Byla 2A-522/2013
Dėl žalos, susijusios su gyvybės atėmimu, atlyginimo, tretieji asmenys Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir likviduojama žemės ūkio bendrovė „Kyviškės“, priėmimo klausimą

1Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų: Danutės Gasiūnienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), Danutės Milašienės ir Donato Šerno, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi papildomos nutarties civilinėje byloje Nr. 2A-522/2013 pagal atsakovo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos teismo 2011 m. gruodžio 14 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovų J. B. ir A. B. ieškinį atsakovams Lietuvos Respublikai, Nacionalinei Žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos, Vilniaus rajono savivaldybės administracijai dėl žalos, susijusios su gyvybės atėmimu, atlyginimo, tretieji asmenys Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir likviduojama žemės ūkio bendrovė „Kyviškės“, priėmimo klausimą,

Nustatė

2Ieškovai kreipėsi į teismą, prašydami priteisti solidariai iš atsakovų 5 000 Lt ieškovui J. B. padarytą turtinę žalą ir ieškovams padarytą 750 000 Lt neturtinę žalą.

3Vilniaus apygardos teismas 2011 m. gruodžio 14 d. sprendimu ieškinį tenkino iš dalies – priteisė iš atsakovo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos ieškovui J. B. 30 000 Lt neturtinės žalos ir 3 400 Lt turtinės žalos atlyginimą, o ieškovei A. B. – 50 000 Lt neturtinės žalos atlyginimą; likusią ieškinio dalį atmetė; ieškinį atsakovams Lietuvos Respublikai, atstovaujamai Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinei Žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos atmetė; priteisė iš atsakovo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos ieškovui J. B. 2 500 Lt išlaidų advokato pagalbai apmokėti ir 289,85 Lt bylinėjimosi išlaidų į valstybės biudžetą.

4Lietuvos apeliacinis teismas 2013 m. kovo 20 d. nutartimi Vilniaus apygardos teismo 2011 m. gruodžio 14 d. sprendimą pakeitė. Sprendimo dalis, kuriomis iš atsakovo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos ieškovui J. B. priteistas 30 000 Lt neturtinės ir 3 400 Lt turtinės žalos atlyginimas bei bylinėjimosi išlaidos, o ieškovei A. B. – 50 000 Lt neturtinės žalos atlyginimas, panaikino ir šiose dalyse priėmė naują sprendimą – ieškinį atmetė. Kitas sprendimo dalis paliko nepakeistas.

5Vilniaus apygardos teismas 2011 m. gruodžio 14 d. sprendimu iš atsakovo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos buvo priteisęs 289,85 Lt bylinėjimosi išlaidų į valstybės biudžetą. Lietuvos apeliacinis teismas, pakeisdamas sprendimo dalį dėl žalos atlyginimo priteisimo iš Vilniaus rajono savivaldybės administracijos ir šią sprendimo dalį panaikindamas, nepasisakė dėl sprendimu iš Vilniaus rajono savivaldybės administracijos priteistų išlaidų į valstybės biudžetą.

6CPK 277 straipsnio 1 dalies 3 punkte numatyta, kad teismas, priėmęs byloje sprendimą, dalyvaujančių byloje asmenų pareiškimu ar savo iniciatyva gali priimti papildomą sprendimą, jeigu neišsprendė bylinėjimosi išlaidų ar jų dalies atlyginimo ar paskirstymo klausimo.

7CPK 93 straipsnio 5 dalyje numatyta, kad jeigu apeliacinės instancijos teismas ar kasacinis teismas, neperduodamas bylos iš naujo nagrinėti, pakeičia teismo sprendimą arba priima naują sprendimą, jis atitinkamai pakeičia bylinėjimosi išlaidų paskirstymą. Ginčo atveju atsakovo apeliacinis skundas patenkintas, ieškovų ieškinys atsakovui dėl žalos atlyginimo atmestas. Pagal CPK 96 straipsnio 2 dalį, jeigu ieškinys atmestas, bylinėjimosi išlaidos išieškomos į valstybės biudžetą iš ieškovo, kuris nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo neatleistas. Ieškovai nuo bylinėjimosi išlaidų šioje byloje atleisti pagal CPK 83 straipsnio 1 dalies 3 punktą. CPK 96 straipsnio 4 dalyje reglamentuota, kad jeigu abi šalys nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo atleistos, bylinėjimosi išlaidos apmokamos iš valstybės biudžeto lėšų. Nagrinėjamu atveju patenkinus atsakovo apeliacinį skundą ir ieškovų ieškinį atsakovui atmetus, pastarajam nekyla pareiga sumokėti bylinėjimosi išlaidas valstybei, o ieškovai nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo yra atleisti, todėl išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, atlyginamos iš valstybės biudžeto. Dėl šių priežasčių Vilniaus apygardos teismo 2011 m. gruodžio 14 d. sprendimo dalis, kuria iš atsakovo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos į valstybės biudžetą priteistos 289,85 Lt bylinėjimosi išlaidos, naikintina.

8Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 277 straipsniu,

Nutarė

9Panaikinti Vilniaus apygardos teismo 2011 m. gruodžio 14 d. sprendimo dalį, kuria iš atsakovo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos į valstybės biudžetą priteistos 289,85 Lt bylinėjimosi išlaidos.

Proceso dalyviai
Ryšiai