Byla 1-69-795/2020
Dėl kurio tyrimas atskirtas, neturėdamas leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną siuntė (tokiu būdu gabeno) psichotropinę medžiagą:

1Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Kristina Baškienė, sekretoriaujant Redai Tamošauskaitei, dalyvaujant prokurorei Laimai Rokanskienei, kaltinamajam J. S. ir jo gynėjui advokatui Mindaugui Repšui,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje J. S., gimęs (duomenys neskelbtini) d. (duomenys neskelbtini), asmens kodas (duomenys neskelbtini) (duomenys neskelbtini) pilietis, turintis (duomenys neskelbtini) išsilavinimą, (duomenys neskelbtini), gyvenantis (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), deklaravęs gyvenamąją vietą (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini) k., (duomenys neskelbtini) r., besimokantis (duomenys neskelbtini), dirbantis pagal (duomenys neskelbtini), neteistas,

3kaltinamas nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 4 dalyje, 259 straipsnio 1 dalyje ir 259 straipsnio 2 dalyje, padarymu.

4Teismas

Nustatė

5J. S. neteisėtai įgijo nedidelį kiekį psichotropinės medžiagos ir veikdamas bendrai su asmeniu, dėl kurio tyrimas atskirtas, neturėdamas leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną siuntė (tokiu būdu gabeno) psichotropinę medžiagą:

62020 m. vasario mėn. pradžioje, tikslus laikas nenustatytas, J. S. susitarė, kad asmuo, dėl kurio tyrimas atskirtas, nupirks psichotropinės medžiagos LSD, už ją sumokės ir psichotropinę medžiagą išsiųs J. S. 2020 m. vasario 6 d. (duomenys neskelbtini) asmuo, dėl kurio tyrimas atskirtas, neregistruotąja pašto siunta išsiuntė J. S. perforacijos būdu padalytą į 25 lapelius 0,4551 g popieriaus lapelį, kurio sudėtyje yra 0,0003 g psichotropinės medžiagos LSD, adresu (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini). J. S. 2020 m. vasario 8 d. iš savo asmeninės sąskaitos Nr. (duomenys neskelbtini), esančios banke AB „(duomenys neskelbtini)“, pervedė į asmens, dėl kurio tyrimas atskirtas, banko sąskaitą Nr. (duomenys neskelbtini) 100 Eur, kurių nenustatyta dalis buvo skirta sumokėti už psichotropinę medžiagą. Pašto paslaugas teikianti įmonė atgabeno siuntą iš (duomenys neskelbtini) į Lietuvos Respubliką ir 2020 m. vasario 15 d. 11.28 val. (duomenys neskelbtini) teritorinės muitinės (duomenys neskelbtini) poste (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), šią siuntą sulaikė (duomenys neskelbtini) teritorinės muitinės pareigūnai.

7Be to, J. S. neteisėtai laikė psichotropinę ir narkotinę medžiagas, neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti:

8laikotarpiu nuo nenustatytos dienos iki 2020 m. vasario 25 d. savo namuose (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), virtuvėje ant spintelės, apvalioje dėžutėje, popieriaus lankstinuke laikė 0,9063 g kanapių (antžeminių dalių) ir tabako mišinį, kurio sudėtyje yra 0,0716 g grynos psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio (tetrahidrokanabinolio, THC), o šaldytuvo lentynoje plastikiniame maišelyje neteisėtai laikė nedidelį kiekį 4,5670 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių), delta-9-tetrahidrokanabinolio (tetrahidrokanabinolio, THC) koncentracija jose 11,4%, neturėdamas tikslo šių medžiagų parduoti ar kitaip platinti.

9I. Neteisėtas disponavimas psichotropine medžiaga ir šios medžiagos kontrabanda

10(BK 199 straipsnio 4 dalis ir 260 straipsnio 3 dalis)

11Kaltinamasis J. S. kaltu prisipažino ir paaiškino, kad laikotarpiu nuo 2019 m. gruodžio 4 d. iki 2019 m. gruodžio 19 d. keliavo su pažįstamu M. V., lankėsi (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini). Kelionės metu J. S. paprašė M. V. nupirkti ir jam į Lietuvą atsiųsti psichotropinės medžiagos LSD. M. V. gyvena ir dirba (duomenys neskelbtini), todėl lengviau gali gauti psichotropinių ir narkotinių medžiagų. J. S. žino, kad LSD yra psichotropinė medžiaga, sukelianti haliucinacijas ir veikianti apie 12 valandų. Jis žino ir tai, kad Lietuvoje draudžiama įsigyti LSD, už šios medžiagos įsigijimą ir siuntimą numatyta baudžiamoji atsakomybė. 2020 m. vasario mėnesio pradžioje internetinėje pokalbių ir susirašinėjimo programėlėje „(duomenys neskelbtini)“ J. S. parašė M. V. žinutę, prašydamas atsiųsti apie 20 lapelių LSD. Susirašinėjimo su M. V. metu J. S. paprašė siuntą atsiųsti neregistruotu paštu į jo namus, adresu (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini). J. S. nežino, kada ir iš kur M. V. gavo psichotropinės medžiagos LSD. 2020 m. vasario 6 d. M. V. jam parašė žinutę, kad siuntą išsiuntė, ir atsiuntė voko nuotrauką. Ant voko M. V. užrašė išgalvotus siuntėjo duomenis tam, kad siuntinys pašte nesukeltų įtarimų. 2020 m. vasario 8 d. J. S. į M. V. sąskaitą banke pervedė 100 Eur, kurių dalis -50 Eur buvo skirta sumokėti už psichotropinę medžiagą LSD, o likusi dalis skirta kelionės metu patirtai skolai grąžinti. Negavęs siuntinio su psichotropine medžiaga, J. S. apie tai parašė M. V. žinute internetinėje pokalbių ir susirašinėjimo programėlėje „(duomenys neskelbtini)“. J. S. siekė įsigyti ir per M. V. įsigijo psichotropinę medžiagą LSD, kadangi anksčiau, lankydamasis užsienyje, yra jos vartojęs.

12(duomenys neskelbtini) teritorinės muitinės Prekių sulaikymo protokole Nr. (duomenys neskelbtini) užfiksuota, kad 2020 m. vasario 15 d. (duomenys neskelbtini) teritorinės muitinės (duomenys neskelbtini) poste ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)) pašto siuntoje iš (duomenys neskelbtini), registracijos Nr. (duomenys neskelbtini), rastas sveikinimo atvirukas, o jo viduje perforacijos būdu į 25 vnt. spalvotų kvadratėlių padalytas lapas. Ant voko nurodytas siuntėjas – (duomenys neskelbtini), gavėjas – J. S., (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini). Įtarus, kad lapeliai yra apdoroti psichotropine medžiaga lizergo rūgštimi (LSD), siunta buvo sulaikyta, vadovaujantis JT 1961 m. Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos I sąrašu, 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencijos nuostatomis ir Lietuvos Respublikos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymu (1 t., b. l. 4).

13Lietuvos teismo ekspertizės centro 2020 m. vasario 25 d. specialisto išvadoje Nr. (duomenys neskelbtini) konstatuota, kad tirti pateiktame spalvotame popieriaus lapelyje, kuris perforuotomis linijomis padalytas į 25 lapelius, yra psichotropinės medžiagos – LSD, kurios grynasis kiekis 0,0003 g (1 t., b. l. 7–8).

14Daiktų apžiūros protokole užfiksuota, kad muitinės pareigūnų sulaikyta pašto siunta – baltos spalvos vokas, kurio kairiajame krašte užklijuotas AB „L.“ brūkšninis kodas (duomenys neskelbtini). Voko dešinėje pusėje ranka užrašyti gavėjo duomenys: „J. S., (duomenys neskelbtini) G. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)“. Voko dešiniajame šone užklijuotas pašto ženklas „(duomenys neskelbtini)“, datos ir spaudo nėra. Priešingoje voko pusėje rankraštinis užrašas su siuntėjo duomenimis: „(duomenys neskelbtini)“ (1 t., b. l. 11–16).

15AB „L.“ 2020-02-21 raštu Nr. (duomenys neskelbtini) informavo, kad 2020 m. vasario 15 d. 11.17 val. bendrovės (duomenys neskelbtini) logistikos centre iš (duomenys neskelbtini) gauta siunta, kuriai suteiktas registracijos Nr. (duomenys neskelbtini). Siunta gauta kaip paprastoji korespondencija (neregistruota). Muitinės pareigūnams atlikus patikrinimą, 2020 m. vasario 15 d. 11.21 val. siunta buvo sulaikyta. Dėl šios siuntos į AB „L.“ Kontaktų centrą niekas nesikreipė. Bendrovės interneto puslapyje esančiose siuntų savitarnos ir sekimo programose nerasta IP prisijungimų dėl siuntos Nr. (duomenys neskelbtini) paieškos (1 t., b. l. 61).

16Kratos, atliktos 2020 m. vasario 25 d. J. S. gyvenamojoje vietoje, adresu (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), metu rastas ir paimtas mobiliojo ryšio telefonas „Samsung A5“, IMEI (duomenys neskelbtini), su tinklo operatoriaus „(duomenys neskelbtini)“ SIM kortele. Telefono apžiūros protokole užfiksuota, kad pokalbių ir susirašinėjimo programėlėje „(duomenys neskelbtini)“ rastas J. S. susirašinėjimas su programėlės vartotoju, kurio vardas „M. V.“.

172020 m. vasario 3 d. 16.03 val.–16.54 val. užfiksuotas tokio turinio susirašinėjimas:

18M. V.: „sveikas, galvoju per kur atviruką atsiųsti tau“;

19J. S.: „Laba, gal paštu, vis tiek kvapo nėra. (duomenys neskelbtini) gal“;

20M. V.: „Mm“;

21J. S.: „o per kur tu galvoji?“;

22M. V.: „Draugas sakė per registruotą. (duomenys neskelbtini) gal. Ten per porą dienų atsiunčia“.

23J. S. išsiunčia paveikslėlį su ranka ir į viršų iškeltu nykščiu.

242020 m. vasario 3 d. 21.08 val. užfiksuotas tokio turinio susirašinėjimas:

25J. S.: „O kiek tu galvoji siųsti?“;

26M. V.: „Galvoju tiesiog kaip laišką, bet manau reikėtų kitu vardu ne. 100?“;

27J. S.: „Ble daug šaibų čia gaunas“;

28M. V.: „Galima pabandymui 20“;

29J. S.: „Gal pamėginimui 20 rimtai“;

30M. V.: „OK. reikės ryt nusipirkti voką ir kokį atviruką“;

31J. S.: „Kiek mg viena yra?“

32M. V.: „Nesu tikras. Paklausiu. 120 kiek žinau yra normali. Taip? (duomenys neskelbtini) cukraus kubeliu pasidalinome su draugu“;

33J. S.: „250 skaitosi stiprios“;

34M. V.: „Geri vizualiai buvo. Ryt paimsiu paklausiu“;

35J. S.: „(duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini) (duomenys neskelbtini) m. sav. (duomenys neskelbtini), J. S. Čiūju siųsk man ir viskas“;

36M. V.: „OK. Ryt paimsiu tai išsiųsiu gal trečiadienį“.

372020 m. vasario 4 d. 7.05 val. M. V. siunčia J. S. pranešimą: „Po 230 ten“ (1 t., b. l. 90–101, 130–139).

38M. V. banko AB „(duomenys neskelbtini)“ sąskaitos Nr. (duomenys neskelbtini) išrašas patvirtina, kad 2020 m. vasario 8 d. J. S. iš savo banko sąskaitos Nr. (duomenys neskelbtini) į M. V. sąskaitą pervedė 100 Eur. Pavedimo paskirtis – pinigų pervedimas (1 t., b. l. 53).

39VšĮ (duomenys neskelbtini) ligoninės (duomenys neskelbtini) laboratorijos tyrimų išvadoje užfiksuota, kad J. S. šlapime, paimtame 2020 m. vasario 25 d., 10.31 val., rasta toksinių – narkotinių medžiagų: amfetamino (AMP) ir kanabinoidų / marichuanos (THC) (2 t., b. l. 16).

40Klaipėdos apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorės L. Rokanskienės nutarimu ikiteisminis tyrimas M. V. atskirtas į atskirą tyrimą. Nutarime nurodyta, kad M. V. gali būti prisidėjęs prie nusikalstamų veikų, numatytų BK 199 straipsnio 4 dalyje ir 259 straipsnio 1 dalyje, padarymo (1 t., b. l. 28).

41Išanalizavęs ir įvertinęs bylos duomenų visumą, teismas pripažįsta, jog įrodyta, kad kaltinamasis J. S. neteisėtai, neturėdamas tikslo parduoti ar kitaip platinti, 2020 m. vasario mėn. įgijo ir veikdamas bendrai su asmeniu, kuriam ikiteisminis tyrimas atskirtas, neturėdamas leidimo neteisėtai iš (duomenys neskelbtini) per Lietuvos Respublikos valstybės sieną siuntė (tokiu būdu gabeno) nedidelį kiekį (0,0003 g) psichotropinės medžiagos LSD.

42Kaltinamasis J. S. prisipažino, kad bendraudamas telefonu su M. V. susitarė, kad šis (duomenys neskelbtini) nupirks ir neregistruotu paštu į Lietuvos Respubliką atsiųs psichotropinės medžiagos LSD. Tuo tikslu J. S. į M. V. sąskaitą banke pervedė 100 Eur. Psichotropinę medžiagą ketino pats suvartoti. Muitinės Prekių sulaikymo protokole užfiksuota, kad 2020 m. vasario 15 d. (duomenys neskelbtini) teritorinės muitinės (duomenys neskelbtini) poste sulaikyta pašto siunta iš (duomenys neskelbtini), siunčiama gavėjui J. S., adresu (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini). Atidarius siuntos voką, jame rastas popieriaus lapas, perforuotomis linijomis padalytas į 25 lapelius, apdorotas psichotropine medžiaga – LSD, kurios grynasis kiekis, pagal specialisto išvadą, 0,0003 g (1 t., b. l. 4, 7–8). Šis psichotropinės medžiagos kiekis neviršija Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. V-239 patvirtintose Rekomendacijose dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo (toliau – Rekomendacijos) nurodyto nedidelio psichotropinės medžiagos LSD kiekio – 0,0005 g (I sąrašo „Narkotinės ir psichotropinės medžiagos, draudžiamos vartoti medicinos tikslams“ 69 pozicija). Kaltinamojo J. S. mobiliojo ryšio telefone pokalbių ir susirašinėjimo programėlėje „(duomenys neskelbtini)“ užfiksuotas 2020 m. vasario 3–4 d. vykęs susirašinėjimas su vartotoju M. V. Iš susirašinėjimo turinio matyti, kad J. S. su M. V. tarėsi dėl psichotropinės medžiagos kiekio (J. S. klausia: „o kiek tu galvoji siųsti?“, M. V. į tai atsako: „100?“; J. S.: „gal pamėginimui 20“), kainos (J. S.: „daug šaibų čia gaunasi“, „kiek mg viena yra?“, M. V.: „nesu tikras, paklausiu“, „ryt paimsiu paklausiu“), kokybės (M. V.: „120 kiek žinau yra normali. (duomenys neskelbtini) cukraus kubeliu pasidalinome su draugais“, J. S.: „250 skaitosi stiprios“, M. V.: „geri vizualiai buvo“ M. V.: „Po 230 ten“), psichotropinės medžiagos gabenimo būdo (M. V.: „per kur atviruką atsiųsti tau?“, J. S.: „gal paštu, vis tiek kvapo nėra. (duomenys neskelbtini) gal“, M. V.: „per registruotą. (duomenys neskelbtini) gal. Ten per porą dienų atsiunčia“, J. S.: „(duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini) (duomenys neskelbtini) m. sav. (duomenys neskelbtini), J. S. siųsk man ir viskas“ (1 t., b. l. 90–101, 130–139). M. V. banko sąskaitos išrašas patvirtina, kad 2020 m. vasario 8 d. J. S. į M. V. sąskaitą pervedė 100 Eur (1 t., b. l. 53).

43J. S. suprato, kad veikdamas kartu su kitu asmeniu iš (duomenys neskelbtini) per Lietuvos Respublikos valstybės sieną neturėdamas leidimo neteisėtai gabena uždraustą daiktą (psichotropinę medžiagą), neteisėtai neturėdamas tikslo platinti disponuoja psichotropine medžiaga, suvokė šios medžiagos savybes, jos kiekį ir poveikį žmogaus organizmui ir norėjo taip veikti, t. y. veikė tiesiogine tyčia.

44Taigi, esant tokioms nustatytoms faktinėms bylos aplinkybėms, J. S. nusikalstamos veikos kvalifikuojamos pagal BK 199 straipsnio 4 dalį ir 259 straipsnio 2 dalį kaip idealioji dviejų nusikalstamų veikų sutaptis.

45Kaltinamajame akte aprašant J. S. pareikštą kaltinimą, buvo nurodyti kito, šioje byloje neteisiamo, asmens veiksmai: „Asmuo, dėl kurio tyrimas atskirtas, iš nenustatyto asmens neteisėtai įgijo 0,4551 g popieriaus lapelį, kurio sudėtyje yra 0,0003 g psichotropinės medžiagos LSD.“ Apkaltinamasis nuosprendis turi būti grindžiamas ne prielaidomis, o patikimais įrodymais, kurie turi būti neprieštaringi, nuoseklūs, tarpusavyje susiję ir iš kurių analizės turi logiškai išplaukti kaltinamojo kaltę bei kitas svarbias aplinkybes patvirtinančios išvados, o kaltinimui prieštaraujantys duomenys turi būti paneigti (kasacinė nutartis baudžiamojoje byloje Nr. 2K-87-719/2019). Įvertinus bylos duomenis, negalima pagrįstai manyti, kad šioje byloje neteisiamas asmuo, dėl kurio tyrimas atskirtas, kaltinime nurodytomis nenustatytomis aplinkybėmis iš nenustatyto asmens įgijo psichotropinę medžiagą. Šio asmens galbūt padarytos nusikalstamos veikos (ar veikų) faktinės aplinkybės (psichotropinės medžiagos kiekis, įsigijimo laikas vieta, būdas ir kitos faktinės aplinkybės) yra tiriamos kitoje byloje ir bus patvirtintos arba paneigtos tik priėmus galutinį prokuroro ar teismo sprendimą baudžiamojoje byloje. Šioje byloje J. S. kaltei konstatuoti pakanka įrodyti, jog jis psichotropinę medžiagą 0,0003 g LSD įgijo iš asmens, kuriam tyrimas atskirtas. Kito asmens galbūt nusikalstamo elgesio aprašymas J. S. suformuluotame kaltinime yra perteklinis, neturi reikšmės jo veikos kvalifikavimui ir atsakomybės dydžiui, todėl iš kaltinimo pašalinamas. Toks aplinkybės pašalinimas nekeičia J. S. pareikšto kaltinimo esmės.

46II. Neteisėtas disponavimas narkotine ir psichotropine medžiagomis

47(BK 259 straipsnio 1 dalis ir 259 straipsnio 2 dalis)

48Kaltinamasis J. S. kaltu prisipažino ir paaiškino, kad policijos pareigūnai 2020 m. vasario 25 d. atlikdami kratą jo gyvenamojoje vietoje, adresu (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), rado ir paėmė lankstinuką su marihuana, kitą paketėlį su marihuanos ir tabako mišiniu jis pareigūnams atidavė pats. Visą šią „žolę“ jis įsigijo 2020 m. vasario 24 d. iš nepažįstamo asmens už 20 Eur sau pačiam vartoti. Dalį marihuanos pats sumaišė su tabaku tam, kad galėtų ją surūkyti. Dalį sumaišytos su tabaku marihuanos surūkė, o likusią dalį laikė metalinėje dėžutėje ant virtuvės spintelės. Likusią nesumaišytą marihuaną laikė savo namuose šaldytuve. J. S. žino, kad marihuana yra narkotinė medžiaga. Jis internete domėjosi ir žino, kokį ji turi poveikį žmogaus psichikai.

49Kratos, atliktos 2020 m. vasario 25 d. J. S. gyvenamojoje vietoje, adresu (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), metu, rasti ir paimti šie tyrimui reikšmingi daiktai: 1) virtuvėje, šaldytuve – plastikinis paketas, pažymėtas logotipu „(duomenys neskelbtini)“, su augalinės kilmės medžiaga (policijos paketas Nr. (duomenys neskelbtini)); 2) virtuvėje, ant spintelės, metalinėje dėžutėje, sulankstytas popieriaus lankstinukas su augalinės kilmės medžiaga (policijos paketas Nr. (duomenys neskelbtini)); 3) metalinėje dėžutėje – stiklinis buteliukas su dviem sėklomis; 4) metalinėje dėžutėje – dvi pypkės, dėžutė su vamzdeliu, peiliuku ir šaukšteliu; 5) svetainėje ant stalo – metalinis smulkintuvas su augalinės kilmės medžiagos apnašomis, 6) kompiuteris „(duomenys neskelbtini)“, serijos Nr. (duomenys neskelbtini). Kratos protokole užfiksuota, kad plastikinį paketą, pažymėtą logotipu „(duomenys neskelbtini)“, su augalinės kilmės medžiaga kratą atliekantiems pareigūnams pateikė pats J. S. ir paaiškino, kad pakete yra „žolė“ (1 t., b. l. 90–101).

50Lietuvos teismo ekspertizės centro 2020-03-13 specialisto išvadoje Nr. (duomenys neskelbtini) konstatuota:

511) tirti pateiktame popieriaus lankstinuke (policijos paketas Nr. (duomenys neskelbtini)) yra kanapių (antžeminių dalių) ir tabako mišinys; mišinyje, kurio masė – 0,9063 g, grynos psichotropinės medžiagos – delta-tetrahidrokanabinolio (tetrahidrokanabinolio, THC) yra 0,0716 g;

522) tirti pateiktame maišelyje „(duomenys neskelbtini)“ (policijos paketas Nr. (duomenys neskelbtini)) esanti augalinės kilmės medžiaga yra narkotinė medžiaga – kanapės (antžeminės dalys), jos masė yra 4,5670 g, delta-9-tetrahidrokanabinolio (tetrahidrokanabinolio, THC) koncentracija jose yra 11,4%;

533) tirti pateiktos dvi sėklos yra kanapių sėklos; nustatyti, ar tirti pateiktos kanapių sėklos yra pluoštinių, ar narkotinių veislių kanapių sėklos, negalima;

544) tirti pateiktose dviejose pypkėse ir smulkintuve yra narkotinės medžiagos – kanapių pėdsakų;

555) tirti pateiktoje dėžutėje yra narkotinės medžiagos – kokaino pėdsakų;

566) tirti pateiktame mėgintuvėlyje ir ant jame esančios virvelės narkotinių ar psichotropinių medžiagų pėdsakų nėra (1 t., b. l. 145–149).

57Muitinės (duomenys neskelbtini) centro (duomenys neskelbtini) skyriaus specialisto 2020-03-23 išvadoje Nr. (duomenys neskelbtini) ir optinės duomenų laikmenos apžiūros protokole konstatuota, kad kompiuterio „(duomenys neskelbtini)“ , serijos Nr. (duomenys neskelbtini), paimto kratos, atliktos 2020 m. vasario 25 d. J. S. gyvenamojoje vietoje, adresu (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), metu, duomenys perkelti į optinę duomenų laikmeną. Laikmenoje yra išsaugota ši J. S. kompiuterio atmintyje rasta 2018–2019 m. informacija, susijusi su narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis:

581) puslapyje (duomenys neskelbtini) 25/11/2018 16:32:01, pavadinimas – Cannabis Seeds | Buy The highest quality seeds (Kanapių sėklos | Pirkite aukščiausios kokybės sėklas)

592) puslapyje (duomenys neskelbtini) 25/11/2018 16:31:51, pavadinimas – How To Grow Cannabis Indoors - Cannabis Grow Guide (Kaip auginti kanapes patalpose - Kanapių auginimo vadovas).

60(duomenys neskelbtini) – tai internetinė parduotuvė, kurioje prekiaujama kanapių sėklomis, rūkymo priemonėmis, garintuvais, CBD aliejais, papildais, kosmetika, mažais psichodeliniais rinkinukais (afrodiziakai, sėklos ir kt.), grybais. Internetinėje parduotuvėje siūloma daugiau nei 1000 įvairiausių kanapių sėklų (paprastų, savaiminio žydėjimo, hibridinių ir t. t.) iš viso pasaulio. Taip pat prekiaujama įvairiausiomis aukštos kokybės rūkymo priemonėmis nuo klasikinių bongų ir vamzdelių iki aukštos technologijos garintuvų, įvairiausiomis įrenginių priežiūros priemonėmis, CBD aliejais, papildais, kosmetika su kanapėmis ir mažais psichodelinių priemonių rinkinukais (aliejai, sėklos, afrodiziakai ir kt., kurių sudėtyje yra kanapių). Taip pat prekiaujama grybų auginimo rinkiniais, sporomis, triufeliais.

61Teismas pripažįsta, jog įrodyta, kad J. S. laikotarpiu nuo nenustatytos dienos iki 2020 m. vasario 25 d. savo namuose (duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini), laikė 4,5670 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių) ir 0,9063 g kanapių (antžeminių dalių) ir tabako mišinį, kurio sudėtyje yra 0,0716 g grynos psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio (tetrahidrokanabinolio, THC), neturėdamas tikslo šių medžiagų parduoti ar kitaip platinti. Kratos, atliktos 2020 m. vasario 25 d. J. S. gyvenamojoje vietoje, metu rastas plastikinis paketas, kuriame, pagal specialisto išvadą, yra 4,5670 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių), ir popieriaus lankstinukas su 0,9063 g kanapių (antžeminių dalių) ir tabako mišiniu, kurio sudėtyje, pagal specialisto išvadą, yra 0,0716 g grynos psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio (tetrahidrokanabinolio, THC), dvi pypkės, dėžutė su vamzdeliu ir metalinis smulkintuvas su augalinės kilmės medžiagos apnašomis (1 t., b. l. 90–101, 145–149). Kaltinamasis J. S. prisipažino, kad šią narkotinę medžiagą jis įsigijo sau pačiam vartoti už 20 Eur iš asmens, kurio negali atpažinti. Dalį kanapių pats sumaišė su tabaku tam, kad galėtų rūkyti, ir laikė metalinėje dėžutėje kartu su pypke, likusią nesumaišytą kanapių dalį laikė šaldytuve.

62Kaltinamojo J. S. neteisėtai laikomos narkotinės medžiagos kanapių (antžeminių dalių) kiekis – 4,5670 g – neviršija Rekomendacijose nurodyto nedidelio šios narkotinės medžiagos kiekio – 5 g (lentelės I sąrašo „Narkotinės ir psichotropinės medžiagos, draudžiamos vartoti medicinos tikslams“ 19 pozicija). Jo neteisėtai laikomo kanapių (antžeminių dalių) ir tabako mišinio sudėtyje esantis grynos psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio (tetrahidrokanabinolio) kiekis mišiniuose – 0,0716 g viršija Rekomendacijose nurodytą nedidelį tertrahidrokanabinolio mišiniuose ar tirpaluose kiekį – 0,02 g (lentelės I sąrašo „Narkotinės ir psichotropinės medžiagos, draudžiamos vartoti medicinos tikslams“ 941 pozicija).

63Kaltinamojo J. S. veikos, neteisėtai laikant nedidelį kiekį 4,5670 g narkotinės medžiagos kanapių (antžeminių dalių) ir neteisėtai laikant tos pačios narkotinės medžiagos kanapių (antžeminių dalių) ir tabako mišinį, kurio sudėtyje yra 0,0716 g psichotropinės medžiagos tetrahidrokanabinolio, kaltinamajame akte kvalifikuotos pagal BK 259 straipsnio 2 dalį ir 259 straipsnio 1 dalį kaip atskiri savarankiški nusikaltimai.

64BK 63 straipsnio 10 dalyje nustatyta, kad nelaikoma, jog asmuo padarė kelias nuskalstamas veikas, jeigu jis padarė tęstinę nusikalstamą veiką. Kadangi BK tęstinės nusikalstamos veikos sąvokos išaiškinimo nėra, didelę svarbą įgauna įstatymo aiškinimas, atskleidžiantis tęstinės nusikalstamos veikos esmę, atkreipiantis dėmesį į tuos kriterijus, pagal kuriuos įmanoma atskirti pavienę tęstinę nusikalstamą veiką nuo realios nusikalstamų veikų sutapties, ir taikymas teismų praktikoje. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus plenarinė sesija baudžiamojoje byloje Nr. 2K-P-412/2007 priimtoje nutartyje pasisakė, kad, pagal kasacinio teismo formuojamą praktiką, tęstine nusikalstama veika laikoma tokia veika, kuri susideda iš dviejų ar daugiau tapačių ar vienarūšių veiksmų, iš kurių kiekvienas, vertinamas atskirai, atitinka to paties BK specialiosios dalies straipsnyje numatyto nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo objektyviuosius požymius, tačiau jie visi yra jungiami vieno sumanymo (bendros tyčios); kad tęstiniu nusikaltimu pripažįstami keli tapatūs laiko požiūriu vienas nuo kito nenutolę veiksmai, padaryti analogišku būdu, analogiškomis aplinkybėmis, įgyvendinant vieną sumanymą dėl to paties dalyko. Kasacinės instancijos teismas ne vienoje nutartyje yra pasisakęs, kad bendrai tyčiai, jungiančiai atskirus nusikalstamus veiksmus, būdinga tai, kad pats kaltininkas savo veiksmus suvokia kaip vientisą nusikalstamą veiką ir, darydamas pirmą veiksmą, jau turi susiformavusį (pradinį) sumanymą ir dėl kito nusikalstamo veiksmo; kad tais atvejais, kai tyčia padaryti kitą nusikalstamą veiką kyla jau po pirmosios veikos, šios veikos paprastai kvalifikuojamos kaip pakartotinės (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-181/2007, 2K-717/2007, 2K-605/2007, 2K-148/2010 ir kt.).

65Byloje nustatyta, kad J. S. laikotarpiu nuo nenustatytos dienos iki 2020 m. vasario 25 d. 11.28 val. savo bute laikė per vieną kartą ir iš vieno asmens įgytą narkotinę medžiagą – kanapes (antžemines dalis), turėdamas tikslą jas suvartoti. Dalį šių medžiagų jis sumaišė su tabaku, šį mišinį rūkė, tačiau viso surūkyti nespėjo. 2020 m. vasario 25 d. atlikus kratą kaltinamojo bute, buvo rasta 4,5670 g narkotinės medžiagos – kanapių (antžeminių dalių) ir 0,9063 g narkotinės medžiagos – kanapių ir tabako mišinio. Pagal specialisto išvadą, kanapių (antžeminių dalių) ir tabako mišinyje yra 0,0716 g gryno delta–9-tetrahidrokanabinolio (kiti pavadinimai tetrahidrokanabinolis, THC) (1 t., b. l. 147–149). Tetrahidrokanabinolis mišiniuose ir tirpaluose yra psichotropinė medžiaga, įrašyta į 2000 m. sausio 6 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 5 patvirtinto Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašo 1-ąjį sąrašą (2017-12-22 įsakymo Nr. V-1497 redakcija). Grynasis tetrahidrokanabinolio kiekis nustatomas tada, kai mišinių sudėtyje esančių kanapių (antžeminių dalių) kiekio įvertinti neįmanoma (Rekomendacijų 1 sąrašo 941 punkto ****** pastaba). Taigi, kaltinamojo J. S. bute rastos kanapės (antžeminės dalys) ir kanapių (antžeminių dalių) bei tabako mišinys iš esmės yra viena ir ta pati narkotinė medžiaga, tačiau, dalį jos sumaišius su kita medžiaga (ne narkotine), įvertinti šiame mišinyje esančių kanapių kiekį tapo neįmanoma. Dėl tos priežasties specialistas nustatė psichotropinės medžiagos, esančios kanapėse (antžeminėse jų dalyse), – tetrahidrokanabinolio grynąjį kiekį. Byloje nustatytos aplinkybės leidžia daryti išvadą, kad J. S. turėjo vieningą sumanymą ir tikslą – pats vartoti narkotinę medžiagą – kanapes ir šį savo vieną sumanymą realizavo – per vieną kartą įgijo kanapių (antžeminių dalių), jų dalį sumaišė su tabaku ir taip paruošė rūkyti. Remdamasis šiais argumentais ir byloje nustatytomis aplinkybėmis, teismas konstatuoja, kad J. S. veiksmai, jungiami vieno sumanymo ir tikslo (vieninga tyčia), vertintini kaip tęstinis nusikaltimas, todėl kvalifikuotini kaip viena nusikalstama veika.

66Atkreiptinas dėmesys į tai, kad BK 259 straipsnyje atsakomybė diferencijuojama priklausomai nuo nusikalstamos veikos dalyko – narkotinių ar psichotropinių medžiagų – kiekio. BK 269 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekis skirstomas į tris kategorijas: nedidelį, didelį ir labai didelį. Jis nustatinėjamas ir priskiriamas atitinkamai kategorijai remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintomis rekomendacijomis. Šiuo metu tai sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. V-239 patvirtintos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijos. Pagal minėtas rekomendacijas J. S. bute laikytas neturint tikslo parduoti ar kitaip platinti kanapių ir jų dalių kiekis (4,5670 g) laikomas nedideliu, nes neviršija 5 g, todėl padaryta nusikalstama veika atitiktų BK 259 straipsnio 2 dalyje numatyto baudžiamojo nusižengimo sudėtį. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad J. S., veikdamas bendra tyčia, tuo pačiu metu neteisėtai laikomų kanapių (antžeminių dalių) dalį sumaišė su tabaku ir laikė savo bute šį mišinį neturėdamas tikslo jo platinti, tačiau mišinyje esančios grynosios psichotropinės medžiagos delta-9-tetrahidrokanabinolio kiekis – 0,0716 g viršija Rekomendacijose nurodyto nedidelio šios medžiagos kiekio – 0,02 g, todėl ši nusikalstama veika kvalifikuotina kaip vienas nusikaltimas pagal BK 259 straipsnio 1 dalį.

67J. S. suprato, kad neteisėtai neturėdamas tikslo platinti disponuoja narkotine ir psichotropine medžiaga, suvokė šios medžiagos savybes, jos kiekį ir poveikį žmogaus organizmui ir norėjo taip veikti, t. y. veikė tiesiogine tyčia.

68III. Bausmės skyrimas

69Kaltinamasis J. S., būdamas jauno amžiaus pilnametis asmuo, padarė vieną sunkų nusikaltimą, numatytą BK 199 straipsnio 4 dalyje, vieną nesunkų nusikaltimą, numatytą BK 259 straipsnio 1 dalyje, ir vieną baudžiamąjį nusižengimą, numatytą BK 259 straipsnio 2 dalyje. Sunkus nusikaltimas, numatytas BK 199 straipsnio 4 dalyje ir 259 straipsnio 1 dalyje, sudaro idealiąją nusikalstamų veikų sutaptį. Anksčiau jis nebuvo teistas ar atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nusikalto pirmą kartą (2 t., b. l. 13–14). Jis yra baustas už administracinius nusižengimus, susijusius su kelių eismo taisyklių pažeidimais, 2020 m. kovo 6 d. J. S. surašytas nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu dėl narkotinių medžiagų vartojimo be gydytojo paskyrimo pagal Administracinių nusižengimų kodekso 71 straipsnio 1 dalį (2 t., b. l. 4–5).

70Nusikalstamų veikų padarymo ir nuosprendžio priėmimo metu J. S. mokosi (duomenys neskelbtini), siekia įgyti (duomenys neskelbtini) specialybę. Jis pagal verslo liudijimą dirba (duomenys neskelbtini) (2 t., b. l. 119-125). Darbų užsakovo UAB „T.“ direktoriaus T. D. teismui pateiktoje J. S. charakteristikoje nurodyta, kad kaltinamasis yra atsakingas, iniciatyvus ir draugiškas darbuotojas (2 t., b. l. 127). J. S. gynėjas advokatas teismo posėdžio metu pateikė išrašą iš kaltinamojo medicininių dokumentų, kuriame užfiksuoti sveikatos sutrikimai (2 t., b. l. 126). Kaltinamasis paaiškino, kad šie sutrikimai pasireiškė ankstyvoje vaikystėje ir tęsiasi iki šiol. Dėl diagnozuotos ligos jis patyrė dvi operacijas, kasdien vartoja vaistus.

71J. S. ikiteisminio tyrimo metu ir bylos nagrinėjimo teisme metu prisipažino padaręs visas nusikalstamas veikas, davė nuoseklius parodymus, iš esmės atitinkančius faktines nusikalstamų veikų aplinkybes, kritiškai vertina savo elgesį, išgyvena dėl jo pasekmių ir nuoširdžiai gailisi. Ši aplinkybė lengvina kaltinamojo atsakomybę už visas nusikalstamas veikas (BK 59 straipsnio 1 dalies 2 punkte). Jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nėra. Nusikalstamos veikos, numatytos BK 199 straipsnio 4 dalyje, padarymas kartu su kitu šioje byloje neteisiamu asmeniu nelaikomas kaltinamojo J. S. atsakomybę sunkinančia aplinkybe, kadangi byloje nėra duomenų apie įstatyme nustatytus subjekto bendruosius ir (ar) specialiuosius požymius.

72Prokurorė prašo taikyti BK 54 straipsnio 3 dalį ir už sunkų nusikaltimą, numatytą BK 199 straipsnio 4 dalyje, J. S. paskirti švelnesnę, negu įstatyme numatyta, bausmę.

73BK 54 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad teismas bausmę skiria pagal šio kodekso specialiosios dalies straipsnio, nustatančio atsakomybę už padarytą nusikalstamą veiką, sankciją laikydamasis šio kodekso bendrosios dalies nuostatų. Jeigu straipsnio sankcijoje nustatytos bausmės paskyrimas aiškiai prieštarautų teisingumo principui, teismas, vadovaudamasis bausmės paskirtimi, gali motyvuotai paskirti švelnesnę, nei straipsnio sankcijoje nustatyta, bausmę (BK 54 straipsnio 3 dalis).

74Teisingumo principas, skiriant bausmę, be kitų bausmės tikslų (bendrosios prevencijos, nubaudimo, kelio naujiems nusikaltimams užkirtimo), įgauna specifinių ypatumų, kuriuos nulemia būtinybė kaltininkui paskirti tinkamai individualizuotą bausmę (BK 41 straipsnio 2 dalis). Baudžiamosios atsakomybės individualizavimas reikalauja nustatyti baudžiamajame įstatyme optimalias kaltininko resocializacijai būtinas bausmių rūšis ir jų dydžius ir sudaryti teisines prielaidas teismui parinkti ir paskirti proporcingą ir teisingą bausmę. Bausmė yra teisinga tada, kai ji atitinka padarytos nusikalstamos veikos ir kaltininko asmenybės pavojingumą (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-420/2006, 2K-390/2011, 2K-315/2013, 2K-179-693/2019).

75J. S. teisiamas pagal BK 199 straipsnio 4 dalį, kurios sankcijoje nustatyta tik viena bausmės rūšis – laisvės atėmimas nuo trejų iki dešimties metų.

76Nagrinėjamoje byloje nustatytos aplinkybės, atskirai vertinamos, išties nepasižymi išskirtinumu, tačiau švelnesnės bausmės paskyrimui šiuo atveju turi įtakos jų visumos vertinimas ir išvada, kad net ir minimalios BK 199 straipsnio 4 dalies sankcijoje nustatytos bausmės skyrimas J. S. neatitinka teisingumo principo. Pirmiau minėta, kad BK 54 straipsnio 3 dalyje nustatytas bausmės švelninimo pagrindas sietinas su aplinkybių, apibūdinančių nusikalstamos veikos pavojingumą ir šią veiką padariusį asmenį, visumos vertinimu bei išvada, kad bendrosios bausmės skyrimo taisyklės nėra pakankamos teisingumo principui įgyvendinti ir teisingai bausmei paskirti (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-311/2011, 2K-365/2011, 2K-348/2013, 2K-432/2014, 2K-186-942/2015, 2K-24-1073/2018, 2K-179-693/2019).

77Teismų praktikoje nurodyta ir tai, kad turi būti nustatyta tokia visuma aplinkybių, dėl kurių bausmė, nors formaliai ir atitinka visas bausmės skyrimo nuostatas (tai gali būti ir sankcijos minimumas), nepasiekia visų savo tikslų, nurodytų BK 41 straipsnio 2 dalyje, arba atvirkščiai – pasiekia iš esmės tik vieną – nubaudimą (kasacinės nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-P-18-648/2016, 2K-340-648/2017).

78Byloje nustatyta, kad J. S. sau pačiam vartoti ketino įsigyti psichotropinės medžiagos LSD ir šiam tikslui įgyvendinti pervedė šioje byloje neteisiamam asmeniui 100 Eur, susitarė, kad minėtas asmuo (duomenys neskelbtini) nupirks ir J. S. paštu į Lietuvą atsiųs nedidelį kiekį psichotropinės medžiagos LSD. Nusikaltimo padarymo aplinkybės (nusikaltimas buvo netrukus užkardytas, psichotropinė medžiaga į apyvartą nepateko; kaltinamasis įgijo ir kontrabanda siuntė labai nedidelį kiekį (0,0003 g) psichotropinės medžiagos (LSD), šis kiekis, kaip nustatyta, beveik dvigubai mažesnis nei nustatytas nedidelis LSD kiekis (0,0005 g) pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. V-239 patvirtintas Narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedidelio, didelio ir labai didelio kiekio nustatymo rekomendacijas) leidžia teigti, kad J. S. padarytas nusikaltimas nepasižymi dideliu pavojingumu. Sprendžiant dėl BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatų taikymo, reikšmingas ir kaltinamojo asmenybės vertinimas. J. S. yra jauno amžiaus, mokosi ir siekia įgyti profesiją, dirba (duomenys neskelbtini), anksčiau neteistas, nusikalto pirmą kartą, jokių jį neigiamai apibūdinančių duomenų byloje nėra, nuo pat ikiteisminio tyrimo pradžios jis prisiėmė atsakomybę už savo padarytą nusikaltimą, savo veiksmus vertina neigiamai ir nuoširdžiai gailisi.

79Įvertinus veikos padarymo aplinkybes kartu su kaltinamojo J. S. asmenybę apibūdinančiomis aplinkybėmis bei nustatyta jo atsakomybę lengvinančia aplinkybe (BK 59 straipsnio 1 dalies 2 punktas), tuo, kad sunkinančių nuteistojo atsakomybę aplinkybių byloje nėra, darytina išvada, kad net ir minimali BK 199 straipsnio 4 dalies sankcijoje nustatyta ir J. S. paskirta laisvės atėmimo bausmė yra aiškiai per griežta ir neteisinga.

80Nurodytos aplinkybės nors ir nepašalina kaltinamojo atsakomybės, bet suponuoja išvadą, kad bausmės tikslai šioje byloje gali būti pasiekti bei teisingumas įgyvendintas taikant BK 54 straipsnio 3 dalies nuostatas ir paskiriant J. S. švelnesnę nei BK 199 straipsnio 4 dalies sankcijoje numatytą bausmę. Kita vertus, paskyrus jam laisvės atėmimo bausmę, būtų pažeisti svarbiausi jo socialiniai ir ekonominiai santykiai: kaltinamasis prarastų galimybę dirbti bei aprūpinti save ir savo šeimą.

81Atsižvelgiant į visas aplinkybes, vadovaujantis BK 54 straipsnio 3 dalimi, kaltinamajam J. S. skiriama švelnesnė bausmė nei numatyta BK 199 straipsnio 4 dalies sankcijoje – bauda, atitinkanti BK 47 straipsnio 3 dalies 4 punkte numatytą šios bausmės minimumą – 150 MGL arba 7500 Eur. Tokios bausmės paskyrimas iš esmės dera su teisingumo principo reikalavimais.

82Vadovaujantis BK 54 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 61 straipsniu, 63 straipsnio 1 dalimi, kaltinamajam J. S. už nusikalstamas veikas, numatytas BK 259 straipsnio 1 dalyje ir 259 straipsnio 2 dalyje, skiriamos šių straipsnių sankcijose numatytos bausmės – baudos, kurių dydis nustatomas mažesnis už BK 47 straipsnio 3 dalies 1 ir 2 punkte numatytus šios bausmės vidurkius.

83Vadovaujantis BK 63 straipsnio 5 dalies 1 punktu, bausmės, paskirtos už idealiąją nusikalstamų veikų sutaptį sudarančias nusikaltimas veikas, numatytas BK 199 straipsnio 4 dalyje ir 259 straipsnio 2 dalyje, subendrinamos griežtesne bausme apimant švelnesnę bausmę.

84Sunkus nusikaltimas, numatytas BK 199 straipsnio 4 dalyje, ir nesunkus nusikaltimas, numatytas BK 259 straipsnio 1 dalyje, labai skiriasi pagal pavojingumą ir priskiriami skirtingoms nusikalstamų veikų kategorijoms pagal BK 11 straipsnį. Vadovaujantis BK 63 straipsnio 5 dalies 2 punktu, subendrina bausmė subendrinama su bausme, paskirta už nesunkų nusikaltimą, numatytą BK 259 straipsnio 1 dalyje, griežtesne subendrinta bausme apimant švelnesnę bausmę.

85Kaltinamasis J. S. prisipažino padaręs visas nusikalstamas veikas, baudžiamoji byla buvo išnagrinėta atlikus sutrumpintą įrodymų tyrimą, todėl, vadovaujantis BK 641 straipsniu, paskirta subendrinta bausmė sumažinama vienu trečdaliu.

86Kaltinamasis J. S. prašo teismui paskyrus baudą, nustatyti kuo ilgesnį jos sumokėjimo terminą. Nurodo, kad jo mėnesio pajamos yra 700-800 Eur, santaupų neturi.

87Vadovaujantis BK 47 straipsniu, bausmės – baudos – esmę sudaro nuteisto asmens pareiga sumokėti teismo paskirtą pinigų sumą valstybės naudai. Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 22 straipsnio 1 dalyje reglamentuoti baudos bausmės įvykdymo būdai, t. y. savanoriškas (kai nuteistasis per du mėnesius arba kitą teismo nustatytą terminą nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos sumoka baudą) ir priverstinis (kai baudą išieško antstolis, taikydamas priverstinio vykdymo priemones, jei nuteistasis, kuriam paskirta baudos bausmė, per du mėnesius arba kitą teismo nustatytą laikotarpį nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos savanoriškai nesumoka baudos). Įstatymas imperatyviai nenurodo maksimalaus bausmės – baudos – įvykdymo laikotarpio, jį gali nustatyti teismas. Spręsdamas, ar reikia nustatyti ilgesnį bausmės – baudos – įvykdymo laikotarpį, teismas turi atsižvelgti į asmens pateiktus argumentus, leidžiančius spręsti, kad sumokėti visą jam skirtą baudą savanoriškai per nustatytą laikotarpį yra neįmanoma.

