Byla 1-278-898/2018

1Vilniaus apygardos teismo teisėja Jurgita Kolyčienė, sekretoriaujant Simonai Peršinai, dalyvaujant prokurorui Dainiui Vilimui, kaltinamajam A. K., kaltinamojo gynėjui advokatui Pauliui Jablonskui,

2viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje: A. K., asmens kodas ( - ) gimęs ( - ), Vilniuje, Lietuvos Respublikos pilietis, gyvenantis ( - ), vedęs, dirbantis UAB „M.“ vadovu, neteistas, kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau - BK) 259 straipsnio 1 dalį (2 veikos), 259 straipsnio 2 dalį, 199 straipsnio 3 dalį (3 veikos).

3Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,

Nustatė

4A. K. neteisėtai disponavo psichotropinėmis medžiagomis, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti bei šias medžiagas kontrabandos būdu gabeno į Lietuvos Respublikos teritoriją, t.y. 2018 m. vasario mėn., ikiteisminio tyrimo metu konkrečiai nenustatytu laiku, iš ikiteisminio tyrimo nenustatytų asmenų, esančių Nyderlandų Karalystėje, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, užsisakė psichotropines medžiagas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5 (su paskutiniais pakeitimais, galiojusiais šios veikos padarymo metu) patvirtintą Narkotinių ir psichotropinių medžiagų, draudžiamų vartoti medicinos tikslams, I-ąjį sąrašą - 50 vnt. (14,9797 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino kiekis buvo 0,3745 g (2,5%), nurodydamas šias psichotropines medžiagas atsiųsti pašto siunta jo vardu adresu ( - ), ir pardavėjui vykdant jo nurodymą bei pašto (kurjerių) tarnybų darbuotojams gabenant siuntą Nr. ( - ) su minimomis psichotropinėmis medžiagomis nurodytu adresu, jis tokiu būdu, nepateikdamas muitinės kontrolei ir neturėdamas leidimo bei pažeisdamas Lietuvos Respublikos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo (1998 m. sausio 8 d. Nr. VIII-602) 8 straipsnio 2 punktą, kuriame nurodyta, kad „Be Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotos licencijos (leidimo) į I sąrašą įtrauktas medžiagas draudžiama įsigyti, laikyti, gabenti valstybės teritorijoje, gaminti, perdirbti, importuoti, eksportuoti, naudoti moksliniams tyrimams“, 2018 m. vasario 24 d. iš Nyderlandų Karalystės į Lietuvos Respubliką, per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus teritorinės muitinės Vilniaus oro uosto postą ir AB „Lietuvos paštas“ Vilniaus pašto skirstymo departamentą, esančius Vilniaus m., Rodūnios kelias g. 9, siuntėsi ir tokiu būdu gabeno psichotropines medžiagas - 50 vnt. (14,9797 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino kiekis buvo 0,3745 g (2,5%).

5Šiais savo veiksmais A. K. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 259 straipsnio 1 dalyje ir BK 199 straipsnio 3 dalyje.

6Be to A. K. neteisėtai disponavo psichotropinėmis medžiagomis, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti bei šias medžiagas kontrabandos būdu gabeno į Lietuvos Respublikos teritoriją, t.y. 2018 m. kovo mėn. - balandžio mėn. pradžioje, ikiteisminio tyrimo metu konkrečiai nenustatytu laiku, iš ikiteisminio tyrimo nenustatytų asmenų, esančių Nyderlandų Karalystėje, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, užsisakė narkotines ir psichotropines medžiagas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5 (su paskutiniais pakeitimais, galiojusiais šios veikos padarymo metu) patvirtintą Narkotinių ir psichotropinių medžiagų, draudžiamų vartoti medicinos tikslams, I-ąjį sąrašą - 1,0292 g kokaino miltelių, kuriuose gryno kokaino buvo 0,6710 g (65,2 %), ir 155 vnt. (19,5615 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino buvo 0,2934 g (1,5%), nurodydamas šias narkotines ir psichotropines medžiagas atsiųsti pašto siunta UAB „R.“, esančios ( - ), direktoriaus vardu, ir pardavėjui vykdant jo nurodymą ir pašto (kurjerių) tarnybų darbuotojams gabenant siuntą Nr. ( - ) su minimomis narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis nurodytu adresu, jis tokiu būdu, nepateikdamas muitinės kontrolei ir neturėdamas leidimo bei pažeisdamas Lietuvos Respublikos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo (1998 m. sausio 8 d. Nr. VIII-602) 8 straipsnio 2 punktą, kuriame nurodyta, kad „Be Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotos licencijos (leidimo) į I sąrašą įtrauktas medžiagas draudžiama įsigyti, laikyti, gabenti valstybės teritorijoje, gaminti, perdirbti, importuoti, eksportuoti, naudoti moksliniams tyrimams“, 2018 m. balandžio 5 d. iš Nyderlandų Karalystės į Lietuvos Respubliką, per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus teritorinės muitinės Vilniaus oro uosto postą ir AB „Lietuvos paštas“ Vilniaus pašto skirstymo departamentą, esančius Vilniaus m., Rodūnios kelias g. 9, siuntėsi ir tokiu būdu gabeno narkotines (1,0292 g kokaino miltelių, kuriuose gryno kokaino buvo 0,6710 g (65,2 %)) ir psichotropines (155 vnt. (19,5615 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino buvo 0,2934 g (1,5%)) medžiagas.

7Šiais savo veiksmais A. K. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 259 straipsnio 1 dalyje ir BK 199 straipsnio 3 dalyje.

8Be to A. K. neteisėtai disponavo nedideliu kiekiu psichotropinių medžiagų, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti bei šias medžiagas kontrabandos būdu gabeno į Lietuvos Respublikos teritoriją, t.y. 2018 m. balandžio mėn., ikiteisminio tyrimo metu konkrečiai nenustatytu laiku, iš ikiteisminio tyrimo nenustatytų asmenų, esančių Nyderlandų Karalystėje, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, užsisakė psichotropines medžiagas, įtrauktas į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. 5 (su paskutiniais pakeitimais, galiojusiais šios veikos padarymo metu) patvirtintą Narkotinių ir psichotropinių medžiagų, draudžiamų vartoti medicinos tikslams, I-ąjį sąrašą - 157 vnt. (19,7378 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino buvo 0,1776 g (0,9%), nurodydamas šias psichotropines medžiagas atsiųsti pašto siunta jo vardu adresu ( - ), ir pardavėjui vykdant jo nurodymą ir pašto (kurjerių) tarnybų darbuotojams gabenant siuntą Nr. ( - ) su minimomis psichotropinėmis medžiagomis nurodytu adresu, jis tokiu būdu, nepateikdamas muitinės kontrolei ir neturėdamas leidimo bei pažeisdamas Lietuvos Respublikos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo (1998 m. sausio 8 d. Nr. VIII-602) 8 straipsnio 2 punktą, kuriame nurodyta, kad „Be Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotos licencijos (leidimo) į I sąrašą įtrauktas medžiagas draudžiama įsigyti, laikyti, gabenti valstybės teritorijoje, gaminti, perdirbti, importuoti, eksportuoti, naudoti moksliniams tyrimams“, 2018 m. gegužės 1 d. iš Nyderlandų Karalystės į Lietuvos Respubliką, per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus teritorinės muitinės Vilniaus oro uosto postą ir AB „Lietuvos paštas“ Vilniaus pašto skirstymo departamentą, esančius Vilniaus m., Rodūnios kelias g. 9, gabeno psichotropines medžiagas - 157 vnt. (19,7378 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino kiekis buvo 0,1776 g (0,9%).

9Šiais savo veiksmais A. K. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 259 straipsnio 2 dalyje ir BK 199 straipsnio 3 dalyje.

10Kaltinamasis A. K. teismo posėdžio metu parodė, jog savo kaltę dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų siuntimosi pripažįsta visiškai pagal jam visus pateiktus kaltinimus. Siuntėsi, nes buvo pervargęs nuo darbo, ieškojo priemonių, kaip išlikti budriam naktį, kad galėtų dirbti, reikėdavo dirbti po 14-16 val. per parą, dažnai naktimis, keltis anksti ryte. Ilgus metus gėrė energetinius gėrimus, bet tai pradėjo nebeveikti, todėl pradėjo ieškoti kas galėtų padėti. Pasiskaitė internete kaip tokiose situacijose žmonės elgiasi ir rado vaistus, kuriuos naudoja studentai, įmonių darbuotojai. Nusprendė pabandyti vaistus „Attentin“ ir „Dexedrin“. Susirado kur galima užsisakyti - rado internete „Dream market“ parduotuvėje tiekėją, kuris nurodė, kad pristato Europoje. Užsisakė 2018 m. vasario mėnesį, tačiau prekės negavo. Klausė tiekėjo rašydamas žinutę jų puslapyje dėl prekės, tačiau atsakymo negavo. Pagalvojo, kad jį apgavo. Už šią pirmą siuntą sumokėjo bitkoinais 150 eurų. Praėjus trumpam laikui toje pačioje internetinėje svetainėje nusprendė užsisakyti medžiagų iš kito tiekėjo; užsisakė panašų kiekį, gramai gal truputį skyrėsi. Nežino iš kokios šalies užsakinėjo prekę, tačiau buvo galima spėti, jog prekė užsienyje, nes svetainėje viskas surašyta anglų kalba. Užsisakė, tiekėjas atrašė, kad atsiųs, pridės priedą, bet to priedo neįvardijo. Nesakė konkrečiai per kiek turi pristatyti prekę. Praėjus 3 savaitėms jis parašė tiekėjui, kad negavo prekės, jis parašė, kad išsiųs dar kartą. Sekančią dieną į ofisą atėjo tyrėjai dėl pirmos siuntos. Jie pasakė, kad sulaikyta siunta, padarė kratą namuose 2018 m. balandžio 24 d. ir jis pats buvo sulaikytas keletą valandų. Po to tikriausiai buvo sulaikytos visos trys siuntos, jis tyrėjams pranešė, kiek bus siuntų. Nei vienos iš siuntų jis pats nematė. „Dexedrin“ yra vaistai, juose yra amfetamino veiklioji medžiaga, tą sužinojo iš pareigūnų. Žinojo, jog „Dexedrin“ Lietuvoje nepardavinėjamas, bet prekiaujama ES valstybėse, gilintis į stimuliuojančias medžiagas nekilo noras. 2018 m. balandžio 5 d. kokaino jis neužsisakė, bet kaip supranta tai ir buvo tiekėjo įvardintas „priedas“. Neprašė kažko nedėti kaip priedo, nes nepagalvojo, kad gali įdėti priedą kokainą. Jis užsisakė vaistus ir galvojo, kad įdės tiesiog daugiau vaistų. Tačiau, kadangi kokainas buvo atsiųstas jo vardu, tai pripažįsta kaltinimą dėl jo. Užsakymai tikriausiai nesimato svetainėje, nes per tam tikrą laiką nelieka žinučių ir užsakymų istorijos. 2018 m. kovo - balandžio mėnesio kaltinime nurodyta siunta - čia antros siuntos pakartojimas. Kratos metu namuose buvo rastas veidrodėlis ir šiaudelis, spėja, kad per kažkokį balių kažkas iš svečių buvo atsinešę ir liko pas jį namuose. Jo išsilavinimas aukštasis, suprantu šių vaistų žalą. Jis neįsivaizdavo kaip gydytojai jam gali padėti dėl miego stokos. Labai gailisi dėl savo veiksmų, nereikėjo taip elgtis. Jo pajamos - 2500 eurų per mėnesį, vaikams iš pirmos santuokos moka alimentus, taip pat moka ir būsto paskolą. Pragyvenimui lieka apie 1000 eurų. Pripažįsta proceso išlaidas.

11Žemiau pateikiamos teismo ištirtuose rašytiniuose įrodymuose užfiksuotos faktinės aplinkybės, reikšmingos pagal pateiktus kaltinimus.

122018 m. vasario 24 d. prekių sulaikymo protokole Nr. 8VMB100315 nurodyta, jog sulaikyta pašto siunta Nr. ( - ) iš Nyderlandų Karalystės, kurioje rasta 50 vnt. gelsvos spalvos apvalių tablečių su logotipu „10“; gavėjas nurodytas A. K., siuntėjas nenurodytas (1 t., 33 b. l.);

13Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. kovo 6 d. išvadoje Nr. 11-403 (18) nurodyta, jog tirti pateiktos tabletės (50 vnt.) yra psichotropinės medžiagos - amfetamino - tabletės. Šių tablečių masė - 14,9797 g, jose yra 0,3745 g (2,5 %) gryno amfetamino (1 t., 36-37 b. l.).

142018 m. balandžio 9 d. apžiūros protokole užfiksuota pašto siunta Nr. ( - ), sulaikyta 2018 m. vasario 24 d. Ant voko nurodyti siuntos gavėjo A. K. kontaktai – ( - ). Voko priekinėje pusėje, viršutiniame dešiniame kampe yra priklijuoti du pašto ženklai su užrašais PRIORITY, NEDERLAND ir INTERNATIONAAL (1 t., 56-62 b. l.).

15Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos L. A. apklausos protokole užfiksuotos liudytojos nurodytos aplinkybės, jog ji dirba Vilniaus teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių posto vyresniąja inspektore-kinologe. Pagal darbo paskirstymo grafiką 2018 m. vasario 24 d. dirbo Vilniaus Teritorinės muitinės pašto poste, esančiame Rodūnios kelias 9, Vilnius. Susipažinusi su jai pateiktu jos surašytu prekių sulaikymo protokolu Nr. 8VMB100315, paaiškino, kad apie 11.00 val. tikrinant smulkias siuntas atsirinko pašto siuntą Nr. ( - ) su nurodytu siuntėju ir gavėju, atsiųstą iš Nyderlandų. Atidarius siuntą, viduje rado juodą, popierinį maišelį, kuriame buvo hermetiška plastiko pakuotė. Pakuotės viduje buvo 50 vnt. gelsvos spalvos, apvalios formos tablečių su logotipu, kuris vaizdavo skaičių „10“. Įtarė, kad tablečių sudėtyje gali būti metamfetamino darinių, todėl siuntą sulaikė ir surašė prekių sulaikymo protokolą Nr. 8VMB100315 (1 t., 88-89 b. l.).

162018 m. balandžio 5 d. prekių sulaikymo protokole Nr. 8VMB100507 nurodyta, jog sulaikyta pašto siunta Nr. ( - ) iš Nyderlandų Karalystės, kurioje rasta 155 vnt. baltos spalvos apvalių tablečių su įspaudu „DAE 2,5“ ir popierinis paketėlis su baltos spalvos milteliais (1 t., 39 b. l.).

17Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. balandžio 12 d. išvadoje Nr. 11-687 (18) nurodyta, kad tirti pateiktos 155 tabletės yra psichotropinės medžiagos – amfetamino tabletės, tabletėse, kurių masė – 19,5615 g yra 0,2934 g (1,5 %) gryno amfetamino (skaičiuojant bazės pavidalu). Tirti pateikti milteliai yra narkotinės medžiagos – kokaino milteliai. Milteliuose, kurių masė – 1,0292 g yra 0,6710 g (65,2% ) gryno kokaino (bazės pavidalu) (1 t., 42-43 b. l.).

182018 m. balandžio 30 d. apžiūros protokole užfiksuota pašto siunta, sulaikyta 2018 m. balandžio 5 d.. Sulaikytos siuntos Nr. ( - ) iš Nyderlandų, ant pakuotės nurodytas gavėjas ( - ) (1 t., 66-72 b. l.).

19Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos R. B. apklausos protokole, užfiksuotos šios liudytojos nurodytos aplinkybės, jog ji dirba Vilniaus teritorinėje muitinėje Mobiliųjų grupių poste inspektore-kinologe. Pagal savo darbo funkcijas atlieka kinologo darbą. Į jos pareigas įeina keleivių, bagažo, siuntų, krovinių, asmenų patikra. Pagal jai apklausos metu pateiktą Prekių sulaikymo protokolą Nr. 8VMB100507 paaiškino, jog 2018 m. balandžio 5 d. dirbo Vilniaus teritorinės muitinės Pašto poste, smulkių siuntų importo skyriuje, Rodūnios kelias 9, Vilniuje; tikrino siuntas iš rizikingų šalių. Apie 15.51 val. patikrino siuntą Nr. ( - ) iš Nyderlandų, ant kurios nurodytas gavėjas Managing Director, UAB „R.“, ( - ). Patikrinus šią siuntą detaliau, t.y. ją peršvietus rentgeno kontrolės sistema, siuntoje matėsi tabletės, todėl siuntą buvo nuspręsta atidaryti. Atidarius, joje buvo rastos 155 vnt. baltos spalvos tabletės su įspaudu „DAE 2,5“ ir popierinis paketėlis su baltos spalvos milteliais. Atlikus pirminį NIK testą narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms nustatyti rezultatai buvo teigiami. Siekiant nustatyti, ar minėta prekė nėra įtraukta į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus ir vadovaujantis JT 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos I sąrašu, Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymu ir Sveikatos apsaugos ministro 2000 metų sausio 6 dienos įsakymu Nr. 5, siunta buvo sulaikyta. Surašytas prekių sulaikymo protokolas 8VMB100507 (1 t., 93-94 b. l.).

202018 m. gegužės 1 d. prekių sulaikymo protokole Nr. 8VMB100637 nurodyta, jog sulaikyta pašto siunta Nr. ( - ) iš Nyderlandų Karalystės, kurioje rasta 157 vnt. baltos spalvos apvalios formos tablečių su įspaustu logotipu „DAE 2.5“ (1 t., 45 b. l.).

21Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. gegužės 16 d. išvadoje Nr. 11-903 (18) nurodyta, jog tirti pateikti 157 vienetai tablečių yra psichotropinės medžiagos - amfetamino - tabletės. Tirti pateiktų amfetamino tablečių masė yra 19,7378 g, jose esančios grynos psichotropinės medžiagos - amfetamino - kiekis yra 0,1776 g (0,9 % masės, skaičiuojant bazės pavidalu) (1 t., 48-49 b. l.).

222018 m. birželio 4 d. apžiūros protokole užfiksuota pašto siunta Nr. ( - ), sulaikyta 2018 m. gegužės 1 d. Voko titulinėje pusėje, viršuje, dešinėje pusėje, matomi trys vienodi pašto ženklai su užrašu „PRIORITY postnl oooooo NEDERLAND“. Ant šių pašto ženklų matomas uždėtas neryškus antspaudas su neįskaitomais užrašais. Voko viduryje yra užklijuotas lipdukas su užrašu „A. K. ( - )“. Žemiau šio lipduko iš kairės matomas dar vienas lipdukas su užrašu „Lietuvos paštas ( - )“ ir brūkšniniu kodu. Kitoje pusėje, apačioje, dešinėje pusėje, matomas užrašas „MIX Envelope from responsible sources FSC C019249 www.fsc.org“ (1 t., 76-83 b. l.).

23Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos L. A. apklausos protokole užfiksuotos šios liudytojos nurodytos aplinkybės, jog ji dirba Vilniaus teritorinės muitinės Mobiliųjų grupių posto vyresniąja inspektore-kinologe. Pagal darbo paskirstymo grafiką 2018 m. gegužės 1 d. dirbo Vilniaus Teritorinės muitinės pašto poste Rodūnios kelias 9, Vilnius. Susipažinusi su jai pateiktu jos surašytu prekių sulaikymo protokolu Nr. 8VMB100637, paaiškino, kad apie 16.00 val. tikrinant smulkias siuntas atsirinko pašto siuntą Nr. ( - ) su nurodytu siuntėju ir gavėju, atsiųstą iš Nyderlandų. Atidarius siuntą viduje rado hermetišką metalo plastiko pakuotę, kurią atidarius viduje rado 157 vnt. baltos spalvos, apvalios formos tablečių, ant kurių buvo įspaustas logotipas „DAE 2.5“. Įtarė, kad tablečių sudėtyje gali būti MDMA darinių, todėl siuntą sulaikė ir surašė prekių sulaikymo protokolą Nr. 8VMB100637 (1 t., 90-91 b. l.).

242018 m. balandžio 24 d. kratos protokole užfiksuota, jog atliekant kratą gyvenamosiose patalpose, esančiose ( - ), A. K. savanoriškai pateikė nešiojamąjį kompiuterį „Lenovo (Y50-70)“ su maitinimo laidu, planšetinį kompiuterį „iPad“ (A1337), planšetinį kompiuterį „iPad“ (A1584), nešiojamąjį kompiuterį „HP pavilion“ (3C29311GRC) su maitinimo laidu, veidrodėlį su kortele ir šiaudeliu su baltų miltelių pėdsakais, planšetinį kompiuterį „Apple iPad“ (A1489), nešiojamąjį kompiuterį „Acer“ (NXMRKEL00644200A2D7600) su maitinimo laidu, 5 išorinius kietuosius diskus ir nešiojamąjį kompiuterį „Apple“ (A1369) (1 t., 122-148 b. l.).

25Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos S. N. apklausos protokole nurodytos aplinkybės, jog ji dirba UAB „R.“, registruotos ( - ), vadove - architekte. Įmonėje dirba du asmenys. Jos darbo vieta yra ( - ). ( - ), įmonė yra tik registruota, jokios veiklos įmonė ten nevykdo. Paaiškino, kad šiuo metu Muitinės kriminalinės tarnybos Vilniaus skyriuje yra atliekamas ikiteisminis tyrimas jos vyro A. K. atžvilgiu dėl to, kad buvo sulaikyta jam adresuota pašto siunta, kurioje buvo rasti narkotikai. 2018 m. balandžio 24 d. jų namuose, esančiuose ( - ), buvo atlikta krata. Ji yra beveik įsitikinusi, kad ši siunta, kuri buvo siųsta adresu ( - ), gavėjui UAB „R.“ Managing Director, yra skirta jos vyrui A. K.. Taip mano dėl to, kadangi, kaip ir minėjo, viena siunta su psichotropinėmis medžiagomis jau yra sulaikyta. Ji pati nieko neužsakinėjo ir nesisiuntė. Kiek jai žinoma, jos vyras narkotinių ar psichotropinių medžiagų nevartoja (1 t., 96-98 b. l.).

26Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. gegužės 9 d. išvadoje Nr. 11-825 (18) nurodyta, jog ant tirti pateiktų veidrodėlio, kortelės ir tirti pateiktame šiaudelyje yra narkotinės medžiagos - kokaino - pėdsakų (1 t., 155-156 b. l.).

272018 m. gegužės 2 d. apžiūros protokole, dalyvaujant įtariamajam A. K. ir jo gynėjui P. Jablonskui, apžiūrėti nešiojamieji kompiuteriai „Apple“ ir „Acer“. A. K. nurodė, kad kompiuteryje nėra įrašyta anoniminio naršymo interneto naršyklės „Tor“, ir, kad tikriausiai bus ją ištrynęs, tačiau parodė, kaip ją parsisiuntė ir kaip užsakė pašto siuntą, atidarė naršyklę „Google chrome“ ir jos pagalba iš tinklapio www.torproject.org, naudojantis paieškų svetaine www.google.com atsisiuntė anoniminio naršymo naršyklę „Tor“, ją įdiegė, po to „Tor“ naršyklėje, paieškos laukelyje, įvedė raktinį žodį „deepdotweb“ ir pasinaudojus paieškos rezultatais nuėjo į tinklapį www.deepdotweb.com. Šiame tinklapyje surado „dream market“ internetinę parduotuvę, kurioje pateiktas sąrašas narkotinių medžiagų, kurias galima užsisakyti (1 t., 166-178 b. l.).

28Įrodymų vertinimas, motyvai ir išvados

29Teismas, įvertinęs byloje ištirtų įrodymų visumą, laiko, jog kaltinamojo A. K. kaltę pagrindžiančių įrodymų yra surinkta pakankamai pagal visus jam inkriminuotus kaltinimus dėl psichotropinių ir narkotinių medžiagų siuntimosi bei šių medžiagų kontrabandos neturint tikslo jų platinti. Kaltinamasis A. K. teismo posėdžio metu dėl jam pareikštų kaltinimų savo kaltę pripažino visiškai, paaiškindamas, jog psichotropinių medžiagų jam reikėjo dėl to, kad išliktų budrus ir galėtų dirbti, jog turėjo informacijos, kad yra tam tikri vaistai, kuriuos žmonės naudoja, kad neimtų miegas, šių medžiagų ir ieškojo internete naudodamasis „Tor“ naršyklę; suprato, kad medžiagos Lietuvoje nėra legalios, kad jos bus siunčiamos iš užsienio; iš viso užsisakė 3 siuntas, tačiau nei vienos iš jų negavo, kaip dabar žino – jos buvo sulaikytos pareigūnų; nors kokaino jis neužsisakė, jam jis buvo įdėtas kaip priedas, kaltę pripažįsta ir dėl šios medžiagos siuntimosi. Kaltinamojo nurodytas aplinkybes patvirtina aukščiau nurodytuose rašytiniuose įrodymuose - siuntų sulaikymo protokoluose pagal kiekvieną iš kaltinimų, specialistų išvadose, daiktų dokumentų apžiūros protokoluose esantys duomenys, iš kurių matyti, kad pagal kaltinimus nurodytais laikotarpiais buvo siunčiamos psichotropinės ir narkotinės (kokainas) medžiagos, siuntų gavėjas buvo A. K.. Tai, kad kokainas buvo vartojamas A. K. namuose – patvirtina jo gyvenamosios vietos kratos metu rastas veidrodėlis su kortele ir šiaudeliu bei su baltų miltelių pėdsakais, kurie kaip nustatyta specialisto išvada, buvo kokainas. Šių medžiagų rūšys ir kiekiai nustatyti pagal kiekvieną iš kaltinimų pateiktose specialistų išvadose. Ginčo dėl faktinių nustatytų bylos aplinkybių šiuo atveju nėra.

30Bylos nagrinėjimo metu kaltinamojo A. K. gynėjas P. Jablonskis prašė A. K. nusikalstamas veikas vertinti kaip vieną tęstinę nusikalstamą veiką, numatytą BK 199 straipsnio 3 dalyje ir BK 259 straipsnio 1 dalyje, nes jis veikė vieninga tyčia ir jo tikslas buvo įsigyti psichotropinių medžiagų, vienu iš atvejų negavus medžiagų A. K. užsisakė beveik identišką kiekį tablečių. Visgi teismas su tokia gynėjo išsakyta pozicija nesutinka.

31Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje išaiškinta, kad pavojingos veikos paprastai laikomos viena tęstine nusikalstama veika, jei konstatuojama, kad jos sudaro vienos tos pačios savarankiškos nusikalstamos veikos atskiras sudėtines dalis (epizodus) ir jas jungia vieninga kaltininko tyčia (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-P-412/2007, 2K-7-48/2012 ir kt.). Pagal teismų praktiką tęstinės veikos sampratai neprieštarauja ir tokie atvejai, kai pasikartojantys veiksmai nėra tapatūs ar vienarūšiai, tačiau jais įgyvendinami alternatyvūs veikos požymiai (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-P-267/2011, 2K-124/2007, 2K-322/2008). Narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimas, perdirbimas ar įgijimas ir tolesnis tų pačių narkotinių ar psichotropinių medžiagų laikymas, gabenimas, siuntimas, pardavimas ar kitoks platinimas paprastai nesudaro nusikalstamų veikų daugeto ir padarytos veikos kvalifikuojamos kaip viena nusikalstama veika (kasacinės nutartys baudžiamojoje byloje Nr. 2K-442/2011, Nr. 2K-228-511/2017).

32Aptartos kasacinio teismo praktikos kontekste A. K. padarytos nusikalstamos veikos, nors ir esant jo vieninteliam tikslui – parsisiųsti narkotinių medžiagų, įvertinant kitus nusikalstamų veikų požymius, negali būti kvalifikuojamos kaip viena tęstinė veika atitinkamai pagal BK 259 straipsnio 1 dalį ir BK 199 straipsnio 3 dalį, t. y. bylos nagrinėjimo metu nustatyta, jog A. K. pirmą kartą užsisakęs psichotropinių medžiagų, už jas sumokėjęs pinigus, jų negavęs, kaip pats nurodė, bendravo internetinės parduotuvės svetainėje su nenustatytu pardavėju, jam buvo paaiškinta, kad medžiagos išsiųstos, tačiau jis jų negavo ir pamanė, kad jį apgavo, todėl dar kartą užsisakė draudžiamų medžiagų. Kaip matyti iš pateikto kaltinimo – pirmą kartą A. K. užsisakė 50 vnt. metamfetamino tablečių, jų negavęs užsisakė 155 vnt. metamfetamino tablečių ir jam su šia siunta, kaip jis nurodė, buvo įdėtas priedas – kokainas. Šių medžiagų negavęs trečią kartą jis užsisakė 157 vnt. metamfetamino tablečių. Šios aplinkybės patvirtina, jog A. K. po pirmojo užsakymo užsisakė naują psichotropinių medžiagų siuntą, už kurią dar kartą sumokėjo reikalingą pinigų sumą ir suvokė, jog pagal šį užsakymą jam bus atsiųsta naujai užsakyta prekė, tačiau ne ta pati, kurią jis buvo užsisakęs (pastarosios jis nebandė ieškoti ar kažkaip kitaip išsiaiškinti, kur ji dingo). Tuos pačius veiksmus A. K. pakartojo ir dar kartą, negavęs ir antrosios siuntos. Taigi tokie veiksmai, kai kaltininkas suvokia, jog užsako draudžiamų medžiagų naujas siuntas, naujai už jas apmoka, tai daro skirtingu laiku, galimai skirtingose vietose ir vienu iš atvejų A. K. nurodė siuntą atsiųsti kitu adresu, teismo vertinimu sudaro naujų nusikalstamų veikų sudėtis, o ne vieną tęstinę veiką.

33Teisminio nagrinėjimo metu A. K. taip pat nurodė, kad tinklalapiuose, iš kurių jis užsisakė medžiagas galvojo, jog užsisakė vaistus, tačiau suprato, jog Lietuvoje jų negalima įsigyti. Pažymėtina tai, kad asmuo už disponavimą psichotropine ar narkotine medžiaga atsako, jei jis bent bendrais bruožais suvokė, kad medžiagos, su kuriomis susiję jo neteisėti veiksmai, yra psichotropinės ar narkotinės medžiagos, taip pat koks jų kiekis (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-587/2012 , 2K-7-201/2013, 2K-43/2014 ir kt.). Šios praktikos kontekste pastebėtina tai, kad A. K., kaip informacinių technologijų specialistas, ir puikiai mokantis anglų kalbą, bei detalizuodamas psichotropinių medžiagų įsigijimo būdą internete ikiteisminio tyrimo pareigūnams apžiūrint jo nešiojamuosius kompiuterius, turėjo suprasti ir suprato, jog angliško žodžio „drugs“ reikšmė yra ne tik vaistai, bet gali reikšti ir narkotikus. Taigi, A. K., gyvendamas Lietuvoje, kur visuotinai žinoma, jog disponavimas psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis yra draudžiamas teisės aktais, naudodamasis tokių svetainių teikiamomis paslaugomis, prieš įsigydamas tokias medžiagas iš jų, turėjo ir privalėjo pasidomėti ar tai nėra draudžiama Lietuvoje, tačiau to nepadarė ir draudžiamas medžiagas siuntėsi ir gabeno per valstybės sieną į Lietuvos Respubliką, t.y. veikė tiesiogine neapibrėžta tyčia visais kaltinimuose jam inkriminuotais atvejais.

34Veikų kvalifikavimas

35Kaip jau paminėta aukščiau, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. V-239 patvirtintose „Narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijose“ yra nurodyta psichotropinių ir narkotinių medžiagų masė, sudaranti nedidelį, didelį ir labai didelį kiekį. Remiantis šiomis rekomendacijomis, galiojusiomis veikų padarymo metu, nustatyta, jog pagal pateiktus kaltinimus:

362018 m. vasario 24 d. atsiųstų psichotropinių medžiagų - 50 vnt. (14,9797 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino kiekis buvo 0,3745 g (2,5%) viršijo minėtų rekomendacijų nustatytą reglamentuotą šios medžiagos nedidelį kiekį, tačiau nesiekė nustatyto didelio kiekio ribos;

372018 m. balandžio 5 d. atsiųstų medžiagų - 1,0292 g kokaino miltelių, kuriuose gryno kokaino buvo 0,6710 g, ir 155 vnt. (19,5615 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino buvo 0,2934 g (1,5%), viršijo minėtų rekomendacijų nustatytus reglamentuotus šių medžiagų nedidelius kiekius, tačiau nesiekė nustatyto didelio kiekio ribos;

382018 m. gegužės 1 d. atsiųstų 157 vnt. (19,7378 g) amfetamino tablečių, kuriose gryno amfetamino buvo 0,1776 g sudarė nedidelį kiekį minėtų medžiagų.

39Pagal nustatytas aplinkybes kaltinamojo A. K. padarytos nusikalstamos veikos kvalifikuotos teisingai pagal:

40BK 259 straipsnio 1 dalį (2 veikos) dėl draudžiamų psichotropinių medžiagų ir kokaino (padarytos veikos atsiunčiant šias medžiagas 2018 m. vasario 24 d. ir 2018 m. balandžio 5 d.);

41BK 259 straipsnio 2 dalį (1 veika) dėl draudžiamų psichotropinių medžiagų (atsiųstos medžiagos 2018 m. gegužės 1 d.);

42BK 199 straipsnio 3 dalį (3 veikos) dėl psichotropinių ir narkotinių medžiagų kontrabandos (psichotropinių ir narkotinių medžiagų gabenimas per Lietuvos Respublikos sieną atsiunčiant medžiagas 2018 m. vasario 24 d., 2018 m. balandžio 5d. bei 2018 m. gegužės 1d.).

43Nors A. K. visais atvejais jam skirtų siuntų negavo, nes jos buvo sulaikytos pareigūnų, tačiau visos veikos pagal BK 259 straipsnio 1 dalį (dvi veikos), 259 straipsnio 2 dalį kvalifikuotos teisingai kaip baigtos nusikalstamos veikos, kadangi A. K. draudžiamas medžiagas užsisakė atsisiųsti naudodamasis interneto svetainių pagalba, už medžiagas apmokėjo ir jas gabeno naudodamasis pašto bei siuntos tarnybos pagalba. Tokios pačios pozicijos laikomasi ir teismų formuojamoje praktikoje (kasacinė nutartis baudžiamojoje byloje 2K-290-489/2015).

44Teismas patikslina kaltinime nurodytą datą, jog siunta buvo gauta 2018 m. vasario 24 d., o ne 2018 m. vasario 14 d., kaip kad nurodyta kaltinamajame akte. Tokios aplinkybės nustatytos ištyrus 2018 m. vasario 24 d. prekių sulaikymo protokolą (1 t., 33 b. l.). Tai laikytina rašymo apsirikimo klaida ir veikos kvalifikacijai, kaip ir kaltinamojo teisinei padėčiai reikšmės neturi.

45Bausmės skyrimas, kiti klausimai

46Teismų praktikoje laikomasi nuostatos, kad bausmė yra teisinga tada, kai ji atitinka padarytos veikos ir kaltininko asmenybės pavojingumą. Baudžiamosios teisės paskirties kontekste tai reiškia, kad tarp siekiamo tikslo ir priemonių šiam tikslui pasiekti, tarp nusikalstamos veikos pavojingumo pobūdžio ir už šią veiką numatytos bausmės turi būti teisinga pusiausvyra (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus 2014 m. spalio 7 d. nutartis baudžiamojoje byloje Nr. 2K-388/2014; Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2004 m. sausio 26 d. nutarimas). Įstatymų leidėjas baudžiamojo įstatymo sankcijas konstruoja taip, kad teismas galėtų paskirti teisingą bausmę, vadovaudamasis įstatymo, nustatančio baudžiamąją atsakomybę už padarytą nusikalstamą veiką, sankcijoje numatytomis bausmėmis ir jų dydžiais.

47BK 41 straipsnio 2 dalis nustato, kad bausmės paskirtis yra 1) sulaikyti asmenis nuo nusikalstamų veikų darymo; 2) nubausti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, 3) atimti ar apriboti nuteistam asmeniui galimybę daryti naujas nusikalstamas veikas; 4) paveikti bausmę atlikusius asmenis, kad laikytųsi įstatymų ir vėl nenusikalstų; 5) užtikrinti teisingumo principo įgyvendinimą. Bendruosius bausmės skyrimo pagrindus nustato BK 54 straipsnis. Teismas skiria bausmę pagal šio kodekso specialiosios dalies straipsnio, numatančio atsakomybę už padarytą nusikalstamą veiką, sankciją, laikydamasis šio kodekso bendrosios dalies nuostatų (BK 54 straipsnio 1 dalis). Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgia į: 1) padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnį; 2) kaltės formą ir rūšį; 3) padarytos nusikalstamos veikos motyvus ir tikslus; 4) nusikalstamos veikos stadiją; 5) kaltininko asmenybę; 6) asmens, kaip bendrininko, dalyvavimo darant nusikalstamą veiką formą ir rūšį; 7) atsakomybę lengvinančias bei sunkinančias aplinkybes (BK 54 straipsnio 2 dalis). BK 61 straipsnio 2 dalis nustato teismui pareigą skiriant bausmę įvertinti ne tik atsakomybę lengvinančias ir (ar) atsakomybę sunkinančias aplinkybes, jų kiekį, pobūdį ir tarpusavio santykį, bet ir kitas BK 54 straipsnio 2 dalyje numatytas aplinkybes.

48Kaltinamojo A. K. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra ta, kad jis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailisi (BK 59 str. 1 d. 2 p.). Jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

49Skirdamas bausmę A. K. teismas atsižvelgia į nusikalstamos veikos rūšį ir pobūdį, veikų mastą – A. K. padarė tris sunkius tyčinius nusikaltimus (BK 199 straipsnio 3 dalis), du nesunkius tyčinius nusikaltimus (BK 259 straipsnio 1 dalis) ir vieną tyčinį baudžiamąjį nusižengimą (BK 259 straipsnio 2 dalis), veikė tiesiogine tyčia – siekė parsisiųsti narkotinių ir psichotropinių medžiagų asmeniniam vartojimui.

50Teismas taip pat atsižvelgia į kaltinamojo asmenybę: jis yra neteistas (2 t., 6 b. l.), nebaustas administracine tvarka (2 t., 7 b. l.), turi nuolatinę gyvenamąją vietą, dirba, vedęs, kaip pats nurodė posėdžio metu – turi tris mažamečius vaikus, dviem iš jų iš pirmos santuokos moka išlaikymą, taip pat moka būsto paskolą.

51BK 199 straipsnio 3 dalies sankcija numato tik laisvės atėmimo nuo trejų iki dešimties metų bausmę. Šių straipsnių sankcijos nenumato alternatyvių bausmių. BK 259 straipsnio 1 dalies sankcija numato alternatyvias bausmes – baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki dvejų metų. To paties straipsnio 2 dalies sankcijoje numatytos viešųjų darbų, laisvės apribojimo, baudos bei arešto bausmės.

52Teismo posėdyje prokuroras prašė taikyti BK 54 straipsnio 3 dalį ir paskirti A. K. pagal BK 199 straipsnio 3 dalį (trys veikos) švelnesnę bausmės rūšį – baudą. Tokį prašymą prokuroras motyvavo kaltinamojo asmenybe, kad veikas padarė būdamas anksčiau neteistas, administracine tvarka nebaustas.

53BK 54 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad jeigu straipsnio sankcijoje numatytos bausmės paskyrimas aiškiai prieštarautų teisingumo principui, teismas, vadovaudamasis bausmės paskirtimi, gali motyvuotai paskirti švelnesnę bausmę.

54Vertinant A. K. padarytas veikas vien formaliai, t. y. žiūrint tik į šiuose straipsniuose numatytas sankcijas ir jų sunkumą BK 11 straipsnio prasme, šios nusikalstamos veikos yra labai skirtingos savo pavojingumu, t. y. viena jų yra baudžiamasis nusižengimas bei du nesunkūs nusikaltimai (BK 259 straipsnio 1-2 dalys), o kitos – kontrabandos atvejai (BK 199 straipsnio 3 dalis) – laikomos sunkiais nusikaltimais. Visgi, šioje konkrečioje byloje nustatytos aplinkybės neleidžia teismui įžvelgti tokio ryškaus ir didelio padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo skirtumo, koks egzistuoja BK normų prasme, t. y. tokios A. K. padarytos veikos nėra tiek pavojingos, kiek kitos galimos ir praktikoje nustatomos ženkliai pavojingesnės nusikalstamos veikos, kvalifikuojamos pagal tą pačią BK 199 straipsnio 3 dalyje numatytą nusikalstamos veikos sudėtį, kuomet ne atsisiunčiant paštu, o kitais būdais per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabenamos draudžiamos medžiagos.

55BK 199 straipsnio 3 dalyje numatytos net ir minimalios laisvės atėmimo bausmės, numatytos šio straipsnio sankcijoje, paskyrimas pirmą kartą teisiamam, anksčiau net administracine tvarka nebaustam asmeniui, aiškiai prieštarautų teisingumo principui. Todėl, teismo įsitikinimu, atsižvelgiant į aukščiau aptartus ir teismo išdėstytus bausmės skyrimui reikšmės turinčius argumentus, A. K. skiriant bausmę už BK 199 straipsnio 3 dalyje padarytas nusikalstamas veikas, taikytinos BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatos, suteikiančios teismui teisę paskirti švelnesnę nei minėto BK straipsnio sankcijoje numatyta, bausmę.

56Įvertindamas aukščiau aptartas bausmės skyrimui reikšmingas aplinkybes, kaltinamojo asmenybę, teismas mano, jog bausmės tikslai bus pasiekti A. K. už nusikalstamų veikų, numatytų BK 259 straipsnio 1 dalyje ir 259 straipsnio 2 dalyje bei už BK 199 straipsnio 3 dalyje, pritaikius BK 54 straipsnio 3 dalį, paskyrus baudas, kurių dydžiai nustatytini mažesni nei šių bausmių vidurkiai. Bausmės bendrintinos taikant BK 63 straipsnio nuostatas. Byloje buvo taikytas sutrumpintas įrodymų tyrimas, todėl vadovaujantis BK 641 straipsniu, jam skirtinos baudos dydis mažintinas vienu trečdaliu. Nors prokuroras baigiamųjų kalbų metu paprašęs galutinės subendrintos 200 MGL bausmės prašė pritaikius BK 641 straipsnio nuostatas ją sumažinti dar vienu trečdaliu, kas prilygtų 133,3 MGL baudos paskyrimui, visgi teismas mano, jog toks bausmės dydis už tris sunkius nusikaltimus, du nesunkius bei vieną baudžiamąjį nusižengimą, kuomet taikomos BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatos, būtų per mažas. Toks baudos dydis (200 MGL) būtų adekvatus jau po BK 641 straipsnio nuostatų pritaikymo šioje situacijoje, tad atitinkamai galutinę subendrintą bausmę skiria didesnę nei to prašė prokuroras. Kita vertus skirtina 200 MGL baudos suma (10 000 Eur) yra pakankamai didelė, tad įvertinant tai, jog A. K. turi finansinių įsipareigojimų, ją nustatytina sumokėti per 2 (dvejus) metus skaičiuojant nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.

57Kaltinamasis A. K. buvo sulaikytas 2018 m. balandžio 24 d. (2 t., 163 b. l. ) ir tą pačią dieną paleistas į laisvę (2 t., 22 b. l. ). Vadovaujantis BK 65, 66 straipsniu į bausmės laiką A. K. įskaitytinas aukščiau nurodytas jo sulaikyme išbūtas laikas – viena para, ir laikytina, jog A. K. yra sumokėjęs 2 MGL baudos.

58Prokuroro nutarimu paskirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas neišvykti (2 t., 44-46 b. l.), taikytina iki nuosprendžio įsiteisėjimo.

59Baudžiamojoje byloje pateikti daiktai, dėl kurių likimo ikiteisminio tyrimo metu nebuvo priimta procesinio sprendimo, saugomi Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje (1 t., 63-65, 73-75, 84-86, 157-159 b. l.):

601. Vokas, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės (25 vnt., 7,4860 g, gryno amfetamino – 0,1871g), likę po tyrimo amfetamino milteliai – 6,8114 g (0,1703 g gryno amfetamino) ir tirti pateiktų amfetamino tablečių pakuotė;

612. Pašto siuntos Nr. ( - ) iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas gavėjas ( - )) pakuotė;

623. Vokas, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės ir jų milteliai – 19,3076 g (0,2896 g gryno amfetamino), kokaino milteliai – 0,9536 g (0,6217 g gryno kokaino) ir jų pakuotės;

634. Pašto siuntos Nr. ( - )T iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas gavėjas Managing Director ( - )) pakuotė;

645. Vokas, kuriame yra po tyrimo likę tyrimo objektai (veidrodėlis, kortelė, šiaudelis) ir pakuotė, kurioje jie buvo pateikti;

656. Vokas su po tyrimo likusiomis amfetamino tabletėmis ir milteliais (sutrintos tabletės) – 19,4629 g, kuriose yra 0,1751 g gryno amfetamino ir jų pakuotėmis;

667. Pašto siuntos Nr. ( - ) iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas gavėjas ( - )) pakuotė - saugomi Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje (t.1, b. l. 63-65, 73-75, 84-86, 157-159). Šie daiktai nuosprendžiui įsiteisėjus sunaikintini kaip draudžiami apyvartoje ir kaip menkaverčiai (BK 94 str. 2, 4 p.).

67Aukščiau nurodytų daiktų saugojimo išlaidos už laikotarpį nuo 2018 m. balandžio 10 d. iki 2018 m. birželio 26 d. sudaro 3,85 Eur, kaltinamasis šias išlaidas pripažino, tad jos priteistinos iš kaltinamojo. Būsimų daiktų saugojimo išlaidų teismas šiuo atveju tiksliai nustatyti negali ir jų nepriteisia.

68Vadovaudamasis BPK 297-305, 307 straipsniais, teismas

Nutarė

69A. K. pripažinti kaltu padarius nusikalstamas veikas, numatytas:

70-

71BK 259 straipsnio 1 dalyje (2018 m. vasario 24 d. siunta) ir nuteisti jį 50 MGL (2 500 Eur) dydžio bauda;

72-

73BK 199 straipsnio 3 dalyje (2018 m. vasario 24 d. siunta) ir, taikant BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatas, nuteisti jį 100 MGL (5 000 Eur) dydžio bauda;

74-

75BK 259 straipsnio 1 dalyje (2018 m. balandžio 5 d. siunta) ir nuteisti jį 60 MGL (3 000 Eur) dydžio bauda;

76-

77BK 199 straipsnio 3 dalyje (2018 m. balandžio 5 d. siunta) ir, taikant BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatas, nuteisti jį 120 MGL (6 000 Eur) dydžio bauda;

78-

79BK 259 straipsnio 2 dalyje (2018 m. gegužės 1 d. siunta) ir nuteisti jį 30 MGL (1 500 Eur) dydžio bauda;

80-

81BK 199 straipsnio 3 dalyje (2018 m. gegužės 1 d. siunta) ir, taikant BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatas, nuteisti jį nuteisti jį 130 MGL (6 500 Eur) dydžio bauda.

82Vadovaujantis BK 63 straipsnio 5 dalies 2 punktu, bausmes, paskirtas pagal BK 199 straipsnio 3 dalį ir BK 259 straipsnio 1 dalį ir BK 259 straipsnio 2 dalį subendrinti apėmimo būdu, griežtesnėms bausmėms apimant švelnesnes bausmes, bei šias bausmes vadovaujantis BK 63 straipsnio 1, 4 dalimi subendrinti dalinio sudėjimo būdu prie griežčiausios 130 MGL baudos pridedant po dalį subendrintų bausmių atitinkamai 70 MGL (iš 100 MGL pridedama dalis 70 MGL) ir 100 MGL (iš 120 MGL pridedama dalis 100 MGL), ir nustatyti subendrintą 300 MGL dydžio bausmę.

83Vadovaujantis BK 64¹ straipsniu paskirtą baudą sumažinti vienu trečdaliu, ir paskirti A. K. galutinę bausmę - 200 MGL (10 000 Eur - dešimties tūkstančių eurų) dydžio baudą, savanoriško baudos sumokėjimo terminą nustatant 2 (dvejus) metus, skaičiuojant nuo šio nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.

84Vadovaujantis BK 66 straipsniu į bausmės laiką įskaityti A. K. laikinajame sulaikyme 2018 m. balandžio 24 d. išbūtą laiką – vieną parą ir laikyti, jog A. K. yra sumokėjęs 2 MGL baudos.

85Kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, pradėjus bausmės vykdymą panaikinti.

86Daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamoms veikoms tirti ir nagrinėti:

871. Voką, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės (25 vnt., 7,4860 g, gryno amfetamino – 0,1871g), likę po tyrimo amfetamino milteliai – 6,8114 g (0,1703 g gryno amfetamino) ir tirti pateiktų amfetamino tablečių pakuotė;

882. Pašto siuntos Nr. ( - ) pakuotę iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas gavėjas ( - ));

893. Voką, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės ir jų milteliai – 19,3076 g (0,2896 g gryno amfetamino), kokaino milteliai – 0,9536 g (0,6217 g gryno kokaino) ir jų pakuotes;

904. Pašto siuntos Nr. ( - ) pakuotę iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas gavėjas Managing Director ( - ));

915. Voką, kuriame yra po tyrimo likę tyrimo objektai (veidrodėlis, kortelė, šiaudelis) ir pakuotę, kurioje jie buvo pateikti;

926. Voką su po tyrimo likusiomis amfetamino tabletėmis ir milteliais (sutrintos tabletės) – 19,4629 g, kuriose yra 0,1751 g gryno amfetamino ir jų pakuotėmis;

937. Pašto siuntos Nr. ( - ) pakuotę iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas gavėjas ( - )) - saugomus Muitinės departamento sulaikytų prekių administravimo skyriuje – nuosprendžiui įsiteisėjus sunaikinti kaip draudžiamus apyvartoje ir kaip menkaverčius (BK 94 str. 2, 4 p.).

94Priteisti iš A. K. 3,85 Eur daiktų saugojimo išlaidas už laikotarpį nuo 2018 m. balandžio 10 d. iki 2018 m. birželio 26 d., jas sumokant į Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos sąskaitą Nr. LT374010042400070037, esančią AB Luminor banke.

95Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui per Vilniaus apygardos teismą.

Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo teisėja Jurgita Kolyčienė, sekretoriaujant... 2. viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje: A.... 3. Teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą,... 4. A. K. neteisėtai disponavo psichotropinėmis medžiagomis, neturėdamas tikslo... 5. Šiais savo veiksmais A. K. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 259... 6. Be to A. K. neteisėtai disponavo psichotropinėmis medžiagomis, neturėdamas... 7. Šiais savo veiksmais A. K. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 259... 8. Be to A. K. neteisėtai disponavo nedideliu kiekiu psichotropinių medžiagų,... 9. Šiais savo veiksmais A. K. padarė nusikalstamas veikas, numatytas BK 259... 10. Kaltinamasis A. K. teismo posėdžio metu parodė, jog savo kaltę dėl... 11. Žemiau pateikiamos teismo ištirtuose rašytiniuose įrodymuose užfiksuotos... 12. 2018 m. vasario 24 d. prekių sulaikymo protokole Nr. 8VMB100315 nurodyta, jog... 13. Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. kovo 6 d. išvadoje Nr. 11-403 (18)... 14. 2018 m. balandžio 9 d. apžiūros protokole užfiksuota pašto siunta Nr. ( -... 15. Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos L. A. apklausos protokole... 16. 2018 m. balandžio 5 d. prekių sulaikymo protokole Nr. 8VMB100507 nurodyta,... 17. Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. balandžio 12 d. išvadoje Nr.... 18. 2018 m. balandžio 30 d. apžiūros protokole užfiksuota pašto siunta,... 19. Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos R. B. apklausos protokole,... 20. 2018 m. gegužės 1 d. prekių sulaikymo protokole Nr. 8VMB100637 nurodyta, jog... 21. Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. gegužės 16 d. išvadoje Nr.... 22. 2018 m. birželio 4 d. apžiūros protokole užfiksuota pašto siunta Nr. ( -... 23. Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos L. A. apklausos protokole... 24. 2018 m. balandžio 24 d. kratos protokole užfiksuota, jog atliekant kratą... 25. Ikiteisminio tyrimo metu apklaustos liudytojos S. N. apklausos protokole... 26. Lietuvos teismo ekspertizės centro 2018 m. gegužės 9 d. išvadoje Nr. 11-825... 27. 2018 m. gegužės 2 d. apžiūros protokole, dalyvaujant įtariamajam A. K. ir... 28. Įrodymų vertinimas, motyvai ir išvados... 29. Teismas, įvertinęs byloje ištirtų įrodymų visumą, laiko, jog kaltinamojo... 30. Bylos nagrinėjimo metu kaltinamojo A. K. gynėjas P. Jablonskis prašė A. K.... 31. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje išaiškinta, kad pavojingos veikos... 32. Aptartos kasacinio teismo praktikos kontekste A. K. padarytos nusikalstamos... 33. Teisminio nagrinėjimo metu A. K. taip pat nurodė, kad tinklalapiuose, iš... 34. Veikų kvalifikavimas... 35. Kaip jau paminėta aukščiau, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro... 36. 2018 m. vasario 24 d. atsiųstų psichotropinių medžiagų - 50 vnt. (14,9797... 37. 2018 m. balandžio 5 d. atsiųstų medžiagų - 1,0292 g kokaino miltelių,... 38. 2018 m. gegužės 1 d. atsiųstų 157 vnt. (19,7378 g) amfetamino tablečių,... 39. Pagal nustatytas aplinkybes kaltinamojo A. K. padarytos nusikalstamos veikos... 40. BK 259 straipsnio 1 dalį (2 veikos) dėl draudžiamų psichotropinių... 41. BK 259 straipsnio 2 dalį (1 veika) dėl draudžiamų psichotropinių... 42. BK 199 straipsnio 3 dalį (3 veikos) dėl psichotropinių ir narkotinių... 43. Nors A. K. visais atvejais jam skirtų siuntų negavo, nes jos buvo sulaikytos... 44. Teismas patikslina kaltinime nurodytą datą, jog siunta buvo gauta 2018 m.... 45. Bausmės skyrimas, kiti klausimai... 46. Teismų praktikoje laikomasi nuostatos, kad bausmė yra teisinga tada, kai ji... 47. BK 41 straipsnio 2 dalis nustato, kad bausmės paskirtis yra 1) sulaikyti... 48. Kaltinamojo A. K. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra ta, kad jis... 49. Skirdamas bausmę A. K. teismas atsižvelgia į nusikalstamos veikos rūšį ir... 50. Teismas taip pat atsižvelgia į kaltinamojo asmenybę: jis yra neteistas (2... 51. BK 199 straipsnio 3 dalies sankcija numato tik laisvės atėmimo nuo trejų iki... 52. Teismo posėdyje prokuroras prašė taikyti BK 54 straipsnio 3 dalį ir... 53. BK 54 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad jeigu straipsnio sankcijoje numatytos... 54. Vertinant A. K. padarytas veikas vien formaliai, t. y. žiūrint tik į šiuose... 55. BK 199 straipsnio 3 dalyje numatytos net ir minimalios laisvės atėmimo... 56. Įvertindamas aukščiau aptartas bausmės skyrimui reikšmingas aplinkybes,... 57. Kaltinamasis A. K. buvo sulaikytas 2018 m. balandžio 24 d. (2 t., 163 b. l. )... 58. Prokuroro nutarimu paskirta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas... 59. Baudžiamojoje byloje pateikti daiktai, dėl kurių likimo ikiteisminio tyrimo... 60. 1. Vokas, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės (25 vnt., 7,4860... 61. 2. Pašto siuntos Nr. ( - ) iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas... 62. 3. Vokas, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės ir jų milteliai... 63. 4. Pašto siuntos Nr. ( - )T iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas... 64. 5. Vokas, kuriame yra po tyrimo likę tyrimo objektai (veidrodėlis, kortelė,... 65. 6. Vokas su po tyrimo likusiomis amfetamino tabletėmis ir milteliais... 66. 7. Pašto siuntos Nr. ( - ) iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos nurodytas... 67. Aukščiau nurodytų daiktų saugojimo išlaidos už laikotarpį nuo 2018 m.... 68. Vadovaudamasis BPK 297-305, 307 straipsniais, teismas... 69. A. K. pripažinti kaltu padarius nusikalstamas veikas, numatytas:... 70. -... 71. BK 259 straipsnio 1 dalyje (2018 m. vasario 24 d. siunta) ir nuteisti jį 50... 72. -... 73. BK 199 straipsnio 3 dalyje (2018 m. vasario 24 d. siunta) ir, taikant BK 54... 74. -... 75. BK 259 straipsnio 1 dalyje (2018 m. balandžio 5 d. siunta) ir nuteisti jį 60... 76. -... 77. BK 199 straipsnio 3 dalyje (2018 m. balandžio 5 d. siunta) ir, taikant BK 54... 78. -... 79. BK 259 straipsnio 2 dalyje (2018 m. gegužės 1 d. siunta) ir nuteisti jį 30... 80. -... 81. BK 199 straipsnio 3 dalyje (2018 m. gegužės 1 d. siunta) ir, taikant BK 54... 82. Vadovaujantis BK 63 straipsnio 5 dalies 2 punktu, bausmes, paskirtas pagal BK... 83. Vadovaujantis BK 64¹ straipsniu paskirtą baudą sumažinti vienu trečdaliu,... 84. Vadovaujantis BK 66 straipsniu į bausmės laiką įskaityti A. K. laikinajame... 85. Kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, pradėjus... 86. Daiktus, turinčius reikšmės nusikalstamoms veikoms tirti ir nagrinėti:... 87. 1. Voką, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės (25 vnt., 7,4860... 88. 2. Pašto siuntos Nr. ( - ) pakuotę iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos... 89. 3. Voką, kuriame yra po tyrimo likusios amfetamino tabletės ir jų milteliai... 90. 4. Pašto siuntos Nr. ( - ) pakuotę iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos... 91. 5. Voką, kuriame yra po tyrimo likę tyrimo objektai (veidrodėlis, kortelė,... 92. 6. Voką su po tyrimo likusiomis amfetamino tabletėmis ir milteliais... 93. 7. Pašto siuntos Nr. ( - ) pakuotę iš Nyderlandų Karalystės (ant siuntos... 94. Priteisti iš A. K. 3,85 Eur daiktų saugojimo išlaidas už laikotarpį nuo... 95. Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos...