Byla 1-211-898/2017
Dėl savo veiksmų, šiuo metu gyvena iš močiutės palikimo, jam dar reikia rūpintis nepilnamečiu broliu, materialinė padėtis yra sunki, ieškosi darbo, yra registruotas darbo biržoje, prašo neskirti griežtos bausmės

1Vilniaus apygardos teismo teisėja Jurgita Kolyčienė, sekretoriaujant Dovilei Žilionytei, dalyvaujant prokurorui Dainiui Vilimui, kaltinamajam M. Ž., gynėjui advokatui Linui Belevičiui, viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje:

2M. Ž., gim. ( - ), asmens kodas ( - ) lietuvis, Lietuvos Respublikos pilietis, aukštojo neuniversitetinio išsilavinimo, nedirbantis, gyvenantis ( - ), nevedęs, neteistas, kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 259 straipsnio 1 dalį, 199 straipsnio 3 dalį, 259 straipsnio 2 dalį.

3Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

4M. Ž. neteisėtai siuntėsi narkotinę medžiagą, neturėdamas tikslo jos parduoti ar kitaip platinti, o būtent: jis 2016 m. rugsėjo mėn., tiksli diena ir laikas nenustatyti, bute, esančiame ( - ), iš ikiteisminio tyrimo nenustatytų asmenų, esančių Kanadoje, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, internetinėje parduotuvėje, užsisakė ir apmokėjo už narkotinę medžiagą, įtrauktą į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000-01-06 įsakymu Nr. 5 (su paskutiniais pakeitimais, galiojusiais šios veikos padarymo metu) patvirtintų narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus (Narkotinių ir psichotropinių medžiagų, draudžiamų vartoti medicinos tikslams, I-ojo sąrašo, JT 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos I-ąjį sąrašą), tai yra kanapių (antžeminių dalių) kurių masė – 13,9164 g, o jose psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija yra 13,9 %, nurodydamas šią narkotinę medžiagą atsiųsti paštu jo faktinės gyvenamosios vietos adresu – ( - ), kuri (narkotinė medžiaga) pašto (kurjerių) tarnybų darbuotojų ir buvo išsiųsta užsakyme nurodytu adresu kaip pašto siunta Nr. MT701022029LT ir tokiu būdu, neteisėtai, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, siuntėsi šią psichotropinę medžiagą, kai 2016 m. spalio 18 d. ši siunta su narkotine medžiaga patikrinimo metu buvo sulaikyta Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnų.

5Be to, jis neturėdamas leidimo, gabeno per Lietuvos Respublikos valstybės sieną narkotinę medžiagą, o būtent: jis 2016 m. rugsėjo mėn., tiksli diena ir laikas nenustatyti, bute, esančiame ( - ), iš ikiteisminio tyrimo nenustatytų asmenų, esančių Kanadoje, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, internetinėje parduotuvėje, užsisakė ir apmokėjo už narkotinę medžiagą, įtrauktą į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000-01-06 įsakymu Nr. 5 (su paskutiniais pakeitimais, galiojusiais šios veikos padarymo metu) patvirtintų narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus (Narkotinių ir psichotropinių medžiagų, draudžiamų vartoti medicinos tikslams, I-ojo sąrašo, JT 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos I-ąjį sąrašą), tai yra kanapių (antžeminių dalių) kurių masė – 13,9164 g, o jose psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija yra 13,9 %, nurodydamas šią narkotinę medžiagą atsiųsti paštu jo faktinės gyvenamosios vietos adresu - ( - ), kuri (narkotinė medžiaga) pašto (kurjerių) tarnybų darbuotojų ir buvo išsiųsta užsakyme nurodytu adresu kaip pašto siunta Nr. MT701022029LT ir tokiu būdu, neteisėtai, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, neturėdamas leidimo, gabeno (siuntėsi) šią narkotinę medžiagą per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, tai yra – Vilniaus teritorinės muitinės Vilniaus oro uosto postą ir AB „Lietuvos paštas“ Vilniaus pašto skirstymo departamentą, esančius Vilniuje, Rodūnios kelias g. 9, kai 2016 m. spalio 18 d. ši siunta su psichotropine medžiaga patikrinimo metu buvo sulaikyta Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnų.

6Taip pat jis, įgijo ir laikė nedidelį kiekį narkotinės medžiagos, neturėdamas tikslo jos parduoti ar kitaip platinti, o būtent: jis ikiteisminio tyrimo metu konkrečiai nenustatytu laiku, Vilniuje, naktiniame klube, konkrečiai nenustatyta kuriame, iš ikiteisminio tyrimo metu nenustatyto asmens, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, neteisėtai įgijo 1,5228 g narkotinės medžiagos - kanapių (antžeminių dalių), kuriose delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija yra 18,0 %, 0,1878 g narkotinės medžiagos – kanapių ir tabako mišinio, kurio sudėtyje esančių kanapių koncentracija ne mažesnė nei 2,3 % ir 0,2538 g narkotinės medžiagos – kanapių ir tabako mišinio, kurio sudėtyje esančių kanapių koncentracija ne mažesnė nei 0,9 % kurias nuo įsigijimo vietos ir nuo įsigijimo momento neteisėtai laikė ir gabeno iki savo gyvenamosios vietos, esančios ( - ), kur neteisėtai laikė ją iki 2017 m. vasario 9 d., kuomet kratos metu narkotines medžiagas aptiko ir paėmė Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai.

7Kaltinamasis M. Ž. teisiamojo posėdžio metu savo kaltę pripažino visiškai ir parodė, kad atsitiktinai sužinojo, kad yra juodasis internetas, t.y. kad yra ta kita interneto pusė. Google pagalba pasižiūrėjo kas ten tokio yra ir atsisiuntė programą, Tor naršyklę ir jos pagalba prisijungė prie tamsiosios interneto pusės. Ten aptiko galimybę įsigyti kanapių, taip jas ir užsisakė. Iš pradžių 2016 m. rugsėjo mėn. užsisakė 14 gramų, tačiau jų jam neatsiuntė, jis pagalvojo, kad buvo apgautas. Apie tai, kad jo prekės buvo sulaikytos 2016 m. spalio 18 d., jis sužinojo tik tada, kai pas jį darė kratą, t.y. 2017 m. vasario 9 d. Jis tiksliai nežinojo per kiek laiko turi būti atsiųsta siunta, žinojo, kad iš Kanados. Už narkotines medžiagas užsisakydamas apmokėjo 100 Eur. Kanapes būtų suvartojęs sau, buvo sunkus periodas, nes neteko močiutės, kuri jam buvo kaip mama, reikėjo rūpintis mažuoju broliuku. Kanapių būtų užtekę pusmečiui laiko, gal metams, jis nėra nuolatinis tokių medžiagų vartotojas. Užsisakydamas narkotines medžiagas nurodė ne savo vardą ir pavardę, nes bijojo įrašyti savo tikrus duomenis. Kitame kaltinime nurodytas medžiagas jis įsigijo klube iš nepažįstamo užsieniečio, tai buvo 2017 m. sausio pradžioje, turėjo būti apie 2 gramus kanapių, jų norėjo savo reikmėms, jam sumokėjo 24 Eur. Kratos metu buvo rastas šių medžiagų likutis. Daugiau nėra nei pirkęs nei siuntęsis tokių medžiagų, jų nevartoja. Gailisi dėl savo veiksmų, šiuo metu gyvena iš močiutės palikimo, jam dar reikia rūpintis nepilnamečiu broliu, materialinė padėtis yra sunki, ieškosi darbo, yra registruotas darbo biržoje, prašo neskirti griežtos bausmės.

8Kaltinamajam M. Ž. prisipažinus kaltu padarius jam inkriminuotą nusikalstamą veiką bei davus paaiškinimus ir sutikus, kad kiti įrodymai nebūtų tiriami, bei esant aiškioms nusikalstamos veikos aplinkybėms ir su sutrumpintu įrodymų tyrimu sutikus prokurorei, toliau teisme įrodymai tirti sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka (Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 273 str.).