88Iš kaltinamojo J. S. prašymo motyvų matyti, kad jis nori savanoriškai sumokėti teismo paskirtą baudą, tačiau, objektyviai vertindamas savo turtinę padėtį, abejoja, ar galės ją sumokėti visą iš karto. Įvertinus kaltinamajam J. S. paskirtos baudos dydį ir į šios bausmės paskirtį, jo turtinę padėtį, siekiant išvengiant neproporcingai neigiamų priverstinio baudos išieškojimo pasekmių, nustatomas dvylikos mėnesių baudos sumokėjimo terminas, šį terminą skaičiuojant nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.

892020 m. vasario 25 d. ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimu kaltinamajam J. S. paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti, panaikinama pradėjus paskirtos bausmės vykdymą (2 t., b. l. 73–74).

90Tyrimui reikšmingi daiktai, nusikalstamos veikos priemonės ir objektai, ant kurių išlikę šios nusikalstamos veikos pėdsakų:

91- medžiagos, kurių apyvarta uždrausta: 0,6272 g tabako ir kanapių mišinio, dvi 0,0592 g svorio kanapių sėklos (aktas Nr. (duomenys neskelbtini)), saugomos Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinamos (1 t., b. l. 150);

92- du tušti vokai, pažymėti LTEC antspaudu, du tušti paketai, pašto siuntos vokas Nr. (duomenys neskelbtini) (perdavimo aktai Nr. (duomenys neskelbtini) ir Nr. (duomenys neskelbtini)), saugomi Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinami (1 t., b. l. 9–10, 150);

93- menkaverčiai daiktai: dvi pypkės, dėžutė ir mėgintuvėlis su virvele, smulkintuvas, saugomi Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinami (1 t., b. l. 150);

94- skaitmeninės laikmenos (DVD) su informacija, gauta atliekant Baudžiamojo proceso kodekse numatytus veiksmus, vadovaujantis BPK 94 straipsnio 1 dalies 3 punktu, saugotinos kaip nusikalstamos veikos tyrimo medžiaga kartu su baudžiamąja byla;

95- išorinis kietasis diskas „(duomenys neskelbtini)“, pateiktas su specialisto išvada Nr. (duomenys neskelbtini), saugomas muitinės (duomenys neskelbtini) tarnybos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, grąžinamas lydinčiuosius dokumentus surašiusiai institucijai.

96Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 303 straipsnio 2 dalimi,

Nutarė

97J. S. pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 199 straipsnio 4 dalyje, ir, vadovaujantis BK 54 straipsnio 3 dalimi, paskirti bausmę 150 MGL (7500 Eur) dydžio baudą;

98- pripažinti kaltu padarius baudžiamąjį nusižengimą, numatytą BK 259 straipsnio 2 dalyje, ir jam paskirti 20 MGL (1000 Eur) dydžio baudą;

99- pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą BK 259 straipsnio 1 dalyje, ir jam paskirti 60 MGL (3000 Eur) dydžio baudą.

100Vadovaujantis BK 63 straipsnio 2 dalimi, 5 dalies 1 ir 2 punktais, bausmes, paskirtas už nusikalstamas veikas, numatytas BK 199 straipsnio 4 dalyje, 259 straipsnio 1 dalyje ir 259 straipsnio 2 dalyje, subendrinti griežtesne bausme apimant švelnesnes, ir paskirti subendrintą bausmę 150 MGL (7500 Eur) dydžio baudą.

101Vadovaujantis BK 641 straipsniu, J. S. paskirtą bausmę sumažinti vienu trečdaliu ir paskirti galutinę bausmę 100 MGL (5000 Eur) baudą.

102Nustatyti, kad J. S. paskirtą baudą turi sumokėti per dvylika mėnesių nuo teismo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą.

103J. S. paskirtą kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti – panaikinti pradėjus paskirtos bausmės vykdymą.

104Tyrimui reikšmingi daiktus, nusikalstamos veikos priemones ir objektus, ant kurių išlikę šios nusikalstamos veikos pėdsakų:

105- medžiagas, kurių apyvarta uždrausta: 0,6272 g tabako ir kanapių mišinio, dvi 0,0592 g svorio kanapių sėklas (aktas Nr. (duomenys neskelbtini)), saugomas Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinti;

106- du tuščius vokus, pažymėtus LTEC antspaudu, du tuščius paketus, pašto siuntos voką Nr. (duomenys neskelbtini) (perdavimo aktai Nr. (duomenys neskelbtini) ir Nr. (duomenys neskelbtini)), saugomus Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinti;

107- menkaverčius daiktus: dvi pypkes, dėžutę ir mėgintuvėlį su virvele, smulkintuvą, saugomus Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, sunaikinti;

108- skaitmenines laikmenas (DVD) su informacija, gauta atliekant Baudžiamojo proceso kodekse numatytus veiksmus, vadovaujantis BPK 94 straipsnio 1 dalies 3 punktu, saugoti kaip nusikalstamos veikos tyrimo medžiagą kartu su baudžiamąja byla;

109- išorinį kietąjį diską „(duomenys neskelbtini)“, pateiktą su specialisto išvada Nr. (duomenys neskelbtini), saugomą Muitinės (duomenys neskelbtini) tarnybos (duomenys neskelbtini) skyriuje ((duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys neskelbtini)), nuosprendžiui įsiteisėjus, grąžinti lydinčiuosius dokumentus surašiusiai institucijai.

110Nuosprendį per dvidešimt dienų nuo paskelbimo galima skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui per Klaipėdos apygardos teismą.

1. Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Kristina... 2. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje J. S.,... 3. kaltinamas nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo... 4. Teismas... 5. J. S. neteisėtai įgijo nedidelį kiekį psichotropinės medžiagos ir... 6. 2020 m. vasario mėn. pradžioje, tikslus laikas nenustatytas, J. S. susitarė,... 7. Be to, J. S. neteisėtai laikė psichotropinę ir narkotinę medžiagas,... 8. laikotarpiu nuo nenustatytos dienos iki 2020 m. vasario 25 d. savo namuose... 9. I. Neteisėtas disponavimas psichotropine medžiaga ir šios medžiagos... 10. (BK 199 straipsnio 4 dalis ir 260 straipsnio 3 dalis)... 11. Kaltinamasis J. S. kaltu prisipažino ir paaiškino, kad laikotarpiu nuo 2019... 12. (duomenys neskelbtini) teritorinės muitinės Prekių sulaikymo protokole Nr.... 13. Lietuvos teismo ekspertizės centro 2020 m. vasario 25 d. specialisto išvadoje... 14. Daiktų apžiūros protokole užfiksuota, kad muitinės pareigūnų sulaikyta... 15. AB „L.“ 2020-02-21 raštu Nr. (duomenys neskelbtini) informavo, kad 2020 m.... 16. Kratos, atliktos 2020 m. vasario 25 d. J. S. gyvenamojoje vietoje, adresu... 17. 2020 m. vasario 3 d. 16.03 val.–16.54 val. užfiksuotas tokio turinio... 18. M. V.: „sveikas, galvoju per kur atviruką atsiųsti tau“;... 19. J. S.: „Laba, gal paštu, vis tiek kvapo nėra. (duomenys neskelbtini)... 20. M. V.: „Mm“;... 21. J. S.: „o per kur tu galvoji?“;... 22. M. V.: „Draugas sakė per registruotą. (duomenys neskelbtini) gal. Ten per... 23. J. S. išsiunčia paveikslėlį su ranka ir į viršų iškeltu nykščiu.... 24. 2020 m. vasario 3 d. 21.08 val. užfiksuotas tokio turinio susirašinėjimas:... 25. J. S.: „O kiek tu galvoji siųsti?“;... 26. M. V.: „Galvoju tiesiog kaip laišką, bet manau reikėtų kitu vardu ne.... 27. J. S.: „Ble daug šaibų čia gaunas“;... 28. M. V.: „Galima pabandymui 20“;... 29. J. S.: „Gal pamėginimui 20 rimtai“;... 30. M. V.: „OK. reikės ryt nusipirkti voką ir kokį atviruką“;... 31. J. S.: „Kiek mg viena yra?“... 32. M. V.: „Nesu tikras. Paklausiu. 120 kiek žinau yra normali. Taip? (duomenys... 33. J. S.: „250 skaitosi stiprios“;... 34. M. V.: „Geri vizualiai buvo. Ryt paimsiu paklausiu“;... 35. J. S.: „(duomenys neskelbtini) g. (duomenys neskelbtini), (duomenys... 36. M. V.: „OK. Ryt paimsiu tai išsiųsiu gal trečiadienį“.... 37. 2020 m. vasario 4 d. 7.05 val. M. V. siunčia J. S. pranešimą: „Po 230... 38. M. V. banko AB „(duomenys neskelbtini)“ sąskaitos Nr. (duomenys... 39. VšĮ (duomenys neskelbtini) ligoninės (duomenys neskelbtini) laboratorijos... 40. Klaipėdos apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus... 41. Išanalizavęs ir įvertinęs bylos duomenų visumą, teismas pripažįsta, jog... 42. Kaltinamasis J. S. prisipažino, kad bendraudamas telefonu su M. V. susitarė,... 43. J. S. suprato, kad veikdamas kartu su kitu asmeniu iš (duomenys neskelbtini)... 44. Taigi, esant tokioms nustatytoms faktinėms bylos aplinkybėms, J. S.... 45. Kaltinamajame akte aprašant J. S. pareikštą kaltinimą, buvo nurodyti kito,... 46. II. Neteisėtas disponavimas narkotine ir psichotropine medžiagomis... 47. (BK 259 straipsnio 1 dalis ir 259 straipsnio 2 dalis)... 48. Kaltinamasis J. S. kaltu prisipažino ir paaiškino, kad policijos pareigūnai... 49. Kratos, atliktos 2020 m. vasario 25 d. J. S. gyvenamojoje vietoje, adresu... 50. Lietuvos teismo ekspertizės centro 2020-03-13 specialisto išvadoje Nr.... 51. 1) tirti pateiktame popieriaus lankstinuke (policijos paketas Nr. (duomenys... 52. 2) tirti pateiktame maišelyje „(duomenys neskelbtini)“ (policijos paketas... 53. 3) tirti pateiktos dvi sėklos yra kanapių sėklos; nustatyti, ar tirti... 54. 4) tirti pateiktose dviejose pypkėse ir smulkintuve yra narkotinės medžiagos... 55. 5) tirti pateiktoje dėžutėje yra narkotinės medžiagos – kokaino... 56. 6) tirti pateiktame mėgintuvėlyje ir ant jame esančios virvelės narkotinių... 57. Muitinės (duomenys neskelbtini) centro (duomenys neskelbtini) skyriaus... 58. 1) puslapyje (duomenys neskelbtini) 25/11/2018 16:32:01, pavadinimas –... 59. 2) puslapyje (duomenys neskelbtini) 25/11/2018 16:31:51, pavadinimas – How To... 60. (duomenys neskelbtini) – tai internetinė parduotuvė, kurioje prekiaujama... 61. Teismas pripažįsta, jog įrodyta, kad J. S. laikotarpiu nuo nenustatytos... 62. Kaltinamojo J. S. neteisėtai laikomos narkotinės medžiagos kanapių... 63. Kaltinamojo J. S. veikos, neteisėtai laikant nedidelį kiekį 4,5670 g... 64. BK 63 straipsnio 10 dalyje nustatyta, kad nelaikoma, jog asmuo padarė kelias... 65. Byloje nustatyta, kad J. S. laikotarpiu nuo nenustatytos dienos iki 2020 m.... 66. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad BK 259 straipsnyje atsakomybė... 67. J. S. suprato, kad neteisėtai neturėdamas tikslo platinti disponuoja... 68. III. Bausmės skyrimas... 69. Kaltinamasis J. S., būdamas jauno amžiaus pilnametis asmuo, padarė vieną... 70. Nusikalstamų veikų padarymo ir nuosprendžio priėmimo metu J. S. mokosi... 71. J. S. ikiteisminio tyrimo metu ir bylos nagrinėjimo teisme metu prisipažino... 72. Prokurorė prašo taikyti BK 54 straipsnio 3 dalį ir už sunkų nusikaltimą,... 73. BK 54 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad teismas bausmę skiria pagal šio... 74. Teisingumo principas, skiriant bausmę, be kitų bausmės tikslų (bendrosios... 75. J. S. teisiamas pagal BK 199 straipsnio 4 dalį, kurios sankcijoje nustatyta... 76. Nagrinėjamoje byloje nustatytos aplinkybės, atskirai vertinamos, išties... 77. Teismų praktikoje nurodyta ir tai, kad turi būti nustatyta tokia visuma... 78. Byloje nustatyta, kad J. S. sau pačiam vartoti ketino įsigyti psichotropinės... 79. Įvertinus veikos padarymo aplinkybes kartu su kaltinamojo J. S. asmenybę... 80. Nurodytos aplinkybės nors ir nepašalina kaltinamojo atsakomybės, bet... 81. Atsižvelgiant į visas aplinkybes, vadovaujantis BK 54 straipsnio 3 dalimi,... 82. Vadovaujantis BK 54 straipsnio 1 ir 2 dalimis, 61 straipsniu, 63 straipsnio 1... 83. Vadovaujantis BK 63 straipsnio 5 dalies 1 punktu, bausmės, paskirtos už... 84. Sunkus nusikaltimas, numatytas BK 199 straipsnio 4 dalyje, ir nesunkus... 85. Kaltinamasis J. S. prisipažino padaręs visas nusikalstamas veikas,... 86. Kaltinamasis J. S. prašo teismui paskyrus baudą, nustatyti kuo ilgesnį jos... 87. Vadovaujantis BK 47 straipsniu, bausmės – baudos – esmę sudaro nuteisto... 88. Iš kaltinamojo J. S. prašymo motyvų matyti, kad jis nori savanoriškai... 89. 2020 m. vasario 25 d. ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimu kaltinamajam J.... 90. Tyrimui reikšmingi daiktai, nusikalstamos veikos priemonės ir objektai, ant... 91. - medžiagos, kurių apyvarta uždrausta: 0,6272 g tabako ir kanapių mišinio,... 92. - du tušti vokai, pažymėti LTEC antspaudu, du tušti paketai, pašto siuntos... 93. - menkaverčiai daiktai: dvi pypkės, dėžutė ir mėgintuvėlis su virvele,... 94. - skaitmeninės laikmenos (DVD) su informacija, gauta atliekant Baudžiamojo... 95. - išorinis kietasis diskas „(duomenys neskelbtini)“, pateiktas su... 96. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 303... 97. J. S. pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos... 98. - pripažinti kaltu padarius baudžiamąjį nusižengimą, numatytą BK 259... 99. - pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą BK 259 straipsnio 1... 100. Vadovaujantis BK 63 straipsnio 2 dalimi, 5 dalies 1 ir 2 punktais, bausmes,... 101. Vadovaujantis BK 641 straipsniu, J. S. paskirtą bausmę sumažinti vienu... 102. Nustatyti, kad J. S. paskirtą baudą turi sumokėti per dvylika mėnesių nuo... 103. J. S. paskirtą kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti... 104. Tyrimui reikšmingi daiktus, nusikalstamos veikos priemones ir objektus, ant... 105. - medžiagas, kurių apyvarta uždrausta: 0,6272 g tabako ir kanapių mišinio,... 106. - du tuščius vokus, pažymėtus LTEC antspaudu, du tuščius paketus, pašto... 107. - menkaverčius daiktus: dvi pypkes, dėžutę ir mėgintuvėlį su virvele,... 108. - skaitmenines laikmenas (DVD) su informacija, gauta atliekant Baudžiamojo... 109. - išorinį kietąjį diską „(duomenys neskelbtini)“, pateiktą su... 110. Nuosprendį per dvidešimt dienų nuo paskelbimo galima skųsti Lietuvos...