Byla 2S-2532-413/2017
Dėl iškeldinimo iš gyvenamųjų patalpų, gyvenamosios patalpos nuomos, neturtinės žalos atlyginimo, trečiasis asmuo I. P

1Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Gintautas Koriaginas,

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo (ieškovo) Ž. P. atskirąjį skundą dėl Kauno apylinkės teismo 2017 m. rugpjūčio 30 d. nutarties, kuria netenkintas pareiškėjo prašymas išdėstyti teismo sprendimo vykdymą, priimtą civilinėje byloje Nr. 2-2559-214/2016 pagal ieškovo Ž. P. patikslintą ieškinį atsakovams A. P., A. K. P. dėl iškeldinimo iš gyvenamųjų patalpų, gyvenamosios patalpos nuomos, neturtinės žalos atlyginimo, trečiasis asmuo I. P..

3Teismas

Nustatė

4I.

5Ginčo esmė

61.

7Kauno apylinkės teismas 2016 m. rugsėjo 27 d. sprendimu ieškovo Ž. P. ieškinį tenkino iš dalies ir priteisė solidariai iš atsakovų A. P. ir A. K. P. ieškovui Ž. P. 123,34 Eur žalos atlyginimo; 5,24 Eur sumokėto byloje žyminio mokesčio dalį, 26,59 Eur išlaidų advokato pagalbai apmokėti. Taip pat iš ieškovo Ž. P. priteisė atsakovei A. P. 584 Eur išlaidų advokato pagalbai apmokėti.

82.

9Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus kolegija, išnagrinėjusi ieškovo Ž. P. apeliacinį skundą, 2017 m. kovo 30 d. nutartimi Kauno apylinkės teismo 2016 m. rugsėjo 27 d. sprendimą paliko nepakeistą.

103.

11Ieškovas Ž. P. 2017 m. balandžio 28 d. kreipėsi į teismą su prašymu dėl sprendimo vykdymo išdėstymo, kuriuo prašė 24 mėnesių laikotarpiui išdėstyti A. P. iš jo priteistas bylinėjimosi išlaidas – 584 Eur.

124.

13Atsakovai A. P. ir A. K. P. atsiliepime į ieškovo prašymą prašė Ž. P. prašymą dėl sprendimo vykdymo išdėstymo atmesti.

14II.

15Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

165.

17Kauno apylinkės teismas 2017 m. rugpjūčio 30 d. nutartimi pareiškėjo (ieškovo) Ž. P. prašymą atmetė.

186.

19Teismas nurodė, kad nors pareiškėjas (ieškovas) Ž. P. priteistų bylinėjimosi išlaidų mokėjimo išdėstymą motyvavo tuo, jog šiuo metu jo materialinė padėtis yra labai sunki, jis dirba pagal individualios veiklos pažymą, neturi pastovaus darbo, kur gautų pastovų darbo užmokestį, turi kreditorinių įsipareigojimų, antstolis vykdo išieškojimą kreditoriaus R. P. naudai, taip pat yra mokamas išlaikymas nepilnametei dukrai N. P., todėl negali sumokėti priteistos sumos iš karto, tačiau šios aplinkybės, teismo nuomone, neteikia pagrindo konstatuoti, kad nagrinėjamu atveju egzistuoja išimtinis atvejis, kuriam esant būtų pagrindas išdėstyti teismo sprendimo įvykdymą.

207.

21Pareiškėjas (ieškovas) taip pat teismui nepateikė įrodymų apie patiriamas išlaidas, todėl teismas sprendė, kad pareiškėjas (ieškovas) nepateikė visų duomenų apie savo turtinę padėtį. Teismas atkreipė dėmesį, kad pareiškėjas (ieškovas) Ž. P. yra gana jauno amžiaus, sveikatos problemų neturintis ir darbingas asmuo, be to, nagrinėjant civilinę bylą, naudojosi mokamų advokatų paslaugomis.

228.

23Teismo vertinimu, nustatytos aplinkybės ir išdėstyti argumentai suteikia pagrindą konstatuoti, kad pareiškėjas (ieškovas) turi realias galimybes Kauno apylinkės teismo 2016 m. rugsėjo 27 d. sprendimu atsakovei A. P. priteistas 584 Eur išlaidas advokato pagalbai apmokėti, neišdėstant sprendimo vykdymo.

249.

25Teismas atkreipė dėmesį ir tai, kad atsakovai siūlė pareiškėjui (ieškovui) įskaityti A. P. ir A. K. P. prievolę ieškovui 155,17 Eur, tuo sumažinant Ž. P. skolą atsakovams iki 428,83 Eur, tačiau ieškovas atsakymo nepateikė, pinigų nesumokėjo.

26III.

27Atskirojo skundo teisiniai argumentai

2810.

29Atskiruoju skundu pareiškėjas (ieškovas) Ž. P. prašo Kauno apylinkės teismo 2017 m. rugpjūčio 30 d. nutartį panaikinti, klausimą išspręsti iš esmės ir išdėstyti vienerių metų laikotarpiui A. P. iš ieškovo Ž. P. priteistas 584 Eur bylinėjimosi išlaidas, 23 mėnesius mokant po 25 Eur, o 24 mėnesį – 9 Eur. Atskirasis skundas grindžiamas šiais argumentais:

301.1.

31Teismas, įvertinęs ieškovo materialinę padėtį, padarė išvadą, kad jo turtinė padėtis nesudaro pagrindo išdėstyti teismo sprendimo vykdymą 24 mėnesiams. Tačiau priverstinis skolos išieškojimas ieškovui sukeltų papildomus finansinius sunkumus, kadangi reikėtų mokėti ne tik įsiskolinimą, bet ir vykdymo išlaidas

321.2.

33Teismas nepagrįstai nurodė, kad dėl teismo sprendimu priteistos sumos mokėjimo tvarkos turi teikti prašymą antstoliui, nes klausimą dėl sprendimo vykdymo išdėstymo sprendžia tik teismas.

34Teismas

konstatuoja:

35IV.

36Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

3711.

38Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro atskirojo skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei patikrinimas, ar nėra absoliučių sprendimo (nutarties) negaliojimo pagrindų (CPK 320 straipsnio 1 dalis). Apeliacinės instancijos teismas tikrina teismo nutarties teisėtumą ir pagrįstumą dėl apskųstos dalies ir analizuoja atskirajame skunde nurodytus argumentus, išskyrus įstatyme numatytas išimtis. Absoliučių nutarties negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK 329, 338 straipsniai).

3912.

40Apeliacijos objektas – pirmosios instancijos teismo nutarties, kuria teismas atsisakė išdėstyti teismo sprendimo vykdymą, teisėtumo ir pagrįstumo patikrinimas. Apeliacinės instancijos teismas atkreipia dėmesį, kad apeliantas prašo išdėstyti sprendimo vykdymą vieneriems metams, tačiau nurodo, kad įsiskolinimą mokėtų 24 mėnesius, taigi pareiškėjas prašo išdėstyti sprendimo vykdymą ne vienerių, bet dviejų metų laikotarpiui.

4113.

42Civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 284 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad teismas turi teisę dalyvaujančių byloje asmenų prašymu ar savo iniciatyva, atsižvelgdamas į turtinę abiejų šalių padėtį ar kitas aplinkybes, sprendimo įvykdymą atidėti ar išdėstyti, taip pat pakeisti sprendimo vykdymo tvarką. Sprendžiant teismo sprendimo įvykdymo išdėstymo klausimą, yra aktualūs lygiateisiškumo ir teisėtų lūkesčių principai. Teismo sprendimo privalomumas, pasireiškiantis tuo, kad įsiteisėję teismo sprendimai turi būti vykdomi įstatymų nustatyta tvarka (CPK 18 straipsnis), lemia, jog sprendimo įvykdymas gali būti atidedamas arba išdėstomas tik išimtiniais atvejais (Lietuvos apeliacinio teismo 2017 m. kovo 21 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. e2-507-823/2017). Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šiuo klausimu yra suformavęs praktiką, pagal kurią sprendimo įvykdymas gali būti atidedamas arba išdėstomas tik išimtiniais atvejais ir kad bloga šalies turtinė padėtis savaime nelemia sprendimo vykdymo išdėstymo būtinybės (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2004 m. spalio 4 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-495/2004; 2006 m. lapkričio 17 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-594/2006; kt.).

4314.

44Apeliantas skunde nurodo, kad jo turtinė padėtis yra labai sunki, o pradėjus priteistos sumos priverstinio skolos išieškojimo veiksmus, dar labiau pablogėtų, nes reikėtų mokėti ir vykdymo išlaidas. Savo turtinę padėtį apeliantas įrodinėja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos pažyma, kurioje nurodyta, kad apeliantas 2016 metais vykdė individualią veiklą ir jo draudžiamosios pajamos per mėnesį siekė 172,70 Eur. Apeliantas taip pat nurodo kad antstolis R. S. vykdo 13 100,70 Eur skolos išieškojimą išieškoto R. P. atžvilgiu, be to, apeliantas moka išlaikymą savo nepilnametei dukrai.

4515.

46Apeliacinės instancijos teismas sutinka su pirmosios instancijos teismo argumentais, kad 2016 metais gautos pajamos neatspindi realios apelianto turtinės padėties, nes į bylą nėra pateikta jokių duomenų, kokios jo pajamos yra šiuo metu. Taip pat nepateikta įrodymų, kokio dydžio išlaikymą apeliantas moka savo dukrai, kokį savo vardu jis turi registruotą nekilnojamąjį turtą, transporto priemones, santaupas, sąskaitas banke ir jose esančias lėšas. Sutiktina ir su teismo išvada, kad apeliantas yra jauno, darbingo amžiaus, vykdo individualią veiklą, kas sudaro pagrindą išvadai, kad Ž. P. neatskleidė savo tikrosios turtinės padėties ir dėl to negalima pagrįstai teigti, kad egzistuoja išimtinis atvejis, kuriam esant būtų pagrindas išdėstyti teismo sprendimo įvykdymą.

4716.

48Atsižvelgiant į tai, kad byloje nėra jokių duomenų apie apelianto realią turtinę padėtį, todėl pritarti jo argumentams dėl sunkios turtinės padėties nėra nei faktinio, nei teisinio pagrindo. Be to, atsižvelgiant į prievolės sumą (584 Eur) ir dviejų metų laikotarpį, per kurį prašoma šią sumą išdėstyti, apeliacinės instancijos teismo vertinimu, toks teismo sprendimo įvykdymo išdėstymas faktiškai sąlygotų ne tik teismo sprendimo privalomumo principo pažeidimą, bet ir esminį sprendimo reikšmės sumenkinimą, be to, būtų pažeisti šalių lygiateisiškumo ir teisėtų lūkesčių principai, o tokio prašymo patenkinimas paneigtų teisingumo bei protingumo principus (CPK 3 straipsnio 1 dalis, 6 straipsnis).

4917.

50Apibendrinant tai, kas nurodyta, apeliacinės instancijos teismas sprendžia, kad pirmosios instancijos teismas, netenkindamas apelianto prašymo išdėstyti Kauno apylinkės teismo 2016 m. rugsėjo 27 d. sprendimo vykdymą, procesinės teisės normų nepažeidė, taikė jas tinkamai ir priėmė teisėtą bei pagrįstą nutartį, kurią panaikinti ar pakeisti atskirajame skunde nurodytais motyvais nėra pagrindo (CPK 337 straipsnio 1 dalies 1 punktas).

51Kauno apygardos teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 338 straipsniu,

Nutarė

52Kauno apylinkės teismo 2017 m. rugpjūčio 30 d. nutartį palikti nepakeistą.

53Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.

Ryšiai
1. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Gintautas... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę... 3. Teismas... 4. I.... 5. Ginčo esmė... 6. 1.... 7. Kauno apylinkės teismas 2016 m. rugsėjo 27 d. sprendimu ieškovo Ž. P.... 8. 2.... 9. Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus kolegija, išnagrinėjusi... 10. 3.... 11. Ieškovas Ž. P. 2017 m. balandžio 28 d. kreipėsi į teismą su prašymu dėl... 12. 4.... 13. Atsakovai A. P. ir A. K. P. atsiliepime į ieškovo prašymą prašė Ž. P.... 14. II.... 15. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė... 16. 5.... 17. Kauno apylinkės teismas 2017 m. rugpjūčio 30 d. nutartimi pareiškėjo... 18. 6.... 19. Teismas nurodė, kad nors pareiškėjas (ieškovas) Ž. P. priteistų... 20. 7.... 21. Pareiškėjas (ieškovas) taip pat teismui nepateikė įrodymų apie patiriamas... 22. 8.... 23. Teismo vertinimu, nustatytos aplinkybės ir išdėstyti argumentai suteikia... 24. 9.... 25. Teismas atkreipė dėmesį ir tai, kad atsakovai siūlė pareiškėjui... 26. III.... 27. Atskirojo skundo teisiniai argumentai... 28. 10.... 29. Atskiruoju skundu pareiškėjas (ieškovas) Ž. P. prašo Kauno apylinkės... 30. 1.1.... 31. Teismas, įvertinęs ieškovo materialinę padėtį, padarė išvadą, kad jo... 32. 1.2.... 33. Teismas nepagrįstai nurodė, kad dėl teismo sprendimu priteistos sumos... 34. Teismas... 35. IV.... 36. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 37. 11.... 38. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro atskirojo skundo faktinis ir... 39. 12.... 40. Apeliacijos objektas – pirmosios instancijos teismo nutarties, kuria teismas... 41. 13.... 42. Civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 284 straipsnio 1 dalyje nustatyta,... 43. 14.... 44. Apeliantas skunde nurodo, kad jo turtinė padėtis yra labai sunki, o pradėjus... 45. 15.... 46. Apeliacinės instancijos teismas sutinka su pirmosios instancijos teismo... 47. 16.... 48. Atsižvelgiant į tai, kad byloje nėra jokių duomenų apie apelianto realią... 49. 17.... 50. Apibendrinant tai, kas nurodyta, apeliacinės instancijos teismas sprendžia,... 51. Kauno apygardos teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso... 52. Kauno apylinkės teismo 2017 m. rugpjūčio 30 d. nutartį palikti nepakeistą.... 53. Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos....