Byla 2A-1126-622/2010
Dėl žalos ir nuostolių priteisimo

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos pirmininko Audriaus Saulėno, kolegijos teisėjų Alvydo Žerlausko, Erikos Misiūnienės, sekretoriaujant Monikai Pociūtei, dalyvaujant atsakovui V. K. (V. K.), viešame teismo posėdyje apeliacine tvarka išnagrinėjo atsakovo V. K. apeliacinį skundą dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2010 m. kovo 4 d. sprendimo civilinėje byloje pagal pagal ieškovų A. R. ir I. R. ieškinį atsakovui V. K. dėl žalos ir nuostolių priteisimo.

2Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

3ieškovai kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės teismą su ieškiniu ir prašė priteisti iš atsakovo 1 476 Lt žalos atlyginimą bei bylinėjimosi išlaidas. Nurodė, kad ieškovai ir atsakovas gyvena daugiabučiame name, adresu „( - )“, Klaipėdoje. Ieškovai yra buto adresu „( - )“, Klaipėda, savininkai. Atsakovas gyvena bute esančiame virš ieškovų buto. 2009-05-13 ieškovams nuosavybės teise priklausantis butas buvo užpiltas vandeniu iš viršaus esančio buto adresu „( - )“, Klaipėda, kurio savininkas yra V. K. UAB „Debreceno valda“ 2009-05-13 statinio (patalpų) apžiūros akte Nr. 10A, konstatuota, jog bute, adresu „( - )“, Klaipėda, užpiltos koridoriaus sienos (tapetai), koridoriaus lubos (gipsokartonas); koridoriaus grindys (laminatas). Taip pat nustatyta, jog buto užpylimui bendrojo naudojimo vamzdžiai įtakos neturi. Kadangi buto Nr. 42 durų užpylimo dieną niekas neatidarė, todėl šalinant buto užpylimo pasekmes, avarinės tarnybos meistras užsuko šaltojo vandens stovą. 2009-05-16 avarinės tarnybos „Skaidrola“ meistras, atvykęs adresu „( - )“, Klaipėda, nustatė, jog šiame bute per vonios kambaryje esančio vandens sujungimą yra praleidžiamas vanduo, dėl ko buvo užpiltas žemiau esantis butas Nr. 39. Buto, adresu „( - )“, Klaipėda, savininkas nesutiko geruoju atlyginti ieškovams padarytą žalą dėl buto užpylimo, todėl 2009-09-01 ieškovai raštu kreipėsi į buto, adresu „( - )“, Klaipėda, savininką su pasiūlymu iki 2009-09-14 apmokėti dėl buto užpylimo atsiradusius nuostolius, tačiau atsakovas į šį pasiūlymą neatsiliepė. Atsakovas privalo atlyginti ieškovų turėtus nuostolius dėl buto užpylimo. Kadangi užpiltam buto koridoriui reikalingas remontas, todėl dėl remonto darbų ieškovai kreipėsi į UAB „Dauska“, jog būtų įvertinta būsimo remonto išlaidų sąmata. Pagal pateiktą UAB „Dauska“ lokalinę sąmatą ieškovai už buto koridoriaus sienų, lubų ir grindų remontą atlikusiai bendrovei turėtų sumokėti 1 476 Lt. Atsakovo civilinė atsakomybė kildinama iš delikto. Ieškovai pateikė šią sąmatą teismui, kurioje aprašyti darbai ir išlaidos yra susiję su žalos padarymu. Buto užpylimo faktui patvirtinti ieškovai kreipėsi į antstolės Brigitos Tamkevičienės kontorą dėl faktinių aplinkybių konstatavimo. 2009-05-18 buvo surašytas faktinių aplinkybių konstatavimo protokolas dėl buto užpylimo. Už šias paslaugas sumokėjo antstolei 307 Lt. Taip pat ieškovai patyrė 500 Lt išlaidas advokato pagalbai apmokėti ir sumokėjo 66 Lt žyminį mokestį.

4Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2010-03-04 sprendimu ieškinį tenkino visiškai. Teismas priteisė ieškovų A. R. ir I. R. naudai iš atsakovo V. K. 1 476 Lt žalos atlyginimą ir 873 Lt bylinėjimosi išlaidas.

5Pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad ieškovų turtui buvo padaryta žala. Dėl šios žalos atsiradimo kaltas yra atsakovas, kuris neįvykdė pareigos tinkamai prižiūrėti savo turtą. Duomenų, kad ši žala būtų atlyginta, byloje nėra, todėl pagal byloje esančius įrodymus ieškovų reikalavimas priteisti šią žalą yra teisėtas ir pagrįstas.

6Atsakovas V. K.. pateikė apeliacinį skundą, kuriuo prašo panaikinti pirmosios instancijos teismo sprendimą ir priimti naują sprendimą – ieškinį atmesti. Nurodo, kad jis nuo pat pradžių neatsisakė pats padaryti remontą 39 bute. Tačiau jam nebuvo suteikta galimybė atlikti remonto darbus. Teigia, kad padaryti nuostoliai negali būti didesni kaip 40 Lt. Visi byloje esantys aktai (sąmatos) buvo sudaryti suinteresuotų asmenų, jam nedalyvaujant. 39 buto gyventojai darė planinį remontą, todėl ir neleido jam pačiam atlikti kosmetinio remonto. Dėl to antstoliui bei firmai parodė žymiai didesnį plotą, nei buvo užlietas iš tikrųjų, ir tokiu būtu siekia iš jo gauti daugiau pinigų buto remontui. Apeliantas teigia, kad 39 buto gyventojai bando neteisėtai gauti iš jo pinigų. Apylinkės teismas tinkamai neįsigilino į byloje reikšmingas aplinkybes, todėl priimtas sprendimas yra neobjektyvus.

7Ieškovai A. R. ir I. R. pateikė atsiliepimą į apeliacinį skundą, kuriuo prašo atsakovo apeliacinį skundą atmesti ir Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2010-03-04 sprendimą palikti nepakeistą.

8Apeliacinis skundas atmestinas.

9CPK 320 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas.

10Bylos duomenimis nustatyta, kad kad ieškovai ir atsakovas gyvena daugiabučiame name adresu „( - )“, Klaipėdoje. Ieškovai yra buto adresu „( - ), Klaipėda, savininkai. Atsakovas gyvena bute, esančiame virš ieškovų buto. Ieškovams nuosavybės teise priklausantis butas 2009-05-13 buvo užpiltas vandeniu iš virš jų esančio buto, adresu „( - )“, Klaipėda, kurio savininkas yra atsakovas V. K. UAB „Debreceno valda“ 2009-05-13 statinio (patalpų) apžiūros aktas Nr. 10A patvirtina, kad „( - )“, Klaipėda, bute užpiltos koridoriaus sienos (tapetai), koridoriaus lubos (gipsokartonas); koridoriaus grindys (laminatas) (b. l. 12). Iš byloje esančios 2009-05-16 avarinės tarnybos UAB „Skaidrola“ užpildyta paskyros-užduoties matyti, kad avarinės tarnybos meistras, atvykęs adresu „( - )“, Klaipėda, nustatė, jog šiame bute per vonios kambaryje esančio vandens sujungimą yra praleidžiamas vanduo, dėl ko buvo užpiltas žemiau esantis butas Nr. 39 (b. l. 13). Pagal pateiktą UAB „Dauska“ lokalinę sąmatą (sudarytą pagal 2009 m. kovo mėn. kainas) ieškovai už buto koridoriaus sienų, lubų ir grindų remontą atlikusiai bendrovei turėtų sumokėti 1 476 Lt (b. l. 11). Antstolė Brigita Tamkevičienė 2009-05-18 faktinių aplinkybių konstatavimo protokole konstatavo, kad lubos ir sienos drėgnos. Lubose yra gelsvos dėmės, sienų tapetai drėgni, pageltę, vietomis atšokę, vietomis susidariusios pūslės (b. l. 16-17).

11Byloje kilo ginčas, kokio dydžio atsiradusią žalą dėl užpilto buto atsakovas V. K. turi atlyginti ieškovams.

12CK 6.246 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad civilinė atsakomybė atsiranda neįvykdžius įstatymuose ar sutartyje nustatytos pareigos (neteisėtas neveikimas) arba atlikus veiksmus, kuriuos įstatymai ar sutartis draudžia atlikti (neteisėtas veikimas), arba pažeidus bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai.

13Teisėjų kolegija konstatuoja, kad byloje nėra ginčo dėl to, kad ieškovų turtui buvo padaryta žala ir dėl šios žalos atsiradimo kaltas yra atsakovas, kuris neįvykdė pareigos tinkamai prižiūrėti savo turtą. Kadangi ginčo dėl to, kad apeliantas pažeidė bendro pobūdžio pareigą elgtis atidžiai ir rūpestingai nėra, todėl atsakovas turi atlyginti dėl jo neatsargių veiksmų (neveikimo) atsiradusią žalą, t. y. jam taikytina civilinė atsakomybė (CK 6.245 straipsnio 1 dalis).

14Šalys turi įrodyti aplinkybes, kuriomis grindžia savo reikalavimus bei atsikirtimus, išskyrus atvejus, kai yra remiamasi aplinkybėmis, kurių CPK nustatyta tvarka nereikia įrodinėti (CPK 178 straipsnis). CPK 185 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad teismas įvertina byloje esančius įrodymus pagal vidinį savo įsitikinimą, pagrįstą visapusišku ir objektyviu aplinkybių, kurios buvo įrodinėjamos proceso metu, išnagrinėjimu, vadovaudamasis įstatymais.

15Apeliantas teigia, kad visi byloje esantys aktai (sąmatos) buvo sudaryti suinteresuotų asmenų, jam nedalyvaujant. 39 buto gyventojai darė planinį remontą, todėl ir neleido jam pačiam atlikti kosmetinio remonto. Apylinkės teismas tinkamai neįsigilino į byloje reikšmingas aplinkybes, todėl priimtas sprendimas yra neobjektyvus. Tačiau tokie apeliacinio skundo argumentai yra nepagrįsti, todėl atmestini.

16Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, aiškindamas CPK 185 straipsnyje įtvirtintą laisvo įrodymų vertinimo principą, yra nurodęs, jog teismas byloje esančius įrodymus privalo įvertinti pagal vidinį įsitikinimą, pagrįstą visapusišku ir objektyviu aplinkybių, kurios buvo įrodinėjamos proceso metu, išnagrinėjimu. Įrodinėjimo tikslas – tai teismo įsitikinimas, objektyviai pagrįstas byloje esančių įrodymų tyrimu ir įvertinimu, kad tam tikros aplinkybės, susijusios su ginčo dalyku, egzistuoja arba neegzistuoja (pvz., Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2009 m. spalio 12 d. nutartis civilinėje byloje R. P. ir kt. v. UAB „Uosta“, byla Nr. 3K-3-381/2009; 2009 m. lapkričio 24 d. nutartis civilinėje byloje Panevėžio miesto savivaldybė v. UAB „Panevėžio miestprojektas“, bylos Nr. 3K-3-526/2009; 2008 m. birželio 30 d. nutartis civilinėje byloje UAB „Penkių kontinentų“ bankinės technologijos v. UAB „Kriptonika“ ir kt.; byla Nr. 3K-3-355/2008; 2008 m. gegužės 29 d. nutartis civilinėje byloje M. K. ir kt. v. G. N. ir kt.; byla Nr. 3K-3-299/2008; 2008 m. gegužės 7 d. nutartis civilinėje byloje UAB „IF draudimas“ v. P. V.; Nr. 3K-3-268/2008; kt.). Taigi, teisėjų kolegija pažymi, kad CPK 185 straipsnyje įtvirtintas laisvo įrodymų vertinimo principas reiškia, kad teismas privalo įvertinti visus byloje esančius įrodymus, susijusios su nustatinėjamomis aplinkybėmis, pagal vidinį savo įsitikinimą, pagrįstą visapusišku ir objektyviu aplinkybių išnagrinėjimu. Teismo įsitikinimas turi būti objektyviai pagrįstas byloje esančiais ir visapusiškai ištirtais bei įvertintais įrodymais.

17Teisėjų kolegija sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas nepažeidė įrodinėjimo ir įrodymų vertinimo taisyklių, nes nuosekliai ištyrė visus byloje surinktus reikšmingus įrodymus, reikalingus teisingam bylos išnagrinėjimui.

18Apeliacinės instancijos teismas neturi jokio pagrindo netikėti UAB „Debreceno valda“ 2009-05-13 statinio (patalpų) apžiūros akte Nr. 10A, avarinės tarnybos UAB „Skaidrola“ užpildytoje paskyroje-užduotyje, sudarytoje pagal 2009 m. kovo mėnesio kainas, antstolės Brigitos Tamkevičienės 2009-05-18 faktinių aplinkybių konstatavimo protokole nustatytomis aplinkybėmis bei UAB „Dauska“ lokalinėje sąmatoje nurodytomis kainomis. Teisėjų kolegija mano, kad šie įrodymai yra tinkami ir pakankami tam, kad būtų nustatytos žalos atsiradimo aplinkybės bei jos likvidavimo kaštai.

19CPK 177 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad įrodymai civilinėje byloje – bet kokie faktiniai duomenys, kuriais remdamasis teismas įstatymų nustatyta tvarka konstatuoja, kad yra aplinkybių, pagrindžiančių šalių reikalavimus bei atsikirtimus, ir kitokių aplinkybių, turinčių reikšmės bylai teisingai išspręsti, arba kad jų nėra. Pažymėtina, kad kad įrodymus pateikia šalys ir kiti dalyvaujantys byloje asmenys. Jeigu pateiktų įrodymų neužtenka, teismas gali pasiūlyti šalims ar kitiems byloje dalyvaujantiems asmenims pateikti papildomus įrodymus ir nustato terminą jiems pateikti (CPK 179 straipsnio 1 dalis).

20Tiek apeliaciniame skunde, tiek teismo posėdžio metu apeliacinės instancijos teisme atsakovas nurodė, kad jis pats norėjo padaryti remontą 39 bute (b. l. 45-47, 59-60). Padarytus nuostolius vertina ne daugia kaip 40 Lt.

21Tačiau atsakovas nepateikė jokių rašytinių įrodymų ar kitokių duomenų, kurie leistų teigti, kad ieškovams atsiradusios žalos dydis yra mažesnis nei 1 476 Lt. Apeliantas tik nurodė, jog padaryta žala yra ne didesnė kaip 40 Lt, tačiau šio savo teiginio nepagrindė jokiais įrodymais. Todėl teisėjų kolegija šį teiginį atmeta kaip nepagrįstą.

22Atsakovas nurodė, kad jis nuo pat pradžių neatsisakė padaryti remontą 39 bute, tačiau jam nebuvo suteikta galimybė atlikti remonto darbus. Konstatuotina, kad tokie atsakovo argumentai yra nepagrįsti ir teisiškai nereikšmingi. Kadangi ieškovų turtui buvo padaryta žalą, todėl tik jų apsisprendimas lemia tai, kokia forma ir kokiu būdu jiems padaryta žala bus atlyginta, t. y. ar natūra atliekant remonto darbus, ar pinigine kompensacija. Be to, teisėjų kolegija pažymi, kad „Dauska“ lokalinėje sąmatoje nurodytos kainos tikrai nelaikytinos neprotingai didelėmis, atsižvelgiant į ieškovui butui padarytą žalą. Esant tokioms nustatytoms aplinkybėms darytina išvada, kad atsakovo apeliacinis skundas yra nepagrįstas, todėl atmestinas.

23Teisėjų kolegija konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas spręsdamas ieškovų reikalavimų pagrįstumą teisingai taikė ir aiškino materialinės bei procesinės teisės normas, todėl priėmė pagrįstą ir teisėtą sprendimą. Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2010 m. kovo 4 d. sprendimo apeliacinio skundo motyvais naikinti nėra pagrindo (CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktas).

24Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 331 straipsniu, teisėjų kolegija

Nutarė

25Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2010 m. kovo 4 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Ryšiai
1. Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. Teismas, išnagrinėjęs bylą,... 3. ieškovai kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės teismą su ieškiniu ir... 4. Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2010-03-04 sprendimu ieškinį tenkino... 5. Pirmosios instancijos teismas konstatavo, kad ieškovų turtui buvo padaryta... 6. Atsakovas V. K.. pateikė apeliacinį skundą, kuriuo prašo panaikinti... 7. Ieškovai A. R. ir I. R. pateikė atsiliepimą į apeliacinį skundą, kuriuo... 8. Apeliacinis skundas atmestinas.... 9. CPK 320 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka... 10. Bylos duomenimis nustatyta, kad kad ieškovai ir atsakovas gyvena... 11. Byloje kilo ginčas, kokio dydžio atsiradusią žalą dėl užpilto buto... 12. CK 6.246 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad civilinė atsakomybė atsiranda... 13. Teisėjų kolegija konstatuoja, kad byloje nėra ginčo dėl to, kad ieškovų... 14. Šalys turi įrodyti aplinkybes, kuriomis grindžia savo reikalavimus bei... 15. Apeliantas teigia, kad visi byloje esantys aktai (sąmatos) buvo sudaryti... 16. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, aiškindamas CPK 185 straipsnyje... 17. Teisėjų kolegija sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas nepažeidė... 18. Apeliacinės instancijos teismas neturi jokio pagrindo netikėti UAB... 19. CPK 177 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad įrodymai civilinėje byloje – bet... 20. Tiek apeliaciniame skunde, tiek teismo posėdžio metu apeliacinės instancijos... 21. Tačiau atsakovas nepateikė jokių rašytinių įrodymų ar kitokių duomenų,... 22. Atsakovas nurodė, kad jis nuo pat pradžių neatsisakė padaryti remontą 39... 23. Teisėjų kolegija konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas spręsdamas... 24. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 331 straipsniu,... 25. Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2010 m. kovo 4 d. sprendimą palikti...