Atnaujintos kovos su narkotikais ir organizuotu nusikalstamumu gairės
Didėjantis ikiteisminių tyrimų skaičius dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo bei jų vartojimo situacija tarp nepilnamečių asmenų yra globali problema. Europos Komisija išleido naujas gaires kovoje su prekyba narkotikais ir organizuotu nusikalstamumu, kurias ketina įgyvendinti iki 2024 m. pabaigos. Organizuotos prekybos narkotikais mastas yra problema, liudijanti nepakankamą esamų priemonių kovoje su prekyba narkotikais veiksmingumą ir būtinybę stiprinti pajėgumus šioje nusikalstamumo srityje.
„Europos Sąjunga, atsižvelgdama į valstybėse narėse ir už jos ribų vyraujančias tendencijas, susijusias su prekyba narkotikais, atnaujintose gairėse pateikė 17 veiksmų planą, išskirdama 4 prioritetines jų įgyvendinimo veiklos sritis: naująjį Europos uostų aljansą ir logistikos centrų veiklos stiprinimą, didelės rizikos nusikaltėlių tinklų išardymą, prevencines priemones bei tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimą“, - atnaujintas komisijos gaires komentuoja advokatų kontoros „Glimstedt“ teisininkė Deimantė Mecelytė.
Didesnis dėmesys uostams
Naujojo Europos uostų aljanso ir logistikos centrų veiklos stiprinimo srityje Komisija numatė būtinybę efektyvinti muitinių ir kitų suinteresuotų valstybių narių institucijų kaip policija bendradarbiavimą kovoje su prekyba narkotikais. Šiame kontekste paminėtina, jog apie 70 procentų narkotinių medžiagų konfiskuojama būtent Europos Sąjungos valstybių uostuose, todėl itin svarbu nuodugniai ištirti kiekvienu atveju veikiančius nusikaltėlių tinklus, policijai
stebėti krovinius bendradarbiaujant su muitinės institucijomis, o ne iškart konfiskuoti legalioje apyvartoje uždraustas prekes. Be kita ko, paminėtina, jog Komisija gairėse didelę reikšmę suteikia suinteresuotų institucijų bendradarbiavimui ir už Europos Sąjungos ribų bei viešojo ir privataus sektorių (pvz., uostų, policijos ir krovinių pristatymo įmonių) partnerystei, kad būtų užkardytas nusikaltėlių įsiliejimas uostuose.
Siekiant didelės rizikos nusikaltėlių tinklų išardymo, Komisijos vertinimu, itin svarbu bendrų nusikaltėlių tinklų, kurie kelia didžiausią grėsmę visuomenei, žemėlapių sudarymas – tokie aukštos rizikos nusikaltėlių tinklai, papirkinėdami suinteresuotus asmenis, įsilieja į legalią ekonomiką, paraleliai valdo „pogrindines“ finansines sistemas, todėl itin svarbu sutelkti dėmesį į prekybos narkotikais nusikalstamų veikų visumos tyrimą, o ne tirti pavienes nusikaltėlių, veikiančių organizuotai, veikas.
Pinigų srautų pėdsakais
Be kita ko, šioje srityje pabrėžiamas ir finansinių tyrimų efektyvinimas – Komisija ne pirmą kartą pabrėžia požiūrio „eiti paskui nusikaltėlių pinigus“ svarbą, kadangi organizuoto nusikalstamumo tikslas – pelnas, o prekyba narkotikais yra viena pelningiausių uždraustų veiklų. Šiuo požiūriu Europos Komisija, anot teisininkės, siekia pinigų plovimo prevencijos teisės aktų tobulinimo, taip pat valstybėse narėse sąvokų, susijusių su organizuotu nusikalstamumu, vienodinimo. „Ypatingą dėmesį kovoje su prekyba narkotikais Europos Sąjunga skiria specializuotų teisėsaugos ir teisingumą vykdančių institucijų kūrimui. Komisija Eurojusto pagalba siekia stiprinti valstybių narių bendradarbiavimą apsikeičiant informacija sudėtingų tarpvalstybinių prekybos narkotikais ir organizuoto nusikalstamumo tyrimų atvejais. Be kita ko, Komisijos vertinimu, būtina skirti daugiau dėmesio socialinių medijų kampanijoms, stiprinant su narkotikais susijusio turinio priežiūrą“, - teigia D. Mecelytė.
