Byla 2-415-780/2012
Dėl teismo nutartimi patvirtintos taikos sutarties vykdymo atidėjimo

1Lazdijų rajono apylinkės teismo teisėjas Ramūnas Šarka, sekretoriaujant Linai Petrauskienei, dalyvaujant atsakovės atstovui advokatui Juozui Šilanskui, ieškovo atstovui Giedriui Šimui, trečiųjų asmenų atstovams Justinai Greblikaitei ir Irmai Maciulevičienei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjęs civilinę bylą pagal atsakovės G. L. prašymą dėl teismo nutartimi patvirtintos taikos sutarties vykdymo atidėjimo,

Nustatė

2Atsakovė prašo atidėti Lazdijų rajono apylinkės teismo 2011-06-16 nutartimi patvirtintos taikos sutarties įvykdymą iki 2014-07-01.

3Atsakovė nurodo ir jos atstovas paaiškino, kad vykdant taikos sutartį atsirado papildomų darbų, kurių ji nenumatė ir jai pritrūko lėšų užbaigti namo fasado apdailos darbus. Kadangi ji gyvena tik iš nedidelės pensijos, o reikalingą pinigų sumą per tam tikrą laiką užsienyje uždirbs jos anūkė K. G., todėl remiantis CPK 284 str. prašo atidėti teismo nutarties vykdymą, nes iš savo lėšų negali įvykdyti nutarties nustatytu laiku.

4Ieškovas Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos nesutinka su atsakovės prašymu ir prašo jį atmesti kaip procesiškai nepagrįstą, nes teismo nutartimi patvirtintos taikos sutarties sąlygas galima keisti tik proceso atnaujinimo tvarka, todėl nutarties vykdymas negali būti atidėtas.

5Trečiasis asmuo Veisiejų regioninio parko direkcija neprieštarauja teismo nutarties vykdymo atidėjimui, nes atsakovė parengė ir suderino statybos projektą ir gavo leidimą.

6Trečiasis asmuo Lazdijų rajono savivaldybės administracija palieka klausimą spręsti teismo nuožiūra, nes atsakovei išdavė statybos leidimą, kuris nėra terminuotas.

7Atsakovės prašymas atmestinas.

8Taikos sutartis – tai viena iš civilinių sutarčių, tiesiogiai numatytų Civilinio kodekso, rūšių. Patvirtinta taikos sutartis pagal įstatymą prilyginta teismo sprendimo galiai ir turi galutinio teismo sprendimo (res judicata) galią, nes ji kyla iš šalių suderintos valios, kuri patvirtinama teismo sprendimu. Be to, Civilinio proceso kodekso (toliau CPK) 584 straipsnio 1 dalies 4 punkte nustatyta, kad teismo patvirtinta taikos sutartis yra vykdytinas dokumentas, todėl, vienai iš taikos sutarties šalių savo sutartinių prievolių nevykdant geranoriškai, kita šalis turi teisę kreiptis į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo ir pateikti jį vykdyti antstoliui. Teismo nutarties pagrindu išduotas vykdomasis dokumentas yra pagrindas vykdymo veiksmams atlikti (CPK 586 straipsnis, 587 straipsnio 1 punktas).

9Esant tokiai teismo patvirtintos taikos sutarties galiai, taikos sutarties turinys gali būti pakeistas apibusiu šalių susitarimu arba dėl jos sąlygų sprendžiant atnaujinus byloje procesą (CPK 366 straipsnio 1 dalies 2, 9 punktai). Tokią teismų praktiką formuoja ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus nutartys Nr. 3K-3-61/2008, 3K-3-108/2010, 3K-3-468/2011).

10Be to, vykdomojo rašto išdavimo tvarką, kai nevykdoma teismo patvirtinta taikos sutartis, reglamentuoja CPK 646 str. 3 d., kurioje numatyta, kad tokiais atvejais suinteresuota šalis gali kreiptis į bylą išnagrinėjusį teismą su prašymu išduoti vykdomąjį raštą, o teismas, ištyręs šalių nurodytas aplinkybes ir pateiktus įrodymus apie taikos sutarties sąlygų vykdymą, dėl neįvykdytos taikos sutarties dalies išduoda vykdomąjį raštą arba atsisako jį išduoti, taip pat teismas gali pakeisti šalių taikos sutartyje numatytų sąlygų vykdymo tvarką nekeisdamas šalių susitarimo esmės.

11Esant tokiam teismo nutartimi patvirtintų taikos sutarčių ir jų vykdymo reglamentavimui, atsakovės prašymas atidėti taikos sutarties vykdymą, remiantis CPK 284 str., yra nepagrįstas ir negali būti tenkinamas, nes ji pasirinko netinkamą procesinį būdą savo interesams ginti. Atsakovė turėtų arba susitarti su ieškovu dėl jų sudarytos taikos sutarties sąlygų pakeitimo abipusiu susitarimu (CK 6.983 str. 1 d.), arba pasinaudoti teise atnaujinti procesą, jeigu tam yra įstatyme numatyti pagrindai, arba siekti pakeisti šalių taikos sutartyje numatytų sąlygų vykdymo tvarką, jeigu ieškovas paprašys išduoti vykdomąjį raštą (CPK 646 str. 3 d.), arba sudaryti taikos sutartį su išieškotoju vykdymo procese (CPK 595 str.).

12Teisėjas, vadovaudamasis CPK 284 str., 290 str. ir 291 str.,

Nutarė

13Atsakovės G. L. prašymą dėl teismo nutartimi patvirtintos taikos sutarties vykdymo atidėjimo atmesti.

14Priteisti iš atsakovės G. L. 10 Lt (dešimt litų) bylinėjimosi išlaidų valstybei, jas sumokant į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR FM sąskaitą Nr. LT247300010112394300, „Swedbank“, AB, arba į sąskaitą Nr. įmokos kodas 5660, kvitą pateikiant teismui.

15Nutartis per septynias dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui per Lazdijų rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai