Byla 1-63-606/2017
Dėl ją ir siuntėsi, norėdamas pamėginti, nes anksčiau buvo vartojęs psichotropinių medžiagų turinčius grybus. Iš atsiliepimų internete žinojo, kad LSD poveikis turėtų būti panašus. A. S. nurodė, kad minėtas medžiagas siuntėsi savo asmeniniam vartojimui

1Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Edita Lapinskienė, sekretoriaujant Karolinai Gaubaitei, dalyvaujant prokurorui Donatui Blinstrubiui,

2viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje

3A. S. gimęs ( - ) ( - ), asmens kodas ( - ) Lietuvos Respublikos pilietis, lietuvis, gyvenantis ( - ), aukštesniojo išsilavinimo, susižadėjęs, dirbantis UAB „( - )“ direktoriumi, teistas:

42013-01-18 Kauno apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 265 straipsnio 1 dalį, paskirta 10 MGL (1300 Lt) dydžio bauda. Bauda sumokėta 2013-03-25,

5kaltinamas padaręs nusikalstamas veikas, numatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalyje, 259 straipsnio 2 dalyje, ir 259 straipsnio 1 dalyje,

Nustatė

6kaltinamasis A. S., neturėdamas leidimo ir išvengdamas muitinės kontrolės, per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabeno psichotropines medžiagas.

72016 metų kovo mėnesį, tiksli data ir laikas nenustatyti, kaltinamasis A. S., būdamas Lietuvos Respublikoje, tiksliai nenustatytoje vietoje, naudodamasis savo kompiuteriu „Macbook Air“, iš internetinės parduotuvės, esančios internetiniame tinklalapyje „( - )“, nusipirko 0,0329 g sveriantį popieriaus lapelį, padalytą į du kvadratėlius, su ant jo esančiomis psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P-LSD, kurių grynos veikliosios medžiagos kiekis yra ne didesnis nei 0,0005 g, ir nurodė pardavėjui įsigytas psichotropines medžiagas atsiųsti jo gyvenamosios vietos adresu ( - ). Tęsdamas nusikalstamus veiksmus, 2016 m. kovo 26 d. už šias psichotropines medžiagas sumokėjo 126,40 Eur iš savo asmeninės sąskaitos Nr. ( - ), esančios AB „( - ) “ banke, pervesdamas nenustatytam gavėjui į sąskaitą Nr. ( - ). Po to pašto paslaugas teikianti įmonė iš ( - ) atgabeno siuntą su įsigytomis psichotropinėmis medžiagomis į Lietuvos Respubliką, kur 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. šią siuntą Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste, esančiame ( - ), sulaikė Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai.

8Taigi kaltinamasis A. S., neturėdamas leidimo ir išvengdamas muitinės kontrolės, gabeno per Lietuvos Respublikos valstybės sieną – Vilniaus teritorinės muitinės Pašto postą 0,0329 g sveriantį popieriaus lapelį, padalytą į du kvadratėlius, su ant jo esančiomis psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P-LSD, kurių grynos veikliosios medžiagos kiekis yra ne didesnis nei 0,0005 g.

9Be to, kaltinamasis A. S. neteisėtai įgijo ir siuntė nedidelį kiekį psichotropinių medžiagų, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti.

102016 metų kovo mėnesį, tiksli data ir laikas nenustatyti, kaltinamasis A. S., būdamas Lietuvos Respublikoje, tiksliai nenustatytoje vietoje, naudodamasis savo kompiuteriu „Macbook Air“, iš internetinės parduotuvės, esančios internetiniame tinklalapyje „( - )“, nusipirko 0,0329 g sveriantį popieriaus lapelį, padalytą į du kvadratėlius, su ant jo esančiomis psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P-LSD, kurių grynos veikliosios medžiagos kiekis yra ne didesnis nei 0,0005 g, ir nurodė pardavėjui įsigytas psichotropines medžiagas atsiųsti jo gyvenamosios vietos adresu ( - ). Tęsdamas nusikalstamus veiksmus, 2016 m. kovo 26 d. už šias psichotropines medžiagas sumokėjo 126,40 Eur iš savo asmeninės sąskaitos Nr. ( - ), esančios AB „( - ) “ banke, pervesdamas nenustatytam gavėjui į sąskaitą Nr. ( - ). Po to pašto paslaugas teikianti įmonė iš ( - ) atgabeno siuntą su įsigytomis psichotropinėmis medžiagomis į Lietuvos Respubliką, kur 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. šią siuntą Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste, esančiame ( - ), sulaikė Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai.

11Taigi A. S. neteisėtai įgijo ir siuntė 0,0329 g sveriantį popieriaus lapelį, padalytą į du kvadratėlius, su ant jo esančiomis psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P-LSD, kurių grynos veikliosios medžiagos kiekis yra ne didesnis nei 0,0005 g, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti.

12Be to, kaltinamasis A. S. neteisėtai laikė narkotines ir psichotropines medžiagas, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti.

132016 m. birželio 16 d., apie 14.15 val., savo gyvenamojoje vietoje, esančioje adresu ( - ), neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, kaltinamasis A. S. neteisėtai laikė 23,3729 g psichotropinės medžiagos – Psilocybe S. (glotniagalvių) genties grybų vaisiakūnių su sporomis, 2,5995 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių), kuriose delta - 9-tetrahidrokanabinolio koncentracija yra 3,6 proc., ir penkias tabletes, kuriose yra 0,3896 g psichotropinės medžiagos – MDMA.

14Kaltinamasis A. S. kaltu padarius jam inkriminuojamas nusikalstamas veikas prisipažino visiškai ir parodė, kad psichotropines medžiagas LSD ir 1P-LSD jis užsisakė 2016 m. kovo mėn. viduryje, tikslios dienos ir laiko nepamena. Šias psichotropines medžiagas užsisakė iš internetinės parduotuvės, pavadinimu „( - )“, atsiskaitė bankiniu pavedimu iš savo asmeninės sąskaitos, esančios AB „( - )“, už psichotropines medžiagas sumokėjo apie 200 Eur. Kaltinamasis nurodė, kad prieš užsakydamas, jis minėtomis psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P-LSD domėjosi, žinojo, kad tai psichotropinės medžiagos. Žinojo, kad šių medžiagų poveikis yra atpalaidavimas proto blokų, be kurių galima nueiti į tolimesnius sąmonės ir pasąmonės lygmenis. Šių medžiagų nėra vartojęs, todėl ją ir siuntėsi, norėdamas pamėginti, nes anksčiau buvo vartojęs psichotropinių medžiagų turinčius grybus. Iš atsiliepimų internete žinojo, kad LSD poveikis turėtų būti panašus. A. S. nurodė, kad minėtas medžiagas siuntėsi savo asmeniniam vartojimui.

15Kaltinamasis taip pat nurodė, kad 2016 m. birželio 16 d. kratos metu jo namuose, adresu ( - ), buvo rastas ir paimtas stiklainis su grybais, jų pavadinimas „Equadorian“. Tai psichotropinį poveikį turintys grybai, kuriuos jis vartojo asmeniškai, jie niekaip nėra ruošiami, yra valgomi sudžiūvę. Šiuos grybus savo asmeniniam vartojimui jis taip pat parsisiuntė iš internetinės parduotuvės „( - )“, tai buvo pakuotė su visomis grybams auginti reikiamomis priemonėmis. Šiuos grybus parsisiuntė 2016 m. balandžio mėn., užsisakė kartu su psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P- LSD. Tik šie grybai buvo atsiųsti iš ( - ) , tai buvo plastikinė dėžutė su žemių mišiniu. Internete rado instrukciją, kaip prižiūrėti šią žemę, kad išsiaugintų joje grybus. Per mėnesį laiko grybai užaugo, juos nupjovė ir išdžiovino, po to pamėgino juos vartoti. Visi likę pas jį grybai buvo rasti ir paimti kratos metu. Kaltinamasis nurodė, jog kratos metu jo namuose taip pat buvo rasta dėžutė nuo gumos „Orbit“ su joje buvusiais grybais „Golden Teachear“, kurie taip pat turi psichotropinį poveikį. Šie grybai buvo pirkti kartu su kitomis medžiagomis ir už juos atsiskaitė tokiu pat būdu. Šiuos grybus taip pat augino pats, po to juos džiovino bei vartojo asmeniškai. Visas likęs jų kiekis po jo suvartojimo buvo rastas ir paimtas kratos metu. Jo namuose taip pat buvo aptiktos juodoje skiautėje smulkintos kanapės dalys, kurias gavo dovanų per festivalį „Sūpynės“ iš nepažįstamo asmens. Kanapes pasiėmė asmeniniams tikslams, norėjo jas surūkyti. Jo namuose buvo aptiktos ir 5 spalvotos tabletės, vadinamos „ratukais“, jas taip pat įsigijo festivalyje iš nepažįstamo asmens. Kaltinamasis A. S. paaiškino, kad visos medžiagos, rastos jo namuose kratos metu, priklauso jam asmeniškai, apie jų buvimą namuose nežinojo nei jo sugyventinė V. F., nei tėvas A. S.. Kaltinamasis patvirtino, kad visas psichotropines medžiagas, tai yra 1P-LSD, LSD ir grybus „Golden Teachear“ ir „Equadorian“, jis pirko per du kartus, tai yra 2016 m. kovo 16 d. ir 2016 m. kovo 26 d.

16Remiantis Vilniaus teritorinės muitinės raštu „Dėl medžiagos perdavimo“ nustatyta, kad 2016 m. balandžio 3 d. Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste atliekant siuntos Nr. ( - ) iš ( - ) muitinį patikrinimą, siuntoje buvo rastas metalo spalvos paketėlis, o jo viduje rasti 2 vienetai lapelių su užrašu 1P-LSD su perforacijomis. Įtariant, jog juostelė yra apdorota narkotine psichotropine Lizergo rūgšties (LSD) grupės medžiaga, siunta buvo sulaikyta, vadovaujantis JT 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašu, 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos nuostatomis bei Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymu ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000-01-06 įsakymu Nr. 5 (t. 1, b. l. 4).

17Remiantis prekių sulaikymo protokolu Nr. 6VMC800602 nustatyta, kad 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. Vilniaus teritorinėje muitinėje sulaikyta pašto siunta iš ( - ) Nr. ( - ), kurios siuntėjas nenurodytas, ( - ); gavėjas nurodytas A. S., ( - ). Atidarius siuntą, joje rastas metalo spalvos paketėlis, o jo viduje rasti 2 lapeliai su užrašu 1P-LSD su perforacijomis (t. 1, b. l. 5).

18Remiantis Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. balandžio 19 d. specialisto išvada Nr. 11-701(16) nustatyta, kad tirti pateiktame lapelyje, kuris padalytas į du (2 vnt.) kvadratėlius, yra psichotropinių medžiagų LSD ir 1P-LSD. Tirti pateikto lapelio su LSD ir 1P-LSD masė – 0,0329 g. Nustatyti, kiek tirti pateiktame popieriaus lapelyje, kuris padalytas į du (2 vnt.) kvadratėlius, yra gryno LSD ir 1P-LSD, negalima, nes LTEC neturi LSD ir 1P-LSD pamatinių medžiagų, kurios reikalingos tokiam tyrimui atlikti (t. 1, b. 1. 8–9).

19Remiantis apžiūros protokolu, priedais Nr. 1-3, fotolentelėmis nustatyta, kad pašto siuntos vokas, sulaikytas 2016 m. balandžio 3 d. Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste, yra gelsvos spalvos vokas, ant kurio vienos pusės yra užklijuoti du informaciniai lapeliai. Ant vieno atspausdintas tekstas „A. S. ( - ). Ant antrojo atspausdintas tekstas „( - )“ (t. 1, b. 1. 29–33).

20Remiantis AB „( - )“ raštu „Dėl informacijos pateikimo“, A. S. banko sąskaitos nuo 2016 m. sausio 1 d. iki 2016 m. gegužės 1 d. išrašu nustatyta, kad A. S., asmens kodas ( - ) AB „( - )“ turi banko sąskaitą Nr. ( - ), iš kurios 2016 m. kovo 26 d. pervesta 126,40 Eur gavėjui – ( - ) į sąskaitą, kurios Nr. ( - ) (t. 1, b. l. 70–72).

21Remiantis 2016 m. birželio 16 d. kratos protokolu nustatyta, kad 2016 m. birželio 16 d., 14.15 val.–15.12 val. buvo atlikta krata A. S. gyvenamojoje vietoje, adresu ( - ). Nustatyta, kad kratos metu buvo rasta ir paimta A. S. priklausantis nešiojamasis kompiuteris „Apple“ su maitinimo bloku, planšetinis kompiuteris „iPad Apple“, stiklainis su neaiškios kilmės grybais, dėžutė „Orbit“ su neaiškios kilmės grybais, juodos spalvos polietileno skiautė, kurioje susukta smulkinta augalinės kilmės medžiaga, 5 vienetai tablečių polietileno maišelyje, 18 vienetų sėklų neaiškios kilmės plastmasinėje dėžutėje „Apple“ (t. 1, b. l. 107–117).

22Remiantis Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. rugpjūčio 17 d. specialisto išvada Nr. 11-1402 (16), 11-1675 (16) nustatyta, kad paketuose Nr. IB 1232278 ir Nr. IB 1232279 tirti pateikti grybų vaisiakūniai yra psichotropinė medžiaga – Psilocybe S. (glotniagalvių) genties grybų vaisiakūniai su sporomis. Tirti pateikta 12,0672 g ir 11,3057 g (viso 23,3729 g) sausų grybų vaisiakūnių. Pakete Nr. IB 1232280 tirti pateikta augalinė medžiaga yra narkotinė medžiaga – kanapių antžeminės dalys, kurių masė yra 2,5995 g, tetrahidrokanabinolio (delta-9-tetrahidrokanabinolio) koncentracija jose yra 3,6 proc. Pakete Nr. IB 1232242 tirti pateiktos rudai oranžinės, žalios ir rausvos spalvų tabletės yra psichotropinės medžiagos – MDMA (cheminis pavadinimas 3, 4-metilendioksi-lV- metamfetaminas) tabletės. Šių tablečių masė yra 1,2542 g (penki vienetai), jose yra 0,3896 gryno MDMA (skaičiuojant bazės pavidalu). Pakete Nr. IB 12322435 tirti pateiktos 18 vienetų sėklų yra kanapių sėklos (t. y. kanapių antžeminės dalys). Tirti pateikta 0,3199 g sėklų. Nustatyti, ar tirti pateiktos kanapių sėklos yra pluoštinių, ar narkotinių veislių kanapių sėklos, negalima dėl priežasčių, nurodytų tiriamojoje dalyje (t. 1, b. l. 122–125).

23Remiantis 2016 m. lapkričio 29 d. apžiūros protokolu nustatyta, kad A. S. nurodė, kad internetiniame puslapyje, esančiame adresu „( - )“, užsisakė prekes 1P-LSD ir LSD bei dviejų rūšių grybus, ir siuntėsi į Lietuvą. Apžiūros metu pasinaudojus tarnybiniu kompiuteriu HP buvo prisijungta prie interneto. Atsidariusiame paieškos lange, internetinio adreso langelyje įvestas adresas „( - )“. Atsidariusiame lange matyti internetinė parduotuvė anglų kalba, joje prekiaujama įvairiomis prekėmis. Atsidariusio lango kairėje pusėje matyti esantis langas su užrašu „Produktai“ („Products“). Nustatyta, kad A. S. nurodė, kad šiame langelyje jis rinkosi užrašą „Magic Mushrooms“, užėjus ant kurio, atsidaro dar vienas papildomas langelis. A. S. nurodė, kad rinkosi užrašą „Grow Boxes“, ant kurio užėjus, matosi įvairių rūšių grybai. Iš jų matyti ir grybai, pavadinimu „Golden Teacher“, kuriuos, kaip A. S. nurodė, buvo užsisakęs. A. S. nurodė, kad šalia informacijos ir paveikslėlių su grybais, dešinėje lapo pusėje yra reklama medžiagos „ACID“, kurią jis taip pat užsisakinėjo. Įėjus į šios medžiagos aprašymą matyti, jog ši medžiaga nurodoma kaip 1P-LSD medžiaga. A. S. nurodė, kad, norint prisijungti prie šio tinklalapio, reikia eiti į „LOGIN“, kuriame nurodyti į atitinkamus langelius savo elektroninio pašto adresą bei slaptažodį (t. 2, b. l. 32–37).

24Remiantis Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. rugpjūčio 31 d. specialisto išvada Nr. 11K-258 (16) nustatyta, kad tyrimui pateikto kompiuterio standžiojo disko internetinių naršyklių, socialinių tinklų ir kitos informacijos išrašas pateikiamas prie specialisto išvados pridėtame DVD diske, faile – archyve „( - )“. Tyrimui pateikto planšetinio kompiuterio rezervinė kopija apsaugota nežinomu slaptažodžiu. Tyrimui pateiktoje SIM kortelėje nėra informacijos, susijusios su tyrimui pateiktu klausimu (t. 1, b. l. 140–142).

25Remiantis 2017 m. sausio 19 d. apžiūros protokolu, priedais Nr. 1-14, fotolentelėmis nustatyta, kad Lietuvos teismo ekspertizės centro Klaipėdos skyriaus ekspertas I. R. ir stažuotoja R. D. prie 2016-08-31 specialisto išvados Nr. 11K-258 (16) pateikė kompaktinį diską, į kurį įrašytas archyvas „HK-258(16).rar“ su informacija. Nustatyta, kad atidarius minėtą diską ir suvedus internetinio puslapio „( - )“ pavadinimą matyti 642 įrašai – „Safari History“ (Priedas Nr. 1). Pirmoji lankymosi data šiame internetiniame puslapyje yra 2016-03-15, paskutinė lankymosi data – 2016-06-01. 2016-03-15 yra pateikta nuoroda apie lankymąsi internetiniame puslapyje „( - )“ 11.02.23 val. (Priedas Nr. 2). Atidarius šią nuorodą, matyti informacija anglų kalba „Magic Mushrooms“ („Magiški grybai“), joje nurodoma trumpa informacija apie tai, kad magiški grybai ir trumai padės patirti magišką kelionę. Po to yra pateikiami įvairių pavadinimų grybai, šalia jų nurodytos kainos (Priedas Nr. 3 ir Nr. 4). Priede Nr. 4 nurodyti grybai „Ecuadorian“ ir „Golden Teacher“, kuriuos savo apklausoje 2016-07-07 nurodė įtariamasis A. S.. Tą pačią dieną, tai yra 2016-03-15, domėtasi magiškais grybais – „Magic Mushrooms“ 11.12.45 val. ir 11.58.59 val. „Magic Mushrooms“ („Magiški grybai“) domėtasi 2016-03-16 05.31.45 val. (Priedas Nr. 5 ir Nr. 6) ir 06.13.49 val., 06.13.54 val., 06.14.02 val. 06.13.54 val. jungtasi prie „( - )“ (Priedas Nr. 7 ir Nr. 8), kuriame anglų kalba yra informacija apie „Shopping Cart“ – prekių krepšelį. 2016-03-26 17.36.30val. domėtasi „Beginners Mushroom Growkit“ („Rinkinys pradedantiesiems grybų augintojams“) (Priedas Nr. 9, Nr. 10 ir Nr. 11), tekste anglų kalba nurodoma, kad „pateikiami lengvai naudojami augimo rinkiniai, kurie tinka pradedantiesiems augintojams. Auginimo rinkinyje yra 1,1 litras vermikulito (vermikulitas – natūraliai egzistuojantis mineralas), 250 g ryžių miltų, 3 polipropileno maišeliai, 3 plastikiniai indai su dangčiais, 1 psilocybe cubensis „Golden teacher“ švirkštas, 1 sterili kaukė, 1 pora sterilių pirštinių, 6 elastinės juostos, 1 naudotojo vadovas“. Po to rašoma, kad „dabar reikia įdėti ne daug darbo ir atlikti tam tikrą magiją. Sėkmės ir gero derliaus! Jei ieškote daugiau išsamios informacijos apie grybų auginimą, rekomenduojame knygą „Guerilla Growers: a beginners guide to mushroom cultivation“ ( tai yra vadovas pradedantiesiems apie grybų auginimą), lengvai skaitoma ir praktiška knyga, kuri aptaria svarbiausius grybų auginimo aspektus“. 2016-03-26 17.24.55 val. ir 17.26.44 val. domėtasi grybais „Colombian“ ir „Equadorian“. 2016-03-26 18.25.20 val., 18.25.42 val., 18.27.50 val., 18.38.34 val., 18.38.41 val.,18.40.09 val. jungtasi prie „( - )“ (Priedas Nr. 12), kuriame anglų kalba yra informacija apie „Shopping Cart“ – prekių krepšelį. 2016-03-26 18.04.30 val., 18.37.44 val., 18.38.18 val. domėtasi medžiaga „ACID (rūgštis) 1P-LSD“ (priedas Nr. 13 ir Nr. 14), apie šią medžiagą tekste anglų kalba nurodoma, kad „Pristatoma nauja žymiai švaresnė rūgštis. Jos efektas – fantastiškai intensyvus ir giliai švarus. Trukmė 7 val. Ingridientai 1P-LSD. Įspėjimas – nėra skirtas žmonėms vartoti.“ (t. 2, b. 1. 1–17).

26Remiantis 2016 m. birželio 17 d. Medicininės apžiūros neblaivumui, girtumui ar apsvaigimui nustatyti aktu nustatyta, kad apžiūros metu medicinos gydytojai uždavus klausimą įtariamajam A. S. apie tai, kada, kiek ir kokių svaigalų vartojo paskutinį kartą, jis atsakė, kad alkoholio vartojo prieš 3–4 savaites, narkotinių medžiagų – vakar rūkė marihuanos (t. 2, b. 1. 43).

27Remiantis Valstybinės teismo medicinos tarnybos toksikologijos laboratorijos specialisto išvada Nr. T-N 1668/2016(01) nustatyta, kad A. S. šlapime rasta tetrahidrokanabinolio karboksirūgšties (t. 2, b. 1. 44).

28Baudžiamosios bylos duomenimis remiantis objektyviai nustatyta, kad 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste, esančiame adresu ( - ), sulaikyta pašto siunta Nr. ( - ) iš ( - ), kurioje rastas metalo spalvos paketėlis su jo viduje esančiais dviem lapeliais su užrašu 1P-LSD su perforacijomis (t. 1, b. l. 5). Baudžiamosios bylos duomenimis, 2016 m. balandžio 19 d. specialisto išvada Nr. 11-701(16) nustatyta, kad 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. Vilniaus teritorinėje muitinėje Pašto poste sulaikytoje pašto siuntoje esančiame lapelyje, kuris padalytas į du (2 vnt.) kvadratėlius, yra psichotropinių medžiagų – LSD ir 1P-LSD (t. 1, b. l. 8–9). Esant tokioms aplinkybėms, byloje neginčytinai konstatuotina, kad 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus teritorinės muitinės Pašto postą, esantį ( - ), buvo gabenamos psichotropinės medžiagos – LSD ir 1P-LSD.

29Remiantis baudžiamosios bylos medžiaga nustatyta, kad 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste sulaikytos siuntos Nr. ( - ) gavėju nurodytas „A. S., ( - )“ (t. 1, b. l. 5, 29–33). Byloje nustatyta, jog kaltinamasis A. S. pripažino, kad internetinėje parduotuvėje, esančioje internetiniame tinklalapyje „( - )“, užsisakęs psichotropinių medžiagų LSD ir 1P-LSD, už jas sumokėjęs bankiniu pavedimu, pardavėjui ( - ) įgytas psichotropines medžiagas nurodė atsiųsti paštu savo gyvenamosios vietos adresu ( - ) . Taigi byloje neginčytinai konstatuotina, kad 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus teritorinės muitinės Pašto postą, esantį ( - ), psichotropines medžiagas LSD ir 1P-LSD gabeno kaltinamasis A. S..

30Neteisėtas daiktų gabenimas per valstybės sieną yra objektyvusis nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 straipsnyje, požymis. Teismų praktikoje gabenimas suprantamas kaip bet koks daiktų transportavimas per valstybės sieną. Tai gali būti daiktų vežimas bet kokiomis transporto priemonėmis, nešimas pėsčiomis, transportavimas naudojant vamzdynus, galimas ir siuntimas paštu, ir pan. Teismų praktikoje narkotinių ar psichotropinių medžiagų siuntimu pripažįstamas tokių medžiagų buvimo, laikymo vietos pakeitimas; dažniausiai tokios medžiagos siunčiamos paštu, bagažu ir pan., ir siuntėjas šių medžiagų perkėlimo procese paprastai nedalyvauja (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-353/2007, 2K-84/2007 ir kt.). Psichotropinių medžiagų atsisiuntimas per Lietuvos Respublikos valstybinę sieną atitinka Baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalyje numatytą objektyvųjį veikos požymį ir kvalifikuojamas kaip neteisėtas gabenimas per valstybės sieną.

31Šiame kontekste vertinant A. S. veiksmus, užsisakant psichotropines medžiagas internetu, už jas sumokant ir nurodant jas siųsti paštu iš užsienio valstybės į Lietuvos Respubliką, matyti, kad nusikalstamas veiksmų pobūdis, atitinkantis nusikalstamos veikos – kontrabandos – objektyviąją pusę, byloje nustatytas objektyviai ir neginčytinai. Byloje nustatyta, jog A. S. atliko veiksmus, be kurių draudžiamų medžiagų gabenimas per valstybės sieną nebūtų įvykęs, t. y. A. S. psichotropines medžiagas užsisakė, susitarė dėl jų siuntimo į Lietuvos Respubliką, nurodė savo adresą, kuriuo psichotropinės medžiagos turi būti siunčiamos, o siuntėjas psichotropines medžiagas išsiuntė kaltinamojo nurodytu adresu, t. y. A. S. gabeno siuntą su psichotropinėmis medžiagomis iš ( - ) į Lietuvos Respubliką per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus teritorinės muitinės Pašto postą, kur jas patikrinę Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai psichotropines medžiagas surado. Pagal bylos aplinkybes kontrabandos dalykas buvo gabenamas naudojantis pašto įstaigų paslaugomis.

32Kontrabandos subjektyvusis veikos požymis – kaltė – pasireiškia tiesiogine tyčia, t. y. kaltininkas suvokia, kad jis neteisėtai per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabena uždraustus ar ribotos apyvartos daiktus, nepateikdamas jų kontrolei, kitaip jos išvengdamas arba neturėdamas leidimo, ir nori taip veikti. Teismų praktikoje, nustatant asmens suvokimą, kad įgyjama medžiaga yra psichotropinė, nereikalaujama, jog asmuo žinotų konkrečius teisės aktus, kad ši medžiaga priskiriama psichotropinių medžiagų kategorijai. Asmuo už disponavimą psichotropine ar narkotine medžiaga atsako, jei jis bent bendrais bruožais suvokė, kad medžiagos, su kuriomis susiję jo neteisėti veiksmai, yra psichotropinės ar narkotinės medžiagos, taip pat koks jų kiekis (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-7-201/2013, 2K-72/2007). Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad kaltinamasis A. S. neabejotinai suprato, kad medžiagos, su kuriomis susiję jo neteisėti veiksmai, yra psichotropinės medžiagos, kad psichotropinės medžiagos Lietuvoje yra draudžiamos, neabejotinai suprato ir tai, kad psichotropinių medžiagų siuntimas iš kitos valstybės yra nelegalus ir draudžiamas, kad leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabenti psichotropines medžiagas jis neturi. Tai, kad kaltinamasis suvokė, jog daro pavojingą veiką, susijusią su psichotropinių medžiagų gabenimu per Lietuvos Respublikos sieną, parodo ne tik išdėstytos aplinkybės, bet objektyvieji inkriminuotos nusikalstamos veikos požymiai, t. y. kryptingai atlikti aktyvūs bei intensyvūs A. S. veiksmai, susiję su informacijos paieška internete apie psichotropines medžiagas, jų poveikį, tokios informacijos ieškojimas užsienio vartotojų forumuose, psichotropinių medžiagų įsigijimo būdas – psichotropinių medžiagų įsigijimas elektroninėje erdvėje, psichotropinių medžiagų siuntimasis paštu, psichotropinėms medžiagoms įsigyti asmeninio kompiuterio naudojimas. Visa tai pagrįstai suponuoja, jog kaltinamasis A. S. veikė tiesiogine tyčia, t. y. A. S. neabejotinai suvokė, kad neteisėtai, neturėdamas leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabena uždraustas psichotropines medžiagas ir norėjo taip veikti.

33Narkotinių ar psichotropinių medžiagų arba jų pirmtakų (prekursorių) kontrabanda visais atvejais sukelia baudžiamąją atsakomybę, nepriklausomai nuo jų gabenimo masto ar kiekio, kontrabandos nusikaltimas laikomas baigtu nuo privalomų pateikti muitinei daiktų nepateikimo muitinės kontrolei ar jos išvengimo momento. Taigi šiame kontekste vertinant kaltinamojo veiksmus, konstatuotina – A. S. kaltė, padarius jam inkriminuojamą nusikalstamą veiką, neteisėtai, neturint leidimo ir išvengiant muitinės kontrolės per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabenus psichotropines medžiagas, laikytina įrodyta. A. S. nusikalstami veiksmai kvalifikuotini pagal Baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalį.

34Baudžiamosios bylos medžiaga – Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. balandžio 19 d. specialisto išvada Nr. 11-701(16) nustatyta, kad 2016 m. balandžio 3 d. 16.52 val. Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste sulaikytoje siuntoje esančiame lapelyje, kuris padalytas į du (2 vnt.) kvadratėlius, yra psichotropinių medžiagų LSD ir 1P-LSD, ir tirti pateikto lapelio su LSD ir 1P-LSD masė – 0,0329 g, jų grynos veikliosios medžiagos kiekis yra ne didesnis nei 0,0005 g (t. 1., b. l. 8–9). Byloje nustatyta, kad A. S. tiksliai nenustatytu laiku, naudodamasis jam priklausančiu kompiuteriu, iš internetinės parduotuvės, esančios internetiniame tinklalapyje „( - )“ įgijo 0,0329 g sveriantį popieriaus lapelį, padalytą į du kvadratėlius, su ant jo esančiomis psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P-LSD, jų grynos veikliosios medžiagos kiekis yra ne didesnis nei 0,0005 g, pardavėjui ( - ) nurodė šias psichotropines medžiagas atsiųsti paštu, siuntos pristatymui nurodydamas savo kaip gavėjo vardą ir pavardę – A. S., savo gyvenamosios vietos adresą – ( - ), bei 2016 m. kovo 26 d. už šias psichotropines medžiagas iš savo asmeninės sąskaitos sumokėjo 126,40 Eur, pervesdamas nenustatytam gavėjui į sąskaitą Nr. ( - ). Tokiu būdu A. S. inicijavo minėtų psichotropinių medžiagų siuntimą. Po to įgytas psichotropines medžiagas, supakuotas į pašto siuntą, pašto paslaugas teikianti įmonė atgabeno A. S. nurodytu adresu iš ( - ) į Lietuvos Respubliką per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus teritorinės muitinės Pašto postą, kur psichotropines medžiagas surado Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai. Konstatuotina, kad A. S. neteisėtai įgijo ir siuntė 0,0329 g sveriantį popieriaus lapelį su psichotropinėmis medžiagomis LSD ir 1P-LSD, jų grynos veikliosios medžiagos kiekis yra ne didesnis nei 0,0005 g. Psichotropinės medžiagos LSD ir 1P-LSD yra įtrauktos į „Narkotinių ir psichotropinių medžiagų, draudžiamų vartoti medicinos tikslams“ sąrašą. Pagal Lietuvos Respublikos sveikatos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymo Nr. V-239 (su vėlesniais pakeitimais) „Dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijų“ kaltinamojo siųstas psichotropinių medžiagų kiekis atitinka nedidelį kiekį. Byloje nustatyta, kad psichotropines medžiagas A. S. įgijo ir siuntė savo vartojimui, tikslo minėtas psichotropines medžiagas platinti neturėjo. Esant tokioms aplinkybėms, byloje konstatuotina, kad A. S. neteisėtai įgijo ir siuntė nedidelį kiekį psichotropinių medžiagų, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti.

35Šie nusikalstami kaltinamojo A. S. veiksmai kvalifikuotini pagal Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 2 dalį.

36Pagal teismų praktiką, jeigu asmuo, be kontrabandos, padaro ir kitus nusikaltimus, visos veikos kvalifikuojamos pagal padarytų nusikaltimų sutaptį, kaltam asmeniui inkriminuojant kelis Baudžiamojo kodekso Specialiosios dalies straipsnius, jeigu šios veikos nėra būtinas kontrabandos ar ją kvalifikuojantis požymis. Psichotropinių medžiagų siuntimas bei jų gabenimas per Lietuvos valstybės sieną nagrinėjamu atveju kvalifikuotinas pagal Baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalį ir 259 straipsnio 2 dalį.

37Baudžiamosios bylos medžiaga nustatyta, kad 2016 m. birželio 16 d. atlikus kratą A. S. gyvenamojoje vietoje, adresu ( - ), rasta ir paimta: stiklainis su neaiškios kilmės grybais (supakuotas pakete Nr. IB 1232278), dėžutė „Orbit“ su neaiškios kilmės grybais (supakuota pakete Nr. IB 1232279), juodos spalvos polietileno skiautė, kurioje susukta smulkinta augalinės kilmės medžiaga (supakuota pakete Nr. IB 1232280), 5 vienetai tablečių polietileno maišelyje (supakuotas pakete Nr. IB 1232242), 18 vienetų sėklų neaiškios kilmės plastmasinėje dėžutėje „Apple“ (supakuota Nr. IB 12322435) (t. 1, b. l. 107–117). Remiantis bylos duomenimis, Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. rugpjūčio 17 d. specialisto išvada Nr. 11-1402 (16), 11-1675 (16) nustatyta, kad paketuose Nr. IB 1232278 ir Nr. IB 1232279 tirti pateikti grybų vaisiakūniai yra psichotropinė medžiaga Psilocybe S. (glotniagalvių) genties grybų vaisiakūniai su sporomis. Tirti pateikta 12,0672 g ir 11,3057 g (iš viso 23,3729 g) sausų grybų vaisiakūnių. Pakete Nr. IB 1232280 tirti pateikta augalinė medžiaga yra narkotinė medžiaga – kanapių antžeminės dalys, kurių masė yra 2,5995 g, tetrahidrokanabinolio (delta-9-tetrahidrokanabinolio) koncentracija jose yra 3,6 proc. Pakete Nr. IB 1232242 tirti pateiktos rudai oranžinės, žalios ir rausvos spalvų tabletės yra psichotropinės medžiagos MDMA (cheminis pavadinimas 3,4-metilendioksi-lV- metamfetaminas) tabletės. Šių tablečių masė yra 1,2542 g (penki vienetai), jose yra 0,3896 gryno MDMA (skaičiuojant bazės pavidalu). Pakete Nr. IB 12322435 tirti pateiktos 18 vienetų sėklų yra kanapių sėklos (t. y. kanapių antžeminės dalys). (t. 1, b. l. 122–125).

38Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 1 dalį atsako tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti. Pažymėtina, kad šios nusikalstamos veikos sudėtis yra formali, jos sukeliami pavojingi padariniai baudžiamajame įstatyme nenurodyti. Inkriminuojant neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, inter alia (be kita ko) nustatoma, kad kaltininko veikimas (neveikimas) atitinka bent vieną iš Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnio dispozicijoje nurodytų veikų. Objektyvieji šios nusikalstamos veikos požymiai yra išvardyti kaip alternatyvūs, turintys savarankiškų veikų teisinę reikšmę, todėl nusikalstamos veikos laikomos baigtomis nuo to momento, kai kaltininkas atliko bet kurią iš minėtų alternatyvių veikų, nepriklausomai nuo padarinių atsiradimo (neatsiradimo). Į veikų padarinius atsižvelgiama sprendžiant klausimą dėl padarytų veikų pavojingumo laipsnio ir individualizuojant bausmę, o ne dėl nusikalstamos veikos stadijos (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-75/2009, 2K-P-218/2009 ir kt.).

39Šiame kontekste konstatuotina, kad kaltinamasis A. S. neteisėtai laikė narkotines ir psichotropines medžiagas, tai yra 2016 m. birželio 16 d., apie 14.15 val., savo gyvenamojoje vietoje, esančioje adresu ( - ), kaltinamasis A. S. neteisėtai laikė 23,3729 g psichotropinės medžiagos – Psilocybe S. (glotniagalvių) genties grybų vaisiakūnių su sporomis, 2,5995 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių), kuriose delta- 9-tetrahidrokanabinolio koncentracija yra 3,6 proc. ir penkias tabletes, kuriose yra 0,3896 g psichotropinės medžiagos – MDMA. Nustatyta, kad minėtas narkotines ir psichotropines medžiagas kaltinamasis laikė savo vartojimui, ir tikslo parduoti ar kitaip platinti neturėjo. Esant tokioms aplinkybėms, byloje konstatuotina, kad kaltinamasis A. S. neteisėtai laikė narkotines ir psichotropines medžiagas, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti. Kaltinamojo veiksmai šiuo atveju kvalifikuotini pagal Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 1 dalį,

40Teismas skiria bausmę pagal Baudžiamojo kodekso specialiosios dalies straipsnio, numatančio atsakomybę už padarytą nusikalstamą veiką, sankciją, laikydamasis Baudžiamojo kodekso bendrosios dalies nuostatų. Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgia į padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnį, kaltės formą ir rūšį, padarytos nusikalstamos veikos motyvus ir tikslus; nusikalstamos veikos stadiją; kaltininko asmenybę; atsakomybę lengvinančias bei sunkinančias aplinkybes (Baudžiamojo kodekso 54 straipsnio 1, 2 dalys). Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgia ir į tai, ar yra nustatyta tik atsakomybę lengvinančių, ar tik atsakomybę sunkinančių aplinkybių, ar yra ir atsakomybę lengvinančių, ir atsakomybę sunkinančių aplinkybių, ir įvertina kiekvienos aplinkybės reikšmę. Teismas, įvertinęs atsakomybę lengvinančias ir (ar) atsakomybę sunkinančias aplinkybes, jų kiekį, pobūdį ir tarpusavio santykį, taip pat kitas minėtas aplinkybes, motyvuotai parenka švelnesnę ar griežtesnę bausmės rūšį, taip pat skiriamos bausmės dydį, skaičiuodamas nuo jos vidurkio (Baudžiamojo kodekso 61 straipsnio 1, 2 dalys).

41Kaltinamasis A. S. padarė tris nusikalstamas veikas ir visos kaltinamojo padarytos nusikalstamos veikos yra tyčinio pobūdžio. Viena kaltinamojo padaryta veika, numatyta Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 2 dalyje, traktuotina kaip baudžiamasis nusižengimas. Kaltinamojo padaryta nusikalstama veika, numatyta Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 1 dalyje, vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 11 straipsniu, traktuotina kaip nesunkus nusikaltimas, tačiau kaltinamojo padaryta nusikalstama veika – psichotropinių medžiagų kontrabanda – traktuotina kaip sunkus nusikaltimas.

42Kaltinamasis A. S. anksčiau yra teistas, ir atkreiptinas dėmesys, teistas už analogiško pobūdžio nusikalstamą veiką, susijusią su narkotinių, psichotropinių medžiagų disponavimu. Šių aplinkybių visuma pagrįstai suponuoja griežčiausių laisvės atėmimo ir arešto bausmių už padarytas nusikalstamas veikas kaltinamajam skyrimą.

43Tačiau nagrinėjamojoje byloje pažymėtina, kad kaltinamasis kaltu padarius jam inkriminuojamas nusikalstamas veikas prisipažino visiškai, ir, kaip suponuoja kaltinamojo parodymai bei elgesys tiek ikiteisminio tyrimo, tiek teisminio nagrinėjimo metu, iš tiesų nuoširdžiai gailisi jas padaręs. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 59 straipsnio 1 dalies 2 punktu, tai pripažintina kaltinamojo atsakomybę lengvinančia aplinkybe visų nusikalstamų veikų atžvilgiu. Kaltinamojo atsakomybę sunkinančių aplinkybių byloje nėra.

44Kaltinamasis yra jauno amžiaus, dirba, išlaiko šeimą, kurioje auga vienerių metų vaikas.

45Bausmė yra teisinga tada, kai ji atitinka padarytos veikos ir kaltininko asmenybės pavojingumą. Baudžiamosios teisės paskirties kontekste tai reiškia, kad tarp siekiamo tikslo ir priemonių šiam tikslui pasiekti, tarp nusikalstamos veikos pavojingumo pobūdžio ir už šią veiką numatytos bausmės turi būti teisinga pusiausvyra. Įstatymų leidėjas baudžiamojo įstatymo sankcijas konstruoja taip, kad teismas galėtų paskirti teisingą bausmę, vadovaudamasis įstatymo, nustatančio baudžiamąją atsakomybę už padarytą nusikalstamą veiką, sankcijoje numatytomis bausmėmis ir jų dydžiais.

46Nagrinėjamoje byloje kaltinamojo padaryto nusikaltimo – psichotropinių medžiagų gabenimo, neturint leidimo ir išvengiant muitinės kontrolės per Lietuvos Respublikos valstybės sieną – pavojingumas, palyginus su rūšiniu narkotinių, psichotropinių medžiagų kontrabandos pavojingumu, atsižvelgiant į kaltinamojo padarytų veiksmų pobūdį, turint omeny nedidelį gabentų psichotropinių medžiagų kiekį, į tai, jog psichotropinės medžiagos buvo skirtos ne platinimui, yra žymiai mažesnis. Kaltinamasis realiai siuntos su psichotropine medžiaga negavo, jo padaryta veika laikytina nulemta lengvabūdiško požiūrio į įstatymo saugomas vertybes, neįvertinus pačios veikos pavojingumo bei iš jos kylančios baudžiamosios atsakomybės griežtumo. Laikytina, kad šiuo metu kaltinamasis suvokė savo nusikalstamų veiksmų pavojingumą, savo nusikalstamus veiksmus vertina kritiškai ir iš tiesų padarė reikiamas išvadas.

47Baudžiamojo kodekso 75 straipsnyje įtvirtinta, kad asmeniui, nuteistam laisvės atėmimu ne daugiau kaip šešeriems metams už dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus arba ne daugiau kaip ketveriems metams už vieną ar kelis tyčinius nusikaltimus (išskyrus labai sunkius nusikaltimus), teismas gali atidėti paskirtos bausmės vykdymą nuo vienų iki trejų metų. Bausmės vykdymas gali būti atidėtas, jeigu teismas nusprendžia, kad yra pakankamas pagrindas manyti, kad bausmės tikslai bus pasiekti be realaus bausmės atlikimo.

48Formuojamoje kasacinio teismo praktikoje yra išaiškinta, kad teismas, spręsdamas bausmės vykdymo atidėjimo klausimą, vadovaujasi bendraisiais bausmės tikslais, įtvirtintais Baudžiamojo kodekso 41 straipsnio 2 dalyje, taip pat turi įvertinti ir visas kitas bylos aplinkybes, susijusias tiek su padaryta veika, tiek su nuteistojo asmenybe, ypatingą dėmesį atkreipdamas į tai, kaip bausmės vykdymas paveiks kaltininko teigiamus socialinius ryšius, ar pritaikytų baudžiamųjų teisinių priemonių ir teismo paskirtų įpareigojimų visuma turės poveikį kaltininkui ir kad ateityje jis laikysis įstatymų bei nedarys naujų nusikaltimų (kasacinė nutartis Nr. 2K-66-303/2015). Bylos duomenys turi sudaryti prielaidas išvadai, kad konkrečiam nuteistajam bausmės tikslai bus pasiekti ir be realaus laisvės atėmimo bausmės atlikimo (kasacinė nutartis Nr. 2K-7-386-746/2015).

49Nagrinėjamos bylos aplinkybės suteikia pagrindą daryti pagrįstą išvadą, kad realus bausmės atlikimas neigiamai paveiktų A. S. šiuo metu susiformavusius turimus teigiamus socialinius ryšius.

50Iš baudžiamosios bylos medžiagos matyti, kad kaltinamasis nuo pat ikiteisminio tyrimo pradžios pripažino psichotropinių medžiagų gabenimo faktą, tiek ikiteisminio tyrimo, tiek ir teisminio nagrinėjimo metu nurodė visas reikšmingas aplinkybes, nurodė ir įvardijo psichotropinių medžiagų atsisiuntimo mechanizmą, jį pademonstravo internetinėje svetainėje. Kaltinamojo pozicija leidžia teigti, kad A. S. iš tiesų gailisi padaręs baudžiamajame įstatyme numatytas veikas, ir tai pripažinta kaltinamojo atsakomybę lengvinančia aplinkybė, tuo tarpu atsakomybę sunkinančių aplinkybių nėra. Įvertinus šias aplinkybes, darytina išvada, jog yra pagrindas manyti, kad teisingumo principas bus įgyvendintas ir bausmės tikslai A. S. gali būti pasiekti ir be realaus laisvės atėmimo bausmės atlikimo, t. y. paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymą A. S. atidedant, paskiriant Baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 2 dalies 5 punkte ir 10 punkte numatytas pareigas – bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu tęsti darbą ir nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, jei jos nėra paskirtos gydytojo.

51Nagrinėjamu atveju laikytina, kad ir atidėjus griežčiausios laisvės atėmimo bausmės vykdymą kaltinamasis bus pakankamai nubaustas, jam skirti įpareigojimai, jo teisių ir pareigų išaiškinimas dėl atsakomybės pažeidus bausmės vykdymo atidėjimo sąlygas apribos galimybę daryti naujas nusikalstamas veikas, jis laikysis įstatymų, nenusikals, ir tokiu būdu individualizuota bausmė užtikrins teisingumo principo įgyvendinimą.

52Nusikalstamos veikos, numatytos Baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalyje ir 259 straipsnio 2 dalyje, padarytos esant idealiajai nusikalstamų veikų sutapčiai, nusikalstama veika, numatyta Baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 1 dalyje, skiriasi pagal pavojingumą ir priskiriama skirtingoms nusikalstamų veikų kategorijoms, todėl bendrinant už atskiras nusikalstamas veikas paskirtas bausmes, taikytinas bausmių apėmimo principas (Baudžiamojo kodekso 63 straipsnio 1 dalis, 2 dalis, 5 dalies 1 punktas, 2 punktas).

53Vadovaujantis Baudžiamojo kodekso 641 straipsniu, baudžiamąją bylą išnagrinėjus pagreitinto proceso tvarka ar atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą, taip pat kai baudžiamoji byla baigiama teismo baudžiamuoju įsakymu, nuteistajam skiriama bausmė, kuri tuo pačiu nuosprendžiu sumažinama vienu trečdaliu. Ši taisyklė taikoma tik tais atvejais, kai asmuo prisipažįsta esąs kaltas. Šiuo atveju baudžiamoji byla išnagrinėta atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą ir todėl kaltinamajam skirtina bausmė mažintina vienu trečdaliu.

54Kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje – nuosprendžiui įsiteisėjus, panaikintinos.

55Daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, – vienas baltos spalvos vokas prie 2016-04-19 specialisto išvados Nr. 11-701 (16) pakuotės, vienas tuščias atplėštas vokas (siunta Nr. MT700673377LT) (sulaikytų prekių perdavimo gabenimui aktas Nr. 2F5-701) (t. 1, b. 1. 34), vienas baltos spalvos vokas, kuriame supakuotos po tyrimo likusios medžiagos: kanapių antžeminės dalys – 2,4491 g, MDMA tablečių milteliai – 0,7423 g (0,2356 g gryno MDMA), grybų vaisiakūniai – 21,3122 g, kanapių sėklos – 0,3199 g, prie specialisto išvados – Nr. 11-1402 (16), 11-1675 (16), kartoninė dėžė, kurioje supakuoti tyrimo objektai: stiklainis su dangteliu, dėžutė „Orbit“, juodos spalvos plastiko skiautė, plastikinis maišelis, plastikinė dėžutė su „Apple“ ženklu (sulaikytų prekių perdavimo gabenimui aktas Nr. 2F5-669) (t. 1, b. 1. 133), saugomi Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje – nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikintini.

56Daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, – vokas su 2 vnt. DVD diskais, su juose esančia informacija (2016-08-31 specialisto išvados Nr.11K-258(16) priedas – paliktini saugoti baudžiamojoje byloje.

57Baudžiamojo kodekso 75 straipsnis numato turto konfiskavimą – priverstinį neatlygintinį bet kokio pavidalo turto, esančio pas kaltininką ar kitus asmenis, paėmimą valstybės nuosavybėn. Šio straipsnio 2 dalis, 3 dalis nustato, kad konfiskuotinu turtu laikomas šio kodekso uždraustos veikos įrankis, priemonė ar rezultatas. Todėl kompiuteris „Macbook Air“ su maitinimo laidu, paimtas 2016 m. birželio 16 d. kratos metu iš A. S. gyvenamosios vietos ( - ), saugomas Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje (sulaikytų prekių perdavimo aktas Nr. 4900288848) – kaip nusikalstamos veikos priemonė, įrankis, nuosprendžiui įsiteisėjus, konfiskuotinas (Baudžiamojo proceso kodekso 94 straipsnio 1 dalies 2 punktas) (t. 2, b. 1. 18).

58Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297–305 straipsniais, 307–308 straipsniais, teismas

Nutarė

59A. S. pripažinti kaltu padarius nusikalstamas veikas, numatytas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalyje, 259 straipsnio 2 dalyje, ir 259 straipsnio 1 dalyje, ir nuteisti:

60pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalį – laisvės atėmimu dvejiems metams,

61pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 2 dalį – areštu dvidešimčiai parų,

62pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 1 dalį – laisvės atėmimu vieneriems metams.

63Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 63 straipsnio 1 dalimi, 2 dalimi, 5 dalies 1 punktu, 2 punktu, už atskiras nusikalstamas veikas paskirtas bausmes subendrinti apėmimo būdu, griežtesne bausme apimant švelnesnes bausmes, ir subendrintą bausmę už šias nusikalstamas veikas A. S. paskirti laisvės atėmimą dvejiems metams.

64Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 straipsniu, paskirtą laisvės atėmimo bausmę sumažinti vienu trečdaliu, ir galutinę bausmę už šias nusikalstamas veikas A. S. paskirti laisvės atėmimą vieneriems metams ir keturiems mėnesiams.

65Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 1 dalimi, 2 dalies 5 punktu ir 10 punktu, paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėti vienerių metų laikotarpiui, įpareigojant A. S. bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu tęsti darbą ir nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, jei jos nėra paskirtos gydytojo.

66Kardomąsias priemones – rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir įpareigojimą periodiškai registruotis policijos įstaigoje – nuosprendžiui įsiteisėjus, panaikinti.

67Daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:

68vieną baltos spalvos voką, prie 2016-04-19 specialisto išvados Nr. 11-701 (16) pakuotės, vieną tuščią atplėštą voką (siunta Nr. MT700673377LT), saugomus Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje – nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinti;

69vieną baltos spalvos voką, kuriame supakuotos po tyrimo likusios medžiagos: kanapių antžeminės dalys – 2,4491 g, MDMA tablečių milteliai – 0,7423 g (0,2356 g gryno MDMA), grybų vaisiakūniai – 21,3122 g, kanapių sėklos – 0,3199 g, prie specialisto išvados – Nr. 11-1402 (16), 11-1675 (16), saugomus Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje – nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinti;

70kartoninę dėžę, kurioje supakuoti tyrimo objektai: stiklainis su dangteliu, dėžutė „Orbit“, juodos spalvos plastiko skiautė, plastikinis maišelis, plastikinė dėžutė su „Apple“ ženklu, saugomus Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje, nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinti;

71voką su 2 vnt. DVD diskais ir su juose esančia informacija (2016-08-31 specialisto išvados Nr. 11K-258(16) priedas – palikti saugoti baudžiamojoje byloje;

72kompiuterį „Macbook Air“ su maitinimo laidu, paimtą 2016-06-16 kratos metu iš A. S. gyvenamosios vietos ( - ), saugomą Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje, nuosprendžiui įsiteisėjus, konfiskuoti.

73Nuosprendis per dvidešimt dienų nuo nuosprendžio paskelbimo dienos apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui per Klaipėdos apygardos teismą.

Ryšiai
1. Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Edita... 2. viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje... 3. A. S. gimęs ( - ) ( - ), asmens kodas ( - ) Lietuvos... 4. 2013-01-18 Kauno apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu pagal Lietuvos... 5. kaltinamas padaręs nusikalstamas veikas, numatytas Lietuvos Respublikos... 6. kaltinamasis A. S., neturėdamas leidimo ir išvengdamas... 7. 2016 metų kovo mėnesį, tiksli data ir laikas nenustatyti, kaltinamasis 8. Taigi kaltinamasis A. S., neturėdamas leidimo ir... 9. Be to, kaltinamasis A. S. neteisėtai įgijo ir siuntė... 10. 2016 metų kovo mėnesį, tiksli data ir laikas nenustatyti, kaltinamasis 11. Taigi A. S. neteisėtai įgijo ir siuntė 0,0329 g... 12. Be to, kaltinamasis A. S. neteisėtai laikė narkotines ir... 13. 2016 m. birželio 16 d., apie 14.15 val., savo gyvenamojoje vietoje, esančioje... 14. Kaltinamasis A. S. kaltu padarius jam inkriminuojamas... 15. Kaltinamasis taip pat nurodė, kad 2016 m. birželio 16 d. kratos metu jo... 16. Remiantis Vilniaus teritorinės muitinės raštu „Dėl medžiagos... 17. Remiantis prekių sulaikymo protokolu Nr. 6VMC800602 nustatyta, kad 2016 m.... 18. Remiantis Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. balandžio 19 d.... 19. Remiantis apžiūros protokolu, priedais Nr. 1-3, fotolentelėmis nustatyta,... 20. Remiantis AB „( - )“ raštu „Dėl informacijos pateikimo“, 21. Remiantis 2016 m. birželio 16 d. kratos protokolu nustatyta, kad 2016 m.... 22. Remiantis Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. rugpjūčio 17 d.... 23. Remiantis 2016 m. lapkričio 29 d. apžiūros protokolu nustatyta, kad 24. Remiantis Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m. rugpjūčio 31 d.... 25. Remiantis 2017 m. sausio 19 d. apžiūros protokolu, priedais Nr. 1-14,... 26. Remiantis 2016 m. birželio 17 d. Medicininės apžiūros neblaivumui, girtumui... 27. Remiantis Valstybinės teismo medicinos tarnybos toksikologijos laboratorijos... 28. Baudžiamosios bylos duomenimis remiantis objektyviai nustatyta, kad 2016 m.... 29. Remiantis baudžiamosios bylos medžiaga nustatyta, kad 2016 m. balandžio 3 d.... 30. Neteisėtas daiktų gabenimas per valstybės sieną yra objektyvusis... 31. Šiame kontekste vertinant A. S. veiksmus, užsisakant... 32. Kontrabandos subjektyvusis veikos požymis – kaltė – pasireiškia... 33. Narkotinių ar psichotropinių medžiagų arba jų pirmtakų (prekursorių)... 34. Baudžiamosios bylos medžiaga – Lietuvos teismo ekspertizės centro 2016 m.... 35. Šie nusikalstami kaltinamojo A. S. veiksmai... 36. Pagal teismų praktiką, jeigu asmuo, be kontrabandos, padaro ir kitus... 37. Baudžiamosios bylos medžiaga nustatyta, kad 2016 m. birželio 16 d. atlikus... 38. Pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 1 dalį atsako... 39. Šiame kontekste konstatuotina, kad kaltinamasis A. S.... 40. Teismas skiria bausmę pagal Baudžiamojo kodekso specialiosios dalies... 41. Kaltinamasis A. S. padarė tris nusikalstamas veikas ir... 42. Kaltinamasis A. S. anksčiau yra teistas, ir atkreiptinas... 43. Tačiau nagrinėjamojoje byloje pažymėtina, kad kaltinamasis kaltu padarius... 44. Kaltinamasis yra jauno amžiaus, dirba, išlaiko šeimą, kurioje auga... 45. Bausmė yra teisinga tada, kai ji atitinka padarytos veikos ir kaltininko... 46. Nagrinėjamoje byloje kaltinamojo padaryto nusikaltimo – psichotropinių... 47. Baudžiamojo kodekso 75 straipsnyje įtvirtinta, kad asmeniui, nuteistam... 48. Formuojamoje kasacinio teismo praktikoje yra išaiškinta, kad teismas,... 49. Nagrinėjamos bylos aplinkybės suteikia pagrindą daryti pagrįstą išvadą,... 50. Iš baudžiamosios bylos medžiagos matyti, kad kaltinamasis nuo pat... 51. Nagrinėjamu atveju laikytina, kad ir atidėjus griežčiausios laisvės... 52. Nusikalstamos veikos, numatytos Baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalyje ir... 53. Vadovaujantis Baudžiamojo kodekso 641 straipsniu, baudžiamąją bylą... 54. Kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir... 55. Daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, –... 56. Daiktai, turintys reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti, –... 57. Baudžiamojo kodekso 75 straipsnis numato turto konfiskavimą – priverstinį... 58. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297–305... 59. A. S. pripažinti kaltu padarius nusikalstamas veikas, numatytas Lietuvos... 60. pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 3 dalį –... 61. pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 2 dalį –... 62. pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnio 1 dalį –... 63. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 63 straipsnio 1 dalimi,... 64. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 straipsniu,... 65. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 75 straipsnio 1 dalimi,... 66. Kardomąsias priemones – rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir... 67. Daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti:... 68. vieną baltos spalvos voką, prie 2016-04-19 specialisto išvados Nr. 11-701... 69. vieną baltos spalvos voką, kuriame supakuotos po tyrimo likusios medžiagos:... 70. kartoninę dėžę, kurioje supakuoti tyrimo objektai: stiklainis su dangteliu,... 71. voką su 2 vnt. DVD diskais ir su juose esančia informacija (2016-08-31... 72. kompiuterį „Macbook Air“ su maitinimo laidu, paimtą 2016-06-16 kratos... 73. Nuosprendis per dvidešimt dienų nuo nuosprendžio paskelbimo dienos...