Prevencija ir tarptautinis bendradarbiavimas
Prekybos narkotikais prevencijos srityje Komisija aiškiai išreiškia poziciją dėl nepakankamo valstybių narių dėmesio administraciniams svertams kovoje su prekyba narkotikais, todėl valstybėse narėse siekiama sukurti procedūras, padėsiančias atlikti pirminius įmonių
patikrinimus, siekiant užkardyti prekybos narkotikais atvejus ir skatinti atsparumą besistengiantiems įsilieti nusikaltėlių tinklams. Be kita ko, Komisija atkreipia dėmesį į būtinybę tobulinti pirmtakus sudarančių medžiagų sąrašų sudarymo metodą, nes atsiliekama nuo organizuoto nusikalstamumo veiklos – modifikuojamų ir kuriamų vis naujų pirmtakų. Komisija planuoja išplėsti pirmtakų sąrašus, įtraukti aiškiai identifikuotus darinius ir susijusias chemines medžiagas, kurias galima paversti pirmtakus sudarančių medžiagų pakaitalais arba naudoti jas kaip pakaitalus.
Europos Komisija, be kita ko, atkreipia dėmesį į pažeidžiamų asmenų – vaikų ir jaunų suaugusiųjų – verbavimo užsiimti narkotikų prekyba prevenciją.
Ketvirtoji prioritetinė veiklos sritis kovoje su prekyba narkotikais – ypatingas Europos Komisijos dėmesys tarptautiniam bendradarbiavimui, pabrėžiant didelę jo svarbą uostų apsaugai nuo nusikaltėlių tinklų įsiliejimo bei paramos kovos su neteisėta prekyba narkotikais stiprinimą Vakarų Afrikoje, bendradarbiavimui su Lotynų Amerika, Karibais bei nebendradarbiaujančiomis valstybėmis.
Europos Komisijos gairės čia: https://eur-lex.europa.eu/legal-
content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52023DC0641
Šį ir kitus straipsnius skaitykite: https://www.glimstedt.lt/naujienos/
Komentarai
Kita Visi
Kiti straipsniai
-
Net ir apsidraudus gali tekti susimokėti
2014-10-08 -
Laikinųjų apsaugos priemonių taikymas
2014-11-03 -
Vežėjo atsakomybės už krovinį pradžia ir pabaiga
2014-12-02 A. Buta -
Tyčiai prilyginamo didelio neatsargumo vežėjo sukelto eismo įvykio atveju aiškinimas teismų praktikoje
2015-04-22 M. Šimkūnas -
Vienašalis informacijos atskleidimas - konkurencijos teisės pažeidimas?
2015-05-08 G. Dailidėnaitė -
LAT plenarinė sesija: tarp nusikaltimo atskleidimo ir asmens privatumo užtikrinimo būtina išlaikyti teisingą pusiausvyrą
2015-06-02 -
M. Devyžis, A. Lukašonokas. EPP portalas gali padėti ne tik advokatams
2015-06-29 M. Devyžis -
Kaip elgtis, jei esate kviečiamas liudyti teisme?
2015-07-07 -
Direktyvos 2014/24/es įgyvendinimas lietuvoje: kaip keisis viešųjų pirkimų tvarka
2015-07-14 T. Venckus -
Svarbūs išaiškinimai nesąžiningos konkurencijos byloje
2015-07-22 D. Markevičienė -
Įžeidimo dekriminalizavimas – logiškas teisinio reguliavimo rezultatas
2015-07-22 M. Šaras -
Dar kartą apie informacijos mainus: ar bankams leidžiama keistis komerciškai jautria informacija?
2015-10-23 G. Dailidėnaitė -
NAUJAS VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ TEISĖS ĮRANKIS KOVAI SU NEPATIKIMAIS TIEKĖJAIS
2015-10-23 -
Privalomojo draudimo įstatymo pataisos – žingsnis į priekį ar atgal?
2017-09-18 -
IEŠKINIO SENATIES INSTITUTO TAIKYMAS.
2023-08-24 -
SVARBU ŽINOTI. Ar viešajame pirkime tikrai verta dalyvauti kartu su partneriais?
2023-09-12 -
Žalos gamtai atlyginimas pinigais: priemonė, grįsta ES teise, ar vis tik sovietmečio relikvija?
2023-09-26 L. Sesickas -
Kai žaidimai tampa darbu: kas uždirba iš „kidfluencerio“ veiklos?
2023-10-05 -
AR UŽ MAŽAREIKŠMIUS VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ PAŽEIDIMUS BAUDŽIAMA PER GRIEŽTAI?
2023-11-28 -
Griežtėja reikalavimai kriptoturto paslaugų teikėjams
2023-12-19