Byla B2-1908-555/2011
Dėl bankroto bylos iškėlimo

1Kauno apygardos teismo teisėjas Egidijus Tamašauskas, sekretoriaujant Vilijai Noreikienei, dalyvaujant atsakovo atstovui S. K., viešame teismo posėdyje išnagrinėjęs ieškovo UAB „Conlex“ ieškinį atsakovui UAB „BD GROUP“ dėl bankroto bylos iškėlimo,

Nustatė

2ieškovas pateikė ieškinį, kuriuo prašo iškelti bankroto bylą UAB „BD GROUP“. Nurodo, kad atsakovas yra skolingas ieškovui 10 513,48 Lt, į raginimus atsiskaityti nereaguoja, ieškovo nuomone, atsakovo įmonė yra nemoki ir tikslinga jai kelti bankroto bylą.

3Atsakovo UAB „BD GROUP“ atstovas prašo ieškinį atmesti kaip nepagrįstą. Nurodo, kad UAB „Conlex“ nėra įmonės kreditorius, be to, ieškovas nepateikė tariamos skolos paskaičiavimo. Atsakovas pateikė teismui reikalaujamus įmonės ūkinės ir finansinės būklės duomenis bei nurodo, kad įmonė veikia pelningai, pradelstų įsiskolinimų neturi.

4Atsisakytina iškelti bankroto bylą.

5Pareiškimą dėl bankroto bylos įmonei skolininkei iškėlimo turi teisę pateikti kreditorius (kreditoriai) (ĮBĮ 5 straipsnio 1 dalies 1 punktas). Bankroto bylos iškėlimo stadijoje kreditoriaus reikalavimo teisės ir dydžio pagrįstumas nenustatinėjamas. Atsakovo deklaruojamas skolos asmeniui, kuris kreipėsi į teismą su ieškiniu dėl bankroto bylos iškėlimo, nepripažinimo faktas savaime neduoda teisinio pagrindo vien dėl to atsisakyti spręsti ar atmesti šio asmens prašymą iškelti atsakovui bankroto bylą ir įvertinti jo siūlomą bankroto administratoriaus kandidatūrą, nes gavęs tokio turinio ieškinio pareiškimą teismas turi ir gali patikrinti ĮBĮ nustatytus bankroto bylos iškėlimo pagrindus (Lietuvos apeliacinio teismo 2009 m. rugsėjo 3 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2-1113/2009). Atsižvelgiant į tai, UAB „Conlex“ ieškinys dėl bankroto bylos iškėlimo nagrinėtinas.

6Bankroto teisinius santykius reglamentuojančiame Įmonių bankroto įstatyme įtvirtintų teisės normų analizė leidžia spręsti, kad įmonės bankroto procese siekiama dviejų tikslų – tiek ginti įmonės kreditorių teises, kuo greičiau patenkinant jų pagrįstus reikalavimus bankroto byloje (nemokaus skolininko likvidavimo tikslas), tiek ir atkurti nemokios įmonės mokumą, išlaisvinti ją nuo skolų ir suteikti galimybę vykdyti verslą toliau arba iš naujo (atkuriamasis arba reabilitacinis tikslas). Greitas verslo subjekto pašalinimas iš rinkos neužtikrina teisinio stabilumo kitiems rinkos dalyviams, savaime nepagerina jų finansinės padėties; dar daugiau, greitas ir koncentruotas likvidacinio tikslo vyravimas bankroto procese sudaro prielaidas teisiniam netikrumui atsirasti. Todėl bankroto procedūros turėtų būti pradedamos tik įmonėms, kurios akivaizdžiai negali vykdyti įsipareigojimų kreditoriams ir kai išanalizavus visus įrodymus, teismui nelieka abejonių dėl įmonės nemokumo (Lietuvos apeliacinio teismo 2008 m. gruodžio 4 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2-1012/2008).

7Vadovaujantis Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo 9 straipsnio 5 dalies nuostata, bankroto byla iškeliama, jeigu teismas nustato, kad yra bent viena iš šių sąlygų: 1) įmonė yra nemoki arba įmonė vėluoja išmokėti darbuotojui (darbuotojams) atlyginimą, 2) įmonė viešai paskelbė arba kitaip pranešė kreditoriui (kreditoriams), kad negali atsiskaityti su kreditoriumi (kreditoriais) ir (arba) neketina vykdyti savo įsipareigojimų.

8Faktinis šioje byloje pareikšto ieškinio iškelti bankroto bylą pagrindas - įmonės nemokumas.

9Iš teismui pateikto UAB „BD GROUP“ 2010-12-31 balanso duomenų (b.l. 44-45) bei kreditorių sąrašo (b.l. 39-40) matyti, kad į balansą įrašyto turto vertė yra 844.174 Lt, pradelstų finansinių įsipareigojimų įmonė neturi, ūkinę veiklą vykdo pelningai. Todėl darytina išvada, jog UAB „BD GROUP“ nėra nemoki įmonė. Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, nėra pagrindo pripažinti, kad yra ĮBĮ 9 straipsnio 5 dalies 1 punkte numatyta sąlyga bankroto bylai iškelti.

10Vadovaudamasis LR CPK 290 str., ĮBĮ 9 str. 5 d., teismas

Nutarė

11atsisakyti iškelti bankroto bylą UAB „BD GROUP“ (kodas 302427826, Kauno m sav. Kauno m. Savanorių pr. 192).

12Nutartis per 10 dienų nuo jos priėmimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui per Kauno apygardos teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai