Byla 1-545-416/2016

1Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėjas Laimondas Noreika, sekretoriaujant M. D., dalyvaujant prokurorei A. B., kaltinamajam E. S., viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje E. S., a.k. ( - ) gim. 1991-05-15 Kaune, Lietuvos Respublikos pilietis, pagrindinio išsilavinimo, nevedęs, nedirbantis, gyv. ( - ), neteistas, kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau-BK) 189 straipsnio 2 dalį

2Teismas,

Nustatė

3E. S., veikdamas bendrai su tyrimo metu nenustatytais asmenimis, iš nenustatyto asmens nurodytos vietos paėmęs kitam automobiliui priklausančius valstybinio numerio ženklus ( - ), juos pritvirtino prie žinomai nusikalstamu būdu gauto didelės vertės turto - automobilio „Audi Q5“ transporto priemonės, identifikavimo numeris ( - ), kurio vertė 62000 eurų, t. y. viršija 250 MGL dydžio sumą, ir 2016-05-02 apie 09.00 val., perėmęs šį automobilį iš nenustatytų asmenų bei gavęs ryšio palaikymui mobilaus ryšio telefoną ir nurodymą vykti pagal pateiktą maršrutą, jų lydimas ir kontroliuojamas, naudojosi šiuo automobiliu jį vairuodamas nuo Lenkijos Respublikos tiksliau tyrimo metu nenustatytos vietos iki Salaperaugio kaimo, Kalvarijos savivaldybės teritorijoje, iki 2016-05-02 16.25 val., kuomet Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų buvo sulaikytas.

4Kaltinamasis E. S. kaltu neprisipažino, patvirtino ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus ir paaiškino, kad 2016 m. kovo mėn. socialinio tinkle „Facebook“ įdėjo skelbimą, kad ieško darbo. Gavo daug pasiūlymų dirbti, bet pagal pasiūlytą užmokestį susidomėjo tik vienu pasiūlymu vokiečių kalba - parvairuoti automobilį už 600 eurų atlygį. Su vokiečiu bendravo internetu. Jam buvo nurodyta 2016-04-30 atvykti į Berlyną. Nuvykus, stotyje susitiko su dviem nepažįstamais asmenimis. Vienas iš jų kalbėjo vokiečių kalba, o kitas lietuviškai. Jie pasakė, kad reikės parvairuoti „Audi“ markės automobilį. Vyras, kalbantis vokiečių kalba, pasakė, kad yra sulūžęs to automobilio raktelis. Mašina nekėlė abejonių, jam davė žalią lapą, dar vienus vokiškus dokumentus, o automobilio numeriai buvo lietuviški. Jam pasakė, kad atvyks į Lietuvą ir mašiną užregistruos. Minėti nepažįstami asmenys jam nurodė važiavimo maršrutą, pasakė, kad perduotą automobilį jam reikia nuvairuoti iki Kauno miesto, Šilainių mikrorajone esančios degalinės „Lukoil“, kur turėjo privažiuoti kažkoks asmuo jo pasiimti. Taip pat paaiškėjo, kad tas automobilis jau yra pakeliui link Lenkijos, o ne Vokietijoje, ir kad jį iki jo nuveš. Prie Lenkijos sienos paėmė automobilį ir važiavo į Lietuvą. Kelyje iš Vokietijos į Lenkiją pats nusipirko navigaciją, į kurią suvedė savo namų adresą. Automobiliu visą laiką vyko per Lenkiją, mokėjo kelių mokestį, kol Lietuvoje pasieniečių buvo sustabdytas. Kadangi už automobilio parvairavimą į Lietuvą buvo žadamas didesnis užmokestis nei įprastai, jis patikrino visą automobilį, konkrečiai bagažinės dalį, saloną, nes bijojo, kad nebūtų įkišta kokių nors narkotikų ar kitų uždraustų daiktų, bet nieko nerado. Įtarimo, kad mašina gali būti vogta jam nekilo, ant jos nebuvo jokių plėšimo žymių. Kad ant mašinos lietuviški numeriai, o buvo kalba, kad ją Lietuvoje reikės registruoti, įtarimų nekėlė. Taip pat nekėlė įtarimų, kad automobilio raktelis sulūžęs ir automobilio negalima gesinti. Nekėlė abejonių ir tai, kad jam be jokių garantijų buvo perduotas didelės vertės turtas ir kad jį turėjo kažkam nežinomam perduoti. Telefonu „Samsung“, kuris buvo rastas automobilyje, jis nesinaudojo, nes nebuvo reikalo. Yra nekaltas, prašo jį išteisinti.

5Liudytojas E. R. paaiškino, kad dirba Kalvarijos užkardoje pasienio tarnybos pareigūnu. Įvykio dieną dirbo Via Baltica kelyje. Patikrinimui buvo sustabdytas automobilis Audi Q5 su lietuviškais numerio ženklais. Vairuotojas pateikė originalų vokišką techninį pasą, neturėjo draudimo dokumentų. Patikrinus duomenų bazėje paaiškėjo, kad automobilis vogtas. Kaltinamasis aiškino, kad automobilį pirko internetu draugei gimtadienio proga ir draugei parvairuoja, pirkimo dokumentus turėjo gauti paštu. Vėliau aiškino, kad automobilį pirko draugas. Paprašius užgesinti automobilio variklį, kad būtų galima atidaryti variklio dangtį, kaltinamasis paaiškino, kad automobilis jį užgesinus gali neužsikurti. Tokiomis aplinkybėmis kaltinamasis tikrai turėjo suprasti, jog automobilis vogtas, nes nebuvo raktelių, buvo lietuviški valstybiniai numeriai, tačiau nebuvo lietuviško registracijos pažymėjimo, o tik vokiški registracijos dokumentai. Be to, jeigu automobiliui būtų išduoti Lietuvos Respublikos valstybinio numerio ženklai, tai jam turėjo būti išduoti ir registracijos Lietuvoje dokumentai.

6Liudytojas M. R. paaiškino, kad dirba Varėnos rinktinės sargybos sienos specialistu. Atsimena, kad buvo sulaikytas automobilis Audi Q 5 su lietuviškais numeriais, o jo registracijos dokumentai buvo vokiški. Sulaikytas asmuo aiškino, kad internetu draugei nupirko automobilį. Paklausus draugės asmens duomenų, nieko pasakyti negalėjo. Po to pakeitė savo versiją ir sakė, kad draugas draugei nupirko automobilį, o jis tik turi jį pargabenti.

7Kaltinamojo kaltės padarius nusikalstamą veiką patvirtinimui byloje pateikta rašytinė medžiaga:

8Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau - VSAT) Lazdijų rinkinės Sargybų skyriaus vyresn. pasieniečio E. R. tarnybinis pranešimas dėl sulaikyto įtariamai vogto automobilio. Jame nurodyta, kad 2016-05-02 nuo 08.00 val. iki 20.00 val. vykdė tarnybą Kalvarijos užkardos sargybos „Patrulis“ sudėtyje kartu su vyresniuoju pasieniečiu R. P.. Apie 16.25 val., vykdydamas nelegalios migracijos prevenciją bei kontrolę pasienio ruože ir vadovaudamasis patvirtintais rizikos profiliais, Salaperaugio k., Kalvarijos sav., kelyje Suvalkai – Marijampolė – Kaunas, atvykstantį į Lietuvos Respubliką dokumentų patikrinimui sustabdė automobilį „Audi Q5“, ant kurio buvo uždėti kitai transporto priemonei priklausantys valst. Nr. ( - ) (LT registracija). Automobilis buvo be užvedimo raktelio. Vairuotojas, paprašytas užgesinti automobilį, atsakė, kad jei užgesins, tai jo nebeužves. Automobilį vairavo Lietuvos Respublikos pilietis E. S.. Vairuotojas dokumentų patikrinimo metu pateikė Lietuvos Respublikos vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ) ir Vokietijos Federacinės Respublikos automobilio registracijos liudijimą Nr. ( - ), kuriame buvo nurodyta, kad automobilio valstybinio numerio ženklai yra ( - ). Paklausus vairuotojo, iš kur jis gavo šį automobilį, šis paaiškino, kad pirko automobilį internetu, varo automobilį draugei jos gimtadienio proga. Dar minėjo, kad pirko automobilį iš Vokietijos piliečio, surašė pirkimo sutartį, tačiau jokių dokumentų, patvirtinančių jo žodžius, nepateikė. Patikrinus automobilio transporto priemonės identifikavimo numerį (toliau - VIN) ( - ) Šengeno informacinėje sistemoje, paaiškėjo, kad automobilis paieškomas Vokietijos Federacinėje Respublikoje kaip pavogtas, neteisėtai pasisavintas, pamestas ar kitaip dingęs(t. 1, b. l. 7).

92016-05-26 Lietuvos Kriminalinės policijos biuro tarptautinių ryšio valdybos raštas Nr. TR/3394/32/LT/16, iš kurio matyti, kad automobilis „Audi Q5“, VIN ( - ), pilkos spalvos, buvo pavogtas 2016-05-02 01.38 val. Vokietijoje. Jis pavogtas iš stovėjimo vietos prie namų, nusikaltimą įvykdė mažiausiai du nenustatyti asmenys. E. S. gali būti tik kurjeris, kuriam vagystę įvykdę ar su ja tiesiogiai susiję asmenys perdavė automobilį ir nurodė jį pervežti. Automobilio teisėtas savininkas nusikaltimo metu - kompanija „( - )“. Automobilio vertė vagystės metu buvo 62000 eurų (t.1, b.l. 14).

10Nutarimas daryti poėmį ir poėmio protokolas, kuriuo iš E. S. paimtas automobilis „Audi SQ5“, VIN ( - ), transporto priemonės registracijos liudijimas Nr. ( - ) ir vokiečių kalba surašytas draudimo liudijimas (žalia korta) Nr. ( - ) (t.1, b. l. 16-23).

112016-05-02 apžiūros protokolas, kuriuo apžiūrėtas automobilis „Audi Q5“. Nustatyta, kad automobilis yra pilkos spalvos, ant automobilio pritvirtinti Lietuvos Respublikos valstybinio numerio ženklai ( - ). Automobilio užrakinimo spynelė be išorinių vizualiai matomų laužimo žymių. Atidarius vairuotojo pusės dureles, matyti vairuotojo durelių lentynėlėje mobilaus ryšio telefonas „Samsung“, juodos spalvos, ir du suglamžyti kvitai, surašyti lenkų kalba, kuriuose data 2016-05-02. Ant priekinio stiklo ir panelės pritvirtinta navigacija „Garmin“ su pajungimo laidu. Automobilio salone, šalia vairo mechanizmo yra automobilio variklio užvedimo rakto patalpinimo ertmė ir STOP/START mygtukas, be vizualiai matomų pažeidimo požymių. Automobilio salone, daiktadėžėje yra baltos spalvos lapas su rankraštiniu tekstu. Apžiūrėjus automobilio saloną ir daiktadėžę, daugiau daiktų turinčių ryšio su tiriama nusikalstama veika, nerasta. Atidengus variklio dangtį matyti iškaltas VIN ( - ) (t. 1, b.l. 28-37);

122016-05-06 ir 2016-08-08 apžiūros protokolai, iš kurių matyti, kad apžiūrėtas automobilyje rastas ir paimtas mobilaus ryšio telefonas „Samsung“ su SIM kortele - mobilaus ryšio telefonas „Samsung GT-E1200“, kurio IMEI Nr. ( - ), su SIM kortele „Pildyk“, abonentinis numeris ( - ), kortelės numeris ( - ). Telefono korpusas juodos spalvos. Telefono galinėje dalyse esantis lipdukas su telefono duomenimis nuplėštas. Telefone yra išlikusios 2016-05-02 „Gautos SMS žinutės“ ir „Išsiųstos SMS žinutės“ (t.1, b.l. 72-75).

132016-08-17 Varėnos rinktinės Ikiteisminio tyrimo skyriaus vyr. tyrėjos I. G. tarnybinis pranešimas, kuriame nurodyta, kad tyrimo metu nustatyta, kad 2016-05-02 Kalvarijos sav., Salaperaugio kaime, buvo sulaikytas automobilis „Audi Q5“, kurį vairavo E. S.. Sulaikytame automobilyje rastas ir paimtas mobilaus ryšio telefonas „Samsung“ su SIM kortele, kurios abonento numeris ( - ). Ikiteisminio tyrimo metu, atlikus rasto mobilaus ryšio telefono apžiūrą nustatyta, kad šiuo telefonu kontaktuota su abonentu, kurio numeris ( - ). Išanalizavus gautas mobilaus ryšio telefono išklotines iš UAB „Tele-2“, nustatyta, kad abonentai, kurių Nr. ( - ) ir ( - ), kontaktavo 2016-05-02 tik tarpusavyje. Mobilaus ryšio telefono abonento, kurio Nr. ( - ), rastas E. S. vairuojamam automobilyje, nėra informacijos apie prisijungimą prie Lietuvos Respublikos operatorių bokštų, todėl galimai veikė ne Lietuvos Respublikos teritorijoje. Abonentas, kurio Nr. ( - ), kuriuo naudojosi tyrimo metu nenustatytas asmuo, jungėsi prie Lietuvos Respublikos operatorių bokštų. Matyti, kad šis telefonas 2016-05-02 16.40-16.41 val. jungėsi prie CELE, adresu Marijampolės r. sav. Trakėnų kaime (t. 1, b. l. 125-128, 130-132).

142016-06-21 apžiūros protokolas, iš kurio matyti, kad apžiūrėta paimta navigacija „Garmin“. Nustatyta, kad tai yra navigacija „Garmin navi 2445“, serijos Nr. ( - ), kurios korpusas juodos spalvos ir joje išlikęs vykimo maršrutas. Joje nurodyti adresai: ( - ), Punskas, Adama Mickiewicza 16-515, Kaunas Širvintų 1-asis takas, Kalvarijos savivaldybė Sangrūda, Kaunas Kranto 1-oji gatvė, Varšuva gen. A. E. Fieldorfa, Varšuva Listopada gatvė 29 (t. 1, b. l. 76-77).

152016-05-13 apžiūros protokolas, kuriuo apžiūrėti du vienetai valstybinio numerio ženklų – ( - ). Nustatyta, kad tai yra lentelės pagamintos iš 54.2 x 13.4 cm. dydžio skardos. Valstybinio numerio ženklo lentelės fonas yra baltos spalvos, kuriame yra juodos spalvos reljefiškai išspausti numerio simboliai – raidės JDO ir skaičiai 156. Kairiajame numerio šone yra mėlynos spalvos kvadratas, kurio viršuje yra geltonos spalvos apskritimas iš 12 žvaigždučių, o apačioje – baltos spalvos dvi raidės ,,LT“ . Tarpe tarp raidžių JDO ir skaičių 156, matyti du apvalūs iškilimai, kurių viršutiniame yra raudonos spalvos techninės apžiūros lipdukas, o apatiniame apskritime yra holograminis VĮ „Regitra“ lipdukas su valstybinio numerio ženklu ( - ). Apžiūrėjus lentelę vizualiai ir daktiloskopinių miltelių pagalba, rastas pėdsakas, kuris nukopijuotas ant daktiloskopinių plokštelių. Specialistas, ištyręs Lietuvos Respublikos transporto priemonės valstybinio numerio ženklo ( - ) lenteles, konstatavo, kad palyginus šias valstybinio numerio ( - ) lenteles su autentiškomis valstybinio numerio lentelėmis, nustatyta, kad ant šių valstybinio numerio lentelių yra tikriems numeriams būdingi holograminiai ,,LT“ atvaizdai. Taip pat ant šių valstybinio numerio lentelių esantys lipdukai yra su apsaugos elementais. Remiantis išvardintais požymiais padaryta vienareikšmė išvada, kad Lietuvos Respublikos transporto priemonės valstybinio numerio ženklo lentelės ( - ) yra pagamintos pagal tokio pavyzdžio Lietuvos Respublikos transporto priemonių valstybinio numerio ženklo gamybos reikalavimus - jos yra tikros(t.1, b. l. 91-93).

16Kelių transporto priemonių registracijos žurnalo pagal valstybinį numerį informacija patvirtina, kad valstybinio numerio ženklai ( - ) buvo išduoti automobiliui „KIA SPORTAGE“ ir prarasti (t.1, b. l. 97).

17Ieškomų valstybinių numerių išrašo informacija, iš kurios matyti, kad valstybinio numerio ženklai ( - ) nuo 2016-05-03 yra paskelbti kaip pavogti, neteisėtai pasisavinti, pamesti ar kitaip dingę (t.1, b. l. 98).

182016-05-23 Kauno apskrities VPK Kauno m. Panemunės PK raštas Nr. 20-S-82644(1.13K), kuriame nurodyta, kad dėl automobilio KIA valstybinio numerio ženklų ( - ) vagystės 2016-05-01 9.11 val. Kauno apskrities VPK buvo gautas A. Š. telefoninis pranešimas, kad 2016-05-01 pastebėjo, jog po nakties nuo automobilio „Kia Sportage“, stovėjusio Kauno m., Kranto al. 52, dingo valstybiniai numeriai ( - ). Kauno apskrities VPK Kauno m. Panemunės PK 2016-05-03 buvo pradėta ir vykdoma administracinė teisena pagal LR ATPK 50 str. dėl valstybinio numerio ženklų ( - ) vagystės. Atliekamos teisenos metu duomenų apie asmenis, galėjusius įvykdyti valstybinio numerio ženklų ( - ) vagystę, nėra, asmenų mačiusių ar galėjusių matyti įvykį nenustatyta(t.1, b.l.101).

192016-07-07 Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro pateikta specialisto išvada Nr. 140-(3263)-IS1-3721, iš kurios matyti, kad vienas rankos piršto pėdsakas, rastas ir paimtas nuo valstybinio numerio ženklų ( - ), kurie buvo pritvirtinti ant E. S. vairuojamo automobilio „Audi Q5“, yra paliktas E. S. dešinės rankos smiliumi (t.1, b.l.104-106, 115-117).

202016-06-14 apžiūros protokolas, kuriuo apžiūrėtas automobilyje rastas ir paimtas baltos spalvos lapas su rankraštiniu tekstu (galimu vykimo maršrutu). Nustatyta, kad baltos spalvos lapas yra A4 formato. Lape yra rankraštinis tekstas, surašytas mėlynos ir juodos spalvos tušu. Pirmoje lapo pusėje yra sunumeruotos skaičiais nuo 1 iki 16 pozicijos, kuriose nurodyta maršruto kryptis. Pagal nurodytas maršruto pozicijas matyti, kad nuo Varšuvos vykstama Suvalkų - Kauno kryptimi. Nuo Suvalkų vykstama toliau tik per miestelių ir kaimų tipų gyvenvietes, tokias, kaip Okuniowiec, Lipniak, Kaletnik. Antroje lapo pusėje nurodyta viena pozicija, pažymėta skaičiumi 17, iš kurios matyti, kad nuo Kaletnik vietovės vykstama Punsko kryptimi ir toliau link Trumpalių (lenkiškai Trompole) ir Sangrūdos (t.1, b. l. 79-82)

212016-08-19 VSAT Varėnos rinktinės Ikiteisminio tyrimo skyriaus vyr. tyrėjos I. G. tarnybinis pranešimas, kuriame nurodyta, kad iš interneto atspausdinus Lietuvos Respublikos - Lenkijos Respublikos pasienio žemėlapį, kuriame yra pagrindinis tiesus kelias (pažymėtas geltona spalva), vedantis Suvalkai - Salaperaugis - Trakėnai, kuriuo vykstant buvo sulaikytas E. S., ir žemėlapyje paženklintas žalia spalva maršrutas, pagal rastą lapą su galimu vykimo maršrutu, kuriuo buvo nurodyta vykti E. S.. Žemėlapyje mėlyna spalva paženklinta Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos valstybių siena. Atspausdintame žemėlapyje, atlikus aukščiau nurodytą ženklinimą, nustatyta, kad pagal E. S. perduotą lapą su galimu vykimo maršrutu, siekiama išvengti vykimo pagrindiniu keliu, vedančiu per buvusį Budzisko - Kalvarijos pasienio kontrolės punktą, kurio teritorijoje ir šiuo metu dažniausiai tarnybą vykdo pasienio pareigūnai. Buvęs Budzisko - Kalvarijos pasienio kontrolės punktas ir jo teritorija, bei kelias, vedantis Suvalkai - Budzisko - Salaperaugis, apvažiuojamas aplinkkeliais (t. 1, b.l. 83-84).

222016-09-14 apžiūros protokolas, iš kurio matyti, kad apžiūrėti automobilyje rasti ir paimti du kvitai lenkų kalba, yra mokėjimai už kelius. Apžiūros metu nustatyta, kad kvitas yra baltos spalvos lapelis. Kvito - fiskalinio čekio - viršuje yra nurodyti pardavėjo duomenys ir data – 2016-05-02. Toliau nurodoma, kad mokama už vykimą mokama autostrada „A2“ ir mokama 36,00 Lenkijos zlotai, taip pat nurodytas mokėjimo laikas – 08.20. Kito kvito-čekio viršuje yra nurodyti pardavėjo duomenys ir mokėjimo patvirtinimo data – 2016-05-02, toliau nurodoma, kad mokesčio kategorija - 1 įvažiavimas ir mokama grynaisiais pinigais 9,90 Lenkijos zlotų. Taip pat nurodytas mokėjimo laikas – 09.59 (t. 1, b. l. 85-90).

232016-05-02 Marijampolės apskrities VPK Kalvarijos PK administracinio teisės pažeidimo protokole Nr. 625 E. S. dėl administracinio teisės pažeidimo, numatyto Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 123 str. 3 d., paaiškino, kad susitaręs su žmogumi, kurį surado facebooke ir pasiūlė pirkti pigiai automobilį, kuris galimai buvo vogtas(t.2, b. l.43).

24Nors kaltinamasis savo kaltę neigia ir nurodo, jog jis nesuprato, kad jo vairuojamas automobilis buvo gautas nusikalstamu būdu, teismas laiko ją pilnai įrodyta byloje surinktų objektyvių duomenų visuma. Išklausęs nuoseklių ir tikslių liudytojų parodymų, ištyrus rašytinius bylos duomenis – nutarimą daryti poėmį, poėmio protokolą, apžiūros protokolus ir kitą bylos medžiagą, teismas konstatuoja, jog kaltinamojo kaltė įvykdžius jam inkriminuotus veiksmus, įrodyta pilnai ir neginčytinai.

25Nusikaltimo, numatyto Lietuvos Respublikos BK 189 str., objektyvieji ir subjektyvieji požymiai pasireiškia iš anksto nepažadėtu svetimo žinomai nusikalstamu būdu gauto turto įgijimu, naudojimusi juo arba realizavimu, t. y. būtina nustatyti, kad kaltininkas juo disponuoja. Šiuo atveju E. S. naudotas turtas iki patekimo pas jį kito asmens yra gautas nusikalstamu būdu, o jis, naudodamasis tokiu turtu žino apie nusikalstamą jo gavimo būdą (pvz., kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-284/2014, 2K-362/2013, 2K-259/2008, 2K-79-895/2015). Šios nusikalstamos veikos sudėtis yra formalioji, todėl ji laikoma baigta nuo nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo, naudojimo arba jo realizavimo momento. Naudojimasis tai yra šio turto kaip tam tikros priemonės vartojimas. Minėtame straipsnyje apibrėžtų veikų subjektyvusis požymis – kaltė – reiškiasi tiesiogine tyčia. Kaltininkas suvokia, kad įgyja, naudoja arba realizuoja turtą, kuris gautas nusikalstamu būdu, ir to nori. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nutartyje 2K-625/2012 yra pasisakęs, kad įstatymas nereikalauja, kad kaltininkas žinotų visas padaryto nusikaltimo aplinkybes. Užtenka bendro supratimo apie kito asmens (ar jų grupės) padarytos nusikalstamos veikos pobūdį ir nusikalstamą turto gavimo būdą. Kokiu būdu gautas turtas, kaltininkas galėjo suprasti iš tam tikrų turto ypatumų, jo įgijimo sąlygų, konkrečių duomenų apie asmenį, kuris pasiūlė tą turtą, ir pan.

26Lietuvos Kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos pažyma patvirtina, kad automobilis Audi Q5 buvo pavogtas 2016-05-02 Vokietijoje. Automobilio vertė nusikaltimo metu 62 000 Eur. Išanalizavus šioje byloje surinktus duomenis, akivaizdu, kad kaltinamojo parodymai nelogiški ir paneigti, o surinkti duomenys patvirtina jo kaltę pagal jam inkriminuotą nusikalstamą veiką. Kaltinamasis E. S. pats nurodė, kad jis už didesnį nei paprastai atlygį internetu susitarė parvairuoti automobilį iš Vokietijos į Lietuvą. Pagal kaltinamojo parodymus, jam nėra žinomas nei vienas asmuo, kuris prašė parvairuoti automobilį ar jį perdavė, kas kelia pagrįstų abejonių apie jam nepažįstamų asmenų patikėtą parvairuoti 62 000 Eur vertės apynaujį automobilį. Kaltinamasis pats pripažino, kad kilus įtarimui, tikrino automobilį ar jame nėra uždraustų daiktų, tačiau jam neatrodė, jog automobilis vogtas, nors automobilio raktelio nebuvo ir automobilis nuolat turėjo būti užvestas.

27Nustatyta, kad ant šio automobilio buvo pritvirtinti Lietuvos Respublikos registracijos valstybinio numerio ženklai ( - ), kurie priklausė automobiliui „Kia Sportage“ ir buvo pagrobti 2016-05-01 naktį Kauno mieste, Kranto alėjoje 52. Taigi, minėti ženklai buvo pagrobti prieš pat šį nusikaltimą. Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro pateikta specialisto išvada patvirtina, kad vienas rankos piršto pėdsakas rastas ir paimtas nuo šio valstybinio numerio ženklo yra paliktas būtent kaltinamojo E. S. dešinės rankos smiliumi. Automobilio apžiūros metu rastas mobilaus ryšio telefonas „Samsung“. Telefono galinėje dalyje esantis lipdukas su telefono duomenimis nuplėštas, tačiau jame yra išlikusios SMS žinutės. Nors kaltinamasis nurodė, kad jam perduoto mobilaus ryšio telefono nenaudojo, nes nebuvo reikalo, tačiau įvertinus SMS žinučių turinį bei tai, kad jos rašytos 2016-05-02 nuo 2.26 val. iki 15.21 val., o kaltinamasis buvo sulaikytas tą pačią dieną 16.25 val., šis telefono abonentas veikė ne Lietuvoje, leidžia pagrįstai teigti, kad juo naudojosi būtent kaltinamasis. Tą visiškai patvirtina telefone išlikusių SMS žinučių turinys - kaltinamasis šiuo telefonu bendravo su asmenims, kurie siekė, kad automobilis būtų atvairuotas į Lietuvą. Nors kaltinamasis teigia, kad apie valstybinio numerio ženklus ant Audi Q5 nieko nežino, tačiau SMS žinutės aiškiai patvirtina, kad jam buvo pasakyta kur yra padėti minėti ženklai, nes žinutėse nurodyta – „numeriai guli kur tik įsuki į keliuką po kairei, matai 2 bakeliai guli. Po jais guli dekis. Kai įsuki į tą keliuką kur jau tie daržai pačioj pradžioj, po kairei pusei guli 2 bakeliai ir pirštinės mano neįmanoma nepamatyti, po jais numeriai“. Kitos žinutės patvirtina, kad minėtas nenustatytas asmuo stebėjo kaltinamojo važiavimą, nurodė važiuoti tiesiai, nelenkt per pirmą juostą, žiūrėti ženklų ir panašiai. Šie duomenys leidžia daryti išvadą, kad E. S. valstybinio numerio ženklus pats atsivežė ir uždėjo juos ant jo naudoto automobilio bei vykimo metu buvo kontroliuojamas, su juo buvo palaikomas kontaktas.

28Be to, automobilio apžiūros metu taip pat buvo rastas ir paimtas A4 formato lapas, kuriame lietuvių kalba surašytas važiavimo maršrutas, važiavimo pradžia nurodyta važiuoti autostrada A2/E30 iki Varšuvos, toliau iki Suvalkų, Kauno kryptimi ir taip toliau. Galiausiai nurodyta, kad įvažiuos į Lietuvą, toliau bus Sangrūda ir važiuos link namų. Nurodyta kokias vietoves suvesti į navigaciją. Navigacijos „Garmin“ apžiūros protokolas patvirtina, kad sulaikytame automobilyje buvo rasta ir paimta navigacija. Navigacijoje užfiksuota vykimo tikslų istorija, kurioje nurodyta adresai ( - ), o tai yra kaltinamojo gyvenamoji vieta, Punskas, Sangrūda, Kaunas Kranto 1-oji gatvė.

29Vertindamas šių įrodymų visetą, teismas vadovaujasi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo suformuota praktika, kad kaltės turinys baudžiamojoje byloje atskleidžiamas ne vien tik paties kaltininko prisipažinimo padarius nusikalstamą veiką, išaiškinimu, kaip jis suvokė bei įvertino savo daromų veiksmų ar neveikimo pobūdį, padarinius, kokios paskatos nulėmė nusikalstamos veikos padarymą ir kokių padarinių šia veika buvo siekiama. Kaltės forma, rūšis, jos turinys – subjektyvūs (vidiniai–psichiniai) nusikalstamos veikos požymiai, be nurodytų aplinkybių, nustatomi tiriant, įvertinant ir išorinius (objektyviuosius) nusikalstamos veikos požymius: atliktus veiksmus, jų pobūdį, intensyvumą, būdą, pastangas juos padarant, padėtį, kuri buvo juos padarant, ir pan. Taigi apie kaltę – psichinį kaltininko santykį su veika bei jos padariniais – gali būti sprendžiama ir pagal kaltininko elgesį. Būtent aukščiau analizuotas kaltinamojo atliktų veiksmų visetas, jo parodymų kaita, nenuoseklumas ir nelogiškumas, būdai bei priemonės, kuriais siekta automobilį atgabenti į Lietuvą, neginčytinai įrodo, jog automobilio gabenimo metu – jo vairavimo iš gavimo į paskirties vietą - kaltinamasis suvokė, jog automobilis įgytas nusikalstamu būdu ir norėjo taip veikti.

30Veika įrodyta, kvalifikuota pagal LR BK 189 str. 2 d., tinkamai, abejonių dėl kaltinamojo kaltės teismui nekyla. E. S. įgijo didelės vertės turtą- automobilį Audi Q5, kurio rinkos vertė 62000 eurų, kas atitinka 1646,30 Minimalių gyvenimo lygių (MGL), žinodamas, kad minėtas automobilis įgytas nusikalstamu būdu. BK 190 str. nustato, kad turtas yra didelės vertės, kai jo vertė viršija 250 MGL dydžio sumą.

31Kaltinamojo E. S. atsakomybę lengvinančių ar sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

32Skiriant bausmę, teismas atsižvelgia į padarytos nusikalstamos veikos pobūdį, pavojingumo visuomenei laipsnį, kaltinamojo asmenybę (kaltinamasis praeityje neteistas, tačiau yra baustas už administracinės teisės pažeidimus, nors yra darbingas, tačiau niekur nedirba, legalių pragyvenimo pajamų neturi, nevedęs), įvertinus tai, kad atsakomybę lengvinančių ir sunkinančių aplinkybių nėra, teismas sprendžia, jog kaltinamajam skirtina turtinio pobūdžio bausmė-bauda.

33Į atliktos bausmės laiką įskaitytinas sulaikyme ir suėmime išbūtas laikas nuo 2016-05-02 iki 2016-05-04 ( BK 66 str., 65 str.).

34Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti: Automobilis „Audi Q5“ VIN ( - ), grąžintas savininkui, paliktinas savininkui kaip nuosavybė; 2 vienetai valstybinio numerio ženklų ( - ) perduotini VĮ „Regitra“ sunaikinimui įstatymo nustatyta tvarka; navigacija „Garmin“ ir mobilaus ryšio telefonas „Samsung GT-E1200“ konfiskuotini ir perduotini valstybei; du kvitai ir baltos spalvos lapas su rankraštiniu tekstu paliktini saugoti baudžiamojoje byloje.

35Kardomosios priemonės – įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje ir dokumentų paėmimas panaikintinos nuosprendžiui įsiteisėjus. Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelė Nr. 13714182 grąžintina E. S., nuosprendžiui įsiteisėjus.

36Vadovaudamasis Baudžiamojo proceso kodekso 297 str., 298 str., 301-305 str., 307 str. teismas

Nutarė

37E. S. pripažinti kaltu pagal Lietuvos Respublikos BK 189 straipsnio 2 dalį ir paskirti 63 MGL dydžio, kas atitinka 2372,58 Eur (dviejų tūkstančių trijų šimtų septyniasdešimt dviejų eurų 58 eurocentų) dydžio baudą.

38Vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 65 straipsniu, 66 straipsnio 1 dalimi, į paskirtą bausmę įskaityti laikiname sulaikyme išbūtą laiką nuo 2016-05-02 iki 2016-05-04, 1 sulaikyme išbūtą parą prilyginant 2 minimalių gyvenimo lygių (75.32 eurų) dydžio baudai ir galutinę bausmę paskirti 59 MGL dydžio, kas atitinka 2221, 94 Eur (dviejų tūkstančių dviejų šimtų dvidešimt vieno euro 94 eurocentų) baudą.

39Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti: Automobilį „Audi Q5“ VIN( - ), grąžintą savininkui, palikti savininkui kaip nuosavybę; 2 vienetus valstybinio numerio ženklų ( - ), perduoti VĮ „Regitra“ sunaikinimui įstatymo nustatyta tvarka; navigaciją „Garmin“ ir mobilaus ryšio telefoną „Samsung GT-E1200“ konfiskuoti; du kvitus ir baltos spalvos lapą su rankraštiniu tekstu palikti saugoti baudžiamojoje byloje.

40Kardomąsias priemones – įpareigojimą periodiškai registruotis policijos įstaigoje ir dokumentų paėmimą panaikinti nuosprendžiui įsiteisėjus. Nuosprendžiui įsiteisėjus, Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelę Nr. ( - ) grąžinti E. S..

41Nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Kauno apygardos teismui per Marijampolės rajono apylinkės teismą.

42Bauda per 2 (du) mėnesius turi būti sumokėta į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos Finansų Ministerijos, įm. kodas 188659752, vieną iš pasirinktų sąskaitų, įmokos kodas 6801. Nustatytu laiku nesumokėta bauda bus išieškota priverstinai.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėjas Laimondas... 2. Teismas,... 3. E. S., veikdamas bendrai su tyrimo metu nenustatytais asmenimis, iš... 4. Kaltinamasis E. S. kaltu neprisipažino, patvirtino ikiteisminio tyrimo metu... 5. Liudytojas E. R. paaiškino, kad dirba Kalvarijos užkardoje pasienio tarnybos... 6. Liudytojas M. R. paaiškino, kad dirba Varėnos rinktinės sargybos sienos... 7. Kaltinamojo kaltės padarius nusikalstamą veiką patvirtinimui byloje pateikta... 8. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų... 9. 2016-05-26 Lietuvos Kriminalinės policijos biuro tarptautinių ryšio valdybos... 10. Nutarimas daryti poėmį ir poėmio protokolas, kuriuo iš E. S. paimtas... 11. 2016-05-02 apžiūros protokolas, kuriuo apžiūrėtas automobilis „Audi... 12. 2016-05-06 ir 2016-08-08 apžiūros protokolai, iš kurių matyti, kad... 13. 2016-08-17 Varėnos rinktinės Ikiteisminio tyrimo skyriaus vyr. tyrėjos I. G.... 14. 2016-06-21 apžiūros protokolas, iš kurio matyti, kad apžiūrėta paimta... 15. 2016-05-13 apžiūros protokolas, kuriuo apžiūrėti du vienetai valstybinio... 16. Kelių transporto priemonių registracijos žurnalo pagal valstybinį numerį... 17. Ieškomų valstybinių numerių išrašo informacija, iš kurios matyti, kad... 18. 2016-05-23 Kauno apskrities VPK Kauno m. Panemunės PK raštas Nr.... 19. 2016-07-07 Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro pateikta... 20. 2016-06-14 apžiūros protokolas, kuriuo apžiūrėtas automobilyje rastas ir... 21. 2016-08-19 VSAT Varėnos rinktinės Ikiteisminio tyrimo skyriaus vyr. tyrėjos... 22. 2016-09-14 apžiūros protokolas, iš kurio matyti, kad apžiūrėti... 23. 2016-05-02 Marijampolės apskrities VPK Kalvarijos PK administracinio teisės... 24. Nors kaltinamasis savo kaltę neigia ir nurodo, jog jis nesuprato, kad jo... 25. Nusikaltimo, numatyto Lietuvos Respublikos BK 189 str., objektyvieji ir... 26. Lietuvos Kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos pažyma... 27. Nustatyta, kad ant šio automobilio buvo pritvirtinti Lietuvos Respublikos... 28. Be to, automobilio apžiūros metu taip pat buvo rastas ir paimtas A4 formato... 29. Vertindamas šių įrodymų visetą, teismas vadovaujasi Lietuvos... 30. Veika įrodyta, kvalifikuota pagal LR BK 189 str. 2 d., tinkamai, abejonių... 31. Kaltinamojo E. S. atsakomybę lengvinančių ar sunkinančių aplinkybių... 32. Skiriant bausmę, teismas atsižvelgia į padarytos nusikalstamos veikos... 33. Į atliktos bausmės laiką įskaitytinas sulaikyme ir suėmime išbūtas... 34. Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai... 35. Kardomosios priemonės – įpareigojimas periodiškai registruotis policijos... 36. Vadovaudamasis Baudžiamojo proceso kodekso 297 str., 298 str., 301-305 str.,... 37. E. S. pripažinti kaltu pagal Lietuvos Respublikos BK 189 straipsnio 2 dalį ir... 38. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos BK 65 straipsniu, 66 straipsnio 1 dalimi, į... 39. Nuosprendžiui įsiteisėjus, daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamai... 40. Kardomąsias priemones – įpareigojimą periodiškai registruotis policijos... 41. Nuosprendis per 20 dienų nuo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu... 42. Bauda per 2 (du) mėnesius turi būti sumokėta į Valstybinės mokesčių...