Byla 2A-682-643/2020
Dėl darbo užmokesčio, dienpinigių ir netesybų priteisimo

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Astos Pikelienės, Laimos Ribokaitės ir Margaritos Stambrauskaitės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi apelianto ieškovo S. L. apeliacinį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. spalio 10 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovo S. L. ieškinį atsakovei uždarajai akcinei bendrovei „Eurocargo24“ dėl darbo užmokesčio, dienpinigių ir netesybų priteisimo,

Nustatė

2I.

3Ginčo esmė

41.

5Ieškovas S. L. kreipėsi į teismą su ieškiniu, kurio reikalavimus galutinai suformulavo paskutiniojo posėdžio metu, prašydamas priteisti jam iš atsakovės UAB „Eurocargo24“ 317,07 Eur darbo užmokestį, 1 330,80 Eur dienpinigius ir netesybas.

62.

7Ieškovas nurodė, kad jis dirbo pas atsakovę pagal 2017 m. lapkričio 20 d. darbo sutartį Nr. 850 tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotoju. 2018 m. spalio 10 d. darbo sutartis buvo nutraukta Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 55 straipsnio 1 dalies pagrindu.

83.

9Lietuvos vežėjų profesinei sąjungai atlikus darbo užmokesčio ir dienpinigių paskaičiavimą pagal vairuotojo kortelės duomenis 2019 m. balandžio mėn. jis sužinojo, kad atsakovė su juo tinkamai neatsiskaitė. Teigė, kad darbo įmonėje metu jam turėjo būti sumokėta 3 318,70 Eur darbo užmokesčio, o bankiniu pavedimu sumokėta tik 3 001,62 Eur, todėl jam liko nesumokėtas 317,07 Eur darbo užmokestis.

104.

11Atsakovė nepateikė įrodymų, jog jam buvo mokami dienpinigiai, kadangi tai nebuvo nurodoma mokėjimo pavedimų paskirtyje, vėliau teigė, kad jam nuo pirmos darbo dienos penkis mėnesius buvo mokama 70 % dienpinigių normos, tačiau vėliau darbdavė ėmė jam mokėti 50 % dienpinigių normą, todėl susidarė 1 330,80 Eur dienpinigių nepriemoka.

125.

13Papildomai paaiškino, kad atsakovės nurodytos pagal SEB banko išrašą ieškovui išmokėtos sumos yra ne visos išmokėtos, galutinio atsiskaitymo su darbuotoju kasos išlaidų orderio originalas nepateiktas į bylą, atsiskaitymas su darbuotoju išrašant kasos išlaidų orderį nėra tinkamas atsiskaitymas su darbuotoju, ieškovas nieko nepasirašinėjo, darbuotojui nebuvo pateiktas kasos išlaidų orderio vertimas į jam suprantamą kalbą.

146.

15Atsakovė UAB „Eurocargo24“ su ieškiniu nesutiko, prašė atmesti kaip nepagrįstą, bei priteisti bylinėjimosi išlaidas.

167.

17Atsakovė paaiškino, kad 2017 m. lapkričio 20 d. sudarytos darbo sutarties Nr. 850 ir 2018 m. sausio 3 d. darbo sutarties priedo Nr. 850 pagrindu ieškovas buvo priimtas į įmonę tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotoju, 2018 m. spalio 10 d. darbo sutartis buvo nutraukta DK 55 straipsnio pagrindu šalims 2018 m. spalio 10 d. pasirašant šalių susitarimą dėl darbo sutarties nutraukimo ir galutinio atsiskaitymo.

188.

19Įmonė 2018 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderiu sumokėjo ieškovui galutinį atsiskaitymą 332,42 Eur, ieškovas, pasirašydamas 2018 m. spalio 10 d. susitarimą, kuris nėra nuginčytas ar ginčijamas, atskiru parašu patvirtino, kad galutinį atsiskaitymą gavo, pretenzijų įmonei neturi.

209.

21Nurodo, kad ieškovo pateikta lentelė neatitinka įrodymų objektyvumo, patikimumo, leistinumo reikalavimų ir nevertintina kaip įrodymas, byloje turėtų būti vadovaujamasi oficialiais įmonės pateikiamais dokumentais, kurie yra objektyvūs, patikimi, parengti kvalifikuotų specialistų teisės aktų nustatyta tvarka. Pažymėjo, kad ieškovui buvo išmokami 50 % ir 70 % dienpinigiai, nepažeidžiant teisės aktų nuostatų. Teigė, kad ieškovas per visą darbo įmonėje laikotarpį nesikreipė į darbdavę dėl netinkamo darbo užmokesčio ar dienpinigių išmokėjimo.

2210.

23Atsakovė papildomai paaiškino, kad ieškovo procesinis elgesys buvo labai nenuoseklus, reikalavimų keitimams (juos mažinant beveik 3 kartus) teisinis paaiškinimas nepateiktas. Savo ruožtu atsakovė pateikė visus įrodymus apie ieškovui paskaičiuotą ir išmokėtą darbo užmokestį bei dienpinigius, galutinis atsiskaitymas su trečiųjų šalių darbuotojais jiems prašant dažniausiai būna atliekamas grynaisiais pinigais, išrašant kasos išlaidų orderius, kas buvo ir nagrinėjamu atveju, toks atsiskaitymo būdas yra leidžiamas, tuo labiau, kad pati profesinė sąjunga į bylą yra pateikusi įrodymą, kad yra išrašiusi kasos pajamų orderį iš ieškovo priimdama narystės mokestį.

24II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė

2511.

26Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. spalio 10 d. sprendimu ieškovo S. L. ieškinys buvo atmestas. Taip pat nuspręsta teismo sprendimui įsiteisėjus Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vilniaus teritorinio skyriaus darbo ginčų komisijos 2019 m. gegužės 15 d. sprendimą Nr. DGKS-2838 darbo byloje Nr. APS-36-7214 laikyti netekusiu galios. Uždarajai akcinei bendrovei „Eurocargo24“ iš ieškovo S. L. nuspręsta priteisti 925,65 Eur bylinėjimosi išlaidas.

2712.

28Pirmosios instancijos teismas sprendime nurodė, kad ieškovas, teigdamas, kad jam yra neišmokėtas 317,07 Eur darbo užmokestis, nurodė, kad darbo įmonėje metu darbuotojui turėjo būti sumokėta 3 318,70 Eur darbo užmokesčio, o bankiniu pavedimu buvo sumokėta tik 3 001,62 Eur, todėl jam liko nesumokėtas 317,07 Eur darbo užmokestis. Ieškovas neįvertino 2019 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderio Nr. 114, kuris patvirtina, kad atleidimo iš darbo dieną ieškovui buvo išmokėtas 332,42 Eur galutinis atsiskaitymas grynaisiais pinigais.

2913.

30Teismas taip pat nurodė, kad pats ieškovas tiek ant dokumento rusų kalba, tiek ant dokumento lietuvių kalba 2018 m. spalio 10 d. savo parašu patvirtino, kad galutinį atsiskaitymą gavo ir pretenzijų įmonei neturi.

3114.

32Teismas atmetė ieškovo argumentą, jog galutinio atsiskaitymo su darbuotoju kasos išlaidų orderio originalas nepateiktas į bylą, kadangi per Elektroninių paslaugų portalą įkelta ir elektroniniu parašu pasirašyta dokumento kopija laikoma tinkamu įrodymu byloje. Tiek atsiskaitymas bankiniu pavedimu, tiek grynaisiais pinigais, išrašant kasos išlaidų orderį, yra tinkami atsiskaitymo su darbuotoju būdai, tuo labiau, kad pats darbuotojas atleidimo iš darbo dieną tam neprieštaravo ir su galutiniu atsiskaitymu sutiko, tai patvirtindamas savo parašais.

3315.

34Teismas skundžiamame sprendime nustatė, kad ieškovas ginčija darbdavės dienpinigių sumažinimą nuo 70 % iki 50 % ir dėl to, jo skaičiavimais, susidariusią 1 330,80 Eur dienpinigių nepriemoką, bei konstatavo, kad teisės aktų reikalavimai nustatant dienpinigių dydį pažeisti nebuvo, darbdavė pagal susitarimą su darbuotoju turėjo teisę mokėti darbuotojui tiek 70 %, tiek 50 % dienpinigius, dienpinigių nepriemoka nenustatyta.

3516.

36Sprendime buvo atmesti ieškovo pateikti paskaičiavimai dėl atsiskaitymų, kadangi jis teiginių ir skaičiavimų byloje nepagrindė ir neįrodė, nors buvo įpareigotas tą padaryti, savo ruožtu, atsakovė pateikė darbo laiko apskaitos žiniaraščius, įsakymus dėl komandiruočių, atsakovo darbo sutartį su papildomais susitarimais, prašymus dėl atostogų suteikimo, avansines apyskaitas, pažymą apie atsakovui priskaičiuotą ir išmokėtą darbo užmokestį bei kitas išmokas, banko išrašą, kasos išlaidų orderį, kurių turinio teisingumo ieškovas nepaneigė, o pasirašydamas 2018 m. spalio 10 d. šalių susitarimą dėl darbo sutarties nutraukimo ir galutinio atsiskaitymo patvirtino, kad galutinį atsiskaitymą gavo ir pretenzijų įmonei neturi.

37II.

38Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį argumentai

3917.

40Ieškovas S. L., nesutikdamas su Vilniaus apylinkės teismo 2019 m. spalio 10 d. sprendimu pateikė apeliacinį skundą, kuriame prašo jį panaikinti ir perduoti bylą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

4118.

42Apeliantas nurodo, kad teismas, nors ir turėdamas teisę savo iniciatyva rinkti įrodymus ir privalėdamas įspėti šalis apie teismo teisę taikyti alternatyvų ieškovo teisių gynimo būdą, to nepadarė. Teismas netenkino prašymo pateikti atsakovo turimus vilkiko, su kuriuo ieškovas dirbo, detalius judėjimo duomenis, iš kurių matytųsi, kiek ieškovas dirbo nakties metu, viršvalandžių, ar buvo sumokėti visi dienpinigiai, be to, ar pateikti teismui darbo laiko apskaitos žiniaraščiai atitinka faktinį ieškovo darbo laiką. Teismas nereikalavo suminės darbo laiko apskaitos aprašo ir darbo laiko balanso per apskaitinį periodą, todėl nebuvo atskleista bylos esmė.

4319.

44Be to, apeliantas nurodė, kad teismas nepaisė prašymo išreikalauti įrodymus ir nepriėmė ieškovo kortelės tachografo duomenų. Nurodė, kad GPS sistema generuoja darbo laiko apskaitą, todėl tikslinga pareikalauti iš darbdavio pateikti GPS sistemos fiksuotus vilkiko judėjimo duomenis, kurie turi atitikti darbdavio ir vairuotojo tachografų duomenis, kas padėtų nustatyti, ar pagal ieškovo pateiktus vairuotojo kortelės duomenis atsakovė už laikotarpį nuo 2018 m. sausio 1 d. iki 2018 m. rugsėjo 10 d. sumokėjo ieškovui už darbą naktį ir šventinėmis dienomis.

4520.

46Nors teismo buvo prašoma, tačiau teismas nereikalavo, kad atsakovė pateiktų šiuos duomenis: rašytinius įrodymus, kurie patvirtintų, kad atsakovė vykdė DK 148 straipsnio reikalavimus, dokumentus, kuriuos atsakovė pateikė VSDFV dėl ieškovui paskaičiuoto ir mokėtino darbo užmokesčio už kiekvieną ieškovo pas atsakovę dirbtą mėnesį; įrodymus, patvirtinančius kiekvieno mėnesio darbo užmokesčio dienpinigių ir kitų su darbo santykiais susijusių sumų sumokėjimą ieškovui, iš kurių matytųsi mokėjimo paskirtis, data, suma ir piniginių lėšų gavimas; atsakovės vadovo ir buhalterės parašais patvirtintą paskaičiavimą, kiek sudarė bendra ieškovui paskaičiuota su darbo santykiais susijusių išmokų suma iki mokesčių sumokėjimo ir po jų, bei kokia bendra suma buvo išmokėta ieškovui už visą išdirbtą laikotarpį; ieškovo vidutinio darbo užmokesčio paskaičiavimą iki sumokant privalomus mokesčius ir po jų; įrodymus, kada ir kokio dydžio mokėjimas už kiekvieną ieškovo dirbtą mėnesį turėjo būti atliktas, kada buvo atliktas faktiškai ir koks konkretus įrodymas patvirtina kiekvieno mėnesio mokėjimą bei piniginių lėšų gavimą; vilkiko eismo tvarkaraščius, detalius judėjimo GPS ir tachografo kortelės duomenis, kelionės lapų kopijas, duomenis, ar ieškovui buvo užsakyti viešbučiai, moteliai, bei kitus susijusius duomenis; pateikti kasos knygą, iš kurio matytųsi, ar buvo registruotas 2018 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderis Nr. 114.

4721.

48Apeliantas nurodo, kad darbo užmokestis buvo mokamas pavėluotai, todėl pagal DK 147 straipsnio 1 dalį, atsakovė turėjo paskaičiuoti ir išmokėti delspinigius, o po 2018 m. spalio 10 d. atleidimo sumokėti ir netesybas.

4922.

50Atsakovė UAB „Eurocargo24“ pateikė atsiliepimą į apeliacinį skundą, kuriame prašo 2019 m. spalio 10 d. sprendimą palikti nepakeistą, o apeliacinį skundą atmesti.

5123.

52Atsiliepime nurodoma, kad ieškovas kreipėsi į teismą atstovaujamas Lietuvos vežėjų profesinės sąjungos pirmininko ir šios profesinės sąjungos teisininkės. Vien tai, kad šiuo atveju yra nagrinėjamas darbo ginčas, nereiškia, kad teismas išimtinai turi būti aktyvus ieškovo pusėje. Būtent darbuotojas turi aiškiai suformuluoti ieškinio reikalavimą ir nurodyti juos pagrindžiančias aplinkybes, tik tokiu būdu gali būti tinkamai įgyvendinami šalių procesinio lygiateisiškumo ir rungimosi principai. Šiuo atveju ieškovo atstovai turėjo stengtis užtikrinti savo atstovaujamojo teises procese, tačiau jie nesistengė tinkamai užtikrinti savo atstovaujamojo teises procese, todėl apeliaciniame skunde nepagrįstai apeliuojama į tariamai neįgyvendintą pirmos instancijos teismo aktyvumo pareigą.

5324.

54Atsakovė atkreipia dėmesį, kad pirmosios instancijos teismas surengė du parengiamuosius teismo posėdžius, kad ieškovo atstovai galėtų tinkamai įgyvendinti ir realizuoti savo atstovaujamojo procesines teises, tačiau ieškovo atstovai neįvykdė teismo įpareigojimų, kurie buvo aiškiai nustatyti.

5525.

56Atsiliepime taip pat nurodomas ieškovo bei jo atstovų nenuoseklumas. Ieškovas su atsakove 2018 m. spalio 10 d. pasirašė šalių susitarimą dėl darbo sutarties nutraukimo ir galutinio atsiskaitymo (332,42 Eur) ir atskiru parašu patvirtino, kad galutinį atsiskaitymą gavo, pretenzijų įmonei neturi. Todėl nepagrįstai įrodinėjama, kad ieškovas nesuprato, ką pasirašo, kadangi patys į nagrinėjamą bylą pateikė lietuvių kalba parengtą ir ieškovo pasirašytą 2019 m. balandžio 5 d. kasos išlaidų orderį, kuriuo ieškovas Lietuvos vežėjų profesinei sąjungai sumokėjo 150 Eur nario mokestį, taigi pastarąjį dokumentą lietuvių kalba ieškovas suprato.

5726.

58Atsakovė atkreipia dėmesį, kad visus turimus dokumentus pateikė dar bylą nagrinėjant Darbo ginčų komisijoje, su kuriais susipažinti ieškovas turėjo visas galimybes, todėl nėra pagrindo teigti, kad byla nebuvo išnagrinėta visapusiškai.

59IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, argumentai ir išvados

6027.

61Apeliacinio proceso paskirtis – laikantis Civilinio proceso kodekso (CPK) 320 straipsnyje įtvirtintų bylos nagrinėjimo ribų, patikrinti pirmosios instancijos teismo procesinį sprendimą tiek jo teisėtumo, tiek pagrįstumo aspektu. Tai atliekama nagrinėjant ir faktinę, ir teisinę bylos puses, t. y. tiriant byloje surinktus įrodymus patikrinama, ar pirmosios instancijos teismas teisingai nustatė faktines bylos aplinkybes ir ar nustatytoms faktinėms aplinkybėms teisingai taikė materialiosios teisės normas, ar nepažeidė įrodinėjimą ir įrodymų vertinimą reglamentuojančių proceso teisės normų. Apeliacinės instancijos teismas nagrinėja bylą neperžengdamas apeliaciniame skunde nustatytų ribų, išskyrus atvejus, kai to reikalauja viešasis interesas, ir, neperžengus skundo ribų, būtų pažeistos asmens, visuomenės ar valstybės teisės ir teisėti interesai. Neatsižvelgdamas į apeliacinio skundo ribas, apeliacinės instancijos teismas ex officio (pagal pareigas) patikrina, ar nėra CPK 329 straipsnyje nurodytų absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų.

6228.

63Teismas nenustatė absoliučių pirmosios instancijos teismo sprendimo negaliojimo pagrindų, taip pat būtinybės peržengti apeliacinio skundo ribas. Byloje ginčas kilo dėl S. L. darbo užmokesčio, dienpinigių ir netesybų priteisimo.

6429.

65Esminiai apeliacinio skundo argumentai yra susiję su tuo, kad pirmosios instancijos teismas neveikė aktyviai (CPK 414 straipsnis), neįpareigojo atsakovės laikytis DK 214 straipsnio 3 dalyje įtvirtintų įpareigojimų. Apeliantas nurodo, kad pirmosios instancijos teismas netenkino prašymo pateikti GPS sistemos fiksuotus vilkiko judėjimo duomenis, taip pat kitų prašymų išreikalauto duomenis, o atsakovė savo ruožtu nepateikė pagal DK 214 straipsnį tokiose bylose turimų pateikti duomenų.

6630.

67DK 214 straipsnio 3 dalies nuostatoje įtvirtinta, kad jeigu darbuotojas kreipiasi į darbo ginčus nagrinėjantį organą dėl individualaus ginčo dėl teisės, darbdavys privalo įrodinėti tam tikras ginčui išspręsti svarbias aplinkybes ir pateikti įrodymus, jeigu jis juos turi arba jie jam lengviau prieinami. DK 148 straipsnyje reglamentuojama darbdavio pareiga tvarkyti informaciją apie darbuotojo darbo užmokestį ir dirbtą laiką. DK 65 straipsnio 7 dalyje ir 146 straipsnio 2 dalyje reglamentuojama darbdavio pareiga užtikrinti tinkamą darbo santykių pasibaigimo įforminimą ir atsiskaitymą su darbuotoju. Nurodytos nuostatos lemia darbdavio pareigą sudaryti ir turėti atsiskaitymą su darbuotoju patvirtinančius dokumentus. Dėl to, kilus darbdavio ir darbuotojo ginčui dėl darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų sumokėjimo fakto, vadovaujantis CPK 178 straipsniu ir DK 214 straipsnio 3 dalimi, pareiga įrodyti, kad su atleistu darbuotoju atsiskaityta, tenka darbdaviui, nagrinėjamu atveju – atsakovei.

6831.

69Byloje nustatyta, kad 2017 m. lapkričio 20 d. buvo sudaryta darbo sutartis Nr. 850 ir 2018 m. sausio 3 d. darbo sutarties priedas Nr. 850, pagal kuriuos ieškovas dirbo pas atsakovę tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotoju (1 t., b. l. 161–171).

7032.

71Darbo sutartis darbuotojo prašymu buvo nutraukta 2018 m. spalio 10 d. DK 55 straipsnio pagrindu šalims pasirašant 2018 m. spalio 10 d. šalių susitarimą dėl darbo sutarties nutraukimo ir galutinio atsiskaitymo, kuriame ieškovas patvirtino, kad galutinį atsiskaitymą gavo, pretenzijų įmonei neturi (1 t., b. l. 185–188).

7233.

732019 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderis Nr. 114 (1 t., b. l. 125), pasirašytas ieškovo, patvirtina, kad atleidimo iš darbo dieną ieškovui buvo išmokėtas 332,42 Eur galutinis atsiskaitymas grynaisiais pinigais.

7434.

75Darbuotojas 2019 m. balandžio 12 d. kreipėsi į Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vilniaus teritorinio skyriaus darbo ginčų komisiją su prašymu dėl darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų išieškojimo iš įmonės, Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Vilniaus teritorinio skyriaus darbo ginčų komisija 2019 m. gegužės 15 d. sprendimu Nr. DGKS-2838 darbo byloje Nr. APS-36-7214 darbuotojo prašymą atsisakė nagrinėti dėl neatnaujinto praleisto kreipimosi termino (1 t., b. l. 29, 145–147).

7635.

77Kasacinio teismo praktikoje pripažįstama, kad darbo bylos priskiriamos prie bylų, kurių nagrinėjimas susijęs su viešojo intereso apsauga, nes jos kyla iš materialiųjų teisinių santykių, kurių subjektų galimybės laisvai disponuoti savo materialiosiomis teisėmis ir pareigomis yra ribotos. Šalių padėtis darbo ginče nelygiavertė – darbdavys socialiniu ir ekonominiu aspektu yra nepalyginamai stipresnė šalis, o ginčo baigtis dažniausiai susijusi su darbuotojo ir (ar) jo šeimos pragyvenimo šaltiniu, todėl sukelia socialinę įtampą, tai turi įtakos visuomenės interesams. Atsižvelgiant į tai, tam tikrų darbo bylų nagrinėjimo ypatumų, tarp jų – teismo pareigos būti aktyviam, įtvirtinimu siekta užtikrinti būtent tos darbo ginčo šalies, kuri socialiniu ir ekonominiu požiūriu šiuose santykiuose vertintina kaip silpnesnė, interesų adekvačią apsaugą. Teismas darbo bylose privalo būti aktyvus siekdamas apsaugoti visų pirma privatų darbuotojo, kartu – viešąjį interesą. Iš darbo santykių kylančiose bylose subjektai, neturėdami galimybės laisvai disponuoti savo materialiosiomis teisėmis, negali to daryti ir civiliniame procese. Dėl to darbo ginčai įstatymų leidėjo išskiriami iš kitų civilinių ginčų, jų nagrinėjimui nustatant tam tikras išimtis. Darbo bylos – viena iš nedispozityviųjų bylų kategorijų, kurioje bendrieji civilinio proceso teisės principai turi tam tikrų ypatumų: įstatymu teismui priskirtas aktyvus vaidmuo, teisė ir pareiga tam tikrus klausimus spręsti ex officio (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2005 m. vasario 28 d. nutartis civilinėje byloje D. D. v. UAB „Versupis“, bylos Nr. 3K-3-113/2005; 2011 m. spalio 11 d. nutartis civilinėje byloje J. G. v. UAB „Teniso pasaulis“, bylos Nr. 3K-3-384/2011).

7836.

79Nagrinėjamu atveju svarbu nustatyti, ar pirmosios instancijos teismas veikė aktyviai, siekdamas surinkti ir nustatyti visas bylai reikšmingas aplinkybes. Iš pradinio ieškovo ieškinio teismui (1 t., b. l. 1) matyti, kad ieškovas buvo suformulavęs prašymus išreikalauti iš atsakovės nuo 2018 m. sausio 1 d. iki 2018 m. spalio 10 d. komandiruočių įsakymus, kelionės lapus, darbo laiko apskaitos žiniaraščių kopijas, duomenis apie ieškovui priskaičiuotas ir išmokėtas darbo užmokesčio ir dienpinigių sumas atskirai nurodant mokėjimo paskirtį ir išmokėjimo datą, išskaičiuotas sumas, mokesčius, socialinio draudimo įmokas ir kitus atskaitymus ir įrodymus. Pirmosios instancijos teismas 2019 m. liepos 25 d. nutartimi įpareigojo atsakovę pateikti atsiliepimą ir įrodymus apie atsiskaitymą, be to, nutarė iš DGK išreikalauti darbo bylos Nr. APS-36-7214 medžiagą (1 t., b. l. 18–19). Iš byloje esančios DGK bylos matyti, kad joje yra pateikta ieškovo darbo sutartis rusų kalba (1 t., b. l. 31–33), SEB sąskaitos išrašas laikotarpiu nuo 2018 m. sausio 9 d. iki 2018 m. spalio 11 d. dėl lėšų pervedimo S. L. (1 t., b. l. 34–38), Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos informacija apie S. L. valstybinį socialinį draudimą nuo 2018 m. sausio 1 d. iki 2019 m. balandžio 5 d. (1 t., b. l. 51–53), VSDFV Darbuotojų saugos ir sveikatos informacinės sistemos duomenis (1 t., b. l. 56–57). Byloje taip pat yra pateikti ieškovo 2018 m. rugsėjo 12 d. prašymas dėl kasmetinių atostogų suteikimo nuo 2018 m. rugsėjo 12 d. iki 2018 m. rugsėjo 13 d. (1 t., b. l. 103), 2018 m. rugsėjo 14 d. prašymas leisti neatvykti į darbą nuo 2018 m. rugsėjo 14 d. iki 2018 m. spalio 9 d. (1 t., b. l. 104), 2018 m. birželio 21 d. prašymas dėl svarbių priežasčių leisti neatvykti į darbą nuo 2018 m. birželio 21 d. iki 2018 m. liepos 12 d. (1 t., b. l. 105), ieškovo 2018 m. birželio 13 d. prašymas dėl kasmetinių atostogų nuo 2018 m. birželio 13 d. iki 2018 m. birželio 20 d. (1 t., b. l. 106), 2018 m. sausio 5 d. prašymas dėl svarbių priežasčių leisti neatvykti į darbą nuo 2018 m. sausio 5 d. iki 2018 m. sausio 9 d. (1 t., b. l. 107).

8037.

81Byloje taip pat yra pateikti atsakovės įsakymai dėl ieškovo komandiruočių. 2018 m. liepos 13 d. atsakovės įsakymu ieškovas išsiųstas į komandiruotę nuo 2018 m. liepos 13 d. iki 2018 m. rugsėjo 10 d. Komandiruotės trukmė 60 dienų. Įsakymu nurodyta išmokėti 145 Eur avansą 2018 m. liepos 13 d. pavedimu ir 50 proc. dienpinigių (1 t., b. l. 108). Po komandiruotės pateikta 2018 m. rugsėjo 11 d. avansinė apyskaita (1 t., b. l. 109). 2018 m. gegužės 3 d. įsakymu ieškovas komandiruotas laikotarpiu nuo 2018 m. gegužės 4 d. iki 2018 m. birželio 12 d., trukmė – 40 dienų, įsakyta išmokėti avansą pagal poreikį papildomai reiso metu, įsakyta išmokėti 50 proc. dienpinigių (1 t., b. l. 110). Po komandiruotės pateikta 2018 m. birželio 12 d. avansinė apyskaita (1 t., b. l. 111). 2018 m. sausio 12 d. įsakymu įsakyta ieškovui nuo 2018 m. balandžio 28 d. iki 2018 m. gegužės 3 d. tęsti komandiruotę mašina, išmokėti avansą pavedimu pagal poreikį papildomai reiso metu, išmokėti 70 proc. dienpinigių (1 t., b. l. 112). Po komandiruotės pateikta 2018 m. gegužės 4 d. avanso apyskaita (1 t., b. l. 113). 2018 m. sausio 12 d. įsakymu įsakyta ieškovui 2018 m. kovo 30 d. – 2018 m. balandžio 27 d. tęsti komandiruotę mašina, įsakyta išmokėti avansą pagal poreikį papildomai reiso metu, įsakyta išmokėti 70 proc. dienpinigių (1 t., b. l. 114). Po komandiruotės pateikta 2018 m. balandžio 27 d. avanso apskaita (1 t., b. l. 115). 2018 m. sausio 12 d. įsakymu ieškovui įsakyta 2018 m. vasario 28 d. – 2018 m. kovo 29 d. tęsti komandiruotę, išmokėti avansą pagal poreikį papildomai reiso metu, įsakyta išmokėti 70 proc. dienpinigių (1 t., b. l. 116), po komandiruotės pateikta 2018 m. kovo 29 d. avanso apskaita (1 t., b. l. 117). 2018 m. sausio 12 d. įsakymu įsakyta 2018 m. vasario 1 d. – 2018 m. vasario 27 d. tęsti komandiruotę mašina, įsakyta išmokėti avansą pagal poreikį papildomai reiso metu, įsakyta išmokėti 70 proc. dienpinigių (1 t., b. l. 118), po komandiruotės pateikta 2018 m. vasario 27 d. avanso apyskaita (1 t., b. l. 119). 2018 m. sausio 12 d. įsakymu ieškovui įsakyta 2018 m. sausio 12 d. – 2018 m. sausio 31 d. vykti į komandiruotę, įsakyta išmokėti avansą 145 Eur ir pagal poreikį reiso metu, išmokėti 70 proc. dienpinigių (1 t., b. l. 120), po komandiruotės pateikta 2018 m. sausio 31 d. avanso apskaita (1 t., b. l. 121). Byloje taip pat yra pateiktas 2018 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderis (1 t., b. l. 125).

8238.

83Byloje taip pat yra pateikti darbo laiko apskaitos žiniaraščiai (1 t., b. l. 126–133), 2019 m. balandžio 18 d. direktoriaus bei buhalterės pasirašyta pažyma apie priskaičiuotą ir išmokėtą darbo užmokestį bei kitas išmokas 2018 m. sausio – spalio mėnesiais (1 t., b. l. 134).

8439.

852019 m. rugpjūčio 22 d. vykusio parengiamojo teismo posėdžio metu ieškovo atstovas teismui pateikė prašymą išreikalauti iš atsakovės GPS duomenis apie ieškovo automobilio judėjimą, taip pat išreikalauti įsakymus, kelionių lapus, žiniaraščius, avansines apyskaitas, mokėjimų pavedimus, iš kurių matytųsi, kada buvo pervestas atlyginimas, o kada darbo užmokestis. Iš parengiamojo posėdžio garso įrašo darytina išvada, kad pirmosios instancijos teismas, įvertinęs prašymą, padarė pagrįstą išvadą, kad dauguma šių dokumentų (nutarties 36–38 punktai, įsakymai, duomenys apie priskaičiuotas sumas bei išmokėtą darbo užmokestį, darbo laiko apskaitos žiniaraščiai, VSDFV atliktos išskaitos) jau yra pateikti byloje. Teismas įpareigojo ieškovo atstovus pagal atsakovės pateiktą pažymą konkrečiai nurodyti, su kokiu skaičiavimu ieškovas nesutinka ir pateikti konkrečius savo paskaičiavimus dėl nesutinkamu paskaičiavimo laikotarpiu. 2019 m. rugsėjo 6 d. vykusio posėdžio metu ieškovas pateikė teismui patikslintą ieškinį, be to, prašė prie bylos prijungti vairuotojo kortelės duomenis (1 t., b. l. 48–50), be to, išreikalauti iš atsakovės jos fiksuotus GPS duomenis. Iš pirmosios instancijos teismo posėdžio garso įrašo nustatyta, kad teismas nusprendė nepriimti ieškovo teikiamų vairuotojo kortelės duomenų bei iki 2019 m. rugsėjo 13 d. įpareigojo išversti duomenis į valstybinę kalbą ir pateikti argumentus iš kur, kada jie gauti ir kas juos gavo, pateikiant įrodymus, tiksliai kada buvo atliekamas pareigų vykdymas nurodytu automobiliu. Teismas netenkino ieškovo atstovų prašymo išreikalauti iš atsakovės GPS duomenis grįsdamas tuo, kad tik tuomet, kai ieškovas nurodys konkrečius atsakovės dokumentuose padarytus neatitikimus, tuomet darbdaviui kils pareiga darbuotojo skaičiavimus paneigti. 2019 m. spalio 1 d. vykusio teismo posėdžio metu ieškovo atstovas pateikė pakartotinį prašymą prie bylos prijungti vairuotojo kortelės duomenis, tačiau atsižvelgiant į tai, kad nebuvo įvykdyti 2019 m. rugsėjo 6 d. teismo posėdyje nurodyti įpareigojimai, teismas atsisakė prijungti šiuos duomenis, prijungdamas tik ieškovo rašytinius paaiškinimus.

8640.

87Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad teismo aktyvumo principas nagrinėjant darbo ginčus negali paneigti civiliniame procese vyraujančio rungimosi principo (CPK 12 straipsnis), be kita ko, suteikiančio teisę (kartu – procesinę pareigą) šalims ne tik įrodinėti aplinkybes, kuriomis jos remiasi kaip savo reikalavimų ar atsikirtimų pagrindu, bet ir teikti įrodymus, paneigiančius kitos šalies įrodinėjamas aplinkybes. Pagal CPK 12 ir 178 straipsnius šalys privalo įrodyti aplinkybes, kuriomis grindžia savo reikalavimus bei atsikirtimus, išskyrus atvejus, kai yra remiamasi aplinkybėmis (faktais), kurių nereikia įrodinėti (CPK 182 straipsnis). Teismai, vertindami šalių pateiktus įrodymus, remiasi įrodymų pakankamumo taisykle, o išvada dėl konkrečios faktinės aplinkybės egzistavimo daroma pagal vidinį teismo įsitikinimą, grindžiamą visapusišku ir objektyviu visų reikšmingų bylos aplinkybių išnagrinėjimu. Teismas turi įvertinti ne tik kiekvieno įrodymo įrodomąją reikšmę, bet ir įrodymų visetą, ir tik iš įrodymų visumos daryti išvadas apie tam tikrų įrodinėjimo dalyku konkrečioje byloje esančių faktų buvimą ar nebuvimą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010 m. balandžio 8 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-155/2010; 2011 m. vasario 7 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-35/2011; 2012 m. lapkričio 8 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-486/2012). Be to, civiliniame procese įrodinėjimas turi savo specifiką – nereikalaujama absoliutaus teismo įsitikinimo (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2011 m. spalio 4 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-371/2011; 2015 m. liepos 15 d. nutartį civilinėje byloje Nr. e3K-3-420-969/2015).

8841.

89Apeliacinės instancijos teismas daro išvadą, kad šiuo atveju nėra pagrindo teigti, kad pirmosios instancijos teismas nebuvo aktyvus, ar kad byloje nebuvo išreikalauti visi bylai teisingai išnagrinėti reikalingi duomenys. Kaip matyti, ieškovui buvo sudarytos galimybės tikslinti ieškinį, teikti įrodymus, o ieškovo teikti vairuotojo kortelės duomenys pagrįstai nebuvo prijungti prie bylos, kadangi net ir teismui nurodžius tokį įpareigojimą, nebuvo išverti į valstybinę lietuvių kalbą (CPK 11 straipsnio 1 dalis), jie neatitinka rašytiniams įrodymams keliamų reikalavimų, kadangi, kad tokie duomenys būtų pripažįstami tinkama įrodinėjimo priemone, jie turi atitikti bendruosius reikalavimus įrodinėjimo priemonėms. Juose turi būti nurodyta informacija, jos surinkimo laikas, vieta, būdas ir kitos atskiru atveju svarbios aplinkybės bei nurodyti informaciją surinkę asmenys. Šiuo atveju tokių kriterijų nenustatęs pirmosios instancijos teismas pagrįstai ieškovo teikiamus duomenis atsisakė priimti. Analogiškai, negalima teigti, jog atsakovė nepateikė kokių nors, jos turimų, duomenų, bei nesilaikė DK 214 straipsnio 3 dalies reikalavimų. Pažymėtina, kad teisės aktai neįpareigoja darbdavio, šiuo atveju atsakovės, pateikti GPS judėjimo duomenis. Apeliacinės instancijos teismas daro išvadą, kad tokio reikalavimo tenkinimas byloje būtų perteklinis, kadangi ieškovas tik hipotetiškai tvirtina, kad GPS vilkiko judėjimo duomenys parodytų darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose esančius neatitikimus, savo argumentų nepagrįsdamas bei neįrodydamas (CPK 178 straipsnis). Ieškovas nurodė aplinkybę, kad jam nebuvo išmokėta visa suma, tačiau pirmosios instancijos teismas pagrįstai konstatavo, kad galutiniu kasos išlaidų orderiu buvo sumokėta net didesnė, negu ieškovo nurodoma, suma, todėl šiuo atveju GPS duomenų išreikalavimas pagrįstai įvertintas kaip nesusijęs su ieškinio dalyku ir pagrindu.

9042.

91Iš skundžiamo sprendimo matyti, kad pirmosios instancijos teismas aktyviai sudarė galimybes šalims teikti jų nurodomas aplinkybes pagrindžiančius įrodymus, įvertino kiekvieno įrodymo įrodomąją reikšmę ir iš įrodymų viseto duomenų padarė atitinkamas išvadas. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, teisėjų kolegija ieškovo argumentus dėl to, kad teismas nebuvo aktyvus, o atsakovė nepateikė visų reikiamų dokumentų, atmeta kaip nepagrįstus.

9243.

93Teismas pažymi, kad didžioji dalis apeliaciniame skunde nurodomų neva neišreikalautų dokumentų, byloje yra: VSDFV duomenys dėl ieškovui paskaičiuoto ir mokėtino darbo užmokesčio už kiekvieną ieškovo pas atsakovę dirbtą mėnesį (1 t., b. l. 51–53; 56–57; 134), įrodymus apie kiekvieno mėnesio darbo užmokesčio dienpinigių ir kitų su darbo santykiais susijusių sumų sumokėjimą ieškovui (1 t., b. l. 34–38; 1 t., b. l. 134). Apelianto nurodoma informacija - paskaičiavimai, kiek sudarė bendra ieškovui paskaičiuota su darbo santykiais susijusių išmokų suma iki mokesčių sumokėjimo ir po jų, bei kokia bendra suma buvo išmokėta ieškovui už visą išdirbtą laikotarpį; ieškovo vidutinio darbo užmokesčio paskaičiavimas iki sumokant privalomus mokesčius ir po jų; įrodymai, kada ir kokio dydžio mokėjimas už kiekvieną ieškovo dirbtą mėnesį turėjo būti atliktas, kada buvo atliktas faktiškai ir koks konkretus įrodymas patvirtina kiekvieno mėnesio mokėjimą bei piniginių lėšų gavimą, taip pat yra prieinama iš byloje esančių duomenų.

9444.

95Tuo tarpu, tokie apeliaciniame skunde nurodomi duomenys, kurie neva nepagrįstai nebuvo pateikti, kaip vilkiko eismo tvarkaraščiai, kelionės lapų kopijos, duomenys, ar ieškovui buvo užsakyti viešbučiai, moteliai, bei kiti susiję duomenys; kasos knyga, iš kurio matytųsi, ar registruotas 2018 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderis Nr. 114, laikytini pertekliniais. Pažymėtina, kad iš įsakymų dėl komandiruočių matyti, kad pats darbuotojas turi pateikti darbdaviui duomenis tame tarpe ir apie gyvenamojo ploto nuomą, tačiau nei vienoje iš darbuotojo po komandiruotės teiktoje avanso apyskaitoje nėra nurodytos išlaidos, skirtos viešbučiams ar moteliams. Argumentai, susiję su 2018 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderio Nr. 114 teisėtumu, bei tuo, kad darbo užmokestis buvo mokamas pavėluotai, taip pat yra nepagrįsti, kadangi, kaip teisingai konstatavo pirmosios instancijos teismas, darbuotojas nurodytą galutinio atsiskaitymo sumą gavo, tą patvirtino savo parašu tiek minėtame orderyje, tiek lietuvių ir rusų kalbomis patvirtindamas, kad su juo atsiskaityta ir jis pretenzijų neturi, todėl dabar nepagrįstai pakartotinai kelia šiuos argumentus, nenurodydamas jokių naujų reikšmingų aplinkybių, kurios sudarytų pagrindą abejoti pirmosios instancijos teismo sprendimo teisėtumu ir pagrįstumu.

9645.

97Įvertinus tai, kas išdėstyta, darytina išvada, kad pirmosios instancijos teismas priėmė teisėtą ir pagrįstą sprendimą, kurio naikinti nėra pagrindo (CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktas). Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 326 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 331 straipsniu,

Nutarė

98ieškovo S. L. apeliacinį skundą atmesti kaip nepagrįstą.

99Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. spalio 10 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. I.... 3. Ginčo esmė... 4. 1.... 5. Ieškovas S. L. kreipėsi į teismą su ieškiniu, kurio reikalavimus galutinai... 6. 2.... 7. Ieškovas nurodė, kad jis dirbo pas atsakovę pagal 2017 m. lapkričio 20 d.... 8. 3.... 9. Lietuvos vežėjų profesinei sąjungai atlikus darbo užmokesčio ir... 10. 4.... 11. Atsakovė nepateikė įrodymų, jog jam buvo mokami dienpinigiai, kadangi tai... 12. 5.... 13. Papildomai paaiškino, kad atsakovės nurodytos pagal SEB banko išrašą... 14. 6.... 15. Atsakovė UAB „Eurocargo24“ su ieškiniu nesutiko, prašė atmesti kaip... 16. 7.... 17. Atsakovė paaiškino, kad 2017 m. lapkričio 20 d. sudarytos darbo sutarties... 18. 8.... 19. Įmonė 2018 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderiu sumokėjo ieškovui... 20. 9.... 21. Nurodo, kad ieškovo pateikta lentelė neatitinka įrodymų objektyvumo,... 22. 10.... 23. Atsakovė papildomai paaiškino, kad ieškovo procesinis elgesys buvo labai... 24. II. Pirmosios instancijos teismo sprendimo esmė... 25. 11.... 26. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. spalio 10 d. sprendimu ieškovo S. L.... 27. 12.... 28. Pirmosios instancijos teismas sprendime nurodė, kad ieškovas, teigdamas, kad... 29. 13.... 30. Teismas taip pat nurodė, kad pats ieškovas tiek ant dokumento rusų kalba,... 31. 14.... 32. Teismas atmetė ieškovo argumentą, jog galutinio atsiskaitymo su darbuotoju... 33. 15.... 34. Teismas skundžiamame sprendime nustatė, kad ieškovas ginčija darbdavės... 35. 16.... 36. Sprendime buvo atmesti ieškovo pateikti paskaičiavimai dėl atsiskaitymų,... 37. II.... 38. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį argumentai... 39. 17.... 40. Ieškovas S. L., nesutikdamas su Vilniaus apylinkės teismo 2019 m. spalio 10... 41. 18.... 42. Apeliantas nurodo, kad teismas, nors ir turėdamas teisę savo iniciatyva... 43. 19.... 44. Be to, apeliantas nurodė, kad teismas nepaisė prašymo išreikalauti... 45. 20.... 46. Nors teismo buvo prašoma, tačiau teismas nereikalavo, kad atsakovė pateiktų... 47. 21.... 48. Apeliantas nurodo, kad darbo užmokestis buvo mokamas pavėluotai, todėl pagal... 49. 22.... 50. Atsakovė UAB „Eurocargo24“ pateikė atsiliepimą į apeliacinį skundą,... 51. 23.... 52. Atsiliepime nurodoma, kad ieškovas kreipėsi į teismą atstovaujamas Lietuvos... 53. 24.... 54. Atsakovė atkreipia dėmesį, kad pirmosios instancijos teismas surengė du... 55. 25.... 56. Atsiliepime taip pat nurodomas ieškovo bei jo atstovų nenuoseklumas.... 57. 26.... 58. Atsakovė atkreipia dėmesį, kad visus turimus dokumentus pateikė dar bylą... 59. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, argumentai ir... 60. 27.... 61. Apeliacinio proceso paskirtis – laikantis Civilinio proceso kodekso (CPK) 320... 62. 28.... 63. Teismas nenustatė absoliučių pirmosios instancijos teismo sprendimo... 64. 29.... 65. Esminiai apeliacinio skundo argumentai yra susiję su tuo, kad pirmosios... 66. 30.... 67. DK 214 straipsnio 3 dalies nuostatoje įtvirtinta, kad jeigu darbuotojas... 68. 31.... 69. Byloje nustatyta, kad 2017 m. lapkričio 20 d. buvo sudaryta darbo sutartis Nr.... 70. 32.... 71. Darbo sutartis darbuotojo prašymu buvo nutraukta 2018 m. spalio 10 d. DK 55... 72. 33.... 73. 2019 m. spalio 10 d. kasos išlaidų orderis Nr. 114 (1 t., b. l. 125),... 74. 34.... 75. Darbuotojas 2019 m. balandžio 12 d. kreipėsi į Lietuvos Respublikos... 76. 35.... 77. Kasacinio teismo praktikoje pripažįstama, kad darbo bylos priskiriamos prie... 78. 36.... 79. Nagrinėjamu atveju svarbu nustatyti, ar pirmosios instancijos teismas veikė... 80. 37.... 81. Byloje taip pat yra pateikti atsakovės įsakymai dėl ieškovo... 82. 38.... 83. Byloje taip pat yra pateikti darbo laiko apskaitos žiniaraščiai (1 t., b. l.... 84. 39.... 85. 2019 m. rugpjūčio 22 d. vykusio parengiamojo teismo posėdžio metu ieškovo... 86. 40.... 87. Apeliacinės instancijos teismas pažymi, kad teismo aktyvumo principas... 88. 41.... 89. Apeliacinės instancijos teismas daro išvadą, kad šiuo atveju nėra pagrindo... 90. 42.... 91. Iš skundžiamo sprendimo matyti, kad pirmosios instancijos teismas aktyviai... 92. 43.... 93. Teismas pažymi, kad didžioji dalis apeliaciniame skunde nurodomų neva... 94. 44.... 95. Tuo tarpu, tokie apeliaciniame skunde nurodomi duomenys, kurie neva... 96. 45.... 97. Įvertinus tai, kas išdėstyta, darytina išvada, kad pirmosios instancijos... 98. ieškovo S. L. apeliacinį skundą atmesti kaip nepagrįstą.... 99. Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. spalio 10 d. sprendimą palikti...