Byla e2-1615-642/2016
Dėl testamento pripažinimo negaliojančiu

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Danutė Žvinklytė, dalyvaujant teismo posėdžių sekretorei Joanai Runelienei, ieškovui E. K., ieškovų B. K. ir E. K. atstovei advokatei Svietlanai Baracevičienei, ieškovo E. K. atstovei Vidai Bronislavai Šablonskienei, atsakovui S. J. (S. J.), atsakovo atstovui advokato padėjėjui Mariui Cechanavičiui, trečiajam asmeniui nepareiškiančiam savarankiškų reikalavimų Klaipėdos miesto 8-ajajm notaro biuro notarei Birutei Vinogradovienei, teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovų B. K. ir E. K. ieškinį atsakovui S. J., tretiesiems asmenims nepareiškiantiems savarankiškų reikalavimų Klaipėdos miesto 8-ajajm notaro biurui ir Klaipėdos miesto 10-ajam notarų biurui, dėl testamento pripažinimo negaliojančiu,

Nustatė

2ieškovai kreipėsi į teismą, prašydami ( - ) O. K. sudarytą testamentą, patvirtintą Klaipėdos miesto 8-ajame notarų biure, pripažinti negaliojančiu Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.89 straipsnio pagrindu. Nurodė, kad ( - ) mirė ieškovų motina O. K.. Po jos mirties liko nekilnojamasis turtas, t.y. butas, adresu ( - ) bei žemės sklypas, esantis ( - ). Po ieškovų motinos mirties, ieškovai kreipėsi į Klaipėdos m. 10-ajį notarų biurą dėl palikimo priėmimo, tačiau notarų biure jiems buvo paaiškinta, jog yra sudarytas testamentas. Iš ieškovų senelės Vidos Šablonskienės ieškovai sužinojo, kad šis testamentas galimai yra surašytas jų motinos sugyventinio atsakovo S. E. vardu. Ieškovų tėvai išsituokė ( - ) metais. Tačiau faktiškai tėvai ir po skyrybų gyveno kartu iki pat tėvo mirties ( - ). Po tėvo mirties į ieškovų tėvų namus pradėjo vaikščioti atsakovas, o vėliau jis ten ir apsigyveno. Kadangi atsakovas vartojo alkoholį, tarp ieškovų ir atsakovo nuolat kildavo konfliktai. Atsakovas nuolat įkalbinėdavo ieškovų motiną parduoti žemės sklypą ar perrašyti butą jam, bet ieškovų motina, ieškovams girdint, niekada su tokiais atsakovo įkalbinėjimais nesutiko, taip pat kaip ir nesutiko su juo susituokti. Ieškovų motina nepasitikėjo atsakovu, nes pastarasis pastoviai girtavo. 2012 metais ieškovas B. K. grįžo iš Londono slaugyti motinos, kuri lūžo koją. 2014 m. ieškovų motina susilaužė petį, jos sveikata blogėjo, ji gėrė daug vaistų ir jų paveikta daug miegojo. 2014 m. sausio 29 d. ieškovų motinai buvo atlikta operacija, o 2015 m. gegužės mėnesį ieškovų motina buvo hospitalizuota Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. 2015 m. liepos 11 d. ieškovų motina paskambino savo motinai Vidai Bronislavai Šablonskienei, kuriai pasakė, kad su ja kalbasi paskutinį kartą ir tą pačią dieną buvo hospitalizuota ligoninėje, kurioje mirė. Atsakovas sąmoningai nekvietė ieškovų motinai greitosios medicininės pagalbos. Į įvykio vietą atvykę medicinos darbuotojai priekaištavo, kad per vėlai iškviesta medicininė pagalba, todėl ligonės nepavyko išgelbėti. Atsakovas į ieškovų motinos laidotuves atvyko girtas.

3Atsakovas atsiliepimu į ieškinį su ieškinio reikalavimais nesutiko. Nurodė, kad ieškovams Lietuvos Respublikos 1.89 straipsnio pagrindu, pateikusiems ieškinį dėl testamento negaliojimo, tenka pareiga įrodyti, kad testamento sudarymo metu ieškovų motina buvo tokios būsenos, kuri neleido jai adekvačiai įvertinti situacijos ir priimti jos valią atitinkančio sprendimo dėl paliekamo turto. Ieškovai pateikė išrašą iš medicininių dokumentų – epikrizę ir istoriją apie velionės gydimą stacionare. Minėti medicininiai dokumentai neįrodo, kad testamento sudarymo ir jo tvirtinimo metu buvo aplinkybės atitinkančios Lietuvos Respublikos 1.89 straipsnyje nustatytus kriterijus. Epikrizės išraše yra nustatyta pagrindinė ligos diagnozė – kriptogeninė aktyvi dekompensuota kepenų cirozė CHILD B klasė. Pagrindinės ligos galimos komplikacijos - portinės hipertenzijos sindromas: stemplės venų varikozė, ascitas. Stemplės venų varikozė yra nenormalūs, išsiplėtusios venos apatinėje dalyje stemplė- tai vamzdelis, jungiantis gerklę ir skrandį. Ši komplikacija atsiranda ligoniams sergantiems sunkia kepenų liga. Ascitas - tai yra lyga kurios požymiai yra nenormalus skysčių kaupimasis po (papilvės) pilvo ertme. Taigi nei viena iš nurodytų kepenų ligos komplikacijų nėra susijusi su žmogaus psichiniais sutrikimais kurie galėtų turėti įtakos žmogaus psichinei būklei. Ieškovų motinos mirties liudijime nurodyta mirties priežastis pažymėta kodu — K74.6, kuri reiškia, kad velionė mirė nuo kepenų cirozės. Darbingumo lygio pažymoje nurodyta darbingumo lygio priežastis Nr. 27.1, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. kovo 21 d. įsakymo Nr. A1-78/V-179,1-ojo priedo lentelėje, minėtu kodu Nr. 27.1. yra įtvirtinta ligos arba būklės reikšmė kuri susijusi su regos sutrikimais ir neturi nieko bendro su psichikos sutrikimais. Akivaizdu, kad nėra nei vieno medicininio įrašo kuris leistų daryti išvadą, kad ieškovų motinai apskritai turėjo psichikos sutrikimų. Faktas, kad ieškovų motina savo turtą testamentu paliko savo artimam gyvenimo draugui atsakovui sudaro prielaidas, kad santykiai tarp ieškovų ir jų mamos nebuvo patys artimiausi. Ieškovų motina teikė prašymą Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai, kad būtų panaikinta ieškovo B. K. gyvenamosios vietos deklaracija ir ne be pagrindo, o dėl netinkamo minėto sūnaus gyvenimo būdo. Ieškovas B. K. nuolat girtavo, tikėtina ir neturėjo nuolatinio darbo, buvo baustas ne už vieną administracini teisės pažeidimą, nuolat turėjo skolų, kas paneigia ieškovų ieškinyje teiginius, kad ieškovai visapusiškai rūpinosi savo mama. Nepagrįsti ieškovų teiginiai, kad atsakovas vartoja alkoholį, nes pateikti dokumentai apie atsakovo darbą, jo specifiką, charakteristiką bei duomenys apie atsakovo pajamas. Atsakovas visą laiką rūpinosi ieškovų motina, mokėjo buto mokesčius, pirkdavau maistą ir kt.

4Tretieji asmenys nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų nepateikė atsiliepimo į ieškinį.

5Dėl savo veiksmų reikšmės negalėjusio suprasti fizinio asmens sudaryto sandorio pripažinimo negaliojančiu

6Ieškovai reikalauja pripažinti negaliojančiu ( - ) O. K. sudarytą testamentą, patvirtintą Klaipėdos miesto 8-ajame notarų biure, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.89 straipsnio pagrindu, t.y. tai, kad O. K., pasirašydama minėtą testamentą, negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti.

7Iš bylos duomenų nustatyta, kad ( - ) mirė ieškovų motina O. K.. Iki ieškovų motinos mirties jai buvo nustatytas 40 procentų darbingumo lygis, o nedarbingumo 60 procentų dėl ligos 27.1. Ieškovų motina turėjo daiktines teises į nekilnojamąjį turtą, butą, esantį ( - ) bei žemės sklypas, esantis ( - ). ( - ) ieškovų motina sudarė testamentą, kuriuo patvarkė visa savo turtą po jos mirties perduoti atsakovui. Nuo 2015 m. sausio 28 d. iki 2015 m. vasario 4 d. ieškovų motina buvo hospitalizuota Klaipėdos universitetinėje ligoninėje traumatologijos skyriuje, diagnozė kairiojo peties ankštumas. Nuo 2015 m. gegužės 2 d. iki 2015 m. gegužės 7 d. ieškovų motina buvo hospitalizuota Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, pagrindinė liga - kriptogeninė aktyvi dekompensuota kepenų cirozė CHILD B klasė, kompilkacijos - portinės hipertenzijos sindromas: stemplės venų varikozė, ascitas. Ieškovų motina nuo 2003 m. spalio 27 d. iki 2007 m. rugpjūčio 27 d. ambulatoriškai gydėsi Klaipėdos psichikos sveikatos centre, diagnozė sunkios depresijos epizodas be psichozių simptomų. Atsakovas dirba ( - ) vyr. mechaniko pareigose. Atsakovo darbdavys atsakovą charakterizuoja teigiamai. Ieškovų motinos iniciatyva ( - ) Klaipėdos civilinės metrikacijos ir registracijos skyrius panaikino ieškovo B. K. gyvenamosios vietos deklaravimo ieškovų motinos gyvenamosiose patalpose, duomenis. Ieškovui B. K. pastoviai skiriamos administracinės nuobaudos pagal Lietuvos Respublikos administracinio teisės pažeisimo kodekso 178 straipsnio 3 dalį. 2016 m. balandžio 7 d. ieškovas B. K. dingo be žinios.

8Testamentas – tai asmeninis, vienašalis, rašytinis, įstatymo nustatyta tvarka testatoriaus sudarytas sandoris, kurio teisiniai padariniai atsiranda tik testatoriui mirus. Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.15 straipsnio 2 dalį testamentą gali sudaryti tik veiksnus asmuo, kuris suvokia savo veiksmų reikšmę ir pasekmes. Tai yra testamento negali sudaryti pilnamečiai asmenys, kurie negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, nors jie ir nėra teismo pripažinti neveiksniais arba jų veiksnumas neapribotas. Sudarytas testamentas gali būti nuginčijamas (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.17 straipsnis). Tuo atveju, kai ginčijamas testamentas, kurio sudarymo metu testatoriaus atžvilgiu nebuvo galiojančio teismo sprendimo dėl jo pripažinimo neveiksniu, toks testamentas gali būti pripažintas negaliojančiu (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.78 straipsnio 2 dalis, 4 dalis, 5.16 straipsnio 2 dalis.) Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.89 straipsnio pagrindu. Sandorių negaliojimo instituto paskirtis – siekti, kad civiliniuose santykiuose būtų užtikrintas teisėtumas. Kita vertus, įstatymų leidėjas, nustatydamas sandorių negaliojimo pagrindus, siekia užtikrinti sandorių ir jų pagrindu susiklosčiusių civilinių teisinių santykių stabilumą, apginti civilinių teisinių santykių subjektų teises, įgytas sandorių pagrindu. Taigi sandorių negaliojimo institutas turi ir kitą paskirtį – užtikrinti civilinių teisinių santykių stabilumą, įgytų teisių ilgaamžiškumą ir jų gerbimą. Dėl to sandorio pripažinimas negaliojančiu be pakankamo teisinio pagrindo šiam stabilumo tikslui prieštarautų. Mirusiojo asmens testamente išreikšta valia turi būti ypač gerbtina, todėl testamento pripažinimas negaliojančiu galimas tik išskirtiniais atvejais. Jeigu nagrinėjant ieškinio reikalavimą dėl testamento pripažinimo negaliojančiu Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.89 straipsnio pagrindu nustatoma, kad testatorius testamento sudarymo metu buvo socialiai orientuotas, pats suformavo savo valią bei ją išreiškė ir nėra tos valios įforminimo trūkumų, tai sandoris turėtų būti išsaugomas. Pasisakydamas dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.89 straipsnio aiškinimo ir taikymo, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra nurodęs, kad teismai, nagrinėdami ieškinį dėl sandorio pripažinimo negaliojančiu, kai sandorį sudarė fizinis asmuo, negalėjęs suprasti savo veiksmų reikšmės, turi atsižvelgti į duomenis apie šio asmens būseną sandorio sudarymo metu ir sudaryto sandorio turinį (sandorio naudingumą ar žalingumą, pagrįstumą ir kt.). Asmens būseną, kaip juridinį faktą, gali patvirtinti teismo psichiatrinė ekspertizė, tačiau teismas privalo vertinti ir kitus įrodymus, patvirtinančius ar paneigiančius tam tikrą asmens būseną sandorio sudarymo metu. Kiekvieno sandorio būtini elementai yra subjektai, jų valia ir valios išreiškimas, sandorio turinys ir forma. Kad sandoris galiotų, įstatymo reikalavimus turi atitikti visi jo elementai. Testamento atveju itin reikšmingas sandorio elementas – testatoriaus valia, t. y. ar testamento turinys atitinka palikėjo valią (Lietuvos Aukščiausiojo teismo 2007 m. sausio 12 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-20/2007; 2010 m. lapkričio 12 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-443/2010; 2009 m. birželio 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-278/2009; 2009 m. lapkričio 4 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-421/2009).

9Sprendžiant ieškovų reikalavimą dėl testamento nuginčijimo, teismas remiasi trečiojo asmens nepareiškiančio savarankiškų reikalavimų Klaipėdos miesto 8-ojo notarų biuro notarės Birutės Vinogradovienės paaiškinimais, duotais teismo posėdžio metu, kuri nurodė, kad testamento sudarymo metu O. K. veiksnumas apribotas nebuvo, abejonių dėl O. K. gebėjimo suvokti atliekamų veiksmų esmę nekilo. O. K. savo valią išreiškė aiškiai, nedviprasmiškai. Abejoti šio trečiojo asmens paaiškinimas nėra pagrindo, nes notarė vykdo jai valstybės pavestas funkcijas ir ji neturi jokio suinteresuotumo šioje byloje. Be to, ir ieškovai neskundė notarės veiksmų, preziumuodami juos teisėtais.

10Sprendžiant ieškovų reikalavimą, teismas remiasi ir kitu įrodymu, t.y. liudytojos, kurią į teismo posėdį kvietė ieškovai, Sveikatos priežiūros centro apylinkės gydytojos V. O. T. parodymais. Ši liudytoja parodė, kad O. K. buvo jos pacientė nuo 2007 metų. Pradžioje O. K. kreipėsi dėl bronchito, cukrinio diabeto, lanakėsi retai 1 kartą per pusmetį. 2015 metai po traumos išryškėjo skausmai petyje, operuota, skirta reabilitacija, nukreipta pas chirurgą. 2015 m. balandžio mėnesį pablogėjo O. K. sveikatos būklė, O. K. tapo anemiška, silpna, įtarta kepenų vėžys, cirozė, todėl nukreipta gydytis į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Po dviejų savaičių pacientės būklė pagerėjo, ji tapo linksmensė, teigiama dinamika. O. K. mirė, liudytojai atostogaujant. Iš medicininių išrašų liudytoja sužinojo, kad O. K. mirė staiga dėl stemplės kraujavimo, kuri būdinga kepenų cirozės diagnozei. Liudytoja kategoriškai paneigė ieškovų argumentą, kad O. K. piktnaudžiavo alkoholiniais gėrimais.

11Ieškovų argumentą, kad O. K. ir atsakovas piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais paneigė ir kitas ieškovų kviestas liudytojas A. N.. Šis liudytojas parodė, kad gyvena tame pačiame name toje pačioje laiptinėje su O. K. ir atsakovu. O. K. sirgo cukriniu diabetu, ją buvo ištikęs insultas, bet kada tai buvo, nežino. Kai O. K. mirė, atsakovas pakvietė liudytoją padėti. Liudytojas nematė, kad O. K. būtų piktnaudžiavusi alkoholiniais gėrimais.

12Liudytoja D. S., ieškovų teta, parodė, kad retai bendravo su O. K., bet žinojo, kad O. K. piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais. Be to, liudytoja nurodė, kad neturi atminties.

13Dėl liudytojų parodymų, kaip įrodinėjimo priemonės teismas pasisako taip. Civilinės bylos nagrinėjimo metu apklausiami kaip liudytojai asmenys veikia savo vardu, o ne atstovauja kitam asmeniui, jie asmeniškai įspėjami dėl atsakomybės už melagingų parodymų davimą. Nors nepaneigiama, kad jie gali būti suinteresuoti duoti parodymus vienos iš šalių arba byloje dalyvaujančių asmenų naudai, bet dėl to jie negali būti laikomi to asmens atstovais, jeigu nėra materialinių ar procesinių atstovavimo santykių. Ta aplinkybė, kad asmuo apklausiamas kaip liudytojas gali būti suinteresuotas duoti vienam asmeniui palankius parodymus, nėra pagrindas atsisakyti apklausti asmenį kaip liudytoją, o jo duotų parodymų nevertinti kaip įrodymų šaltinio – įrodinėjimo priemonės, o joje esančių faktinių duomenų kaip įrodymų. Aplinkybės dėl asmens santykių su bylos dalyviais, dėl jų prigimties ir pobūdžio yra išsiaiškinamos liudytojo apklausos metu (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 192 straipsnio 5 dalis), jos yra svarbios vertinant įrodymus – asmens pateiktus faktinius duomenis. Šios aplinkybės nėra pagrindas vertinti apklausiamą kaip liudytoją asmenį kaip dalyvaujančio byloje asmens atstovą ir dėl to atsisakyti jį apklausti ar jo parodymų neįvertinti teismo procesiniame dokumente. Kadangi liudytojų parodymai ir jų pateikimas yra subjektyvaus pobūdžio, tai aplinkybės, kad asmuo tarnybos, darbo, asmeniniais, draugystės, verslo ar kitokiais ryšiais yra susijęs su dalyvaujančiais byloje asmenimis gali sudaryti pagrindą teismui vertinti liudytojų parodymus kaip nepatikimus. Ši išvada turi būti daroma pagal liudytojų parodymų turinį, visų byloje esančių įrodymų visumą (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 185 straipsnis) ir turi būti motyvuota.

14Vadovaudamasi išdėstytu, teismas daro išvada, kad liudytojos D. S., susijusių su ieškovais artimais giminystės ryšiais parodymai negali būti laikomi patikimais, nes pripažinus testamentą negaliojančiu, O. K. turtą pagal įstatymą paveldėtų ieškovai, kitaip tariant, ieškovai gautų turtinę naudą. Ir priešingai, teismas daro išvadą, kad liudytojų V. O. T. ir A. N. parodymai yra patikimi, nes jie neturi jokio suinteresuotumo dėl testamento pripažinimo negaliojančiu.

15Šalių paaiškinimų, kaip įrodinėjimo priemonės pagrindinė ypatybė ta, kad šalys yra teisiškai suinteresuoti bylos baigtimi, todėl jų pateikiami jiems žinomų reikšmingų bylos aplinkybių paaiškinimai pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 186 straipsnio ketvirtąją dalį turi būti tikrinami ir vertinami teismo kartu su kitais byloje esančiais įrodymais. Tačiau kartu šie asmenys geriausiai žino bylos aplinkybes iki jos teisminio nagrinėjimo. Taigi bylos šalių paaiškinimų išsamumas ir teisingumas turi ypatingą reikšmę greitam ir operatyviam bylos teisiniam išnagrinėjimui. Taip pat ši įrodinėjimo priemonė turi didelę reikšmę šalių dispozityvumo principo įgyvendinimui, nes aiškindama bylos aplinkybes šalis siekia įrodyti savo reikalavimų pagrįstumą ir sau palankaus teismo sprendimo.

16Ieškovai ieškinyje nurodo, kad apie mamos surašytą testamentą sužinojo iš senelės Vidos Bronislavos Šablonskienės, tačiau ieškovas E. K. teismo posėdžio metu nurodė, kad apie testamento surašymą sužinojo iš mamos draugės per laidotuves.

17Ieškovai ieškinyje nurodė, kad jų motina, sudarydama testamentą, nebegalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės dėl piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais, tačiau šiuos argumentus paneigė ne tik liudytojų V. O. T. ir A. N. parodymai, bet ir rašytiniai įrodymai, t.y. medicininiai dokumentai. Išanalizavus visų byloje pateiktų ieškovų motinos medicininių dokumentų turinį, teismas nenustatė, kad ieškovų motina turėjo psichinių ligų požymius, piktnaudžiavo alkoholiniais gėrimais. Vienintelis dokumentas, t.y. Klaipėdos psichikos sveikatos centro pažyma, įrodo tik vieną aplinkybę, kad ieškovų motina nuo 2003 m. spalio 27 d. iki 2007 m. rugpjūčio 27 d. ambulatoriškai gydėsi Klaipėdos psichikos sveikatos centre, diagnozė sunkios depresijos epizodas be psichozių simptomų. Nesant duomenų apie tolesnį ieškovų motinos gydymąsi Klaipėdos psichikos sveikatos centre, tesimas negali konstatuoti, kad ieškovų motiną, 2015 metų balandžio 30 d. sirgo psichinėmis ligomis.

18Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 197 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta nuostata, pagal kurią dokumentai, išduoti valstybės ir savivaldybių institucijų, taip pat kitų valstybės įgaliotų asmenų, neviršijant jiems nustatytos kompetencijos bei laikantis atitinkamiems dokumentams keliamų formos reikalavimų, laikomi oficialiais rašytiniais įrodymais ir turi didesnę įrodomąją galią (prima facie). Aplinkybės, nustatytos oficialiuose rašytiniuose įrodymuose, laikomos visiškai įrodytomis, iki jos bus paneigtos kitais byloje esančiais, išskyrus liudytojų parodymus, įrodymais. Pagal šias nuostatas rašytinis įrodymas gali būti teismo pripažintas oficialiu (prima facie) tik esant tokioms sąlygoms: 1) jis turi būti išduotas valstybės ar savivaldybės institucijos ar kitų įstatyme išvardytų subjektų; 2) įstatyme nurodyti subjektai, išduodami oficialų dokumentą, neviršijo savo kompetencijos; 3) dokumentas atitinka teisės aktų nustatytus jo formos ir turinio reikalavimus; 4) jame pateikta informacija yra pakankama nustatyti įrodinėjimo dalyką sudarančias aplinkybes.

19Remiantis minėta teisės norma, teigtina, kad medicininiai dokumentai turi (prima facie) galią, o iš jų nenustatyta, jog ieškovų motina turėjo psichikos sutrikimų požymių, todėl nėra pagrindo daryti išvados, kad O. K., pasirašydama testamentą, dėl piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais sirgo psichinėmis ligomis ir dėl negalėjo suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti.

20Liudytojo A. N. parodymais paneigtinas ieškovų argumentas, kad atsakovas taip pat piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais. Ieškovų argumentą, kad atsakovas taip pat piktnaudžiavo alkoholiniais gėrimais paneigia ir byloje pateikti įrodymai, t.y. atsakovo darbo sutartis, charaktristika. Teismas netiki, kad atsakovo darbo pobūdis (dirba laivo vyr. mechaniku), leistų atsakovui piktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais. Svarbu pažymėti tai, kad ieškovai akcentuoja ieškovų motinos ir atsakovo piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais, aplinkybes, kai tuo tarpu ieškovas E. K. nuo 2006 metų dirba ir gyvena ( - ) ir tik retsykiais grįžta į Lietuvą. Iš ieškinio argumentų matyti, kad ir kitas ieškovas B. K. gyveno ( - ), o jam grįžus gyventi pas ieškovų motina, pastarosios iniciatyva Klaipėdos civilinės metrikacijos ir registracijos skyrius panaikino ieškovo B. K. gyvenamosios vietos deklaravimo ieškovų motinos gyvenamosiose patalpose, duomenis. Priešingai, iš bylos duomenų matyti, kad pats ieškovas B. K. pastoviai piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais.

21Remiantis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 12 straipsnyje įtvirtintu rungimosi principu, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 178 straipsnyje apibrėžta įrodinėjimo pareigos civiliniame procese paskirstymo tvarka, bylai reikšmingas aplinkybes privalo įrodyti tas proceso dalyvis, kuris atitinkamomis aplinkybėmis grindžia savo procesinę poziciją.

22Šiuo atveju ieškovai privalėjo įrodyti aplinkybes, kurios paneigtų O. K. valios sudaryti ginčijamą sandorį elementą.

23Remdamasis byloje surinktais įrodymais ir minėtomis teisės normomis, teismas daro išvadą, jog ieškovai nepaneigė O. K. valios sudaryti ginčijamą sandorį elementą, todėl ieškovų reikalavimas pripažinti negaliojančiu 2015 m. balandžio 30 d. O. K. sudarytą testamentą, patvirtintą Klaipėdos miesto 8-ajame notarų biure, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.89 straipsnio pagrindu negali būti tenkintinas, kaip nepagrįstas ir neįrodytas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 270 straipsnis).

24Dėl ieškovų prašymo paskirti pomirtinę teismo psichiatrijos ekspertizę.

25Ieškovai pateikė prašymą paskirti O. K. pomirtinę teismo psichiatrijos ekspertizę. Atsakovas nesutiko su šiuo ieškovų prašymu.

26Ekspertizės skyrimo pagrindas yra poreikis išsiaiškinti tam tikrus bylai reikšmingus klausimus, į kuriuos negali būti atsakyta be specialiųjų mokslo, medicinos žinių.

27Minėta, teismas nustatė, kad laikotarpiu nuo 2003 m. spalio 27 d. iki 2007 m. rugpjūčio 27 d. ieškovų motina ambulatoriškai gydėsi Klaipėdos psichikos sveikatos centre, diagnozė sunkios depresijos epizodas be psichozių simptomų. Duomenų apie vėlesnį ieškovų motinos gydymąsi Klaipėdos psichikos sveikatos centre, nenustatyta. Primintina, kad testamentas sudarytas 2015 metų balandžio 30 d. Ieškovų nurodomi sveikatos sutrikimai dėl piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais turėjo būti pastebėti aplinkinių žmonių – atsakovo darbdavio, ieškovų motinos ir atsakovo kaimynų, ieškovų motinos šeimos gydytojos, sveikatos priežiūros specialistų, pagaliau, pačių ieškovų, tačiau byloje tokių aplinkybių nenustatyta, ieškovai į bylą nepateikė tai pagrindžiančių įrodymų (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 179 straipsnis). Priešingai, byloje nustatytos aplinkybės paneigiančios ieškovų motinos piktnaudžiavimo alkoholiniais gėrimais bei sirgimą psichinėmis ligomis faktus.

28Remiantis išdėstytu, teismas neturi jokio faktinio pagrindo skirti O. K. pomirtinę teismo psichiatrijos ekspertizę, todėl šis prašymas atmestinas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 212, 245 straipsniai).

29Pažymėtina, kad be pagrindo paskyrus pomirtinę teismo psichiatrijos ekspertizę, būtų užvilkintas bylos nagrinėjimas.

30Teisminė gynyba yra tuo veiksmingesnė, kuo greičiau išnagrinėjama civilinė byla. Todėl neatsitiktinai kaip vieną iš pagrindinių sąžiningo teismo proceso principų elementų Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnio 1 dalis numato žmogaus teisę į tai, kad jo byla būtų išnagrinėta per protingą laiką. Atitinkami civilinio proceso tikslas – kuo greičiau atkurti tarp šalių teisinę taiką. Norint pasiekti šį tikslą, tiek teismas, tie šalys privalo siekti, kad byla būtų išnagrinėta operatyviai. Civilinio proceso paskirtis – užtikrinti greitą ir teisingą privačių ginčų išsprendimą.

31Dėl bylinėjimosi išlaidų

32Kadangi ieškovų ieškinys atmestinas, jiems bylinėjimosi išlaidos nepriteistinos (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93 straipsnio 1 dalis).

33Atsakovas pateikė pinigų priėmimo kvitą dėl 1000,00 Eur bylinėjimosi išlaidų advokato padėjėjo pagalbai apmokėti. Atsižvelgiant į bylos sudėtingumą, atsakovo teiktų įrodymų apimtį, atsakovui iš ieškovų lygiomis dalimis priteistinos 1000,00 Eur bylinėjimosi išlaidos advokato padėjėjo pagalbai apmokėti (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 98 straipsni).

34Dėl užstato grąžinimo

35Kadangi liudytojai nepareikalavo sumokėti išlaidas, už jų atitraukimą nuo tiesioginio darbo, grąžintini ieškovui B. K. 2015 m. kovo 15 d. AB „Lietuvos paštas“ (perlaidos Nr. PP609727) (2016 m. kovo 16 d. „Swedbank“, AB mokėjimo nurodymo unikalus mokėjimo kodas 1983777) sumokėtas 100,00 Eur užstatas ir 2016 m. balandžio 1 d. AB „Lietuvos paštas“ (perlaidos Nr. PP626181) ) (2016 m. balandžio 4 d. „Swedbank“, AB mokėjimo nurodymo unikalus mokėjimo kodas 2002313) sumokėtas 100,00 Eur užstatas į Klaipėdos miesto apylinkės teismo sąskaitą (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 89, 90, 91straipsniai).

36Kadangi ieškovas B. K. sumokėjo du užstatus galimos liudytojų išlaidoms padengti, per AB „Lietuvos paštas“ ir jam grąžintini užstatai, ieškovas B. K. įpareigotinas teismui nurodyti sąskaitos, į kurią turi būti grąžinami užstatai, numerį.

37Dėl laikinųjų apsaugos priemonių

382016 m. sausio 5 d. nutartimi teismas ieškovų reikalavimų įvykdymo užtikrinimui taikė laikinąsias apsaugos priemones - sustabdyti paveldėjimo bylą, užvestą Klaipėdos miesto 10-ajame notarų biure dėl paveldėjimo po O. K., a.k. ( - ) mirties ir uždrausti Klaipėdos miesto 10-ajam notarų biurui išduoti paveldėjimo teisės liudijimą dėl O. K. turto paveldėjimo iki bus išnagrinėta civilinė byla Nr. e2-1615-642/2016. Taikytos laikinosios apsaugos priemonės paliktinos galioti iki teismo sprendimo įsiteisėjimo (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 150 straipsnio 2 dalis).

39Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 89, 90, 91, 93, 98, 150, 259, 260, 265, 270, straipsniais, teismas

Nutarė

40ieškinį atmesti.

41Priteisti iš ieškovo B. K. atsakovui 500,00 Eur bylinėjimosi išlaidų advokato padėjėjo pagalbai apmokėti.

42Priteisti iš ieškovo E. K. atsakovui 500,00 Eur bylinėjimosi išlaidų advokato padėjėjo pagalbai apmokėti.

432015 m. sausio 5 d. nutartimi taikytas laikinąsias apsaugos priemones - sustabdyti paveldėjimo bylą, užvestą Klaipėdos miesto 10-ajame notarų biure dėl paveldėjimo po O. K., a.k. ( - ) mirties ir uždrausti Klaipėdos miesto 10-ajam notarų biurui išduoti paveldėjimo teisės liudijimą dėl O. K. turto paveldėjimo iki bus išnagrinėta civilinė byla Nr. e2-1615-642/2016, palikti galioti iki teismo sprendimo įsiteisėjimo.

44Grąžinti ieškovui B. K. 2015 m. kovo 15 d. AB „Lietuvos paštas“ (perlaidos Nr. PP609727) (2016 m. kovo 16 d. „Swedbank“, AB mokėjimo nurodymo unikalus mokėjimo kodas 1983777) sumokėtą 100,00 Eur užstatą ir 2016 m. balandžio 1 d. AB „Lietuvos paštas“ (perlaidos Nr. PP626181) ) (2016 m. balandžio 4 d. „Swedbank“, AB mokėjimo nurodymo unikalus mokėjimo kodas 2002313) sumokėtą 100,00 Eur užstatą į Klaipėdos miesto apylinkės teismo sąskaitą.

45Įpareigoti ieškovą B. K. iki 2016 m. gegužės 12 d. teismui nurodyti sąskaitos, į kurią turi būti grąžinami užstatai, numerį.

46Įpareigoti Klaipėdos miesto apylinkės teismo finansų skyrių grąžinti ieškovui B. K. 2015 m. kovo 15 d. AB „Lietuvos paštas“ (perlaidos Nr. PP609727) (2016 m. kovo 16 d. „Swedbank“, AB mokėjimo nurodymo unikalus mokėjimo kodas 1983777) sumokėtą 100,00 Eur užstatą ir 2016 m. balandžio 1 d. AB „Lietuvos paštas“ (perlaidos Nr. PP626181) ) (2016 m. balandžio 4 d. „Swedbank“, AB mokėjimo nurodymo unikalus mokėjimo kodas 2002313) sumokėtą 100,00 Eur užstatą į Klaipėdos miesto apylinkės teismo sąskaitą.

47Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Ryšiai
1. Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Danutė Žvinklytė, dalyvaujant... 2. ieškovai kreipėsi į teismą, prašydami ( - ) O. K. sudarytą testamentą,... 3. Atsakovas atsiliepimu į ieškinį su ieškinio reikalavimais nesutiko.... 4. Tretieji asmenys nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų nepateikė... 5. Dėl savo veiksmų reikšmės negalėjusio suprasti fizinio asmens sudaryto... 6. Ieškovai reikalauja pripažinti negaliojančiu ( - ) O. K. sudarytą... 7. Iš bylos duomenų nustatyta, kad ( - ) mirė ieškovų motina O. K.. Iki... 8. Testamentas – tai asmeninis, vienašalis, rašytinis, įstatymo nustatyta... 9. Sprendžiant ieškovų reikalavimą dėl testamento nuginčijimo, teismas... 10. Sprendžiant ieškovų reikalavimą, teismas remiasi ir kitu įrodymu, t.y.... 11. Ieškovų argumentą, kad O. K. ir atsakovas piktnaudžiauja alkoholiniais... 12. Liudytoja D. S., ieškovų teta, parodė, kad retai bendravo su O. K., bet... 13. Dėl liudytojų parodymų, kaip įrodinėjimo priemonės teismas pasisako taip.... 14. Vadovaudamasi išdėstytu, teismas daro išvada, kad liudytojos D. S.,... 15. Šalių paaiškinimų, kaip įrodinėjimo priemonės pagrindinė ypatybė ta,... 16. Ieškovai ieškinyje nurodo, kad apie mamos surašytą testamentą sužinojo... 17. Ieškovai ieškinyje nurodė, kad jų motina, sudarydama testamentą,... 18. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 197 straipsnio 2 dalyje... 19. Remiantis minėta teisės norma, teigtina, kad medicininiai dokumentai turi... 20. Liudytojo A. N. parodymais paneigtinas ieškovų argumentas, kad atsakovas taip... 21. Remiantis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 12 straipsnyje... 22. Šiuo atveju ieškovai privalėjo įrodyti aplinkybes, kurios paneigtų O. K.... 23. Remdamasis byloje surinktais įrodymais ir minėtomis teisės normomis, teismas... 24. Dėl ieškovų prašymo paskirti pomirtinę teismo psichiatrijos ekspertizę.... 25. Ieškovai pateikė prašymą paskirti O. K. pomirtinę teismo psichiatrijos... 26. Ekspertizės skyrimo pagrindas yra poreikis išsiaiškinti tam tikrus bylai... 27. Minėta, teismas nustatė, kad laikotarpiu nuo 2003 m. spalio 27 d. iki 2007 m.... 28. Remiantis išdėstytu, teismas neturi jokio faktinio pagrindo skirti O. K.... 29. Pažymėtina, kad be pagrindo paskyrus pomirtinę teismo psichiatrijos... 30. Teisminė gynyba yra tuo veiksmingesnė, kuo greičiau išnagrinėjama... 31. Dėl bylinėjimosi išlaidų... 32. Kadangi ieškovų ieškinys atmestinas, jiems bylinėjimosi išlaidos... 33. Atsakovas pateikė pinigų priėmimo kvitą dėl 1000,00 Eur bylinėjimosi... 34. Dėl užstato grąžinimo ... 35. Kadangi liudytojai nepareikalavo sumokėti išlaidas, už jų atitraukimą nuo... 36. Kadangi ieškovas B. K. sumokėjo du užstatus galimos liudytojų išlaidoms... 37. Dėl laikinųjų apsaugos priemonių... 38. 2016 m. sausio 5 d. nutartimi teismas ieškovų reikalavimų įvykdymo... 39. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 89, 90, 91, 93,... 40. ieškinį atmesti.... 41. Priteisti iš ieškovo B. K. atsakovui 500,00 Eur bylinėjimosi išlaidų... 42. Priteisti iš ieškovo E. K. atsakovui 500,00 Eur bylinėjimosi išlaidų... 43. 2015 m. sausio 5 d. nutartimi taikytas laikinąsias apsaugos priemones -... 44. Grąžinti ieškovui B. K. 2015 m. kovo 15 d. AB „Lietuvos paštas“... 45. Įpareigoti ieškovą B. K. iki 2016 m. gegužės 12 d. teismui nurodyti... 46. Įpareigoti Klaipėdos miesto apylinkės teismo finansų skyrių grąžinti... 47. Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos apeliaciniu skundu gali būti...