Byla 2-1400-390/2016
Dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo

1Kauno apygardos teismo teisėjas Algimantas Kukalis, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka spręsdamas ieškinio priėmimo klausimą civilinėje byloje pagal ieškovės O. G. ieškinį atsakovui V. P. dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo,

Nustatė

2Ieškovė O. G. kreipėsi į Kauno apygardos teismą su ieškiniu, kuriuo prašo priteisti iš atsakovo teisėjo V. P. 27 eurų turtinę ir 30 000 eurų neturtinę žalą, bylinėjimosi išlaidas valstybei.

3Ieškinys atsisakytinas priimti kaip neteismingas Kauno apygardos teismui.

4Civilinės bylos teismingumas konkrečiam teismui yra viena iš sąlygų tinkamai įgyvendinti teisę kreiptis į teismą. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 137 straipsnio 2 dalies 2 punktas nustato, kad teismas atsisako priimti ieškinį, jeigu ieškinys nėra teismingas tam teismui. Apygardos teismai, kaip pirmosios instancijos teismai, nagrinėja tas civilines bylas, kurios yra įvardintos CPK 27 straipsnyje. Pagal minėto straipsnio 1 punktą apygardos teismui teisminga civilinė byla, kurios ieškinio suma yra didesnė kaip 43 500 eurų, išskyrus šeimos ir darbo teisinių santykių bylas ir bylas dėl neturtinės žalos atlyginimo. Ieškovė pareiškė ieškinį, kuriuo prašo priteisti iš atsakovo 27 eurų turtinę ir 30 000 eurų neturtinę žalą. Taigi, atsižvelgiant ir į tai, kad ieškovės prašomos priteisti žalos dydis neviršija CPK 27 straipsnio 1 dalyje nurodytos 43 500 eurų sumos, laikytina, jog ieškovės pareikštas ieškinys Kauno apygardos teismui yra neteismingas. Ieškovei išaiškintina, kad šį reikalavimą gali pareikšti atitinkamam apylinkės teismui pagal ieškovės gyvenamąją vietą (CPK 30 straipsnio 7 dalis). Ieškovė ieškinyje nurodė, kad gyvena Lazdijuose, todėl ieškinys pareikštinas Lazdijų rajono apylinkės teisme.

5Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau - CK) 6.272 straipsnio 2 ir 3 dalyse numatyta, kad žalą (turtinę ir neturtinę), atsiradusią dėl neteisėtų teisėjo ar teismo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą, atlygina valstybė visiškai, jeigu žala atsirado dėl teisėjo ar kito teismo pareigūno kaltės. Tuo atveju, kai vykdydamas teisėjo pareigas žalą teisėjas padaro tyčiniais veiksmais, valstybė, atlyginusi padarytą žalą, įgyja atgręžtinio reikalavimo teisę iš teisėjo įstatymų nustatyta tvarka išieškoti įstatymų nustatyto dydžio sumas (CK 6.272 straipsnio 4 dalis). Toks teisinis reglamentavimas reiškia, kad visais atvejais dėl teisėjo ar teismo veiksmais civilinio proceso srityje padarytos žalos atlyginimo yra atsakinga valstybė, o ne teisėjas ar teismas, kurie tik veikia valstybės vardu. Todėl valstybė, o ne teisėjas ar teismas turi būti traukiamas atsakovu pagal ieškinį dėl žalos, atsiradusios dėl teisėjo ar teismo neteisėtų veiksmų, atlyginimo. Dėl šios priežasties teismas, gavęs minėtu pagrindu grindžiamą ieškinį, turi imtis procesinių veiksmų, kad užtikrintų, jog imunitetą nuo civilinės atsakomybės turintys teisėjai ar teismai, kurie šiuo atveju negali būti atsakovais ar trečiaisiais asmenimis, procese neužimtų atsakovų ar trečiųjų asmenų procesinės padėties (Lietuvos apeliacinio teismo 2012 m. liepos 5 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2-612/2012, 2012 m. rugpjūčio 9 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2-796/2012, 2012 m. lapkričio 6 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2KT-119/2012, 2013 m. gruodžio 5 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2KT-125/2013 ir kt.).

6Iš pareikšto ieškinio faktinio pagrindo ir suformuluotų reikalavimų turinio matyti, kad ieškovė reikalavimą atlyginti turtinę ir neturtinę žalą reiškia teisėjui, todėl ieškovė ieškinyje atsakove byloje turėtų nurodyti Lietuvos Respubliką, atstovaujamą Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos.

7Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 137 straipsnio 2 dalies 2 punktu bei 5 dalimi,

Nutarė

8atsisakyti priimti ieškovės O. G. ieškinį atsakovui V. P. dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo, kaip neteismingą Kauno apygardos teismui.

9Nutartis per 7 dienas nuo jos patvirtintos kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui per Kauno apygardos teismą.

Ryšiai