Byla 2S-604-524/2013
Dėl kompensacijos priteisimo, trečiasis asmuo, nepareiškiantis savarankiškų reikalavimų, AB DnB NORD bankas

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Erika Misiūnienė apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovės A. B. atskirąjį skundą dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-12-11 nutarties civilinėje byloje pagal ieškovės A. B. ieškinį atsakovui R. J. dėl iškeldinimo iš gyvenamųjų patalpų bei atsakovo R. J. priešieškinį ieškovei A. B. dėl kompensacijos priteisimo, trečiasis asmuo, nepareiškiantis savarankiškų reikalavimų, AB DnB NORD bankas,

Nustatė

2Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-04-13 sprendimu ieškinys patenkintas visiškai: iškeldintas R. J. su jam priklausančiais daiktais iš A. B. vardu įregistruoto buto ( - ), unikalus Nr. ( - ), bei šiam butui priklausančio ūkinio pastato, unikalus Nr. ( - ), dalies; priešieškinį tenkino iš dalies: priteisė R. J. 26 862,16 Lt dydžio kompensaciją iš A. B.. Klaipėdos apygardos teismas

32012-10-31 nutartimi sumažino iš ieškovės atsakovui priteistos kompensacijos dydį iki 21320,56 Lt.

4Ieškovė Klaipėdos miesto apylinkės teismui pateikė prašymą dėl sprendimo įvykdymo išdėstymo. Nurodė, kad su atsakovu tarpusavio užskaitymo būdu susitarė, kad yra skolinga 16574,56 Lt. Šios sumos sumokėti iš karto negali dėl sunkios finansinės padėties.

5Klaipėdos miesto apylinkės teismas ieškovės prašymą atmetė. Teismo nuomone, ieškovės turtinė padėtis nėra sunki. Nurodė, kad ieškovės prašomas sprendimo įvykdymo laikotarpis neprotingai ilgas, todėl nepagrįstai būtų suvaržytos kreditoriaus teisės. Išaiškino, kad dėl sprendimo vykdymo išdėstymo ieškovė gali taikiai susitarti su atsakovu.

6Ieškovė atskiruoju skundu prašo panaikinti Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-12-11 nutartį ir klausimą išspręsti iš esmės. Nurodė, kad jos turtinė padėtis yra sunki, nes turi vykdyti prisiimtus įsipareigojimus pagal sudarytas kredito sutartis, apmokėti komunalinius patarnavimus, jai yra pareikštas ieškinys dėl skolos už stogo remonto darbus. Pažymi, kad ji gauna tik 2200 Lt darbo užmokestį ir nuosavybės teise jai priklauso butas, jokio kito turto neturi. Priduria, kad neturi jokių galimybių sumokėti visos skolos atsakovui iš karto, tačiau savo prievolės nevengia. Pažymi, kad atsakovas neprieštaravo skolos išdėstymui, todėl nepagrįstai teismas nurodė, kad bus pažeisti atsakovo interesai.

7Trečiasis asmuo AB DNB bankas atsiliepimu nurodo atskirojo skundo pagrįstumo klausimą teismui spręsti savo nuožiūra.

8Atskirasis skundas atmestinas.

9Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio (atskirojo) skundo faktinis ir teisinis pagrindas bei absoliučių teismo procesinio sprendimo negaliojimo pagrindų nebuvimo patikrinimas (LR CPK 320 str. 1 d.). Nagrinėjant atskiruosius skundus taikomos taisyklės, reglamentuojančios civilinį procesą apeliacinės instancijos teisme, išskyrus šio apeliacinio objekto nulemtus nagrinėjimo tvarkos ypatumus (LR CPK 338 str.).

10Pirmosios instancijos teismas priimtą nutartį grindė tuo, kad ieškovė neįrodė sunkios savo turtinės padėties, todėl nėra pagrindo išdėstyti sprendimo vykdymo tvarkos. Apeliacinės instancijos teismas sutinka su tokiomis teismo išvadomis.

11LR CPK 284 str. 1 d. įtvirtinta teismo teisė dalyvaujančių byloje asmenų prašymu ar savo iniciatyva, atsižvelgiant į turtinę abiejų šalių padėtį ar kitas aplinkybes, sprendimo įvykdymą atidėti ar išdėstyti, taip pat pakeisti sprendimo vykdymo tvarką. Aiškindamas ir taikydamas šią proceso teisės normą, kasacinis teismas yra nurodęs, kad sprendimo įvykdymas gali būti atidedamas arba išdėstomas išimtiniais atvejais, atsižvelgiant į šalių turtinę padėtį arba kai susidaro labai nepalankios aplinkybės jį įvykdyti. Sprendžiant dėl teismo sprendimo įvykdymo atidėjimo aktualūs yra LR CK 1.2 str. 1 d. įtvirtinti civilinių santykių subjektų lygiateisiškumo, taip pat teisinio apibrėžtumo, proporcingumo ir teisėtų lūkesčių principai. Šių civilinių teisinių santykių teisinio reglamentavimo principų taikymas reikalauja, kad, nagrinėjant teismo sprendimo įvykdymo atidėjimo klausimą, būtų atsižvelgta į abiejų bylos šalių interesus, į tai, ar atidėjus teismo sprendimo įvykdymą, bus užtikrintas tinkamas jo įvykdymas, ar nebus iš esmės paneigtas teismo sprendimas ir pažeisti šalies, kurios naudai jis priimtas, lūkesčiai (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2006 m. lapkričio 17 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Vilniaus miesto savivaldybės administracija v. E. S. ir kt., bylos Nr. 3K-3-594/2006). Įsiteisėjęs teismo sprendimas įgyja vykdytinumo savybę – jis turi būti besąlygiškai įgyvendinamas, o skolininkui pačiam geruoju nevykdant sprendimo, jis (sprendimas) gali būti vykdomas priverstinai. Kadangi LR CPK 284 str. nuostatų įgyvendinimas reiškia nukrypimą nuo bendros teismo sprendimo vykdymo tvarkos, tai teismo sprendimo įvykdymas gali būti atidedamas tik išimtiniais atvejais. Spręsdamas klausimą dėl teismo sprendimo vykdymo atidėjimo, teismas turi atsižvelgti į abiejų šalių turtinę padėtį, taip pat į kitas svarbias aplinkybes, į tai, kad sprendimo vykdymo atidėjimas neturi suteikti nepagrįstą pranašumą skolininkui, o išieškotojas neturi patirti nepagrįstų nuostolių, siekti išlaikyti išieškotojo ir skolininko teisėtų interesų pusiausvyrą, vadovautis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais.

12Šiuo atveju ieškovė prašė išdėstyti sprendimo vykdymą dėl sunkios turtinės padėties. Teismų praktikoje pripažįstama, kad turtinę asmens padėtį atskleidžia Nekilnojamojo turto registro, bankų, valstybinio socialinio draudimo pažymos, turto ir pajamų deklaracijos, kiti dokumentai. Kartu pažymima, kad duomenys iš registrų ir kredito įstaigų turi būti pateikiami su tam tikra laiko perspektyva, nes duomenys apie šiuo metu kreditų įstaigų sąskaitose esamą likutį neparodo jose esančių piniginių lėšų judėjimo, o iš registrų pateiktos pažymos apie šiuo metu asmens turimą turtą neleidžia spręsti apie asmens veiksmus netolimoje praeityje; tik šių duomenų visuma leistų nuspręsti ne tik tai, ar pareiškėjo turtinė padėtis yra labai sunki, bet ir išsiaiškinti tikrąsias tokios padėties atsiradimo priežastis. Akcentuojama, kad teismas įvertina asmens sunkią turtinę padėtį patvirtinančius įrodymus ne formaliai, bet atsižvelgdamas į sprendimo vykdymo atidėjimo instituto tikslą bei priežastis, dėl kurių asmens turtinė padėtis yra sunki (pavyzdžiui, Lietuvos apeliacinio teismo 2010 m. birželio 8 d. nutartis civilinėje byloje V. B. v. R. K., bylos Nr. 2-834/2010; 2009 m. liepos 9 d. nutartis civilinėje byloje R. G. v. A. G., bylos Nr. 2-679/2009; 2007 m. gegužės 24 d. nutartis civilinėje byloje S. B. v. UAB „Status finansinė grupė“, bylos Nr. 2-347/2007). Pareiga įrodyti prašymo pagrįstumą tenka jį pateikusiam asmeniui (LR CPK 178 straipsnis).

13Iš bylos duomenų nustatyta, kad Klaipėdos apygardos teismas 2012-10-31 nutartimi sumažino iš ieškovės priteistą kompensaciją atsakovui iki 21320,56 Lt. 2012-11-08 šalys tarpusavio piniginių sumų užkaitymo bei daiktų perdavimo aktu nurodė, kad ieškovės įsiskolinimas atsakovui liko 18018,06 Lt (t. 3, b. l. 102). Ieškovė pateiktą prašymą grindžia sunkia turtine padėtimi. Pagal pateiktus duomenis matyti, kad jos gaunamas darbo užmokestis per mėnesį siekia apie 2200 Lt, jai nuosavybės teise priklauso butas, esantis ( - ). Ieškovė turi šiuos turtinius įsipareigojimus: kreditavimo sutartimi Nr. 2300-2008-34713, kuria paimtas 34754,40 EUR kreditas buto remontui, moka 197,76 Lt įmokas per mėnesį (t. 3, b. l. 101–102); vartojimo kredito sutartimi Nr. 1200865/95pa, kuria paimtas 2500 Lt kreditas, moka 252,11 Lt įmokas per mėnesį (t. 3, b. l. 103–104); vartojimo kredito sutartimi Nr. C108155256 dėl nešiojamojo kompiuterio ir spausdintuvo mokamos 116,45 Lt įmokos per mėnesį (t. 3. B. l. 105). Taip pat yra iškelta civilinė byla, kuria UAB „Paslaugos būstui“ reiškia reikalavimus dėl 6061,5 Lt skolos, procesinių palūkanų ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo iš ieškovės.

14Apeliacinės instancijos teismas įvertinęs šiuos duomenis sutinka su pirmosios instancijos teismo išvada, kad šie duomenys nesudaro pagrindo išdėstyti teismo sprendimo vykdymo. Pirmiausia atkreiptinas dėmesys, kad ieškovė turi nuolatines pajamas, kurios yra kur kas didesnės nei minimali mėnesinė alga. Be to, nuosavybės teise turi nekilnojamojo turto. Pagal pateiktus duomenis ieškovės turtiniai įsipareigojimai iš viso sudaro 566,32 Lt per mėnesį. Atkreiptinas dėmesys, kad vartojimo sutartis 1200865/95pa sudaryta 2012-07-21, t. y. po pirmosios instancijos teismo sprendimo priėmimo –

152012-04-13, kuriuo iš ieškovės priteista kompensacija atsakovui. Iš teismų informacinės sistemos (LITEKO) duomenų nustatyta, kad Klaipėdos miesto apylinkės teismas 2013-01-09 sprendimu UAB „Paslaugos būstui“ iš A. B. priteista 4961,56 Lt skolos, 5 procentai metinių palūkanų nuo priteistos 4961,56 Lt sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t. y. nuo 2012-03-28, iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (LR CPK 179 str. 3 d.). Apeliacinės instancijos teismo nuomone, šis teismo sprendimas nesudaro pagrindo pripažinti apeliantės padėties sunkia ir tuo pagrindu išdėstyti sprendimo vykdymą. LR CK 1.2 str. įtvirtintas civilinių santykių subjektų lygiateisiškumo principas, tokiu būdu negalima teikti prioriteto vienam iš ieškovės kreditorių ir kartu paneigti kito kreditoriaus (šiuo atveju atsakovo) teisėtus lūkesčius gauti teismo procesiniu sprendimu priteistą kompensaciją.

16Darytina išvada, kad ieškovės nurodytos aplinkybės ir pateikti duomenys nėra pagrindas atidėti teismo sprendimo vykdymo. Kartu atkreiptinas dėmesys, kad ieškovei suteikta teisė tartis su kreditoriais dėl įsiskolinimo, jo mokėjimo tvarkos, dydžio ir kt. aplinkybių.

17Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes konstatuotina, kad skolininkė neįrodė, kad jos turtinė padėtis po teismo įsakymo priėmimo tapo sunki (LR CPK 178 str.) ir yra teisinis pagrindas teismo sprendimo vykdymo išdėstymui.

18Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, konstatuotina, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė proceso teisės normas, todėl priimta nutartis naikintina dėl joje padarytų proceso teisės normų pažeidimų, turinčių esminę reikšmę nagrinėjamo klausimo teisingam išsprendimui (LR CPK 337 str. 1 d. 2 p.), ir klausimas išspręstinas iš esmės – skolininkės prašymas išdėstyti teismo įsakymu priteistą skolą.

19Apeliacinės instancijos teismas, vadovaudamasis LR CPK 337 str. 1 d. 2 p.,

Nutarė

20Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-12-11 nutartį palikti nepakeistą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Erika... 2. Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-04-13 sprendimu ieškinys patenkintas... 3. 2012-10-31 nutartimi sumažino iš ieškovės atsakovui priteistos... 4. Ieškovė Klaipėdos miesto apylinkės teismui pateikė prašymą dėl... 5. Klaipėdos miesto apylinkės teismas ieškovės prašymą atmetė. Teismo... 6. Ieškovė atskiruoju skundu prašo panaikinti Klaipėdos miesto apylinkės... 7. Trečiasis asmuo AB DNB bankas atsiliepimu nurodo atskirojo skundo pagrįstumo... 8. Atskirasis skundas atmestinas.... 9. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio (atskirojo)... 10. Pirmosios instancijos teismas priimtą nutartį grindė tuo, kad ieškovė... 11. LR CPK 284 str. 1 d. įtvirtinta teismo teisė dalyvaujančių byloje asmenų... 12. Šiuo atveju ieškovė prašė išdėstyti sprendimo vykdymą dėl sunkios... 13. Iš bylos duomenų nustatyta, kad Klaipėdos apygardos teismas 2012-10-31... 14. Apeliacinės instancijos teismas įvertinęs šiuos duomenis sutinka su... 15. 2012-04-13, kuriuo iš ieškovės priteista kompensacija atsakovui. Iš teismų... 16. Darytina išvada, kad ieškovės nurodytos aplinkybės ir pateikti duomenys... 17. Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes konstatuotina, kad skolininkė... 18. Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, konstatuotina, kad pirmosios... 19. Apeliacinės instancijos teismas, vadovaudamasis LR CPK 337 str. 1 d. 2 p.,... 20. Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-12-11 nutartį palikti nepakeistą....