Byla 2-850-890/2012
Dėl šalies ir pripažinti, kad tikrieji vekselio davėjai buvo tretieji asmenys R. Ž. ir E. Ž. bei priteisti bylinėjimosi išlaidas

1Palangos miesto apylinkės teismo teisėja Eglė Žakevičiūtė, rašytinio proceso tvarka spręsdama ieškovo J. G. ieškinio priėmimo klausimą, -

Nustatė

2ieškovas kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovei ( - ), tretiesiems asmenims R. Ž., E.Ž., prašydamas: -pripažinti 2010-10-26 paskolos sutartį Nr. 10-00083 apsimestine dalyje dėl šalies ir pripažinti, kad tikrieji paskolos gavėjai buvo tretieji asmenys R. Ž. ir E. Ž.; -pripažinti 2010-10-26 paprastąjį neprotestuotiną vekselį apsimestiniu dalyje dėl šalies ir pripažinti, kad tikrieji vekselio davėjai buvo tretieji asmenys R. Ž. ir E. Ž. bei priteisti bylinėjimosi išlaidas.

3Ieškinį atsisakytina priimti.

4Spręsdamas ieškinio priėmimo klausimą, teismas turi įvertinti civilinės bylos teismingumo požiūriu reikšmingas aplinkybes. Nagrinėjamu atveju tai yra ieškinio įkainojimo klausimas.

5Lietuvos Respublikos CPK 80 str. 1 d. nustatyta, kad žyminiu mokesčiu (paprastu arba proporciniu) apmokamas kiekvienas ieškinys. Pagal CPK 80 str. 1 d. 1 punktą turtiniuose ginčuose už ieškinį turi būti mokamas proporcinis žyminis mokestis, kurio dydis nustatomas procentine išraiška nuo ieškinio sumos.

6Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje laikomasi nuostatos, kad ginčas dėl sandorio yra turtinis ginčas, o jo įkainojimo klausimas sprendžiamas priklausomai nuo ieškiniu siekiamų ir ginčo sprendimu sukuriamų teisinių pasekmių (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2009 m. rugsėjo 28 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-560/2009). Taigi pagal formuojamą teismų praktiką turtinio ginčo įkainojimą lemia jo teisinis turinys ir sprendimo pasekmės, kurios sukuria kokius nors apskaičiuojamus turtinius praradimus (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2009-09-28 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-350/2009).

7Kasacinis teismas yra išaiškinęs, kad neturtiniais ieškiniais paprastai pripažintini ieškiniai dėl pripažinimo ir teisinių santykių modifikavimo, kurie pareikšti ne dėl turto ar neturi tiesioginio ryšio su kokiu nors konkrečiu turtu; ginčas laikomas turtiniu ir už jį mokamas proporcinis žyminis mokestis tada, kai sandorio negaliojimas lemia restitucijos taikymą, nes restitucijos taikymo atveju įmanoma įvertinti priteistiną turtą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2009 m. liepos 27 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr.3K-3-334/2009).

8Nagrinėjamu atveju, iš pateiktų 2010-10-26 sandorių – paprastojo neprotestuotino vekselio ir paskolos sutarties - kopijų matyti, jog pinigų sumas – 59 846,14 EUR pagal vekselį bei 49 500 EUR paskolą gavo ieškovas J. G.. Ieškovas prašydamas pripažinti abu sandorius apsimestiniais dalyje, pripažįstant, kad tikrieji paskolos gavėjai ir vekselio davėjai yra tretieji asmenys R. Ž. ir E. Ž., iš esmės siekia išvengti prievolės atsakovui grąžinti gautus pinigus.

9Ginčo šalims pasirašius 2010-10-26 sutartį dėl 49 500 EUR paskolos ir ieškovui išdavus 59 846,14 EUR sumos vekselį, atsakovas, pasibaigus vekselyje nustatytam terminui, įgijo teisę iš ieškovo reikalauti sumokėti atsakovui 59 846,14 EUR, t. y. atsakovas turi teisę pareikšti ieškovui ieškinį dėl nurodytos sumos išieškojimo, o suėjus paskolos sutartyje nurodytam terminui. reikalauti priteisti 49500 EUR sumą. Pagal CK 6.875 str. 1 d., paskolos gavėjas turi teisę ginčyti paskolos sutartį, jeigu jis pinigų ar daiktų faktiškai negavo arba gavo mažiau, negu nurodyta sutartyje. Šias aplinkybes privalo įrodyti paskolos gavėjas.

10Reikšdamas ieškinį, ieškovas ginčija atsakovo turtinę teisę gauti iš ieškovo paskolos sutartyje bei vekselyje nurodytas pinigų sumas, teigdamas, kad sutartyje nurodytus pinigus gavo tretieji asmenys. Atmetus ieškinį, ieškovui liktų turtinė pareiga. Ieškinio tenkinimo atveju teismo sprendimu būtų panaikinta atsakovo turtinio reikalavimo teisė į ieškovą ir dėl to atsakovas patirtų turtinių praradimų.

11Atsižvelgdamas į išdėstytas aplinkybes, teismas mano, kad ginčo išsprendimas turės įtakos šalių turtinėms teisėms, todėl ieškinys kvalifikuotinas kaip turtinis. Kadangi teismas ieškovo pareikštus reikalavimus vertina kaip turtinius, jie turi būti įkainoti ir apmokėti įstatymo nustatyto dydžio proporciniu žyminiu mokesčiu. Ieškinio sumos nustatymo kriterijai reglamentuoti CPK 85 straipsnyje. Teismo sprendimas šio ginčo atveju sukurs turtines pasekmes, nes jos apibrėžtos ieškinio reikalavimais ir įkainotinos pagal CPK 85 straipsnio 1 dalies 1 punktą – ieškinio suma bylose dėl pinigų išieškojimo, t. y. esant ginčui dėl pinigų sumos, nustatoma pagal ieškomą sumą.

12Pagal Lietuvos Respublikos CPK 27 str. 1 d. 1 p., apygardos teismai, kaip pirmos instancijos teismai, nagrinėja civilines bylas, kuriose ieškinio suma didesnė kaip 150 000 litų. J. G. ieškinyje išdėstyti reikalavimai, kuriuos teismas laiko turtiniais, įkainotini didesne nei 150 000 litų suma, todėl pareikštas ieškinys negali būti nagrinėjamas apylinkės teisme. Pagal CPK 135 str. 1 d. 1 p. ieškinyje turi būti nurodyta ieškinio suma, jeigu ieškinys turi būti įkainojamas. Teismas atkreipia dėmesį, kad ieškovo pareiga kreipiantis į teismą yra nurodyti ieškinio sumą bei pateikti teismui jos apskaičiavimo duomenis.

13Pagal Lietuvos Respublikos CPK 137 str. 2 d. 2 p. teismas turi atsisakyti priimti ieškinį, jeigu ieškinys neteismingas tam teismui, o nagrinėjamu atveju ieškinio reikalavimai CPK 27 str. 1 d. 1 p. teismingi apygardos teismui. Ieškovui išaiškintina, kad dėl nurodytų argumentų ginčas pagal rūšinio ir teritorinio teismingumo taisykles yra teismingas Klaipėdos apygardos teismui.

14Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 137 str. 2 d. 2 p., 290-292 str.,-

Nutarė

15atsisakyti priimti ieškovo J. G. ieškinį atsakovei ( - ) tretiesiems asmenims R. Ž., E. Ž., kaip neteismingą Palangos miesto apylinkės teismui.

16Nutartis per 7 dienas nuo jos kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Klaipėdos apygardos teismui per Palangos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai