandžio 13 d. sprendimu ieškinį atmetė. Teismas nurodė, kad LR Vyriausybės 2010-03-10 nutarimo Nr. 248 „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo“ (toliau - Nutarimas) 1.1 punktu buvo nutarta likviduoti Alytaus apskrities viršininko administraciją, o šio nutarimo 2 punkte buvo įtvirtinta, kad Alytaus apskrities viršininko administracijos likvidatoriumi paskiriamas Alytaus apskrities viršininkas. Kadangi ieškovo manymu likviduotos Alytaus apskrities viršininko administracijos skolinius įsipareigojimus, kylančius iš sutarčių, perėmė LR Finansų ministerija, ieškovas ieškinį dėl skolos sumokėjimo pareiškė šiam atsakovui, tokį sprendimą grindė LR Vyriausybės 2010-03-10 nutarimo Nr. 248 „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo“ 5.7 punktu, kur įtvirtinta, kad likvidavus apskričių viršininkų administracijas, ginčuose dėl apskričių viršininkų administracijų skolinių įsipareigojimų, susijusių su apskričių viršininkų administracijų valdytu, naudotu ar disponuotu valstybės turtu, kuris perduotas savivaldybių nuosavybėn, ar kylančių iš apskričių viršininkų administracijų sudarytų sutarčių, valstybei (LR Vyriausybei) atstovauja Finansų ministerija. Teismas su šia ieškovo nuostata nesutiko ir sprendė, kad ieškovas ieškinį pareiškė netinkamam atsakovui, kadangi LR Finansų ministerija neperėmė ir negalėjo perimti likviduotos Alytaus apskrities viršininko administracijos teisių ir pareigų. Aiškinant ir taikant LR Vyriausybės 2010-03-10 nutarimo Nr. 248 „Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo“ 5.7 punkto nuostatas, matyti, kad ši įstatymo norma reglamentuoja, jog likvidavus apskričių viršininkų administracijas, ginčuose, kylančiuose iš apskrities viršininkų administracijų sudarytų sutarčių, valstybei (Lietuvos Respublikos Vyriausybei) atstovauja Finansų ministerija ar jos įgaliota institucija.

9Teismas taip pat sprendė, kad iš byloje pateiktų rašytinių įrodymų matyti, jog Alytaus apskrities viršininko administracija prieš likvidavimą padengė UAB „Bildunga“ visą kreditorinį įsiskolinimą ir atsiskaitė už jos darbus, atliktus pagal 2008 07 08 sutartį Všį Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, ką patvirtina byloje Alytaus apskrities viršininko 2009-12-03 įsakymas Nr. FV-199-(1.39) ir jo priedas (b.l.69, 70), iš kurių turinio matyti, kad 2009 metų gruodžio mėnesį ieškovui visas įsiskolinimas sudarė 34287,47 litus, kurį buvo nutarta išmokėti.

10III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį argumentai

11Ieškovo BUAB „Bildunga“ administratorius UAB „Forum regis“ pateikė apeliacinį skundą, kuriuo prašo panaikinti Kauno apygardos teismo 2012-04-13 sprendimą ir perduoti bylą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Apeliacinis skundas grindžiamas šiais argumentais:

121. LR Finansų ministerija nepateikė duomenų, jog ieškovo išrašytos PVM sąskaitos faktūros yra apmokėtos, o pagal ieškovo buhalterinę apskaitą matyti, kad toks apmokėjimas niekada nebuvo gautas, darytina pagrįsta išvada, kad byloje nėra duomenų, paneigiančių ieškovo dėstomas faktines aplinkybes bei pagrindo ieškinį atmesti.

132. Ta aplinkybė, kad Alytaus apskrities viršininko administracija yra likviduota ir išregistruota, nesudaro pagrindo vienareikšmiškai teigti, jog ji yra įvykdžiusi visus savo skolinius įsipareigojimus. Tai, kad LR Vyriausybės nutarimu yra aptarta situacija dėl teisiu perėmimo ir atstovavimo ginčuose po apskričių viršininkų administracijų išregistravimo, akivaizdžiai įrodo jog ginčai dėl skolinių įsipareigojimų, kylančių iš buvusių sudarytų sutarčių yra realūs ir galimi, o teismo sprendimai dėl tokių ginčų yra vykdytini.

143. Teismas pažeidė LR CPK nuostatas, reglamentuojančias operatyvų ir greitą bylų nagrinėjimą, teismo pareigą įsitikinti, ar bylą bus galima tinkamai išnagrinėti teismo posėdyje, veikti aktyviai bylose, kuriose yra ginamas viešasis interesas ir LR CPK 225 str. 5 p. įtvirtina pareiga teismui prireikus nuspręsti dėl netinkamos šalies pakeitimo tinkama. Atsižvelgiant į tai, kad ieškovas šioje byloje yra bankrutuojanti įmonė, manytina, kad šioje byloje teismas turėjo būti aktyvus ir veikti taip, kaip tai numatyta LR CPK 225 str. 5 d.

15Atsiliepimu į apeliacinį skundą atsakovas LR Finansų ministerija prašo pirmosios instancijos teismo sprendimą palikti nepakeistą, o apeliacinį skundą atmesti kaip nepagrįstą. Nurodo, kad sutinka su pirmosios instancijos teismo skundžiamame teismo sprendime nurodytais motyvais ir nesutinka su apeliaciniame skunde nurodytais argumentais.

17IV. Apeliacinio teismo nustatytos aplinkybės,

18teisiniai argumentai ir išvados

19Apeliacinis procesas nutrauktinas.

20Nagrinėjamos bylos atveju, buvo sprendžiamas ginčas ar atsakovas LR Finansų ministerija yra tinkamas atsakovas byloje pagal pareikštą reikalavimą ir ar ieškovas pateikė įrodymus, pagrindžiančius materialinį reikalavimą byloje. Pirmosios instancijos teismas ieškovo bankrutavusios UAB „Bildunga“ ieškinį, kuriuo prašė priteisti iš atsakovo LR finansų ministerijos 500726,85 Lt skolos, 5 procentų dydžio metines palūkanas nuo ieškinio sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei patirtas bylinėjimosi išlaidas, atmetė.

21CPK 315 straipsnio 2 dalyje, nustatyti pagrindai, kuriems esant apeliacinis skundas nepriimamas. Jeigu šios aplinkybės paaiškėja nagrinėjant bylą apeliacine tvarka, apeliacinis procesas nutraukiamas, to paties straipsnio 5 dalies pagrindu.

22Pagal CPK 179 straipsnio 3 dalį teismas gali naudoti duomenis iš teismų informacinės sistemos, taip pat iš kitų informacinių sistemų ir registrų.

23Teisėjų kolegija pažymi, kad LR Juridinių asmenų registro duomenimis ieškovas UAB „Bildunga“ yra likviduotas bankrutavus ir 2012 m. gruodžio 12 d. išregistruotas iš juridinių asmenų registro. Civilinės bylos proceso šalimi gali būti tik civilinį procesinį teisnumą ir veiksnumą turintys juridiniai asmenys (CPK 38str. 1 d.), o juridinis asmuo pasibaigia nuo jo išregistravimo iš juridinių asmenų registro (CK 2.95str. 3 d.). Byloje nustatyta faktinė aplinkybė, kad juridinis asmuo, kuris kreipėsi į teismą su ieškiniu, kaip teisės subjektas yra pasibaigęs. Taigi nagrinėjamu atveju teismo sprendimas dėl įmonės pabaigos yra įsiteisėjęs ir įvykdytas, t. y. neliko proceso šalies (apelianto) – UAB „Bildunga“, taip pat nėra duomenų apie nurodytos įmonės teisių perėmėją, todėl apeliacinis procesas nutrauktinas.

24Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 315 straipsnio 2 dalies 2 punktu, 315 straipsnio 5 dalimi, 325 straipsniu,

Nutarė

25Nutraukti apeliacinį procesą, pradėtą pagal ieškovo BUAB „Bildunga“ administratoriaus UAB „Forum regis“ apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos teismo 2012 m. balandžio 13 d. sprendimo.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. Teisėjų kolegija, išnagrinėjusi civilinę bylą,... 3. I. Ginčo esmė... 4. Ieškovas bankrutavusi UAB „Bildunga“ ieškiniu kreipėsi į teismą ir... 5. Atsakovas Lietuvos Respublikos finansų ministerija atsiliepime į ieškinį su... 6. Tretysis asmuo VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė atsiliepime į... 7. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 8. Kauno apygardos teismas 2012 m. balandžio 13 d. sprendimu ieškinį atmetė.... 9. Teismas taip pat sprendė, kad iš byloje pateiktų rašytinių įrodymų... 10. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį argumentai... 11. Ieškovo BUAB „Bildunga“ administratorius UAB „Forum regis“ pateikė... 12. 1. LR Finansų ministerija nepateikė duomenų, jog ieškovo išrašytos PVM... 13. 2. Ta aplinkybė, kad Alytaus apskrities viršininko administracija yra... 14. 3. Teismas pažeidė LR CPK nuostatas, reglamentuojančias operatyvų ir... 15. Atsiliepimu į apeliacinį skundą atsakovas LR Finansų ministerija prašo... 17. IV. Apeliacinio teismo nustatytos aplinkybės,... 18. teisiniai argumentai ir išvados... 19. Apeliacinis procesas nutrauktinas.... 20. Nagrinėjamos bylos atveju, buvo sprendžiamas ginčas ar atsakovas LR Finansų... 21. CPK 315 straipsnio 2 dalyje, nustatyti pagrindai, kuriems esant apeliacinis... 22. Pagal CPK 179 straipsnio 3 dalį teismas gali naudoti duomenis iš teismų... 23. Teisėjų kolegija pažymi, kad LR Juridinių asmenų registro duomenimis... 24. Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 25. Nutraukti apeliacinį procesą, pradėtą pagal ieškovo BUAB „Bildunga“...