9Ikiteisminio tyrimo metu 2016-11-17 apklausta liudytoja L. A. parodė, kad ji dirba Vilniaus teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių posto vyresniąja inspektore-kinologe. 2016-09-16 apie 16.00 val. tikrinant smulkias siuntas, atsirinko pašto siuntą Nr. MT701022029LT su nurodytu siuntėju ir gavėju, atsiųstą iš Kanados. Atidarius siuntą viduje rado plastiko pakuotę, kurios viduje rado dar vieną skaidraus plastiko pakuotę. Joje buvo augalinės kilmės džiovinta medžiaga. Pasvėrus svarstyklės rodė 20 g. Ji įtarė, kad tai gali būti kanapių dalys, todėl siuntą sulaikė ir surašė prekių sulaikymo protokolą Nr. 6VMB101745 (33, 34 b. l.).

102016-09-16 prekių sulaikymo protokole Nr. 6VMB101745 nurodyta, jog sulaikyta siunta Nr. MT701022029LT iš Kanados, kurioje rasta 20 g svorio augalinės kilmės džiovinta medžiaga, skleidžianti kanapėms būdingą kvapą (18 b. l.).

112016-11-07 apžiūros protokole užfiksuota rudos spalvos voko su jame esančiais objektais, apžiūra. Ant geltonos spalvos voko priekinės pusės kairiajame kampe yra baltos spalvos lapelis su spausdintu tekstu kuriame nurodytas siuntėjas „Unique Design 1305 Bd. Bastien Quebec QC G2K 1G3“. Dešiniajame voko kampe yra priklijuoti trys pašto ženklai. Per vidurį voko yra baltos spalvos lapelis ant kurio yra spausdintas tekstas „LIETUVOS PAŠTAS MT701022029LT“ po pastaruoju užrašu yra BAR kodas. Po minėtu lapeliu yra baltos spalvos lapelis kuriame yra spausdintas tekstas su gavėjo duomenimis „Edgaras B. ( - ) VILNIUS LITHUANIA“ (20-21 b. l.).

122016-10-03 Lietuvos teismo ekspertizės centro išvadoje Nr. 11-1944(16) nurodyta, jog tirti pateikta augalinė medžiaga yra narkotinė medžiaga - kanapės (antžeminės dalys). Tirti pateiktų kanapių masė - 13,9164 g. Šiose kanapėse psichotropinės medžiagos delta-9-tertahidrokanabinolio koncentracija yra 13,9 % (15, 16 b. l.).

132017-02-09 kratos, atliktos adresu ( - ), metu M. Ž. savanoriškai pateikė plastikinį indelį, kuriame jo teigimu, yra narkotinė medžiaga - kanapės. Kratos metu taip pat rasta ir paimta: 2 cigarečių pakeliai „Marlboro fine touch“ nuo kurių sklido kanapėms būdingas kvapas, stacionaraus kompiuterio sisteminis blokas, nešiojamasis kompiuteris „MSI“ ir mobiliojo ryšio telefonas „Mi“ su SIM kortele (46-50 b. l.).

14Apžiūros metu paimtas M. Ž. pateiktas išrašas iš internetinės bankininkystės, paaiškinant, kad tai yra išrašas apie banko operaciją, kurios metu jis iš UAB „Spectro Finance“ pirko „bitcoin“ internetinę valiutą, kuria atsiskaitė už siuntą su siuntos siuntėju (65-67 b. l.).

152017-02-23 Lietuvos teismo ekspertizės centro išvadoje Nr. 11-332(17) nurodoma, kad plastiko indelyje su raudonu dangteliu tirti pateikta augalinė medžiaga yra narkotinė medžiaga – kanapės (antžeminės dalys). Tirti pateiktų kanapių masė – 1,5228 g. Delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija jose yra 18,0 %. Cigarečių pakeliuose esanti augalinė medžiaga yra tabako ir narkotinės medžiagos – kanapių mišinys. Viename pakelyje tirti pateikto mišinio masė – 0,1878 g. Mišinyje esančiose kanapėse delta-9-tertrahidrokanabinolio koncentracija ne mažesnė nei 2,3 %. Antrame cigarečių pakelyje esančio mišinio masė – 0,2538 g. Mišinyje esančiose kanapėse delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija yra ne mažesnė nei 0,9 %. Nustatyti mišiniuose esančių kanapių kiekį ir tikslią delta-9-tetrtrahidrokanabinolio koncentraciją negalima, nes kanapės yra mišinyje su tabaku (97-99 b. l.).

16Nusikalstamos veikos kvalifikavimo motyvai ir išvados

17Teismas, įvertinęs byloje ištirtų įrodymų visumą, laiko, jog kaltinamojo M. Ž. kaltę pagrindžiančių įrodymų pagal jam inkriminuotas nusikalstamas veikas yra surinkta pakankamai. Kaltinamasis M. Ž. kaltę pagal inkriminuojamus kaltinimus pripažino visiškai, detalizavo kaltinimuose nurodytų narkotinių medžiagų užsakymo, apmokėjimo, siuntimosi ir gabenimo aplinkybes, patvirtindamas, kad kaltinime nurodytas narkotines medžiagas - 14 g kanapių jis užsisakė internetu, sumokėjo 100 Eur, suprato, kad prekės užsakomos ir bus atvežtos iš užsienio, užsakydamas medžiagas nurodė ne savo vardą ir pavardę, nes bijojo nurodyti savo tikruosius duomenis, tačiau jis užsakytų prekių negavo, tik vėliau sužinojo, jog jos buvo sulaikytos muitinės pareigūnų; dėl 259 straipsnio 2 dalyje kaltinimo, taip pat kaltu prisipažino visiškai, paaiškindamas, kad po to kai siuntos jis negavo 2017 m. sausio mėn. pradžioje iš nepažįstamo asmens naktiniame klube nusipirko apie 2 g kanapių savo reikmėms, kurių dalis ir buvo rasta pas jį kratos metu, būtų surūkęs jas per pusmetį ar metus, buvo sunkus laikotarpis, netekęs močiutės, dėl to taip pasielgė. Kaltinamojo M. Ž. teismo posėdžio metu nurodytas aplinkybes patvirtina ir rašytiniuose įrodymuose užfiksuoti duomenys. Tai yra:

182016-09-16 prekių sulaikymo protokolas Nr. 6VMB101745, kuriame nurodyta, jog sulaikyta siunta Nr. MT701022029LT iš Kanados, kurioje rasta 20 g svorio augalinės kilmės džiovinta medžiaga, skleidžianti kanapėms būdingą kvapą (18 b. l.); 2016-11-07 apžiūros protokolas, kuriame užfiksuota sulaikytos siuntos apžiūra bei užfiksuota, jog siunta siųsta M. Ž. gyvenamosios vietos adresu – ( - ), tačiau nurodyti ne M. Ž. vardas ir pavardė (20-21 b. l.); 2016-10-03 Lietuvos teismo ekspertizės centro išvada Nr. 11-1944(16), kurioje nurodyta, jog tirti pateikta augalinė medžiaga yra narkotinė medžiaga - kanapės (antžeminės dalys), kurių masė - 13,9164 g; 2017-02-09 kratos, protokolas, kuriame užfiksuota, jog atliktos kratos metu M. Ž. gyvenamosiose patalpose metu adresu ( - ), M. Ž. savanoriškai pateikė plastikinį indelį, kuriame jo teigimu, yra narkotinė medžiaga – kanapės, bei paimti cigarečių pakeliai su medžiagomis (46-50 b. l.); 2017-02-23 Lietuvos teismo ekspertizės centro išvada Nr. 11-332(17), kurioje nurodyta, kad plastiko indelyje su raudonu dangteliu tirti pateikta augalinė medžiaga yra narkotinė medžiaga – kanapės (antžeminės dalys), kurių masė – 1,5228 g, delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija jose yra 18,0 %, cigarečių pakeliuose esanti augalinė medžiaga yra tabako ir narkotinės medžiagos – kanapių mišinys, viename pakelyje tirti pateikto mišinio masė – 0,1878 g, mišinyje esančiose kanapėse delta-9-tertrahidrokanabinolio koncentracija ne mažesnė nei 2,3 %, antrame cigarečių pakelyje esančio mišinio masė – 0,2538 g, mišinyje esančiose kanapėse delta-9-tetrahidrokanabinolio koncentracija yra ne mažesnė nei 0,9 %, nustatyti mišiniuose esančių kanapių kiekį ir tikslią delta-9-tetrtrahidrokanabinolio koncentraciją negalima, nes kanapės yra mišinyje su tabaku (97-99 b. l.); M. Ž. pateiktas išrašas iš internetinės bankininkystės, paaiškinant, kad tai yra išrašas apie banko operaciją, kurios metu jis iš UAB „Spectro Finance“ pirko „bitcoin“ internetinę valiutą, kuria atsiskaitė už siuntą su siuntos siuntėju (65-67 b. l.).

19Kaltinamojo M. Ž. teisme nurodytos aplinkybės dėl narkotinių medžiagų užsisakymo ir atsisiuntimo yra sutampančios ir su ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos - Vilniaus teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių posto vyresniosios inspektorės-kinologės L. A. duotais parodymais.

20Asmuo už disponavimą psichotropine ar narkotine medžiaga atsako, jei jis bent bendrais bruožais suvokė, kad medžiagos, su kuriomis susiję jo neteisėti veiksmai, yra psichotropinės ar narkotinės medžiagos, taip pat koks jų kiekis (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-587/2012, 2K-7-201/2013, 2K-43/2014 ir kt.). Teisminio nagrinėjimo metu kaltinamasis patvirtino, jog jis žinojo, kad jis užsisako narkotines medžiagas, detalizavo kokių būdu jas rado, kokį kiekį užsisakė bei apmokėjo ir atsisiuntė, įsigyjant narkotines medžiagas naktiniame klube taip pat suprato, kad įsigyja narkotines medžiagas, apibūdino jų supakavimą, įsigyjamą narkotinių medžiagų rūšį bei kiekį, sumokėtą sumą už jas, t.y. veikė tiesiogine tyčia pagal visas kaltinimuose jam inkriminuotas aplinkybes ir veikas.

21Pagal nustatytas aplinkybes M. Ž. veikos kvalifikuotos teisingai pagal BK 259 straipsnio 1 dalį, BK 199 straipsnio 3 dalį ir BK 259 straipsnio 2 dalį.

22Kaltinamojo M. Ž. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra tai, kad jis visiškai prisipažino padaręs nusikalstamas veikas ir nuoširdžiai gailisi (BK 59 str. 1 d. 2 p.), jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

23Bausmės skyrimas, kiti klausimai

24Skirdamas bausmes kaltinamajam, teismas atsižvelgia į BK 54 straipsnyje numatytus bendruosius bausmės skyrimo pagrindus, t. y. į padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo laipsnį, kaltės formą ir rūšį, kaltinamojo asmenybę, į atsakomybę lengvinančias ir atsakomybę sunkinančias aplinkybes.

25Kaltinamasis M. Ž. veikdamas tiesiogine tyčia padarė 1 sunkų ir 1 nesunkų nusikaltimus bei vieną baudžiamąjį nusižengimą (BK 11 str. 3 d., 5 d., BK 12 str.), nusikalto būdamas neteistas (131 b. l.), administracine tvarka nebaustas (132 b. l.), nedirbantis, registruotas darbo biržoje (152 b. l.), nustatyta viena jo atsakomybę lengvinanti aplinkybė ir nenustatyta atsakomybę sunkinančių aplinkybių, mirus tėvams ir močiutei rūpinasi nepilnamečiu broliu D. K., kuris gyvena kartu su juo (151 b. l.).

26Teisminio nagrinėjimo metu kaltinamojo M. Ž. gynėjas prašė skirti švelnesnę galutinę subendrintą bausmę nei laisvės atėmimas, taikyti BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatas dėl nusikalstamos veikos, numatytos BK 199 straipsnio 3 dalyje padarymo.

27BK 54 straipsnio 3 dalis nustato, kad jeigu straipsnio sankcijoje numatytos bausmės paskyrimas aiškiai prieštarautų teisingumo principui, teismas, vadovaudamasis bausmės paskirtimi, gali motyvuotai paskirti švelnesnę bausmę. Toks reguliavimas leidžia daryti išvadą, kad šis bausmės švelninimo pagrindas sietinas su konkrečioje byloje išryškėjusių aplinkybių visuma, rodančia, kad nustatytos bausmės skyrimo taisyklės nėra pakankamos teisingumo principui įgyvendinti ir teisingai bausmei paskirti. Teismas, švelnindamas bausmę BK 54 straipsnio 3 dalies pagrindu, turi nurodyti, kokios yra išimtinės aplinkybės, rodančios, kad straipsnio sankcijoje numatytos bausmės paskyrimas asmeniui už nusikalstamos veikos padarymą aiškiai prieštarautų teisingumo principui (kasacinės nutartys Nr. 2K-123/2008, 2K-189/2008, 2K-251/2008, 2K-39/2009, 2K-84/2009, 2K-105/2009, 2K-152/2009, 2K-3/2010 ir kt.).

28Kaip minėta aukščiau, byloje nustatyta, jog M. Ž. padarė 3 nusikalstamas veikas - baudžiamąjį nusižengimą (BK 259 str. 2d.) ir dvi nusikalstamas veikas (BK 199 str. 3 d. ir BK 259 str. 1 d.) esant idealiajai nusikalstamų veikų sutapčiai iš kurių 1 nusikaltimas priskiriamas sunkių (BK 199 str. 1 d.) nusikaltimų kategorijai, už kurio padarymą šio straipsnio sankcijoje numatyta vienintelė ir itin griežta laisvės atėmimo bausmė (BK 199 str. 3 d. nuo 3 iki 10 metų laisvės atėmimo). Teismas, vertindamas M. Ž. asmenybės pavojingumą, atsižvelgia į tai, kad M. Ž. yra jauno amžiaus, anksčiau neteistas, nedirbantis, tačiau registruotas darbo biržoje ir ieškantis darbo, mirus artimiesiems vienas prižiūri nepilnametį brolį, jo elgesys nusikalstamų veikų padarymo metu buvo spontaniškas ir dėl jauno amžiaus ir gyvenimiškos patirties stokos neapgalvotas, t.y. neapgalvojus galimų pasekmių, jog užsisakydamas ir siųsdamasis narkotines medžiagas, jis daro sunkų nusikaltimą, už kurį baudžiamasis įstatymas numato itin griežtą laisvės atėmimo bausmę. Tai rodo, kad kaltinamasis nėra tiek pavojingas, kad būtų galima daryti išvadą, jog bausmės tikslai bus pasiekti skiriant tik laisvės atėmimo bausmę už nusikalstamos veikos, numatytos BK 199 straipsnio 3 dalyje, padarymą. Teismo vertinimu laisvės atėmimo bausmės skyrimas šioje byloje aiškiai prieštarautų teisingumo principui ir gali turėti priešingą efektą – neužtikrinti bausmės paskirties (BK 41 straipsnio 2 dalies 5 punktas). Bausmės rūšys – bauda (didelis jos dydis už sunkaus nusikaltimo padarymą), viešieji darbai ir areštas šiuo konkrečiu atveju nebūtų teisingos M. Ž. dėl jo dabartinės socialinės padėties - jis nedirbantis ir savo turto turi tik tai, ką gavo paveldėjimu, šiuo metu prižiūri nepilnametį brolį ir ieškosi darbo, savarankiškų pajamų neturi. Dėl to už nusikalstamos veikos, numatytos BK 199 straipsnio 3 dalyje, padarymą kaltinamajam M. Ž. taikytinos BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatos ir skiriama švelnesnė bausmės rūšis nei numatyta sankcijoje – laisvės apribojimas, kurio dydis, atsižvelgiant į nusikalstamos veikos pobūdį, kad padarytas sunkus nusikaltimas, nustatytinas didesnis nei šios rūšies bausmės vidurkis, paskiriant atitinkamus įpareigojimus, padėsiančius įgyvendinti bausmės paskirtį. Už nusikalstamų veikų, numatytų BK 259 straipsnio 1 dalyje ir 2 dalyje padarymą skirtinos šių straipsnių sankcijose nustatytos bausmių rūšys, mažesnės nei šių sankcijose numatyti bausmių vidurkiai. Nusikalstama veika, numatyta BK 259 straipsnio 1 dalyje ir BK 199 straipsnio 1 dalyje padaryta esant idealiajai nusikalstamų veikų sutapčiai, o BK 259 straipsnio 2 dalyje numatyta nusikalstama veika labai skiriasi pagal savo pavojingumą, todėl paskirtos bausmės bendrintinos taikant bausmių apėmimo būdą (BK 63 str. 5 d. 1 p., 2 p.).

29Kadangi baudžiamoji byla buvo išnagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka, BK 64 1 straipsnio nuostatos taikytinos skiriant bausmes už nusikalstamų veikų, numatytų BK 259 straipsnio 1 dalyje ir BK 259 straipsnio 2 dalyje, padarymą. Atsižvelgiant į tai, kad už nusikalstamos veikos, numatytos BK 199 straipsnio 3 dalyje, padarymą taikoma BK 54 straipsnio 3 dalies nuostata (įvertinant tai, kad laisvės atėmimo bausmės paskyrimas net ir pritaikius BK 641 straipsnio nuostatas, akivaizdžiai prieštarautų teisingumo principui), BK 641 straipsnio nuostatos už šios nusikalstamos veikos padarymą skirtinai bausmei netaikytinos.

302017-02-09 Muitinės kriminalinės tarnybos Vilniaus skyriaus vyresniojo tyrėjo T. Ž. nutarimu M. Ž. skirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti pradėjus bausmės vykdymą panaikintina (114, 115 b. l.).

31Daiktai, turintys reikšmės šiai nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:

32vokas su jame esančia po tyrimo likusia augaline, narkotine medžiaga – kanapėmis (antžeminės dalys), kurių sudėtyje yra psichotropinės medžiagos - delta-9-tetrahidrokanabinolio; pašto siuntos Nr. MT701022029LT (ant siuntos nurodytas siuntos gavėjas Edgaras B. ( - ) Vilnius Lithuania) pakuotė; vokas su jame esančiais iš Lietuvos teismo ekspertizės centro gautais, po tyrimo likusiais objektais (plastiko indelis ir cigarečių pakeliai su filtrais, plastiko ir popieriaus gabaliukais bei kanapės (antžeminės dalys) – 1,3719 g.) priduoti saugoti Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Sulaikytų prekių apskaitos skyriui (26, 27, 29, 30, 100, 101 b.l.) nuosprendžiui įsiteisėjus sunaikintini.

33Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 301-308 straipsniais, -

Nutarė

34M. Ž. pripažinti kaltu padarius nusikalstamas veikas, numatytas BK 259 straipsnio 1 dalyje, BK 199 straipsnio 3 dalyje, BK 259 straipsnio 2 dalyje ir nuteisti:

35pagal BK 259 straipsnio 1 dalį – 90 MGL dydžio bauda, pritaikius BK 641 straipsnio nuostatas, paskirti 60 MGL dydžio baudą;

36pritaikius BK 54 straipsnio 3 dalį pagal BK 199 straipsnio 3 dalį – laisvės apribojimu 1 (vieneriems) metams 6 (šešiems) mėnesiams;

37pagal BK 259 straipsnio 2 dalį – laisvės apribojimu 6 (šešiems) mėnesiams, pritaikius BK 641 straipsnio nuostatas, paskirti 4 (keturių) mėnesių laisvės apribojimo bausmę.

38Vadovaujantis BK 63 straipsnio 1, 2 dalimis, 5 dalies 1, 2 punktais šiuo nuosprendžiu paskirtas bausmes subendrinti apėmimo būdu griežtesnei bausmei, paskirtai pagal BK 199 straipsnio 3 dalį, apimant švelnesnes bausmes ir nustatyti subendrintą laisvės apribojimo bausmę 1 (vieneriems) metams 6 (šešiems) mėnesiams.

39Vadovaujantis BK 48 straipsnio 5 dalies 2 punktu, 6 dalies 1, 3 punktais, laisvės apribojimo laikotarpiu M. Ž. skirti įpareigojimus:

  • nebendrauti su asmenimis, vartojančiais narkotines, psichotropines medžiagas;
  • pradėti dirbti arba registruotis darbo biržoje arba mokytis;
  • be bausmę vykdančios institucijos žinios nekeisti gyvenamosios vietos ir būti namuose nuo 24 val. iki 6 val., jei tai nesusiję su darbu.

40M. Ž. paskirtą kardomąją priemonę - rašytinį pasižadėjimą neišvykti - pradėjus bausmės vykdymą panaikinti.

41Daiktinius įrodymus:

42voką su jame esančia po tyrimo likusia augaline, narkotine medžiaga – kanapėmis (antžeminės dalys), kurių sudėtyje yra psichotropinės medžiagos - delta-9-tetrahidrokanabinolio; pašto siuntos Nr. MT701022029LT (ant siuntos nurodytas siuntos gavėjas Edgaras B. ( - ) Lithuania) pakuotę; voką su jame esančiais iš Lietuvos teismo ekspertizės centro gautais, po tyrimo likusiais objektais (plastiko indelis ir cigarečių pakeliai su filtrais, plastiko ir popieriaus gabaliukais bei kanapės (antžeminės dalys) – 1,3719 g.) saugomus Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Sulaikytų prekių apskaitos skyriuje, nuosprendžiui įsiteisėjus sunaikinti.

43Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos Apeliaciniam teismui per Vilniaus apygardos teismą.

Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo teisėja Jurgita Kolyčienė, sekretoriaujant... 2. M. Ž., gim. ( - ), asmens kodas ( - )... 3. Teismas, išnagrinėjęs bylą,... 4. M. Ž. neteisėtai siuntėsi narkotinę medžiagą,... 5. Be to, jis neturėdamas leidimo, gabeno per Lietuvos Respublikos valstybės... 6. Taip pat jis, įgijo ir laikė nedidelį kiekį narkotinės medžiagos,... 7. Kaltinamasis M. Ž. teisiamojo posėdžio metu savo kaltę... 8. Kaltinamajam M. Ž. prisipažinus kaltu padarius jam... 9. Ikiteisminio tyrimo metu 2016-11-17 apklausta liudytoja L.... 10. 2016-09-16 prekių sulaikymo protokole Nr. 6VMB101745 nurodyta, jog sulaikyta... 11. 2016-11-07 apžiūros protokole užfiksuota rudos spalvos voko su jame... 12. 2016-10-03 Lietuvos teismo ekspertizės centro išvadoje Nr. 11-1944(16)... 13. 2017-02-09 kratos, atliktos adresu ( - ), metu M. Ž.... 14. Apžiūros metu paimtas M. Ž. pateiktas išrašas iš... 15. 2017-02-23 Lietuvos teismo ekspertizės centro išvadoje Nr. 11-332(17)... 16. Nusikalstamos veikos kvalifikavimo motyvai ir išvados... 17. Teismas, įvertinęs byloje ištirtų įrodymų visumą, laiko, jog kaltinamojo... 18. 2016-09-16 prekių sulaikymo protokolas Nr. 6VMB101745, kuriame nurodyta, jog... 19. Kaltinamojo M. Ž. teisme nurodytos aplinkybės dėl... 20. Asmuo už disponavimą psichotropine ar narkotine medžiaga atsako, jei jis... 21. Pagal nustatytas aplinkybes M. Ž. veikos kvalifikuotos... 22. Kaltinamojo M. Ž. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra... 23. Bausmės skyrimas, kiti klausimai... 24. Skirdamas bausmes kaltinamajam, teismas atsižvelgia į BK 54 straipsnyje... 25. Kaltinamasis M. Ž. veikdamas tiesiogine tyčia padarė 1... 26. Teisminio nagrinėjimo metu kaltinamojo M. Ž. gynėjas... 27. BK 54 straipsnio 3 dalis nustato, kad jeigu straipsnio sankcijoje numatytos... 28. Kaip minėta aukščiau, byloje nustatyta, jog M. Ž.... 29. Kadangi baudžiamoji byla buvo išnagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo... 30. 2017-02-09 Muitinės kriminalinės tarnybos Vilniaus skyriaus vyresniojo... 31. Daiktai, turintys reikšmės šiai nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:... 32. vokas su jame esančia po tyrimo likusia augaline, narkotine medžiaga –... 33. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso... 34. M. Ž. pripažinti kaltu padarius nusikalstamas veikas,... 35. pagal BK 259 straipsnio 1 dalį – 90 MGL dydžio bauda, pritaikius BK 641... 36. pritaikius BK 54 straipsnio 3 dalį pagal BK 199 straipsnio 3 dalį –... 37. pagal BK 259 straipsnio 2 dalį – laisvės apribojimu 6 (šešiems)... 38. Vadovaujantis BK 63 straipsnio 1, 2 dalimis, 5 dalies 1, 2 punktais šiuo... 39. Vadovaujantis BK 48 straipsnio 5 dalies 2 punktu, 6 dalies 1, 3 punktais,... 40. M. Ž. paskirtą kardomąją priemonę - rašytinį... 41. Daiktinius įrodymus:... 42. voką su jame esančia po tyrimo likusia augaline, narkotine medžiaga –... 43. Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos...