Byla 2A-385-262/2013
Dėl skolos priteisimo

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Ona Gasiulytė apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi atsakovo J. B. apeliacinį skundą dėl Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 2 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovo AB DnB Nord banko (dabartinis pavadinimas AB DNB bankas) ieškinį atsakovui J. B. dėl skolos priteisimo,

Nustatė

2I. Ginčo esmė

3Ieškovas ieškiniu prašė priteisti iš atsakovo 2200 Lt skolos, 5 procentų dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos už laikotarpį nuo civilinės bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei bylinėjimosi išlaidas.

4Nurodė, kad tarp ieškovo ir atsakovo 2006-05-25 buvo sudaryta darbo sutartis. Ieškovas siekdamas darbuotojų lojalumo vykdė jų skatinimo programas. Tarp ieškovo ir atsakovo 2007-02-27 buvo pasirašytas susitarimas dėl lojalumo programos instrumentų. Šiame susitarime buvo nustatyta, kad darbuotojas sutinka pasinaudoti ieškovo siūlomais instrumentais ir supranta, kad, esant susitarime nustatytoms aplinkybėms, darbuotojas privalės grąžinti sumokėtas už lojalumo instrumentus pinigų sumas. Pagal šalių susitarimą 2007-03-29 į atsakovo nurodytą pensijinio draudimo III pakopos sąskaitą buvo pervesti 3500 Lt. Pagal tarp šalių sudarytą susitarimą, darbuotojas privalo pilnai grąžinti išmokėtą sumą, jeigu lojalumo programos metu arba nepraėjus 24 mėnesiams nuo lojalumo programos pabaigos darbo sutartis nutraukiama darbuotojo pareiškimu. Darbuotojas sumą turi grąžinti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo tos dienos, kurią nutraukta darbo sutartis. Darbo sutartis, sudaryta tarp ieškovo ir atsakovo buvo nutraukta 2007-04-27 atsakovo pareiškimu. Ieškovas pasibaigus darbo sutarčiai kreipėsi į atsakovą su prašymu grąžinti ieškovui pervestą sumą už lojalumo instrumentus. Su atsakovu buvo bendraujama telefonu, jam 2008-04-18 buvo išsiųstas raštas, kuriame buvo nustatytas papildomas terminas prievolei įvykdyti. Po šio rašto atsakovas sumokėjo ieškovui 1000 Lt. Ieškovas parengė 2009-02-25 susitarimą, kuriuo likusios skolos sumokėjimas buvo išdėstytas 25 mėnesiams. Pakartotinai 2009-08-14 raštu atsakovas buvo raginamas grąžinti skolą. Po šio rašto atsakovas atliko 3 mokėjimus po 100 Lt į ieškovo nurodytą sąskaitą. Atsakovas, atlikęs dalinius mokėjimus, liko skolingas ieškovui 2200 Lt.

5Atsakovas ieškinio nepripažino.

6Nurodė, kad ieškovas pareiškė ieškinį praleidęs Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 27 straipsnio 2 dalyje nustatytą senaties terminą, o ieškovo prašoma priteisti iš atsakovo suma, išmokėta pagal susitarimą, papuola po DK 186 straipsnio reglamentuojamais santykiais, nes tai yra atlyginimas už darbą pagal darbo sutartį mokamas pinigais, todėl pagal lojalumo programą išmokėta suma buvo papildomas vienkartinis darbo užmokestis.

7II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

8Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo sprendimu ieškinys buvo patenkintas visiškai. Iš atsakovo priteista: ieškovui 2200 Lt skola, 5 (penkių) procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą 2200 Lt sumą nuo bylos iškėlimo teisme (2011-07-11) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo bei 794 Lt (septynis šimtus devyniasdešimt keturis litus) bylinėjimosi išlaidų; valstybei 37,15 Lt pašto išlaidų.

9Teismas nurodė, kad tarp šalių nėra ginčo dėl atsakovo prašomos priteisti sumos. Tačiau taro šalių yra kilęs ginčas dėl 2007-02-27 susitarimo kvalifikavimo, kadangi ieškovas šį susitarimą laiko civiline sutartimi, o atsakovas susitarimą kvalifikuoja kaip susitarimą kilusį iš darbo teisinių santykių. Atsižvelgiant į tai, kad 2007-02-27 susitarimo šalys yra darbdavys ir darbuotojas, bei į tai, kad priemonė skirta lojalumui darbdaviui skatinti, darytina išvada, kad šalių sudarytas susitarimas yra kilęs iš darbo teisinių santykių. Teismas atsižvelgdamas į skolos grąžinimo terminus, nustatė, kad ieškinio senaties pabaiga buvo iki 2012-08-28, ieškinys paduotas 2011-07-04, todėl darytina išvada, kad ieškinio senaties terminas nepraleistas. Nustačius visas aplinkybes ir įvertinus įrodymus, teismas daro išvadą, kad atsakovui, jo noru nutraukus darbo sutartį, atsirado pareiga grąžinti ieškovui pagal 2007-02-27 susitarimą gautą pinigų sumą.

10III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į apeliacinį skundą argumentai

11Atsakovas apeliaciniu skundu prašo panaikinti pirmosios instancijos teismo sprendimą ir priimti naują sprendimą.

12Nurodė, kad ieškovas nepateikė jokių pagrindžiančių įrodymų, kad atsakovas atliko tokius veiksmus, kurie leistų atnaujinti ieškinio eigos terminą. Atsakovas teigia, kad teismas priėmė sprendimą remdamasis ieškovo vienašališkai pasirašytu dokumentu, kuriame jis reikalauja grąžinti įsiskolinimą iki 2009-08-27, tačiau nepateikė jokių įrodymų, kad atsakovas yra gavęs tokį raštą. Taip pat atsakovas nesutinka su teismo teiginiu, kad „Iš ieškovo paaiškinimų, kuriems neprieštaravo Apeliantas matyti, kad 300 Lt Apeliantas Ieškovui sumokėjo laikotarpiu 2009-02-25 iki 2009-08-14“ ir nurodė, kad konkrečių mokėjimo datų nagrinėta nebuvo, todėl teismas negali vadovautis tokia nuostata.

13Ieškovas atsiliepimo į apeliacinį skundą nepateikė.

14IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

15Apeliacinis skundas atmestinas

16CPK 320 str. 1 d. nustatyta, jog bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų patikrinimas.

17Išnagrinėjusi šią bylą apeliacine tvarka, teisėjų kolegija nenustatė absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų (CPK 329 str. 2 d., 3 d.).

18Apeliacinės instancijos teismas, nagrinėdamas apeliacinį skundą privalo patikrinti ar pirmosios instancijos teismas, priimdamas skundžiamą sprendimą, išsiaiškino visas aktualaus klausimo išsprendimui reikšmingas aplinkybes ir ar teisingai taikė tuo metu galiojusius teisės aktus.

19DK 27 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad bendrasis ieškinio senaties terminas Darbo kodekso reglamentuojamiems santykiams yra treji metai, jeigu kodeksas ir kiti darbo įstatymai atskiriems reikalavimams nenustato trumpesnių ieškinio senaties terminų.

20DK 27 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad ieškinio senačiai taikomos Civilinio kodekso (toliau – CK) ir Civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) nuostatos, jeigu Darbo kodekse ir kituose darbo įstatymuose nėra specialių ieškinio senaties taikymo nuostatų. Todėl sprendžiant, ar nagrinėjamu atveju ieškovo reikalavimui gali būti taikoma ieškinio senatis, būtina vadovautis ir CK 1.127 – 1.130 straipsnių nuostatomis.

21Pagal bendrąją ieškinio senaties termino eigos pradžios nustatymo taisyklę ieškinio senaties terminas prasideda nuo teisės į ieškinį atsiradimo dienos, o teisė į ieškinį atsiranda nuo tos dienos, kurią asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie savo teisės pažeidimą (CK 1.127 str. 1 d.).

22Apeliacinės instancijos teismas sutinka su pirmosios instancijos teismo argumentais dėl ieškinio senaties terminio aiškinimo šioje situacijoje ir patvirtinta, kad ieškinio senaties terminas nėra praleistas, pripažįstant ieškinio senaties termino pabaigą 2012-08-28. Ieškovas ieškinį, kuriuo iš atsakovo prašo priteisti 2200 Lt teismui pateikė 2011-07-04, t.y nepasibaigus ieškinio senaties terminui, todėl nagrinėjamu atveju ieškinio senaties terminas netaikytinas.

23Teismų praktikoje suformuota nuostata, kad teismo pareiga pagrįsti priimtą procesinį spendimą neturėtų būti suprantama kaip reikalavimas detaliai atsakyti į kiekvieną argumentą, o apeliacinės instancijos teismas, nustatęs, jog žemesnės instancijos teismas tinkamai išaiškino bei pritaikė materialiosios bei proceso teisės normas, tinkamai įvertino byloje surinktus įrodymus ir nustatė faktines aplinkybes, kurios turi esminę reikšmę kilusio ginčo teisingam išsprendimui, – atmesdamas apeliacinį skundą, gali tiesiog pritarti šio teismo priimto sprendimo motyvams (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. spalio 5 d. nutartis c.b. Nr. 3K-3-382/2010; 2010 m. gruodžio 20 d. nutartis c.b. Nr. 3K-3-536/2010 ir kt.).

24Taigi, pirmosios instancijos teismui pagrįstai konstatavus, kad ieškovas nepraleido ieškininės senaties termino, o apeliacinės instancijos teismui sutinkant su tokiu aplinkybių aiškinimu, bei atsižvelgiant į tai, kad dalį skolos atsakovas sumokėjo, pirmosios instancijos teismas pagrįstai iš atsakovo priteisė 2.200 Lt skolos bei 5 proc. dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

25Kiti apelianto nurodyti argumentai nesudaro teisinės reikšmės, todėl apeliacinis teismas dėl jų nepasisako.

26Pažymėtina, kad tokios praktikos laikosi ir Lietuvos apeliacinis teismas (Lietuvos apeliacinio teismo 2013 m. balandžio 4 d. nutartis c.b. Nr. 2A-179/2013 ir kt.).

27Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 326 str. 1 d. p., teismas

Nutarė

28Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 2 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Ona Gasiulytė... 2. I. Ginčo esmė... 3. Ieškovas ieškiniu prašė priteisti iš atsakovo 2200 Lt skolos, 5 procentų... 4. Nurodė, kad tarp ieškovo ir atsakovo 2006-05-25 buvo sudaryta darbo sutartis.... 5. Atsakovas ieškinio nepripažino.... 6. Nurodė, kad ieškovas pareiškė ieškinį praleidęs Lietuvos Respublikos... 7. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 8. Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo sprendimu ieškinys buvo patenkintas... 9. Teismas nurodė, kad tarp šalių nėra ginčo dėl atsakovo prašomos... 10. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į apeliacinį skundą argumentai... 11. Atsakovas apeliaciniu skundu prašo panaikinti pirmosios instancijos teismo... 12. Nurodė, kad ieškovas nepateikė jokių pagrindžiančių įrodymų, kad... 13. Ieškovas atsiliepimo į apeliacinį skundą nepateikė.... 14. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 15. Apeliacinis skundas atmestinas... 16. CPK 320 str. 1 d. nustatyta, jog bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas... 17. Išnagrinėjusi šią bylą apeliacine tvarka, teisėjų kolegija nenustatė... 18. Apeliacinės instancijos teismas, nagrinėdamas apeliacinį skundą privalo... 19. DK 27 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad bendrasis ieškinio senaties terminas... 20. DK 27 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad ieškinio senačiai taikomos Civilinio... 21. Pagal bendrąją ieškinio senaties termino eigos pradžios nustatymo taisyklę... 22. Apeliacinės instancijos teismas sutinka su pirmosios instancijos teismo... 23. Teismų praktikoje suformuota nuostata, kad teismo pareiga pagrįsti priimtą... 24. Taigi, pirmosios instancijos teismui pagrįstai konstatavus, kad ieškovas... 25. Kiti apelianto nurodyti argumentai nesudaro teisinės reikšmės, todėl... 26. Pažymėtina, kad tokios praktikos laikosi ir Lietuvos apeliacinis teismas... 27. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 326 str. 1 d. p.,... 28. Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo 2011 m. lapkričio 2 d. sprendimą palikti...