Byla e2A-1033-459/2019
Dėl išlaikymo dydžio pakeitimo

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Raimondos Andrulienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), Albinos Pupeikienės ir Alvydo Žerlausko,

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo K. K. (K. K.) apeliacinį skundą dėl Plungės apylinkės teismo 2019 m. vasario 5 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovo K. K. ieškinį atsakovei G. O. dėl išlaikymo dydžio pakeitimo.

3Teisėjų kolegija

Nustatė

4I. Ginčo esmė

51.

6Ieškovas prašė pakeisti 2014 m. spalio 29 d. Plungės rajono apylinkės teismo sprendimu nustatytą išlaikymo nepilnamečiams vaikams E. K., gim. ( - ), ir E. K. (K.), gim. ( - ), dydį ir sumažinti priteistą išlaikymą, nustatant, kad ieškovas mokės nepilnamečių vaikų išlaikymui periodinėmis išmokomis po 25 Eur kiekvienam vaikui kas mėnesį, iki jie sulauks pilnametystės. Ieškovas nurodė, kad pagal 2014 m. spalio 29 d. Plungės r. apylinkės teismo sprendimą ieškovas privalo sūnaus ir dukros išlaikymui mokėti periodinėmis išmokomis po 200 Lt (57,92 Eur) kiekvienam vaikui kas mėnesį. Ieškovas 2018 m. gegužės 21 d. buvo paleistas iš ( - ) pataisos namų po bausmės atlikimo, kreipėsi į darbo biržą, tačiau darbo iki šiol gauti nepavyko. Ieškovas gauna tik 122 Eur socialinę pašalpą, kurios nepakanka ir paties ieškovo pragyvenimui. Be to, antstolių yra išieškomas išlaikymo įsiskolinimas bei įsiskolinimas kitiems kreditoriams. Suvokdamas, kad privalo prisidėti prie vaikų išlaikymo, tačiau dėl susidariusios finansinės situacijos negalėdamas teikti teismo sprendimu priteisto išlaikymo vaikams, prašo sumažinti mokėtino išlaikymo dydį. Dėl sveikatos negali dirbti sunkaus fizinio darbo, galimybės įsidarbinti yra ribotos. Siekdamas įsidarbinti, ruošiasi lankyti kursus vairuotojo pažymėjimui, suteikiančiam teisę vežti krovinius, gauti. Šiuo metu jokių papildomų pajamų neturi, pragyvena iš gaunamos socialinės pašalpos, padedant šeimos nariams, todėl neturi galimybės teikti teismo sprendimu nustatyto dydžio išlaikymą nepilnamečiams vaikams.

72.

8Atsakovė atsiliepimu į ieškinį su reikalavimu mažinti priteisto išlaikymo dydį nesutiko ir prašė ieškinį atmesti. Nurodė, kad vieno vaiko išlaikymui per mėnesį reikia skirti apie 400 Eur. Abu vaikai lanko mokyklą, todėl jų poreikiai yra pasikeitę. Atsakovė turi keturis nepilnamečius vaikus, ieškovas išlaikymą privalo teikti dviem nepilnamečiams vaikams, todėl jo indėlis prie vaikų išlaikymo turėtų būti didesnis. Atsakovė nekilnojamojo turto neturi, pragyvena iš socialinės pašalpos, išmokų vaikams, šiuo metu nedirba, nes augina dukrą, gimusią ( - ). Ieškovo sūnus ir dukra lanko meno mokyklą, todėl reikalingos ne tik įprastos mokyklinės prekės, bet ir priemonės, būtinos meno mokykloje, dėl to išlaikymui reikalingos išlaidos tik didėja.

9II. Pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo esmė

103.

11Plungės apylinkės teismo 2019 m. vasario 5 d. sprendimu ieškovo K. K. ieškinys atmestas. Teismo motyvai:

123.1.

13Padarė išvadą, kad ieškovas neįrodė, jog dėl turimų sveikatos problemų negali susirasti darbo. Ieškovas nepateikė jokių įrodymų, sudarančių pagrindą išvadai, kad dėl nustatytų susirgimų žymiai padidėjo jo išlaidos sveikatos priežiūrai.

143.2.

15Pažymėjo, kad ieškovas jokia darbine veikla neužsiėmė tiek 2014 m., kai buvo priteistas išlaikymas iš ieškovo nepilnamečiams vaikams, tiek šiuo metu. Toks ieškovo pasyvumas, ieškant jo profesinius gebėjimus atitinkančio darbo, negali būti pateisinamas tik pablogėjusia sveikatos būkle, juolab, kad nedarbingumas ieškovui nėra nustatytas.

163.3.

17Pažymėjo, kad ieškovas esminės turtinės padėties pablogėjimo neįrodė. Aplinkybės, jog ieškovas yra įsiskolinęs Vaikų išlaikymo fondui bei Valstybinei mokesčių inspekcijai, neįrodo finansinės padėties pablogėjimo, nes tokią situaciją sukūrė pats ieškovas, vengdamas gera valia vykdyti teismo sprendimą dėl išlaikymo, žyminio mokesčio sumokėjimo.

183.4.

19Nurodė, kad atsižvelgiant į vaikų amžių ir jau vien dėl to padidėjusius vaikų poreikius, darytina išvada, kad iš ieškovo priteista 57,92 Eur kas mėnesį išlaikymo suma nėra per didelė, todėl mažinti šią sumą nėra teisinga ir protinga. Ieškovas, būdamas darbingas, vis dėlto turėtų imtis papildomų priemonių pagerinti savo turtinę padėtį ir taip prisidėti prie šalių nepilnamečių vaikų išlaikymo.

20III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai

214.

22Ieškovas K. K. (toliau – apeliantas) pateikė apeliacinį skundą, kuriuo prašo Plungės apylinkės teismo 2019 m. vasario 5 d. sprendimą panaikinti ir priimti naują sprendimą – ieškinį tenkinti, sumažinti priteistą išlaikymo dydį, mokant po 25 Eur periodinėmis išmokomis kas mėnesį kiekvienam vaikui, kol jie sulauks pilnametystės. Apeliacinį skundą grindžia šiais argumentais:

234.1.

24Nurodo, kad 2018 m. gegužės 21 d. buvo paleistas iš ( - ) pataisos namų. Po bausmės atlikimo kreipėsi į darbo biržą, tačiau darbo iki šiol gauti nepavyko. Šiuo metu per mėnesį gauna 122 Eur dydžio socialinę pašalpą. Be to, yra vykdomi išieškojimai už išlaikymo įsiskolinimą vaikams bei kitiems kreditoriams. Neturi jokios vilties kada nors atiduoti skolas ir neturi jokių galimybių teikti priteistą išlaikymą nepilnamečiams vaikams. Suvokdamas, kad nors kažkiek privalo prisidėti prie vaikų išlaikymo, prašo teismo atsižvelgti į susidariusią finansinę padėtį bei atsižvelgti į teisingumo ir protingumo kriterijus ir sumažinti priteistą išlaikymo dydį nepilnamečiams vaikams. Nurodo, kad šių prašymų pirmosios instancijos teismas nevertino arba vertino nevisiškai objektyviai ir todėl priėmė nepagrįstą sprendimą.

255.

26Atsakovė atsiliepimo į apeliacinį skundą nepateikė.

27Teisėjų kolegija

konstatuoja:

28IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

29Apeliacinis skundas netenkintinas.

306.

31Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktiniai ir teisiniai pagrindai bei absoliučių negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 straipsnio 1 dalis). Apeliacinės instancijos teismas tikrina pirmosios instancijos teismo priimto sprendimo tik apskųstos dalies teisėtumą ir pagrįstumą ir tik analizuodamas apeliaciniuose skunduose nurodytus argumentus, išskyrus įstatyme nurodytas išimtis. Absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK 329 straipsnis).

327.

33Teisėjų kolegija pažymi, kad pagal CPK 321 straipsnio 1 dalį apeliaciniai skundai nagrinėjami rašytinio proceso tvarka, išskyrus atvejus, kai skundą nagrinėjantis teismas pripažįsta, kad būtinas žodinis nagrinėjimas. Teisėjų kolegija, įvertinusi apeliacijos dalyką, apeliacinio skundo argumentus, mano, jog nenustatyta būtinybė skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka.

348.

35Nagrinėjamoje byloje ginčas kilo dėl pirmosios instancijos teismo sprendimo, kuriuo teismas netenkino ieškinio dėl išlaikymo nepilnamečiams vaikams sumažinimo, pagrįstumo ir teisėtumo.

36Dėl apeliacinio skundo dalyko

379.

38Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad pagal Plungės rajono apylinkės teismo 2014 m. spalio 29 d. sprendimą ieškovas privalo teikti išlaikymą periodinėmis išmokomis sūnui ir dukrai po 57,92 Eur kas mėnesį kiekvienam iki jų pilnametystės. Ieškovas kreipėsi į teismą prašydamas sumažinti priteistą išlaikymą, nustatant, kad mokės nepilnamečių vaikų išlaikymui periodinėmis išmokomis po 25 Eur kiekvienam vaikui kas mėnesį, iki jie sulauks pilnametystės. Pirmosios instancijos teismas ieškovo ieškinio netenkino.

3910.

40Apeliantas nesutikdamas su skundžiamu sprendimu nurodo, kad 2018 m. gegužės 21 d. buvo paleistas iš ( - ) pataisos namų. Po bausmės atlikimo kreipėsi į darbo biržą, tačiau darbo iki šiol gauti nepavyko. Šiuo metu per mėnesį gauna 122 Eur dydžio socialinę pašalpą. Be to, yra vykdomi išieškojimai už išlaikymo įsiskolinimą vaikams bei kitiems kreditoriams. Neturi jokios vilties kada nors atiduoti skolas ir neturi jokių galimybių teikti priteistą išlaikymą nepilnamečiams vaikams. Suvokdamas, kad nors kažkiek privalo prisidėti prie vaikų išlaikymo, prašo teismo atsižvelgti į susidariusią finansinę padėtį bei atsižvelgti į teisingumo ir protingumo kriterijus ir sumažinti priteistą išlaikymo dydį nepilnamečiams vaikams. Nurodo, kad šių prašymų pirmosios instancijos teismas nevertino arba vertino nevisiškai objektyviai ir todėl priėmė nepagrįstą sprendimą.

4111.

42Teisėjų kolegija negali sutikti su apelianto argumentais, kad pirmosios instancijos teismas nevertino ieškovo nurodytų aplinkybių dėl turtinės padėties pasikeitimo ar sveikatos pablogėjimo.

4312.

44CK 3.201 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad teismas gali priteisto išlaikymo dydį sumažinti arba padidinti, jeigu po teismo sprendimo, kuriuo buvo priteistas išlaikymas, priėmimo iš esmės pasikeitė šalių turtinė padėtis, o pagal minėto straipsnio 2 dalies nuostatas pagrindas išlaikymo dydžiui pakeisti yra ir pasikeitę vaiko (vaikų) poreikiai.

4513.

46Pirmosios instancijos teismas pagrįstai nurodė, kad iš pateiktų ieškovo medicininių dokumentų darytina išvada, kad nesunkų fizinį darbą, nereikalaujantį svorio perkėlimo rankomis, nesusijusį su ilgalaikiu stovėjimu, ieškovas dirbti gali. Ieškovo susirgimai (stuburo osteochondrozė, krūtinės nervų šaknelių sutrikimai), teismo vertinimu, nesudaro kliūčių dirbti darbą, atitinkantį ieškovo sveikatos būklę. Įvertinęs ieškovo pateiktus dokumentus apie sveikatos būklę, teismas pagrįstai nusprendė, kad ieškovas neįrodė, jog dėl turimų sveikatos problemų negali susirasti darbo. Teisėjų kolegija taip pat pažymi, kad byloje nėra pateikta duomenų, kad ieškovui būtų nustatytas nedarbingumas.

4714.

48Tai, jog ieškovas nedirba ir pragyvena tik iš mokamos socialinės pašalpos, nustatyta ir 2014 m. spalio 29 d. Plungės rajono apylinkės teismo sprendime, kuriuo priteistas išlaikymas iš ieškovo nepilnamečiams vaikams. Taigi nuo 2014 metais priteisto išlaikymo nepilnamečiams vaikams iki ieškovo kreipimosi į teismą dėl išlaikymo dydžio sumažinimo nenustatytas joks reikšmingas aplinkybių pasikeitimas, kuris sudarytų pagrindą sumažinti išlaikymą – ieškovas nedirbo tuo metu, kai buvo priteistas išlaikymas, nedirba ir dabar.

4915.

50Aplinkybės, jog ieškovas turi įsiskolinimus Vaikų išlaikymo fondui bei Valstybinei mokesčių inspekcijai, pirmosios instancijos teismo pagrįstai buvo vertinamos kaip neįrodančios finansinės padėties pablogėjimo, nes tokią situaciją sukūrė pats apeliantas, vengdamas gera valia vykdyti teismo sprendimą dėl išlaikymo, žyminio mokesčio sumokėjimo.

5116.

52Teisėjų kolegija pažymi, kad ieškovas apeliaciniame skunde nenurodė konkrečių pirmosios instancijos teismo padarytų teisės normų pažeidimų vertinant įrodymus ar tiriant bylos aplinkybes, o nesutikdamas su teismo pateiktu įrodymų vertinimu, tiesiog pakartotinai išdėstė savo nuomonę dėl tų pačių įrodymų vertinimo ir siekia, kad jais remiantis būtų padarytos kitokios išvados, nei padarė pirmosios instancijos teismas. Kolegijos vertinimu, tai, kad pirmosios instancijos teismas, įvertinęs byloje esančius įrodymus, padarė kitokias išvadas, nei tikėjosi ieškovas, nesuponuoja išvados, jog skundžiamas sprendimas yra neteisėtas, nepagrįstas ar kad teismas pažeidė įrodymų vertinimo taisykles.

5317.

54Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, formuodamas teismų praktiką dėl CPK normų, reglamentuojančių įrodinėjimą ir įrodymų vertinimą, aiškinimo ir taikymo, ne kartą yra pažymėjęs, kad įrodymų vertinimas pagal CPK 185 straipsnį reiškia, jog bet kokios ginčui išspręsti reikšmingos informacijos įrodomąją vertę nustato teismas pagal vidinį savo įsitikinimą, pagrįstą visapusišku ir objektyviu aplinkybių, kurios buvo įrodinėjamos proceso metu, išnagrinėjimu, vadovaudamasis įstatymais. Įrodymų vertinimas civilinėje byloje grindžiamas taisykle, kad tam tikrų faktinių aplinkybių buvimą teismas konstatuoja tada, kai jam nekyla didelių abejonių dėl tų aplinkybių egzistavimo (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2006 m. kovo 6 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-177/2006; 2007 m. spalio 19 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-416/2007; 2008 m. rugsėjo 19 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-427/2008; 2008 m. spalio 6 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-447/2008, 2009 m. balandžio 2 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-156/2009; kt.). Be to, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra pažymėjęs, kad įrodymų pakankamumo klausimas turi būti sprendžiamas atsižvelgiant į ginčo pobūdį ir kitas svarbias bylos aplinkybes. Įvertindamas įrodymus teismas vadovaudamasis įstatymo reikalavimais turi spręsti apie visų byloje surinktų faktinių duomenų (įrodymų) tikrumą, sąsajumą, leistinumą, tarpusavio ryšį, pakankamumą įrodinėjamo dalyko faktams konstatuoti (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2008 m. kovo 17 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-171/2008). Tokiomis įrodymų vertinimo ir įrodinėjimo taisyklių taikymo nuostatomis teisėjų kolegija remiasi šioje byloje, darydama išvadas apie ieškovo nurodytų aplinkybių dėl priteisto išlaikymo dydžio sumažinimo pagrįstumą įrodymų visumos įvertinimo pagrindu.

5518.

56Visų rašytinių įrodymų visumos vertinimo pagrindu teisėjų kolegija konstatuoja, kad nėra nustatyta aplinkybių, sudarančių pagrindą sumažinti iš apelianto priteistą išlaikymą, t. y. nenustatytas esminis, o ne mažareikšmis apelianto turtinės padėties pablogėjimas arba vaikų poreikių sumažėjimas. Vien tai, jog ieškovas deklaratyviai nurodo, jog ilgą laiką nepavyksta susirasti darbo ir neturi jokios vilties kada nors atiduoti skolas bei neturi jokių galimybių teikti priteistą išlaikymą nepilnamečiams vaikams, neįrodo esant pagrindą sumažinti iš apelianto priteistą išlaikymą.

57Dėl bylos procesinės baigties

5819.

59Teisėjų kolegija, įvertinusi nustatytas aplinkybes, bylos rašytinių įrodymų visumą, procesiniuose dokumentuose išdėstytus argumentus, konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas tinkamai taikė ir aiškino procesines, materialines teisės normas, priėmė teisėtą ir pagrįstą sprendimą, todėl jį keisti pagrindo nėra (CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktas).

60Dėl bylinėjimosi išlaidų apeliacinės instancijos teisme

6120.

62Pagal CPK 93 straipsnio 1 dalies nuostatas šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies. Atmetus ieškovo apeliacinį skundą jo patirtos bylinėjimosi išlaidos nepriteistinos.

63Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 325–331 straipsniais, teisėjų kolegija

Nutarė

64Plungės apylinkės teismo 2019 m. vasario 5 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Ryšiai
1. Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo K.... 3. Teisėjų kolegija... 4. I. Ginčo esmė... 5. 1.... 6. Ieškovas prašė pakeisti 2014 m. spalio 29 d. Plungės rajono apylinkės... 7. 2.... 8. Atsakovė atsiliepimu į ieškinį su reikalavimu mažinti priteisto išlaikymo... 9. II. Pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo esmė... 10. 3.... 11. Plungės apylinkės teismo 2019 m. vasario 5 d. sprendimu ieškovo K. K.... 12. 3.1.... 13. Padarė išvadą, kad ieškovas neįrodė, jog dėl turimų sveikatos problemų... 14. 3.2.... 15. Pažymėjo, kad ieškovas jokia darbine veikla neužsiėmė tiek 2014 m., kai... 16. 3.3.... 17. Pažymėjo, kad ieškovas esminės turtinės padėties pablogėjimo neįrodė.... 18. 3.4.... 19. Nurodė, kad atsižvelgiant į vaikų amžių ir jau vien dėl to padidėjusius... 20. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai... 21. 4.... 22. Ieškovas K. K. (toliau – apeliantas) pateikė apeliacinį skundą, kuriuo... 23. 4.1.... 24. Nurodo, kad 2018 m. gegužės 21 d. buvo paleistas iš ( - ) pataisos namų. Po... 25. 5.... 26. Atsakovė atsiliepimo į apeliacinį skundą nepateikė.... 27. Teisėjų kolegija... 28. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos aplinkybės, teisiniai... 29. Apeliacinis skundas netenkintinas.... 30. 6.... 31. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktiniai... 32. 7.... 33. Teisėjų kolegija pažymi, kad pagal CPK 321 straipsnio 1 dalį apeliaciniai... 34. 8.... 35. Nagrinėjamoje byloje ginčas kilo dėl pirmosios instancijos teismo sprendimo,... 36. Dėl apeliacinio skundo dalyko... 37. 9.... 38. Nagrinėjamoje byloje nustatyta, kad pagal Plungės rajono apylinkės teismo... 39. 10.... 40. Apeliantas nesutikdamas su skundžiamu sprendimu nurodo, kad 2018 m. gegužės... 41. 11.... 42. Teisėjų kolegija negali sutikti su apelianto argumentais, kad pirmosios... 43. 12.... 44. CK 3.201 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad teismas gali priteisto išlaikymo... 45. 13.... 46. Pirmosios instancijos teismas pagrįstai nurodė, kad iš pateiktų ieškovo... 47. 14.... 48. Tai, jog ieškovas nedirba ir pragyvena tik iš mokamos socialinės pašalpos,... 49. 15.... 50. Aplinkybės, jog ieškovas turi įsiskolinimus Vaikų išlaikymo fondui bei... 51. 16.... 52. Teisėjų kolegija pažymi, kad ieškovas apeliaciniame skunde nenurodė... 53. 17.... 54. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, formuodamas teismų praktiką dėl CPK... 55. 18.... 56. Visų rašytinių įrodymų visumos vertinimo pagrindu teisėjų kolegija... 57. Dėl bylos procesinės baigties... 58. 19.... 59. Teisėjų kolegija, įvertinusi nustatytas aplinkybes, bylos rašytinių... 60. Dėl bylinėjimosi išlaidų apeliacinės instancijos teisme... 61. 20.... 62. Pagal CPK 93 straipsnio 1 dalies nuostatas šaliai, kurios naudai priimtas... 63. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 325–331... 64. Plungės apylinkės teismo 2019 m. vasario 5 d. sprendimą palikti nepakeistą....